X

Silnik 5,5 kw i problem z podlaczeniem (gwiazda trojkat)

26 May 2004 21:27 KAkaramba26
  • #1 26 May 2004 21:27
    karamba26
    Level 23  
    Helpful post? (+1)
    Mam silnik jak w temacie. do tego przelacznik gwiazda - trojkat firmy łuk.

nie mam opisu podlaczenia. probuje na czuja i na gwiezdzie dziala ale jak przelacze na trojkat to zatrzymuje sie.

nie wiem moze myle fazy. czy musza byc dobrane prawidlowo L1 L2 L3. czy rozklad faz R S T ma wplyw. nie wiem jak to sprawdzic.
  • #2 27 May 2004 13:11
    39006
    Removed  
    Helpful post? (+1)
    Witam
    Może przyda Ci się schemat układu samoczynnie przełączającego zasilanie silnika w układzie gwiazda,trójkąt.
  • #3 27 May 2004 20:08
    lechm56
    Moderator
  • #4 28 May 2004 07:32
    karamba26
    Level 23  
    Topic author Helpful post? (0)
    http://www.simr.pw.edu.pl/imrc/polski/m2.pdf

Nie moge otworzyc tej strony a wlasciwie nie mam nic tlko jakis znaczek. co z tym zrobic
  • #5 28 May 2004 08:53
    rt69
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Proponuje rozrysowac maske laczen tego przelacznika Y/^ skoro nie masz opisu.
    Napewno ma opisane styki mocujace przewody jesli nie to sam opisz:-)
  • #6 28 May 2004 11:41
    bogdan_10
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Jeżeli masz oznaczenia na przełączniku to radzę Ci żebyś odłączył przewody na zciskach silnika wszystkie, przygotuj coś do sprawdzania napięcia na 400V( miernik, wskażnik).
    1 włącz gwiazde sprawdż na których przewodach przy silniku masz napięcie to według oznaczeń na przełączniku u.v.w
    2 włącz trójkąt i sprawdzaj napięcie parami na przewodach ( silnik odłączony) tzn. między U.V.W a X.Y.Z . Jeżeli która z par niema napięcia łącz ją na zaciskach silnika na przciwko siebie.
  • #7 28 May 2004 12:46
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Helpful post? (0)
    Połączenie w gwiazdę wygląda tak, że trzy końce uzwojeń są do faz, a pozostałe 3
    są połączone razem. Podłączenie napięcia między dowolne dwa końce "fazowe" nie
    wytwarza napięcia w trzecim uzwojeniu, jeśli silnik się nie obraca - jeśli wytwarza, to
    znaczy, że któreś uzwojenie ma zamienione końce.

Jeśli masz prawidłowe połączenie w gwiazdę, to połączenie w trójkąt otrzymasz
    rozłączając te 3 końce, które są razem, i łącząc każdy z inną fazą - byleby nie tą,
    z którą jest połączony "fazowy" koniec uzwojenia - da się to zrobić na 2 sposoby,
    i obydwa są poprawne, i działają tak samo.
  • #8 28 May 2004 13:21
    GRIN
    Level 30  
    Helpful post? (+1)
    Oto Schemat Połączenia Silnika Trujfazowego do Przełącznika (Trujkąt-Gwiazda)
  • #9 28 May 2004 20:23
    lechm56
    Moderator
    Helpful post? (0)
    karamba26 wrote:
    http://www.simr.pw.edu.pl/imrc/polski/m2.pdf

Nie moge otworzyc tej strony a wlasciwie nie mam nic tlko jakis znaczek. co z tym zrobic

Strona się otwiera.Jest tam sporo wiadomości o silnikach :wink:
  • #10 09 Jun 2004 22:49
    ADACHO
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Silniki 5,5 kw u mnie firmie mają rozruch bezpośredni ale to oczywiście zależy od warunków sieci w jakiej sie on znajduj. Jeśli musisz zastosować rozruch taki jak napisałeś to proponuje od razu odpuscić sobie przełaczanie ręczne. Wykorzystaj styczniki i zegar sterujący, są specjalne do tego zadanie ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować inny. Kolega Rycho przedstawił schemat..trochę zagmartwany jak na mój gust ;) są tam styczniki SLA, badziewie moim zdaniem jeśłi chodzi o trwałość. Ja stosuję jeśłi chodzi o takie rzeczy firmę Moeller :)
  • #11 17 Jun 2004 15:55
    bwleklinski1
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    rozumiem że problem występuje w chwili załączenia na trójkąt. Prawdopodobnie masz na trójkącie zamienione dwie fazy miejscami i w momencie przejścia silnik dostaje tzw przeciw faze i wyskakuje zabezopieczenie silnikowe
    proponuje sprawdzić dokładnie połączenia z dobrym schematem (polecam pdf ze stronki www.moeller.pl)

pozdrawiam
    BARTEK
  • #12 14 Oct 2007 14:30
    kumpel
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    Witam! Proponuję zajrzeć na http://www.elektroinstalacje.info/readarticle.php?article_id=4 .Tu jest schemat jak to zrobić.
  • #13 14 Oct 2007 14:50
    bonanza
    Spec od Falowników
    Helpful post? (0)
    bwleklinski1 wrote:
    rozumiem że problem występuje w chwili załączenia na trójkąt. Prawdopodobnie masz na trójkącie zamienione dwie fazy miejscami i w momencie przejścia silnik dostaje tzw przeciw faze...

Nie da się błędnie połączyć silnika do prawidłowo zmontowanego układu, aby uzyskać "przeciwfazę". Początki połączone w gwieździe nadają kierunek obrotów. Dla trójkąta rozłącza się końce i łączy pod fazy - podłączenie może być prawidłowe - kierunek będzie ten sam, albo błędne - i w ogóle nie będzie kierunku, "trójkąta" ani pracy, silnik może się nawet spalić, ale w drugą stronę nie pójdzie na pewno.
  • #14 14 Oct 2007 15:36
    Remeknapr
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    karamba26 wrote:
    przelacznik gwiazda - trojkat firmy łuk.

Na rysunkach masz pokazane jak powinien być podłączony silnik w gwiazdę i jak w trójkąt. Posiłkując się tymi rysunkami sprawdź, czy tak łączy ŁUK, który masz.
  Search 4 million + Products
Browse Products