Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze stereo na TVM by MaRo

maro_ 05 Sie 2009 13:40 4305 8
  • Witam wszystkich,

Oto moja pierwsza konstrukcja, skończona początkiem sierpnia 2008, ale dopiero teraz wziąłem się za mały opisik :)

Wszystko zaczęło się od chęci złożenia czegoś grającego :) … miałem 2 subwoofery (jedne pasywny i jeden aktywny) na Alphardach CW802C (konstrukcje jeszcze z czasów liceum, praktycznie nie używane) i stwierdziłem że może z tego cos będzie, bo podobał mi się bas z zamkniętej obudowy na tych głośnikach … dobrałem do tego ARP i ARV, a zwrotkę (z braku czasu i wiedzy) zamówiłem w janbo … może trochę za bardzo skupiłem się na wyglądzie, a mniej na sprawach technicznych ;) , ale to dlatego, że kolumny musiały mieć w miarę wysoki współczynnik WAF (Wife Acceptable Factor ;P )bo nie długo potem zamieszkałem z żoną ;) … sprawy się skomplikowały gdy musiałem przyspieszyć budowę, ale efekt jest całkiem zadowalający…

Technicznie rzecz ujmując:

Konstrukcja:
    3-drożna, bo z tego Alpharda 2-drożnej nie dało by rady zrobić (typowy woofer)…
    impedancję całej kolumny musiałem przystosować do tych alphardów, więc zostało 4ohm

Głośniki:
    - TVM ARV 104-04-4
    - TVM ARP 150-00-4
    - Alphard CW802C

Zwrotka:
    - janbo J-3A – wersja 4ohm

Okablowanie:
    - jakieś kable reklamowane na allegro jako OFC o przekrojach 4mm2 (terminal – zwrotka – bas) i 2,5mm2 (zwrotka – średniak, góra)

Obudowa:
    - wymiary: 265x375x1040(1075 z kolcami) SZ.xGŁ.xWYS. [mm] (mogły by być trochę wyższe, ale nie zmieściły by się do bagażnika :D)
    - każdy głośnik w osobnej komorze, ściągnięty plastikowy kubek z ARP, całkowite wytłumienie wełną mineralną komór ARP i ARV,
    - niskotonowiec w obudowie zamkniętej – ok. 58l, Fsc=52Hz, F3=40Hz, częściowo wytłumiony wełną mineralną (gr. ok. 2cm), (screeny z WinISD i Bassbox trochę niżej)
    - płyta wiórowa surowa, gr. 18mm, własnoręcznie cieta ,
    - wkręty standard - gips-karton,
    - klej vicol,
    - szpachla samochodowa,
    - okleina drewnopodobna (oklejanie na szybko w jedno popołudnie, więc fornir odpadał :/),
    - ustawione na kolcach z regulacją.

Wzmak:
    YAMAHA RX-396RDS
    Wybrany z uwagi na pochlebne opinie o brzmieniu sprzętu Yamaha i selektor impedancji 4/8ohm.

Ogólnie:
    Ten niskotonowiec pasuje raczej do subwoofera, a szczególnie do samochodu, ale nie najgorzej brzmi też w tych kolumnach. ARP drze się niesamowicie, a raczej darł się przed założeniem tłumików :), ARV gra całkiem ładnie, (mi się podoba :P ). Na początku był problem ze skutecznością głośników, różnice były takie że nie dało się słuchać, basu w ogóle nie było (CW802C ma wg „parametrów” (;D) 87dB, a TVMy jakieś 91dB). Trzeba było na ampli ustawiać max basy i loudness (Yamaszka ma regulowany płynnie) na -25dB, co wycinało niektóre detale z muzyki. Przyszedł więc czas na założenie tłumików (l-pad), zaczynając od -4dB na średniaku, przez -4dB na wysokotonowcu i -7dB średniaka, a kończąc na -11dB na średniaku i -4dB na górze…po tej operacji można było zapomnieć o Loudnessie, a wzmocnienie basu jedynie w szczególnych przypadkach, w razie ochoty na mocniejsze wrażenia ;)…i tu szkoda że przy zakupie wzmaka trafiłem na model 396, a nie 496, który ma Direct, ale planuję zrobić to w moim ampli ręcznie ;)…kiedyś… ;]
    Od razu zamontowałem kolce, i dopiero niedawno je zdemontowałem żeby usłyszeć różnicę … usłyszałem i złożyłem kolce powrotem :D … polecam ;)

Odsłuch:
    Słucham głównie rocka, muzyki pokroju Nightwish, Within Temptation i wszelakiej symfonicznej muzyki filmowej, w której złożony zestaw sprawdza się znakomicie i mnie całkowicie zadowala. Dźwięk jest pełny, nie brakuje, ani nie ma nadmiaru żadnych częstotliwości, bas miękki, taki jak lubię (z obudowy zamkniętej :) ), po prostu nic nie zastąpi stereo ;), chociaż już w planach mam budowę kolejnych pudełek żeby złożyć system 5.1. Zakupiłem do tego 3-kanałowy wzmacniacz Yamaha DSP-E492, którym chcę napędzać resztę systemu, zachowując stereo do muzyki. Budowę reszty głośników planuję po obronie magisterki ;). Poszukam jakichś gotowych „przepisów” na central i surroundy, może ktoś ma jakieś propozycje - oczywiście najlepiej było by na TVM’ach.

Planuję zrobienie jakichś pomiarów w SpeakerWorkshop, ale do tego muszę mieć trochę czasu, jak będą gotowe to tu zamieszczę…

Zapraszam do oceniania, poniżej kilka fotek.

Screeny z WinISD:

… i z Bassbox:

Projekt obudowy (render SolidWorks):

Przegrody w środku:

Pierścień basowego (źle mi się pracowało z surową płytą wiórową … lepsza była by ta laminowana):

Po skręceniu … (jeszcze nie byłem pewny co do frezowania pod głośniki):

Po szpachlowaniu, z pośpiechu zapomniałem zrobić zdjęcia, więc jest mały przeskok do gotowych ;):

Polecam kolce, nie tylko ze względów estetycznych ;):

Mój skromny zestawik:

P.S. "pierścienie" po bokach basowego były zainspirowane projektem ŁukaszaN ;) ( Link )

Fotografie proszę zamieszczać na serwerze elektrody. Użyj przycisku "zmień".
    przemo-lukas

(w jednym przypadku nie chce mi zrobić miniaturki :/...zrobiłem ręcznie :P)

Fajne!
  • #2 05 Sie 2009 13:50
    inkognito09
    Poziom 29  

Gdy widzę w tak pięknie zrobionych kolumnach świecące membrany tych CW i czytam o zwrotnicy janbo.... nie wiem czy śmiać się czy płakać.

Gdyby to miały być jakieś malutkie kolumienki do komputera, to rozumiem. Ale pod wzmacniaczem yamachy, w obudowach sugerujących wysoką klasę sprzętu wpakowane COŚ TAKIEGO?..... A te kolce to niewiele pomogą przy takim zestawie...

P.S. Dziwaczne ułożenie kolumn względem telewizora. Zwykle takowy powinien być na środku między kolumnami.

• #3 05 Sie 2009 13:59
    maro_
    Poziom 9  

inkognito09 napisał:
    Gdy widzę w tak pięknie zrobionych kolumnach świecące membrany tych CW i czytam o zwrotnicy janbo.... nie wiem czy śmiać się czy płakać.

no niestety tak to jest jak człowiek najpierw robi a potem myśli :P...zwrotnica jest do poprawy..ale nie wszystko na raz...póki co nie czuję takiej wewnętrznej potrzeby...wszystko w swoim czasie...

inkognito09 napisał:
    A te kolce to niewiele pomogą przy takim zestawie...

gdybym nie słyszał różnicy to bym nie pisał że taka jest ;)

inkognito09 napisał:
    P.S. Dziwaczne ułożenie kolumn względem telewizora. Zwykle takowy powinien być na środku między kolumnami.

to nie TV tylko zwykły LCD udający TV (tuner zewnętrzny) :D...szafka zbyt mała żeby to zrobić po ludzku...ale to nie jest salon tylko mieszkanie studenckie, więc proszę wybaczyć :P

• #4 05 Sie 2009 14:22
    Skipior
    Poziom 20  

O Boże... Gdyby nie te rączki i głośniki to rzekłbym, że to już może mówić o sobie Hi-Fi, ale tych Alfredów do wysoko jakościowych przetworników zaliczyć nie można...

Ps. Bardzo ładne obudowy.

• #5 05 Sie 2009 14:30
    maro_
    Poziom 9  

Skipior napisał:
    ...Gdyby nie te rączki...

hehe...a czemu akurat rączki...jakoś to trzeba przenosić, a swoje ważą :P

CW może i nie jest górnolotnym głośnikiem, ale gra całkiem przyzwoicie...wymiana jest możliwa, ale niestety musiałbym znaleźć głośnik o tej samej średnicy zewnętrznej (208[mm]), bo szkoda mi przerabiać przednią ściankę...

• #6 05 Sie 2009 16:08
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

inkognito09 napisał:
    Gdy widzę w tak pięknie zrobionych kolumnach świecące membrany tych CW i czytam o zwrotnicy janbo.... nie wiem czy śmiać się czy płakać...

Targa mną te same uczucie.
    Przypomniał mi się inny użytkownik naszego forum, który ma też fach w rękach (stolarstwo).
    Jego pierwsza konstrukcja:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6516203&highlight=#6516203
    I następna (po wysłuchaniu słów krytyki):
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1385175.html

Pozostaje mi życzyć Tobie udanej kolejnej konstrukcji. Te linki mogą okazać się pomocne:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html

• #7 05 Sie 2009 16:30
    maro_
    Poziom 9  

ja sobie zupełnie zdaję sprawę z tych "mankamentów" mojej konstrukcji, i w opisie starałem się podać przyczyny takiego stanu...
    każdy od czegoś musi zacząć, i na błędach się uczy..ja się za późno się zorientowałem i już dokończyłem tak jak było zamierzone...efekt jest zadowalający...ale następne będę już się starał robić "z głową"...a zwrotnicę być może kiedyś dorobię...

przemo-lukas napisał:

Przypomniał mi się inny użytkownik naszego forum, który ma też fach w rękach (stolarstwo).

dzięki za porównanie, ale nie mam aż takiego fachu w rękach ja Czarekp9...podejrzewam, że on też ma lepsze narzędzia ;P

P.S. przepraszam za zdjęcia ;) (w jednym przypadku nie chce mi zrobić miniaturki :/)

• #8 10 Sie 2009 01:10
    dolphin123
    Poziom 21  

o glosnikach o budach w nich juz kilka osob napisalo wiec powtarzac nie trzeba... ;) druga sprawa ze te boczki wg mnie wprowadzaja niepotrzebna szerokosc kolumny... bez nich bylyby proste podlogowki ze scieciami i podkresolonym niskotonowym w obreczy, duzo lepiej by sie to prezentowalo, bo o raczkach nie wspomne,wiadoma sprawa.

• #9 10 Sie 2009 13:25
    maro_
    Poziom 9  

dolphin123 napisał:
    druga sprawa ze te boczki wg mnie wprowadzaja niepotrzebna szerokosc kolumny... bez nich bylyby proste podlogowki ze scieciami i podkresolonym niskotonowym w obreczy, duzo lepiej by sie to prezentowalo, bo o raczkach nie wspomne,wiadoma sprawa.

w ogóle to te ścięcia i obręcz też sa niepotrzebne, wprowadzają tylko więcej roboty :D...jak by ich nie było to były by to proste paczki...czy by się lepiej prezentowały?...nie powiedział bym....
    rączki?...służą do przenoszenia a nie jako element dekoracyjny :P

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME