Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Odstraszacz psów i kotów

zasoby 03 Jun 2004 23:25
 • Kolejny przykład rozwiązania odstraszacza zwierząt, tym razem bez wykonywania kłopotliwych indukcyjności. Jak wiadomo psy i koty słyszą dźwięki powyżej 20kHz. Człowiek dorosły słyszy do około 18kHz. Z tego wniosek, że pracująca syrena powyżej 20kHz nie będzie nam w żaden sposób przeszkadzać, za to będzie nieprzyjemna dla zwierząt. Układ jest zasilany z 220V, jednak wyjściowe napięcie z zasilacza wynosi 9V, co daje możliwość zastąpienia zasilacza przez 9V baterię. Wtedy układ może posłużyć jako przenośny odstraszacz. Jako głośnik zastosowo piezoelektryczny przetwornik, zwany potocznie "gwizdkiem". Nie sprawdzono skuteczności układu oraz mocy. Rozwiązanie może okazać się nieskuteczne jako podręczny odstraszacz. Założenia autora były, aby zwierzęta nie zbliżały się do określonego miejsca w ogrodzie.

 • #2 05 Jun 2004 11:46
  traper
  Level 14  

  Czy ktos zrobil ten uklad w formie przenosnej (zasilany z 9V) :?:
  Jesli tak, to czy poprawnie odstrasza :?: :)

 • #3 05 Jun 2004 15:37
  szogun
  Level 18  

  Jak można pisać że ultradźwięki
  "nie będą nam w żaden sposób przeszkadzać".
  Jeżeli ma to psa odstraszyć a nie zaciekawiać
  to musi mieć dużą moc. Co robią ultradźwięki
  o dużej mocy z człowiekiem można przeczytać
  Np.w dziale "Alarmy" i w wielu innych
  publikacjach a nawet w książkach Stanisława Lema.

  Wysokich Tonów

  Szogun

 • #4 05 Jun 2004 16:12
  adam white
  Level 21  

  Takie urządzenie może wywołać u piesków dodatkową agresję (mechanizm: coś mnie drażni, boję się, więc atakuję), dlatego nie polecam do ochrony własnej. Do ochrony miejsca prawdopodobnie się nadaje.
  Z mocą ultradźwięków rzeczywiście nie należy przesadzać - eksperymenty z ultradźwiękami jako bronią obezwładniającą np. agresywnych demonstrantów.

 • #5 05 Jun 2004 19:58
  lechoo
  Level 39  

  Do obezwładniania ludzi używa się infradźwięków które wywołuję nieprzyjemny i bolesny rezonans narzadów wewnętrznych u człowieka. Oglądałem kiedyś dokument na ten temat w telewizorni, ale nie pamiętam jakie były dokładnie częstotliwości emitowane przez tą dźwiękową armatkę (kilka Hz).

 • #6 05 Jun 2004 22:17
  adam white
  Level 21  

  Pisząc o doświadczeniach z ultradźwiękami jako bronią nie popełniłem pomyłki. Jest duże zapotrzebowanie na tzw. "non-lethal weapons" (czyli bronie nieuśmiercające lecz czasowo obezwładniające). Bardzo obiecująco wypadają tu bronie akustyczne - infradźwiękowe, dźwiękowe i ultradżwiękowe, te ostatnie np. ze względu na ograniczony zasięg, dużą kierunkowość działania i prawdopodobnie mniejsze działanie niepożądane - przypadkowy zgon osoby poddanej działaniu tej broni. (W przeciwieństwie do infradźwięków.)

 • #7 06 Jun 2004 20:22
  Arek37
  Level 13  

  A próbował ktoś przerobić syrenę piezzo od autoalarmu? Dokładasz kabelek z wtyczką do zapalniczki w samochodzie i na grillu w plenerku jak znalazł :-) :idea:

 • #8 18 Jun 2004 14:50
  Stones
  Level 10  

  Ja wysmażyłem taki układzik (zasilany z 9V). Nie pamiętam na jakiej częstotliwości on śmiga ale na komary działa :D , natomiast psy niestety nie wykazuja najmniejszego zainteresowania, przechodzą obojętnie obok :? . Ale to sprawa chyba bardziej dla biologa niż dla elektronika........

 • #9 20 Jun 2004 10:09
  Grysik
  Level 20  

  Zrobiłem taki układ kiedyś - chyba z Jabel ale nie pamiętam. Po 5 minutach "słuchania go" już mnie bolała głowa.

 • #10 29 Jun 2004 18:05
  _jta_
  Specjalista elektronik

  czy ma sens stosowanie wzmacniacza na tranzystorach BD137/BD138, skoro prąd,
  jaki dostaje się z zasilacza, to zaledwie 25mA? chyba lepiej użyć kilku równolegle
  połączonych inwerterów CMOS (kilku, żeby mieć odpowiedni prąd), dadzą większe
  napięcie (bo nie będzie spadku napięcie emiter-baza)

  Search 4 million + Products
Browse Products