Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory 8"+1" oparte o przetworniki Tonsil

mateusz885 07 Sie 2009 18:02 5177 15
  • Monitory 8"+1" oparte o przetworniki Tonsil

Sam pomysł zbudowania takowych kolumienek powstał ponieważ "kiedyśśś" kupiłem 2szt GDNów 20/30/1 4r za jakieś 30zł z przesyłką (jeszcze za czasów taniej poczty), głośniczki nie miały górnych resorów, kupiłem na allegro chińskie mambranki z resorem bardzo podobnym do tonsilowskiego (nie gumowatym), zostały doklejone do kawałka "lejka starej membrany ponieważ nowe membrany nie pasowały idealnie kształtem jak stare do tego głośnika. Regeneracja odbywała się z tego co pamiętam i widzę ze zdjęć z chorowitego weekendu ostatniej zimy.
    Jako wysoko-tonowe zaaplikowałem GDWT 9/70/1 ponieważ kupiłem ich 8szt w cenie 10zł/szt (i nie było dodatkowych kosztów w postaci przesyłki). Zwrotnica to po prostu filtr 12dB/okt 4kHz dla GDWT + tłumik jak dobrze pamiętam 5 albo 6dB (+ ok. 3dB straty na różnicy impedancji głośników), elementy był kupione podczas likwidacji audio sklepu, rezystory metalizowane 5W, cewki produkcji polink, kondensatory to bipolarne elektrolity.
    W porównaniu np do GDNów 20/40/X które siedzą w space 86 to te 20/30/1 mają całkiem dobrego kopa, dobrą średnicę i wyglądają generalnie potężniej (jak dobrze pamiętam aluminiowe karkasy, spore magnesy), zaaplikowałem je do obudowy BR 20l lub 21l strojonej na 45Hz, fabrycznie te midbasy pracowały w dwudrożnych kolumienkach tonsila w obudowie zamkniętej, ale ciekawy byłem jak to zagra więc dlatego BR... (BR został celowo zamontowany z tyłu gdyż przypuszczam, że przy odpowiednim ustawieniu w rogach pomieszczenia otrzymamy podbicie niższych częstotliwości)
    Jako, że tymczasowo miały pracować jako nagłośnienie warsztatu, a przy najbliższej okazji będą sprzedane to obudowy robiłem budżetowo (płyty laminowane kupione w nomi ze ścinków i docinane na miejscu pod wymiar, dlatego kolorystycznie wygląda to jak wygląda). Poskręcane zostały na imbusy... wygląda to meblowato (nie satysfakcjonowała by mnie taka konstrukcja np do domowego salonu), połączenia płyt uszczelniałem tym co miałem pod ręką czyli kleje montażowe i kity w "tubach jak silikon", tylne płyty popsikane czarnym matem.
    Kolumny testowałem pod ONKYO Integra A-8250, gada to całkiem pozytywnie (z małym przymrużeniem oka, a raczej ucha na piskliwego GDWT...), mimo niewielkich gabarytów potrafią naprodukować niezłego kopa pod ową integrą, myślę, że zmiana np na kopułkę z odpowiednią efektywnością (i usunięcie tłumika) zaowocowało by całkiem przyjemnie brzmiącymi monitorami, generalnie tego GDNa uważam za jednego z bardziej udanych tonsili.
    Znudziło mi się wykonywanie sprzętów jedną wiertarką (łącznie z robieniem otworów pod głośniki wiertłem i równaniem pilnikiem...) więc kupiłem drugą wiertarkę, szlifierkę, wyrzynarkę i pilarkę + osprzęt boscha typu bity, brzeszczoty, tarcze... łącznie 500zł z hakiem, dlatego chyba jestem zmuszony sprzedać owy wytwór aby troszkę pokryć wydatki.

Troszkę fotek:

Pracownia regeneracji głośników ^^

A tak by to wyglądało z siateczką którą dostałem z pierścieniami.

Gabarytowo w porównaniu z space86

Fajne!
  • #2 07 Sie 2009 20:06
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam wszystko ładnie W miare estetycznie Jednak pamiętaj ze ten gdn jest słabiutki.. nie oczekuj za wiele i uważaj z mocą ja już spaliłem 5 takich sztuk.. pod wzmacniaczem 2x25w... Pozdro

• #3 07 Sie 2009 20:31
    mateusz885
    Poziom 23  

Moja integra w internecie deklarowana jest na 120W 4r na kanał, ale ja tego nie mierzyłem, przy testach podpinałem miernik UT60E, ma on true RMS na AC, nie pokazywał więcej jak 5V mimo to było wystarczająco głośno aby przeprowadzić np porządki w pokoju przy głośniejszej muzyczce. Generalnie sam pomysł na "pubowe" paczki jest bardzo podobny do projektu Kwaczora 8"+1".
    Ich zadaniem nie było zachwycać wglądem gdyż ładny fornir, dobry lakier, kolce, dobry terminal, aluminiowe pierścienie były by wart dużo więcej niż same głośniki...

• #4 07 Sie 2009 21:35
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Witam.
    Ładna konstrukcja, która została zrealizowana tanim kosztem.
    Jesli jesteś z niej zadowolony to gratu;uję, bo o to właśnie chodzi :)

Pozdrawiam.

• #5 07 Sie 2009 21:47
    gosztekseba
    Poziom 31  

No jako monitorki to moc jest dobra. Do tego zestawu jakiś subwoofer np. na GDN 30/120 i masz sprzęt 2.1 Tonslila. Bardzo estetyczne wykonanie i aż jestem ciekawy jak to gra. Pozdrawiam

• #6 07 Sie 2009 22:56
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    W porównaniu np do GDNów 20/40/X które siedzą w space 86 to te 20/30/1 mają całkiem dobrego kopa,

Może to kwestia obudowy B-R ? Z tymi membranami to wiem, niestety te gdn 20/30 mają głębokie membrany i te chińczyki nie pasują.

• #7 08 Sie 2009 00:48
    mateusz885
    Poziom 23  

Miałem okazje "posmyrać" 20/30/1 z oryginalnymi membranami (nawet sam kleiłem im nowe piankowe zawieszenie) zamontowane w obudowie zamkniętej i jak widać z chińskimi membranami , ale z resorem bardzo podobnym do oryginalnego w BR. Oba przypadku po prostu brzmią cieplej niż szpilkowate "basy" ze spaców.

• #8 08 Sie 2009 06:49
    SzokalML
    Poziom 36  

a w tym konkretnym wypadku, membrana rozumiem była już zbyt zniszczona? Bo może można byłoby zrobić tak, że kupić chińską membranę z zawieszeniem, ale wykorzystać z tego tylko zawieszenie?:)

• #9 08 Sie 2009 10:27
    mateusz885
    Poziom 23  

Nie próbowałem nigdy takiego zabiegu, akurat tutaj memebrana była w idealnym stanie... ale, że miałem akurat dwie 8" membrany więc je wkleiłem, jako przedłużenie starej ^^ Faktycznie można było tak zrobić jak mówisz, ale jakoś nie pomyślałem.

• #10 08 Sie 2009 12:22
    adam2948
    Poziom 13  

Witam! Podoba mi się Twoja konstrukcja.Przypominają mi się czasy Bomisu,kiedy to i ja takie składałem na tych samych przetwornikach.
    Pozdrawiam adam2948.

• #11 08 Sie 2009 23:29
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tym sposobem regeneracji zabiłeś jakość tonów średnich tego przetwornika.

• #12 08 Sie 2009 23:47
    mateusz885
    Poziom 23  

Przepraszam, że zgrzeszyłem przeciwko wszystkim fanom super hi-endowego producenta jakim był Tonsil... ^^ Generalnie łączenie resztki starej i nowej membrany starałem się zrobić bardzo dokładnie i tak mi to wyszło, nie potrafiłem oddzielić samego resory od nowej membrany i przykleić go do starej, a żeby zamówić specjalnie 2szt porządnych resorów (tak jak zrobiłem to koledze dużo wcześniej) mijało się z celem - po prostu było mi szkoda dokładać do tego projektu jakieś 30zł :) skoro całość wyniosła mnie coś w granicach 80-90zł.

P.S.
    W podobnej relacji cenowej można nabyć GDWK, ale GDWT po prostu miałem... Jestem przekonany, że nie da się zrealizować zestawu lepiej brzmiącego w tej cenie (o ile zamontujemy owego GDWK).

• #13 09 Sie 2009 01:02
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam No dokładnie jak miało byc Budżetowo no to zastosował taką membranę.. Fakt że troche stracił na średnich tonach ale za tak niską Jak wyżej mamy całosc zamknięta w 90 zł to jest na prawdę bardzo ładnie używając tonsilków..Pozdrawiam

• #14 09 Sie 2009 10:15
    mateusz885
    Poziom 23  

Myślę, że nawet zasilone głupimi TDA 7294 czy jakimś innym cudem nie mają konkurencji w zestawach do spokojnie 1000zł z ze sklepów rtv, których się słuchać po prostu nie da.

P.S.
    Chyba, że ostatnio coś się zmieniło, bo jak jakiś czas temu byłem z ciekawości sprawdzić co oferują producenci to nadal same dudniące syfy były na półkach.

• #15 09 Sie 2009 16:01
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

Wiesz, że podoba mi się wykonanie tyłu obudowy z czarnej płyty? Wykonanie nieco meblopodobne, ale daje radę. Co do regeneracji głośników to nie wygląda to najgorzej. mam wrażenie, że nie narzekasz na zbyt głośne wysokie tony, ale pewnie to słyszysz. Daję fajną ocenę, ze wzglęcdu na tył obudowy, wolno mi. :)

• #16 09 Sie 2009 16:53
    mateusz885
    Poziom 23  

Narzekam raczej na ich jakość, każdy kto słyszał takie gedewuutee wie o czym mowa, nawet jeśli są okiełznane tłumikiem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME