Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber

Czarekp9 03 Sie 2009 11:58 30776 7
  • Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber
    witam :)

WSTĘP

Celem były małe monitorki do pokoju 12mkw, które zagrają czystym dżwiękiem, dość dobrym basem i z ładną sceną. Z początku miałem straszny mętlik w głowię, miałem robic słynne monitorki na stxach, pozniej na tonsilku 15.40 i vifce, jednak po przemyśleniu zdecydowałem się na tonsile 13/40 i 10/80. Miałem robić do nich standardową obudowę na wzór totem mite ale wydawało mi się zbyt proste, więc padł pomysł na ala sonus faber. Czas pracy to 1 miesiąc.

OBUDOWA

Obudowa wykonana z płyty mdf 19 mm, boki z płyty giętej dwuwarstwowej chyba 22mm łącznie ale nie pamiętam dokładnie. Front złorzony z 2 płyt mdf. Komora w środku dzielona na ok 11l, wszystko wytłumione skromnie 1cm gąbką. Fornir użyty tutaj to klon naturalny, z którego wycinałem paski i łączyłem z dystansami 3mm taśmą a później całość przyklejałem do obudowy ( pokazane na obrazku). Rowki wypełniłem szpachlą do tworzywa sztucznego a pozniej wszystko razem zeszlifowałem. Skosy na froncie zrobiłem szlifierką kątową z papierem ściernym na tarczy. Frezy na froncie wykonałem frezarką ręcznie. Cały front oklejony skają czarną skóropodobną. Całość została pomalowana bejcą, pistoletem, na to 2 warstwy podkładu lakieru i ostateczny lakier matowy ( miało być w połysku ale nie pasowało by mi do pokoju :D )

[b]ZWROTNICA
    [/b]

Standardowa jak do totem mite, kondy jantzen z-standard 2,7uF, cewki z polinka 0,85mH, rezystrory 3 ohm zamawiane z polinka.

STANDY:

Wykonałem je z płyty mdf 19 mm, boki zaokrąglone na frezarce, i oklejone fornirem klon naturanlu, malowane tak samo jak kolumny, przod i tył obuty skają, i podstawa dolna wycięta z blatu grubości 3cm. Do tego malutkie plastikowe nóżki .

KOSZTY:

głośniki z przesyłkami - 205 zł

zwrotnice, ternimale, br z przesyłkami - 106zł

mdf- miałem

kleje, bejce, lakiery, fornir - wszystko na stanie :)

Tyle moich kosztów :)

ODSŁUCH:

No zdziwiły mnie te malutkie głośniczki, dobrze zrobiłem ze GDNa wpakowałem do ponad 11 l, gra naprawdę ładnie , bas czasem mocno uderzy, wysokie są czyste, wszystko w porządku, średnie też b. dobre. Zadziwiła też mnie scena i przestrzenność dźwięku. Bardzo jestem zadowolony z tych kolumnienek.

ZAKOŃCZENIE:

Chciałem podziękować Pawłowi S. za odpowiadanie na czesto głupie pytania :D, zostało mi jeszcze przykręcenie kolumn do podstawek, na zdjęciach może być widoczne przesunięcie kolumny, i wpuszczenie przewodu do środka standa. Ogółem bardzo polecam zrobienie na tych głośnikach kolumn, naprawdę warte swej ceny :D To na tyle, teraz zdjęcia :)
    1.
    Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber
    Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber
    Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber
    Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber
    Kolumny dwudrożne a'la Sonus Faber

Moderowany przez przemo-lukas:

Fotografie proszę zamieszczać na serwerze elektrody. Poprawiłem.

Fajne!
  • #2 03 Sie 2009 14:16
    Usunięty
  • #3 03 Sie 2009 15:33
    mskojon
    Poziom 31  

To już któraś z kolei konstrukcja a'la totem, i tym nie ma się co zachwycać, ale jedno warto powiedzieć - wyglądają kapitalnie.

• #4 03 Sie 2009 16:14
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pięknie wykonana, sprawdzona konstrukcja. Jak ją oceniasz, porównując do "popełnionego" wcześniej projektu? Jaki wzmacniacz podpięty jest pod ten zestaw?

• #5 04 Sie 2009 14:22
    Czarekp9
    Poziom 9  

meble już się robią :D

Co do tej konstrukcji, to zdecydowanie lepiej gra niż poprzednia, ten GDN 13/40 ma więcej basu niz 20/40 no i zdecydowanie lepsze wysokie tony. Wzmacniacz to narazie ta wieża sony, ale już zabrałem się za robienie UniAmpa więc niebawem będzie lepiej :)

Pozdrawiam

• #6 04 Sie 2009 14:40
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Faktycznie, jest wiele konstrukcji na głośnikach stosowanych w "totemach". Te jednak wyróżniają się jakością wykonania. Są po prostu piękne. Wygląd coś pomiędzy "sonusami" a "usherami". Moim zdaniem jest to dobry przykład jak mądrze spożytkować pieniążki. Postanowiłem konstrukcje umieścić w nowo powstałym dziale: Akustyka-TOP.

• #7 12 Sie 2009 22:36
    urzedas
    Poziom 13  

Kurcze - naprawdę piękna konstrukcja - i uważam ze wyglądem (nie mam na myśli jakości wykonania) bije na głowę te Twoje wcześniejsze "komunistyczne" kolumienki. Obecne tutaj prezentują się wyśmienicie - gratuluję pomysłu. Też mi sie marzą monitorki w podobnym wykonaniu - może kiedyś doczekam trochę wolnego czasu i coś wydłubie. O przetwornikach to nie ma co pisać - sprawa oczywista, a poza tym dźwięku nie da się obejrzeć, natomiast wykonanie ........... jak najbardziej.

• #8 12 Maj 2013 22:39
    p3ndr4k
    Poziom 2  

Mógłby ktoś podać mi wymiary tych kolumn? Chciałbym zrobić sobie takie same lecz nie znam ich wymiarów a autor nie podał POZDRAWIAM.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME