X

Legalny prąd w piwnicy i koszt podłączenia licznika.

11 Aug 2009 18:11 LULuckyDj
  • #1 11 Aug 2009 18:11
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Helpful post? (0)
    Witam.

Chciałbym jak cywilizowany człowiek mieć prąd u siebie w piwnicy.
    Jednak nikt z sąsiadów nie pozwoli mi wpiąć się w instalację elektryczną biegnącą w korytarzu piwnicznym i to jest nawet zrozumiałe, bo nikt nie będzie przecież płacił za prąd jaki tylko ja zużyję.

Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje założenie i podłączenie przez ZE legalnego licznika energii.

Czy w ogóle gra jet warta świeczki?
  • Helpful post
    #2 11 Aug 2009 18:18
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (-2)
    To ci się nie opłaci lepiej załóż sobie podlicznik.
  • #3 11 Aug 2009 18:20
    LuckyDj
    Topic author Helpful post? (0)
    Myślisz o założeniu samemu i rozliczaniu się z sąsiadami?
    Czy Też ZE zakłada takie podliczniki?
  • Helpful post
    #4 11 Aug 2009 18:24
    Hokoczu
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Pociągnij przewód z swojego lokalu do piwnicy (jeśli jest możliwość). Podlicznik możesz założyć ty, jeśli sąsiedzi ci ufają (niektórzy mogą uważać że będziesz kantować). Aby wszystko było przepisowo licznik i instalacje powinien wykonać elektryk z uprawnieniami.
  • #5 11 Aug 2009 18:36
    LuckyDj
    Uprawnienia mam, ale sąsiedzi raczej na to nie pozwolą, a z mieszkania do piwnicy mam grubo ponad 20m, mieszkam na ostatnim piętrze i to jeszcze po przekątnej z piwnicą, to jest właśnie problem :(
  • #6 11 Aug 2009 18:38
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    A kto jest zarządcą tego budynku.
  • #7 11 Aug 2009 18:41
    LuckyDj
    Mieszkania są już wykupione, własnościowe (choć jeszcze nie wszystkie)
    Zarządza nami teraz jakaś firma która zajmuje się takimi rzeczami. Firmę wybrał nasz lokalny zarząd (po jednej osobie z każdej klatki)
  • Helpful post
    #8 11 Aug 2009 18:43
    Hokoczu
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Dogadaj się z administratorem budynku, powinien pozwolić podłączyć ci dodatkowy licznik na linii zasilającej piwnice (administracyjnej), lub z głównego węzła (do tego potrzebni ludzie z energetyki). Energetyk może założyć tylko licznik, a resztę możesz zrobić ty, obniży to koszty.
  • Helpful post
    #9 11 Aug 2009 18:49
    Hokoczu
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Liczniki energii elektrycznej do głównego złącza i dalej są pod wyłączną "opieką" zakładu energetycznego. Za licznikiem możesz śmiało zakładać Ski i resztę instalacji.
  • #10 11 Aug 2009 18:52
    LuckyDj
    Ok, porozmawiam z nimi.
    Chciałem żeby zrobił to ktoś inny ze względu na sąsiadów.
    Jeśli przyjdzie Pan z ZE i podłączy mi prąd, to wtedy nikt się nie czepi, jeśli zrobię to sam, to zaraz będą gadki, że kant itd.

A czy możliwe jest po prostu zgłoszenie do ZE, że chcę mieć prąd i oni mi to zrobią, czy musi być jakaś zgoda zarządu?

Na innym osiedlu żarówka i gniazdko w każdej piwnicy jest normą, u mnie jak komuś powiem, to nikt nie potrzebuje, bo "mam latarkę", albo starsze panie chodzą ze świeczkami co skutkowało już dwoma pożarami piwnicy...
  • Helpful post
    #11 11 Aug 2009 18:55
    Hokoczu
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Raczej uzgodnij to z zarządcą budynku, a później z Energetyką.
    Te gniazdka są pociągnięte z mieszkań, lub mieszkańcy są zmówieni że nie nadużywają ich i płacą wspólnie rachunek, ostatecznie są dodatkowe liczniki lub podliczniki.
  • #12 11 Aug 2009 19:00
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Nie zaczynaj z ZE na jedną żarówkę i gniazdo bo naprawdę ci to się nie opłaci.
  • #13 11 Aug 2009 19:05
    LuckyDj
    Sytuacja na tamtym osiedlu wygląda tak, że prąd w piwnicach jest podłączony od zawsze w każdym pomieszczeniu. Cała instalacja jest wspólna z oświetleniem klatek schodowych, domofonów itd.
    kWh rozdziela się na wszystkich mieszkańców i każdy jest zadowolony.

U mnie jest trochę inna sytuacja, bo spędzałbym tam dość dużo czasu, chciałem zrobić tam mały warsztacik i uskuteczniać tam moje hobby ;) Żarówka, zasilacz laboratoryjny, lutownica...

Niby nie dużo, ale ktoś ze współlokatorów może mieć jakieś zastrzeżenia, więc chciałem załatwić to legalnie.

Chyba jednak pozostaje mi "grzebanie" w domowym zaciszu, albo puścić z góry 30m przewodu...

Jeden z sąsiadów ma prąd na lewo, ale jest w o tyle dobrej sytuacji, że na ścianie jego piwnicy jest lampa, on przewiercił się pod oprawą i podłączył pod tę lampę, ale nie jestem chamem i nie będę wojował jak dziecko, że on ma to ja też chcę ;)
  • #14 11 Aug 2009 19:16
    Hokoczu
    Level 18  
    Helpful post? (-1)
    Zostaje albo kabel, albo podlicznik na linii administracyjnej. Możesz też pożyczyć generator, a sąsiedzi pójdą na ugodę przez hałas.
  • #15 12 Aug 2009 21:39
    maxim2002
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Witam,
    Mam podobny problem. Prąd w piwnicy jest, aczkolwiek same żarówki (brak gniazdka). Jeśli chciał bym podładować akumulator lub zmajstrować coś wiertarką / kontówką to okradam sąsiadów i na PEWNO będą się czepiać.

LuckyDj wrote:
    Ok, porozmawiam z nimi.

Może już rozmawiałeś z administracją? Są szanse? Może znasz jakieś szacunkowe koszta przyłączenia licznika z ZE lub podlicznika przez administracje?
  • #16 12 Aug 2009 22:12
    Stary1952
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    LuckyDj wrote:

U mnie jest trochę inna sytuacja, bo spędzałbym tam dość dużo czasu, chciałem zrobić tam mały warsztacik i uskuteczniać tam moje hobby ;) Żarówka, zasilacz laboratoryjny, lutownica...

Chyba jednak pozostaje mi "grzebanie" w domowym zaciszu, albo puścić z góry 30m przewodu...

Witam .
    Administracja niechętnym okiem patrzy na takie " warsztaty " w piwnicach więc sprawa podlicznika jest bardzo problematyczna , raczej nie licz na taki układ .
    Licznik założony przez ZE ? pomyśl , koszty założenia a potem stałe opłaty co przy małym zużyciu energii nieopłacalne . :cry:
    Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest odrobinę własnej pracy i 30 m. przewodu . :D
    Pozdrawiam .
  • #17 13 Aug 2009 09:27
    Mariuszczs
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    pewnie jak roźciągnie przewód z domu do piwnicy to sąsiedzi oskarżą że ciągnie z piwnicy do domu
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products