Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podział partycji - dzielenie i scalanie - Czym to zrobic?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Naprawa HDD  i odzysk danych -> Podział partycji - dzielenie i scalanie - Czym to zrobic?
Autor
Wiadomość
k0rdian
Poziom 16
Poziom 16

Post#1 Post autora tematu 31 Lip 2009 15:39   

Witam.

Jak to mówią "jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy"...
Właśnie spieszyłem sie w instalacji Windowsa 7 i usunąłem dwie partycje, C i D. Na C mam teraz Windows 7, a D nie mam stworzonej (czyli 100GB "wisi w powietrzu"), natomiast partycja E (której sformatować nie mogę, bo tam mam wszystko) zmieniła nazwę na D.

Jakiego programu użyć, żeby z tego wolnego 100GB wyciągnąć 15GB i przerzucić na C i z reszty utworzyć nową partycję?
Bo 15GB na C (tak jak miałem dla XP) dla Windows 7 to zdecydowanie za mało. :(
Bardzo proszę o pomoc,
pozdrawiam serdecznie.
Poprawiłem temat. (gsm_virus)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Lip 2009 15:39   

Powrót do góry

Matuzalem
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Olsztyn

Post#2 31 Lip 2009 15:45   

Re: Podział partycji

A narzędzie dostępne, z poziomu zarządzania dyskami, w systemie Ci nie wystarczy?
Powrót do góry

k0rdian
Poziom 16
Poziom 16

Post#3 Post autora tematu 31 Lip 2009 16:00   

Niestety nie wystaczy, ponieważ C jest partycją podstawową, a reszta jest partycją rozszerzoną, poza tym wyskakuje, że zbyt mało miejsca na wykonanie tej operacji jest na C.
Screen z tego programu:

Naprawdę bardzo mi zależy na pomocy, bo siedze nad tym już sporo czasu i sobie nie radzę :cry:
Powrót do góry

Matuzalem
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 31 Lip 2009 16:07   

Czy i co gparted pozwoli zrobić można się będzie przekonać dopiero po użyciu.
Wiem, że nowe - tu jednak kwestia komercyjności i rozważenia sensu zakupu - Acronisy radzą sobie bez kłopotu z obsługa tego co od Visty "w gorę" Microsoft wydał.
Wracając do gparteda - niby nie powinno być kłopotu ze zmianą rozmiaru partycji dynamicznej, ale te MS-owe mechanizmy "obronne" potrafią sie objawić w najdziwniejszej postaci - sam kiedyś, przy Viscie, próbowałem coś osiągnąć 3 programami + tym co Vista sama "daje" i ... odszedłem z kwitkiem. Z drugiej jednak strony można tu i tam - i to wcale nie tak sporadycznie - przeczytać, że gparted dawał sobie, bez problemu radę.
Musisz sam sprawdzić.
Powrót do góry

marko200
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: legionowo

Post#5 31 Lip 2009 17:24   

Na przyszłość rezerwuj więcej miejsca na partycje podstawowe, tworząc np 2 lub 3 partycje podstawowe.
Teraz powinieneś powiększyć partycję podstawową kosztem rozszerzonej i potem powiększyć ten dysk c. Nie powinno być większych problemów bo ten wolny obszar leży obok partycji podstawowej.
Jeśli chodzi o vistę to rozumiem że jest ona dopiero co zainstalowana więc jeśli miałaby w czymś przeszkadzać to można ją odinstalować.
Kiedyś stosowało się taki darmowy z dyskietki Ranish ale takie ręczne programy trzeba stosować z rozwagą i wiedzieć co się robi.
Gparted nie stosowałem ale z tego co słyszałem powinien sobie z tym poradzić.
Powrót do góry

k0rdian
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 Post autora tematu 01 Sie 2009 19:03   

Re: Podział partycji - dzielenie i scalanie - Czym to zrobic

Dziś męczyłem się z GParted i zrobiłem tak, że mam parycję 35GB (planowałem, żeby to było C) i E pozostaje bez zmian, na D dałem resztę tego co zostało, niestety jednak literki się pomieszały.

Z E (muzyka, filmy) zrobiło mi się C i na dodatek z atrybutem (nie wiem, czy dobrze nazwałem) "boot" i Windows chce odpalić Windowsa z E, mimo, że tam go nie ma. Włożyłem płytkę z Windowsem i wyraźnie "pokazałem" instalatorowi "czarno na białym", że chce zainstalować Windowsa na partycji o pojemności 35GB, którą stworzyłem... Instalator kopiuje pliki Windowsa na ten dysk 35GB itd, po pierwszym restarcie, kiedy instalator powinien uruchamiać dalszą część instalacji już z dysku i gdy wyświetla się napis "Naciśnij dowolny przycisk, aby uruchomić z płyty CD" (coś w tym rodzaju) po pierwszym restarcie powinien uruchomić już dalszą część instalacji z dysku, jednak jest inaczej - napis zostaje i komputer dalej się nie rusza...
W GParted mógłbym usunąć atrybut "boot" z dysku E (aktualnie dysku C :? ) , ale boje się, że uszkodzę jakieś pliki. Czy GParted nie uszkodzi nic podczas takiego procesu? I czy zmiana litery partycji nie wymaga jego formatowania i również czy jest wysokie ryzyko uszkodzenia danych?
Powrót do góry

Matuzalem
Poziom 26
Poziom 26

Post#7 01 Sie 2009 19:16   

Zmiana litery partycji systemowej jest - choć możliwa - niebezpieczna, bo może się to skończyć ogólnym kipiszem (system zgłupieje i odmówi pracy), po którym najmniej "robotnym" wyjściem będzie postawienie nowego i "przekładanie", dających się w ten sposób przenieść, ustawień.
Znowu trzeba by dokładnie przeanalizować co legło u podstaw takiej "omyłki" po użyciu programu - zapewne zmiana rodzaju partycji (to tylko gdybanie) i - w konsekwencji - jej związek z ich kolejnością odczytywaną przez system (między rozruchową, a systemową). - To jest jednak rozważanie teoretyczne - bardziej z przeczuć niż faktów wynikające.
Powrót do góry

k0rdian
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 Post autora tematu 01 Sie 2009 19:38   

Obecnie systemu nie mam zainstalowanego w ogóle, więc nie boje się o jego stratę.
Najbardziej zależy mi, żeby nie utracić tego, co mam na E, bo tam mam dosłownie wszystko...
I czy usunięcie atrybutu stamtąd nie uszkodzi partycji...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Sie 2009 19:38   

Powrót do góry

Matuzalem
Poziom 26
Poziom 26

Post#9 01 Sie 2009 19:47   

Nie, a przynajmniej nie powinno. To co potem system "sobie" zrobi poza obszarem tej partycji to będzie przecież i tak w nim samym zapisane.
Z drugiej jednak strony istnieje zawsze ryzyko, że możesz się i Ty pogubić z "liternictwem" na etapie stawiania.

Tak ciut obok - kompletnie nie mogę się połapać dlaczego, od Visty w górę, Microsoft zmienił partycjoner instalatora tak, by tworzona była partycja rozszerzona.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Sie 2009 19:47   

Powrót do góry

tzok
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#10 01 Sie 2009 23:10   

GParted wyraźnie "nie lubi" się z Vistą/Seven:
http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/using-gparted-to-resize-your-windows-vista-partition/
Powrót do góry

k0rdian
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 Post autora tematu 02 Sie 2009 13:35   

Witam.

Można powiedzieć, że zrobiłem wszystko, ale na koniec zepsułem...
Została mi tylko zmiana litery partycji z C na E i ktoś gdzieś napisał na jakimś forum, że aby zmienić literę należy wejść do rejestru:
HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> MountedDevices i zmienić nazwę wartości:
"\DosDevices\C:" na np. "\DosDevices\E: " .
Tak też zrobiłem.

Windows się nie włączył - to normalne, ale teraz GParted nie wykrywa mi partycji, natomiast Ubuntu widzi partycję, ale nie mogę się na nią dostać:

Link Screen z Ubuntu

Da się to jakoś cofnąć?
Bo na samą myśl, że mogę stracić wszystko, to łzy się cisną na oczy :/
Bardzo proszę o pomoc...
Powrót do góry

migol21
Pomocny w HDD Recovery
Pomocny w HDD Recovery

Miasto: Małopolska

Post#12 03 Sie 2009 07:51   

Cytat:
Obecnie systemu nie mam zainstalowanego w ogóle, więc nie boje się o jego stratę.
Najbardziej zależy mi, żeby nie utracić tego, co mam na E, bo tam mam dosłownie wszystko...
I czy usunięcie atrybutu stamtąd nie uszkodzi partycji...

Cytat:
Windows się nie włączył - to normalne, ale teraz GParted nie wykrywa mi partycji, natomiast Ubuntu widzi partycję, ale nie mogę się na nią dostać:

Link Screen z Ubuntu

Da się to jakoś cofnąć?
Bo na samą myśl, że mogę stracić wszystko, to łzy się cisną na oczy :/
Bardzo proszę o pomoc...

Kolego Bawisz się bez kopi w sposób nie odpowiedzialny następnie prosisz o pomoc bo miałeś ważne dane.

Jak dla mnie kolego powinieneś mieć nauczkę ,że bawić się można ale dopiero jeśli ma się kopię danych lub na systemie gdzie się ważnych danych nie ma.

Każda szanująca swoje dane osoba robi kopię zanim zacznie grzebać zmieniać eksperymentować.
Powrót do góry

k0rdian
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 Post autora tematu 03 Sie 2009 10:33   

Tylko gdzie skopiuje 30GB plików...
Powrót do góry

migol21
Pomocny w HDD Recovery
Pomocny w HDD Recovery

Post#14 03 Sie 2009 10:44   

Teraz już przecież nie musisz kopiować prawda.
Powrót do góry

k0rdian
Poziom 16
Poziom 16

Post#15 Post autora tematu 03 Sie 2009 10:55   

Odzyskałem pliki w Ubuntu i poradziłem sobie, poza tym wykonując te operacje nie spodziewałem się, ze tak może się to skończyć i sprawi mi to tyle problemów.
Powrót do góry

tzok
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#16 03 Sie 2009 13:40   

Osobiście uważam GParted za niebezpieczne i niedopracowane narzędzie, w połączeniu z partycjami zakładanym spod Visty lub Seven zawsze sprawia problemy i od dawna deweloperzy nie mogą się z tym uporać.

Przed wykonywaniem jakichkolwiek operacji na partycjach zawsze należy wykonać backup ważnych danych z dysku, i bezwzględnie wykonać test systemu plików przy pomocy programu chkdsk/scandisk, dobrze jest też wykonać _pełną_ defragmentację wszystkich partycji na dysku.
Powrót do góry

zaj0nc00
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Białystok

Post#17 31 Gru 2009 08:05   

Witam,
to ja zapytam czym przesunąć "miejsce" w Win 7 bo w lapku mam 2 partycje systemową i "D" podzielone po równo po 121GB. a chciałbym żeby C była około 50 GB i druga partycja to reszta. Na dysku nie mam żadnych danych, no oprócz systemu na C. Czy te narzędzie systemowe wystarczy? i nie trzeba będzie formatować C?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Gru 2009 08:05   

Powrót do góry

Matuzalem
Poziom 26
Poziom 26

Post#18 31 Gru 2009 08:34   

Pewnie nie wystarczy, bo Microsoft jakoś tak to poustawiał, iż chyba w granicach 70-80GB systemowa sobie "zastrzega", ale może nie zawsze tak jest. Kolejną przeszkodą może być ew. różnica w typach partycji.

Na pewno radzi sobie z takimi zadaniami Acronis (niestety płatny), choć - wiedząc o zastrzeżeniach tzoka - muszę stwierdzić, że gparted czasem też umie to zrobić i - znowu - nie wiadomo dlaczego raz się zapiera, a w innym wypadku dokonuje operacji poprawnie.
Powrót do góry

tzok
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#19 31 Gru 2009 12:52   

Matuzalem napisał:
(...)wiedząc o zastrzeżeniach tzoka - muszę stwierdzić, że gparted czasem też umie to zrobić i - znowu - nie wiadomo dlaczego raz się zapiera, a w innym wypadku dokonuje operacji poprawnie.
Zależy od tego czym (jakim programem) dana partycja była stworzona... nie wiem jak teraz, ale kiedyś GPartEd wyraźnie "nie lubił się" z programem partycjonującym z instalatora Visty. NTFS ma kilka wersji specyfikacji, dość dowolnie jest także traktowana kwestia położenia drugiej kopii MFT.
Powrót do góry

migol21
Pomocny w HDD Recovery
Pomocny w HDD Recovery

Post#20 31 Gru 2009 14:31   

Kopia MFT jest zawsze w połowie woluminu jeśli chodzi o format MS. Problem w tym ,że powstały nowe wersje partycjonowania GPT :
http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
http://www.microsoft.com/whdc/device/storage/GPT_FAQ.mspx#ELD

Opis położenia tablic MFT w zależności od użytego programu formatującego w systemie plikowym NTFS.

Acronis - MFT - 48 klaster , MFTmirror - 2 cluster : 8 sektorów/klaster
ParagonDM - MFT 2 klaster, MFTmirror po środku partycji : 128 sektorów/klaster
ParagonDM - MFT 4 klaster, MFTmirror po środku partycji
PartitionMagic - MFT 786432 klaster, MFTmirror po środku partycji : 8 sektorów/klaster
Microsoft - MFT 786432 klaster, MFTmirror po środku partycji : 8 sektorów/klaster
Powrót do góry

linuks
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#21 02 Sty 2010 20:13   

pobierz PartedMagic, wypal CD ,wystartuj kompa z CD.
zrób kopie partycji systemowej programem fsarchiver(na wszelki wypadek gdyby coś poszło nie tak)
zmniejsz partycje C programem Gparted
gdyby windows nie wstał to przywróć system z kopii programem fsarchiver z kopi wcześniej zrobionej na zmniejszoną partycje C
Jak windows będzie ok to zwiększ partycje D o zwojnione miejsce programem Gparted

Wszystkie potrzebne programy są na płycie PartedMagic(jest to linuks live CD)
pozdrawiam
Powrót do góry

borix20
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: tarnobrzeg

Post#22 08 Sie 2013 17:09   

Re: Podział partycji - dzielenie i scalanie - Czym to zrobic?

witam mam dosyć specyficzny problem. Chciałem scalić 2 partycje programem "partitionMagic 8.0" lecz podczas operacji wystąpił błąd i teraz sytuacja wygląda tak, że jedna z partycji zginęła i windows jej nie widzi a PM8.0 uznał ją za obszar Unallocated.próbowałem użyć programu ZAR i Testdisk i one w ogóle nie widzą danych do odzyskania. Proszę uprzejmie o jakiś pomysl a może program do odzyskania danych. plzdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Naprawa HDD  i odzysk danych -> Podział partycji - dzielenie i scalanie - Czym to zrobic?
Strona 1 z 1