Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak wycentrować koło w rowerze ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Jak wycentrować koło w rowerze ?
Autor
Wiadomość
elvis000
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: działdowo

Post#1 Post autora tematu 12 Sie 2009 11:49   

Jak wycentrować koło w rowerze ?

Witam, przepraszam ze na tym forum ale nie wiem gdzie takie nieelektroniczne pytanie mogę zadać . Mam koło od roweru kros i jest scetrowanie o jakieś 5 mm w bok brakuje 3 szprych a chciałbym je remontować.

Czy ktoś zna jakaś łopatologiczną zasadę ustawiania szprych najlepiej na foto ukazaną ??
Myślałem nad tym żeby wykręcić wszystkie szprychy wyczyścić obręcz ii ustawić wszystko od nowa czy mi się to uda? Czy zrobię głupotę? Prosze o odpowiedz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sie 2009 11:49   

Powrót do góry

gruby1
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Częstochowa

Post#2 12 Sie 2009 12:06   

Re: Jak wycentrować koło w rowerze ?? :)

Jeśli wyciągniesz wszystkie szprychy a nie masz wprawy, to na nowo koła nie zapleciesz. Najpierw dołóż te 3 szprychy. Potem kółko trzeba zamocować (ja montuję w rowerze i obracam) i kluczem do szprych naciągasz odpowiednie. W miejscu gdzie koło jest najbardziej wygięte dokręcasz szprychę (po przeciwnej stronie od wygięcia oczywiście) o 3/4 obrotu, szprychę kolejną o 1/2 obrotu i kolejną o 1/3. Mówię oczywiście o szprychach z tej samej strony. I tak do skutku. Warto co jakiś czas ponaginać kółko żeby wyrównały się wszystkie naprężenia. Na początku dokręcaj po troszku, będzie to trwało dłużej ale koło wycentrujesz i nie powinno przybrać kształtu jaja :D
Powrót do góry

Mihas66
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Lublin

Post#3 12 Sie 2009 12:09   

Pierwszy raz robiąc to zajmie ci to pół dnia albo w ogóle żeby idealnie zrobić, po pierwsze musisz założyć te 3 brakujące bo bez nich to ani rusz... Robisz tak z tej strony co masz skrzywione to naciągasz szprychy a z drugiej popuszczasz i tak w kółko ja nigdy idealnie nie robiłem tylko bratu jak mu się już koło w widełki nie mieściło.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sie 2009 12:09   

Powrót do góry

strdb940
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Międzyzdroje

Post#4 12 Sie 2009 12:17   

Musisz zobaczyć jak plecione jest kolo na ile krzyży. Wykręć jedna ze szprych i zmierz ja. Wymienione nie mogą być ani krótsze ani dłuższe. Ogólnie zasada jest taka patrząc na koło z góry jeśli jest scentrowane w prawa stronę to dociągasz szprychy z lewej strony piasty i odwrotnie. Musisz pamiętać żeby nie przesadzić bo może obręcz wyprostujesz na boki ale zrobisz jajko z kola. Czasami trzeba popuścić trochę szprychy np z prawej strony jeśli naciągasz lewą. Jak nie masz specjalnych widełek do centrowania to możesz wykorzystać hamulce do ustalenia czy kolo już jest proste. Jak bylem młodszy tez zrobiłem to co Ty zamierzasz zrobić i uwierz mi nie jest to dobry pomysł. Nie rozbieraj koła bo już go nie poskładasz jeśli wcześniej tego nie robiłeś. Pozdrawiam.
Powrót do góry

wydramax
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: zDolny Śląsk

Post#5 12 Sie 2009 12:49   

Re: Jak wycentrować koło w rowerze ?

na początku załóż brakujące szprychy
a później:
http://mtbikes.info/artykuly/warsztat/centrowanie-kola-w-domowych-warunkach.html
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sie 2009 12:49   

Powrót do góry

Leopard2
Poziom 17
Poziom 17

Post#6 12 Sie 2009 23:15   

A nie lepiej oddać koło do serwisu? Centrowanie to fach wymagający dużego doświadczenia. Koszt centrowania to około 15 zł.
Powrót do góry

wydramax
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: zDolny Śląsk

Post#7 13 Sie 2009 08:42   

jeśli czujesz sie na siłach można samemu próbować, z drugiej strony koszt nie jest az tak wysoki ;) ale ja i tak bym wolał zrobić sam, kolejna nowa umiejętnosć ;)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Jak wycentrować koło w rowerze ?
Strona 1 z 1