Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sprawdzenie ładowania akumulatora w samochodzie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> Sprawdzenie ładowania akumulatora w samochodzie
Autor
Wiadomość
annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 09 Sie 2009 16:06   

Sprawdzenie ładowania akumulatora w samochodzie

Witam, jak można sprawdzić miernikiem czy alternator poprawnie ładuje akumulator? Napiszcie co gdzie podłączyć, nawet na zwykłym mierniku jak ustawić. Bo szukałem tu tematów o tym, ale było tylko podłącz i sprawdz napięcie, a mi chodzi co, gdzie i jak podłączyć.
Teksty w stylu "lepiej jedz do elektryka" sobie darujcie bo mnie nie stać na "fachowców" i musze radzić sobie ze wszystkim sam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Sie 2009 16:06   

Powrót do góry

sumara17
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: pila

Post#2 09 Sie 2009 16:13   

Re: Sprawdzenie ładowania akumulatora w samochodzie

Jeżeli posiadasz zwykły multimetr to ustaw go na zakres napięcia stałego tak zwane DC następnie sondy podłącz do akumulatora sprawdź jakie jest napięcie miernik powinien wskazać wiadomo 12 V czyli napięcie akumulatora. Następnie odpal silnik i patrz czy napięcie na mierniku wzrasta jeżeli alternator jest dobry i ląduje na mierniku powinno być około 14,5 V pozdrawiam
Powrót do góry

brzezin
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: nowe miasteczko

Post#3 09 Sie 2009 16:16   

następnie włącz światła nawiew itp, i jeśli nie będzie zbytniego spadku napięcia, powiedzmy do 13,5 +-0,2 (wszystko zależy jakie to auta, wiek itp) to jest OK
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#4 Post autora tematu 09 Sie 2009 16:25   

Dzięki za odp. o to mi właśnie chodziło, bo dwa poprzednie, niezbyt nowe i troche zbyt małe do mojego samochodu(1.9D z 93r.) zdychały po dwóch dniach, a teraz mam nówkę, w której na razie normalnie odpala, ale wskaznik naładowania na akumulatorze wskazuje po tygodniu od kupienia że trzeba naładować. Także nie wiem czy zbyt małe ładowanie mam czy może coś go wysysa jak stoi na parkingu. A można sprawdzić jakoś miernikiem czy nie jest pobierana zbyt duża energia z akumulatora jak samochód stoi nieodpalony na parkingu?
Powrót do góry

waldekg
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: "-"

Post#5 09 Sie 2009 17:24   

Witam. Amperomierzem można sprawdzić pobór prądu przy wyłączonych odbiornikach. Wielkość pobieranego prądu nie powinna przekraczać 10mA. Pozdrawiam.
Powrót do góry

sumara17
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 09 Sie 2009 18:07   

Pamietaj amperomierz podłączamy szeregowo
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 Post autora tematu 09 Sie 2009 18:14   

sumara17 napisał:
Pamietaj amperomierz podłączamy szeregowo

Czyli jeden kabel z miernika do akumulatora, a drugi do kabla plusowego w samochodzie? I Na co ustawić wtedy taki miernik?
Powrót do góry

wolltDE
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gołdap

Post#8 09 Sie 2009 19:00   

Napisz jaki masz miernik (model).
Nic nie napisałeś o napięciu jakie masz na akumulatorze.
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 Post autora tematu 09 Sie 2009 19:24   

wolltDE napisał:
Napisz jaki masz miernik (model).
Nic nie napisałeś o napięciu jakie masz na akumulatorze.

Miernik mam w tym stylu

Nie wiem czy można nim wszystko sprawdzić więc pytam.
Napięcie zwykłe 12v

Moderowano przez Michu10:
Regulamin pkt 10.11 link usunąłem

Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#10 09 Sie 2009 21:15   

Ten miernik winien mieć więcej zakresów niż sugeruje sprzedawca w tym 20 V. Cena nie wzbudza zaufania, ale może mylę się. Miernik posiada instrukcję użytkowania i z niej warto skorzystać. Informacj "zwykłe 12 V" jest bardzo wyczerpująca i chyba nie wróży tobie sukcesów. Zamiast awanturować się na forum zacznij coś robić i korzystać z rad.
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 Post autora tematu 10 Sie 2009 08:27   

mczapski napisał:
Ten miernik winien mieć więcej zakresów niż sugeruje sprzedawca w tym 20 V. Cena nie wzbudza zaufania, ale może mylę się. Miernik posiada instrukcję użytkowania i z niej warto skorzystać. Informacj "zwykłe 12 V" jest bardzo wyczerpująca i chyba nie wróży tobie sukcesów. Zamiast awanturować się na forum zacznij coś robić i korzystać z rad.

Staram się korzystać, ale z tekstów "Informacj "zwykłe 12 V" jest bardzo wyczerpująca i chyba nie wróży tobie sukcesów. " niezbyt można skorzystać...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sie 2009 08:27   

Powrót do góry

wolltDE
Poziom 12
Poziom 12

Post#12 10 Sie 2009 09:17pomocny post - solucja   

Zrób tak tym miernikiem, najpierw czarny przewód miernika włóż w wejście COM a czerwony przewód w wejście VΩ.. . Następnie ustaw zakres w mierniku na 20 DCV i zmierz dokładnie napięcie na akumulatorze lub na alternatorze (czerwony przewód na B+, czarny na obudowę aluminiową alternatora).
Zmierzyć chcesz prąd przy wyjętym kluczyku to zrób tak:
1. Sondy miernika umieść w wejściu COM i ...mA..
2. Zakres ustaw na 200m DCA (możesz potem zmienić na 20m DCA)
3. Podłącz szeregowo miernik z B+ i akumulatorem tak, jak pisałeś wcześniej.

Jak dokonasz pomiaru napięcia i prądu to odezwij się.
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#13 Post autora tematu 10 Sie 2009 19:04   

Już mówię co mi wyszło, prądu nie zmierzyłem bo kable od miernika mi się urwały i na dziś sobie podarowałem "trudniejsze" pomiary.
Przy zgaszonym silniku napięcie na akumulatorze(troche już wyładowany) było 11,75V Po uruchomieniu doszło do 13V, po włączeniu długich i nawiewiu spadło do 12,4V
Chciałem sprawdzić bezpośrednio na alternatorze ale przez to że urwał mi się kabelek, a dojście tam jest masakryczne, na dzisiaj sobie podarowałem i zajme się tym jutro.
Czy takie niskie napięcie może być przyczyną rozładowującego się akumulatora? Co polecacie jeszcze sprawdzić?
Powrót do góry

dybas
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Brwinów

Post#14 10 Sie 2009 19:39   

Alternator na razie zostaw, wystarczy dokonać pomiarów na zaciskach akumulatora przy wyłączonym, oraz włączonym silniku. Przy włączonym sprawdzamy napięcie na minimalnych obrotach, na średnich, oraz dokonujemy pomiarów porównawczych dla różnych obciążeń. Z pierwszych wyników można wyciągnąć wstępny wniosek o zbyt niskim napięciu w instalacji. Przyczyną może być alternator lub regulator napięcia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sie 2009 19:39   

Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 Post autora tematu 10 Sie 2009 19:48   

No dobrze, a jak można wyciągnąc kolejny wniosek? Przy zwiększonych obrotach napięcie wzrasta w szczytowym momencie o max 0,5V
Powrót do góry

wolltDE
Poziom 12
Poziom 12

Post#16 10 Sie 2009 20:11   

Napięcie masz na pewno za niskie, tylko teraz w czym tkwi problem.
Jeszcze sprawdź napięcie na alternatorze bezpośrednio. Kiedyś miałem taki przypadek że napięcie na akumulatorze wynosiło 13,4 V a na alternatorze 14,2 V. Śruba B+ na alternatorze była strasznie zaśniedziała i był duży spadek napięcia.
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 Post autora tematu 10 Sie 2009 20:21   

Jutro z rana posprawdzam na alternatorze, jak będzie wyższe to przeczyszcze wszystko co się da, ale jak będzie też niskie to albo kupie nowy alternator, albo zdam się na waszą pomoc
Powrót do góry

brzezin
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: nowe miasteczko

Post#18 10 Sie 2009 20:45   

napisz jeszcze jaki masz samochód, niektórym z nas to pomoże w rozszyfrowaniu typu alternatora, co pomoże w dalszych poradach
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#19 Post autora tematu 10 Sie 2009 20:54   

Citroen Xantia 1.9D 93r.
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#20 Post autora tematu 10 Sie 2009 22:11   

Miernik w miare dobrze wskazuje napięcie, gdyż sprawdzałem go na różnych zasilaczach oraz na kompie, gdzie wskazywał taką samą wartość napięcia co w biosie( wiem że to może być nie miarodajne ale to zawsze coś). Na porządnym zasilaczu o napięciu 19V miernik wskazał 18,98 więc chyba jest dobry, a nie mam jak sprawdzić na lepszych miernikach. Na dostawe nie moge czekać bo samochód to moja praca i musi być bezawaryjny a boje się jezdzić w obawie że mi nie odpali potem
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#21 Post autora tematu 11 Sie 2009 11:29   

Dzisiaj byłem sprawdzić napięcia i o dziwo były wyższe. Przy samym odpalonym było 13,98V ale po włączeniu wszystkiego spadło nie wiem do ilu bo cep który mi pomagał mierzyć nie chciał mi powiedzieć:/ Na akumulatorze było nieznacznie niższe napięcie. Nie wiem tylko czemu wczoraj było tak bardzo niższe...
Powrót do góry

sumara17
Poziom 13
Poziom 13

Post#22 11 Sie 2009 18:21   

Kolego jak Ci mamy pomóc jak nie podajesz tych wiadomości o ktore prosimy. Jeszcze raz kazdy miernik mozesz podlczyc do akumulatora wpinając sondy w zaciski nastepnie odczytaj napiecie i zapis pozniej wsiądz w auto odpal je i wyjdz i zapisz znowu jakie jest napiecie kolejnie wlącz swiatla i znowu zapisz w taki sposób dokonasz trzech pomiarow. Po Tym odepni miernik i takze podlacz go szeregowo do akumulatora miernik przelącz na zakres mA i sprawdz ( pamietaj silnik i wszystkie odbiorniku wylączone i takze nie proboj odpalac auta bo uszkodzisz miernik) jaki jest uplyw prądu i podaj te dane tu na elektrodzie co dalej to Ci pomoge a nie wyjeżdzaj mi tu z jakimis cepami, pozdrawiam

Dodano po 12 [minuty]:

Ogolnie przyczyn moze byc wiele moze byc slabe ladowanie wina wtedy lezy po stonie alternatora ale nia takze czasami mozesz miec za duzy uplyw prądu ale dez tych danych o ktore prosze nie bede wysowal jakich klwiek wnioskow
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#23 Post autora tematu 15 Sie 2009 21:00   

Przeczyściłem wszystkie kable od alternatora i akumulatora
Przy zgaszonym - 12,60V
Przy odpalonym - 14,60V
Przy odpalonym i włączone wszystko co sie dało - 14,09
Przy odpalonym i na mijania - 14,20(ale moge się co do tego mylić)

Po przestawieniu na mA
Przy ustawieniu 200m - od 60 do 72
Przy ustawieniu 20m - raz ponad skale a raz od 6 do 7

Generalnie odczyty wszystkie mocno wzrosły po wyczyszczeniu wszystkich kabli. Może teraz wreszcie zapali się na tym akumulatorze to zielone oczko tak jak było przy zakupie
Powrót do góry

tomasz0703
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: ZABRZE

Post#24 15 Sie 2009 21:19   

Wszystkie pomiary nasz prawidłowe.Podłącz akumulator pod prostownik i ładuj 24 godziny pradem 5 A i zobacz co sie bedzie dzialo a najlepiej po naładowaniu podjechać do punktu w którym sprzedają akumulatory i oni powinni ci bezpłatnie wydajność procentową akumulatora .
Powrót do góry

marek1977
Poziom 22
Poziom 22

Post#25 15 Sie 2009 21:30   

Troszkę za duże ładowanie, ale niewiele.
Powrót do góry

kierbedz4
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Toruń

Post#26 15 Sie 2009 21:31   

Nie piszesz o jakiej pojemności masz akumulator.Podczas ładowania przyjmuje się ładowanie 10 godzinne i tak akumulator 50Ah ładowany prądem 5A w ciągu 10 godzin jest w pełni naładowany.Przedłużenie czasu ładowania powyżej 10 godzin powoduje nadmierne gazowanie elektrolitu w akumulatorze.Po odpaleniu auta pomiarów akumulatora dokonuje się po kilkunastu minutach gdy alternator uzupełni ubytek prądu który został pobrany w chwili odpalenia silnika auta. Wówczas pomiar jest bardziej miarodajny.Pomiary dokonane na układzie ładowania w Twoim samochodzie są poprawne.
Powrót do góry

marek1977
Poziom 22
Poziom 22

Post#27 15 Sie 2009 21:38   

A najlepiej sprawdzić odpowiednim miernikiem który obciąża akumulator.....
Powrót do góry

annubis17
Poziom 13
Poziom 13

Post#28 Post autora tematu 15 Sie 2009 21:47   

Akumulator mam 72Ah. Na początku tygodnia dam go do ładowania i zobacze jak długo będzie chodził z zielonym oczkiem. Doradzicie moze jakim prądem i jak długo go ładować? Akumulator ma dopiero co 2 tygodnie od kupna.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Sie 2009 21:47   

Powrót do góry

tomasz0703
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: ZABRZE

Post#29 15 Sie 2009 21:57   

Czytasz to co do ciebie piszemy bo w ciagu ostatnie godziny masz dwie odpowiedzi na twoj temat.Ładujesz prądem 7 A MAM !! do 24 godzin MAX !!
jak masz aku 72 AH
Powrót do góry

marek1977
Poziom 22
Poziom 22

Post#30 15 Sie 2009 22:01   

ładuj aż sięnaładuje :) Zostaw na noc, możesz ewentualnie odkręcić korki jeżeli są.
Podłącz rano do samochodu, odpal i sprawdź ładowanie.
Skrajnie uszkodzony akumulator może ciągnąć tyle prądu że pokaże ci że ładuje ...naście volt
Jeżeli alternator ładuje prawidłowo (13.8-14.2(3)) a ginie gdzieś prąd przełącz miernik na sprawdzenie upływności prądu (czerwony kabelek na to drugie oczko, a miernik ustaw na ampery),Odkręc plusową klemę i podłącz miernik jeden pod plus aku drugi pod klemę, zamknij samochód włącz alarm i zobacz ile prądu Ci ucieka ( po kilku minutach bo musi się uzbroić alarm i inne systemy wyłączyć).
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> Sprawdzenie ładowania akumulatora w samochodzie
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny