Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny głośnikowe na tonsilach i sony

sopranos1 23 Sie 2009 09:20 19758 40
  • Kolumny głośnikowe na tonsilach i sony

witam
    zbudowałem kolumny które graja u mnie w pokoju. Wszystko zostało obliczone, obudowa została wykonana z płyty wiórowej 22mm, wytłumiona starym futrem, okleina to fornir w kolorze orzecha włoskiego, głośniki:
    wysokotonowy - tonsil gdwk 11/100
    średniotonowy - tonsil gdm 18/80
    niskotonowe - sony ( z allegro).
    Zwrotnice to janbo j-3a-8 ( podział 600/4500, moc 160va).
    W całej konstrukci brakuje jeszcze bass reflexu gdyż niewiem dokońca jaki bedzie najlepszy ( dwa małe czy jeden duży ).
    Poniżej zdjecia prosze o opinie i pomoc w dobraniu średnicy bass refleksu. Jest to moja pierwsza konstrukcja.
    Kolumny głośnikowe na tonsilach i sony Kolumny głośnikowe na tonsilach i sony
    Kolumny głośnikowe na tonsilach i sony Kolumny głośnikowe na tonsilach i sony Kolumny głośnikowe na tonsilach i sony

Fajne!
  • #2 23 Sie 2009 10:46
    Skipior
    Poziom 20  

Ten średniotonowy nie jest tu potrzebny.

Psuje estetykę. Te mid bassy sony które kupiłeś dobrze same poradziłyby sobie w współpracy z GDWK.

Zapomniałbym, gotowa zwrotnica jambo pod nie wiadomo co to największy błąd początkujących majsterkowiczów.

Zwrotnice robi się pod przetworniki bazując na parametrach i odsłuchach, pomiarach i testach, mnóstwo kalkulacji i różnych prób w celu uzyskania najlepszego efektu.

Już lepiej wklepać dane głośników do programu Xover Pro czy jakoś tak i na jego podstawie zrobić zwrotnice ( kalkulatory również robią kitowe kalkulacje, bo nie zwracają uwagi na parametry i charakterystykę głośnika ).

• #3 23 Sie 2009 12:48
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Jak obliczyłeś pojemność kolumny? Do tych głośników sony były podane jakieś parametry T-S? Błąd z uniwersalną zwrotnicą, pewnie różnice w efektywności przetworników. Średniotonowy pewnie rzeczywiście niepotrzebny (ponadto psuje wygląd konstrukcji, która wykonana jest starannie, fornir ładny, widać, że sama kolumna jest solidna, dobre wzmocnienia. Wizualnie nie pasują jeszcze śrubki na wysokotonowym.) Jeśli chodzi o BR to już Twój wybór, w zależności od tego jak Ci się bardziej podoba wizualnie. Ja dałbym na środku jeden BR śr. 75 mm, powinien wystarczyć.

• #4 23 Sie 2009 13:23
    sopranos1
    Poziom 10  

Te śrubki na wysokotonowym faktycznie nie pasuja w najbliższym czasie wymienie je na czarne( kupowałem to w sklepie budowlanym i nie mieli innych tylko srebrne).

Do wszystkich głosników były podane parametry dlatego pojemność pod basy obliczyłem ze wzorów które znalazłem w internecie dla obudowy bass reflex i bawiłem sie symulacjami w programie winisd.

Co do zwrotnic to faktycznie troche się pospieszyłem myślałem że jak bedzie gotowa z ustalonymi podziałami to będzie najlepsza (teraz wiem że byłem w błedzie, troche o tym czytałem i na innym forum mi tez powiedziano ze gotowa zwrotka to lipa) we wrzesniu zabiore się za pomiary (chodze do elektronika nauczyciele napewno pomogą, na pracowniach sa ustrojstwa którymi można wykonac pomiary w miedzy czasie zbuduje jig-a do prodramu speaker workshop i okleje druga kolumne fornirem)

Jezeli chodzi o średniotonowy to chodzi o to że ta srebrna ramka nie pasuje? W planach miały być trzy soniaki z których dwa miały chodzić jako woofery a jeden jako średni niestety te soniaki nie zadobrze radziły sobie z srednimi tonami i zdecydowałem sie na zakup głośnika średniotonowego ( czytałem na forach jaki najlepszy do 100zł i wyszło albo tonsil gdm 16/80 albo 18/80 i kupiłem 18/80 bo była akurat aukcja). Wysokotonowy nie bardzo dawał rade (było mało srednich tonów a ja uwielbiam słuchać z wyszczegulnieniem basu i instrumentów takich jak skrzypce itp. a wysokotonowy grał słabo ( jak dawałem głosniej to się mocno grzał poprostu z średniotonowym gra zarąbiście.

Jeżeli chodzi o średniotonowy jaki polecalibyście do tej konstrukcji (do 100 zł) żeby dobrze sie prezentował?? bo ten faktycznie rzuca się w oczy.

• #5 23 Sie 2009 14:10
    marian133
    Poziom 37  

sopranos1 napisał:
    Wszystko zostało obliczone

sopranos1 napisał:
    W całej konstrukci brakuje jeszcze bass reflexu gdyż niewiem dokońca jaki bedzie najlepszy

sopranos1 napisał:
    Zwrotnice to janbo j-3a-8 ( podział 600/4500, moc 160va).

A dokładnie co zostało obliczone? nie chcesz mi chyba powiedziec że litraż,te soniacze nawet parametrów nie mają...a jak twierdzisz że mają to ja bym je z chęcią zobaczył.

sopranos1 napisał:

Jeżeli chodzi o średniotonowy jaki polecalibyście do tej konstrukcji (do 100 zł)

Chcesz wydać 100zł na średniaka do tej konstrukcji? uwierz mi,naprawde nie warto.

Z tej konstrukcji to jedynie obudowa jest fajna,aż żal wkładać do niej takie głośniki.

• #6 23 Sie 2009 17:19
    398216
    Usunięty  
  • #7 23 Sie 2009 20:56
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Wysokotonowy nie bardzo dawał rade (było mało srednich tonów a ja uwielbiam słuchać z wyszczegulnieniem basu i instrumentów takich jak skrzypce itp. a wysokotonowy grał słabo ( jak dawałem głosniej to się mocno grzał poprostu z średniotonowym gra zarąbiście.

A może to wina źle dobranej zwrotnicy? Jeśli jest porządnie zaprojektowana to potrafi wycisnąć z głośników to co najlepsze, maskując ich wady (rezonanse na skraju pasma, etc).
    Co do midwooferów Sony - muszą być naprawdę słabe skoro nie radzą sobie ze średnimi tonami. Ogólnie nie jest to najlepsze rozwiązanie dawać dwa midwoofery i głośnik średniotonowy (choć wiem, że to była konieczność).

Kolumny nawet ładnie wykonane, osobiście przemalowałbym tylko obręcz GDMa. Na pewno będą wdzięcznym materiałem do pracy i gdy zaczniesz bawić się w pomiary może wyjść z tego nieźle grający sprzęt.

Co do BR - jeden 6-7 cm wystarczy. Strojenie dobierz na słuch, innej rady nie ma. Kup Tunel BR możliwie jak najdłuższy i stopniowo go skracaj. Uogólniając -im krótszy BR przy danej średnicy, tym wyższy bas,szybszy, i możliwe że nawet podbity. Im dłuższa rurka tym niższy bas, bardziej "spowolniony" i cichszy.

Proponuję też przetestować te głośniki w obudowie zamkniętej eksperymentując pojemnością obudowy i jej wytłumieniem.

• #8 23 Sie 2009 21:02
    Pioso
    Poziom 14  

Jeżeli kupiłeś głośniki Sony z powodu wyglądu, to troszkę do bani.. Nigdy nie spotkałem sie aby głośnik sony miał podane parametry.. przeważnie są już umieszczone w kolumnach... Druga sprawa.. Mogłeś dozbierać i już kupić niskotonowe z Tonsila.. przynajmniej komplet by był oraz całkiem przyzwoita gra.. Nie miałbyś pewnie problemów ze znalezieniem schematu zwrotnic.

Nad obudowa musiałeś troszkę czasu spędzić, bo widać że sie starałeś, podoba mi sie.

Co do BR, hmm.. jeśli w przyszłości natchnie Cię myśl zmiany głośników, na lepsze, możesz mieć problem jeśli zastosujesz 2 o mniejszej średnicy - świsty powietrza, bo basy mogą produkować więcej 'wiatru' niż te co masz teraz.. stawiałbym na br o większej średnicy, dałbym go z tylu, ale to znów nie możesz kolumn blisko ściany stawiać.

• #9 23 Sie 2009 21:28
    sopranos1
    Poziom 10  

Te parametry które były podane sa takie:
    Średnica zewnętrzna 193mm
    Rozstaw otworów mocujących 175mm
    Średnica otworu montażowego 150mm
    Głębokość montażowa 84mm
    Moc znamionowa 60W
    Moc maksymalna 120W
    Pasmo 38-4000Hz
    Skuteczność 88dB/W/m
    Impedancja 8om
    Xmax 13mm
    Fs 42Hz
    Qts 0,52
    Vas 17l

Chyba że są wziete z powietrza już sam nie wiem co o tym myśleć.
    Generalnie mi się podoba jak ta kolumienka gra moim zdaniem duzo lepiej niż chinskie kolumny po 600zł za pare, jedynie srednie tony sa troszke zagłosne i dam tłumik, w tym tygodniu dokończe drugą kolumne i zabieram się za budowe kolejnych - efektowych (chce sobie zrobic kino domowe 5.1).

To w sumie wszystko jest złe w tej kolumnie? :cry: tylko obudowa dobra, wiec na jakich przetwornikach było by dobrze zbudować.

Dodano po 14 [minuty]:

Pioso w sumie faktycznie ze wzgledu na wyglad je kupiłem :cry: bo bałem sie że inne nie maja ramki i bedzie lipnie wyglądać a łudziłem sie nadzieja (jako niedoświadczony i niezorientowany) że skoro sony to powino grać nieźle i zastanawiam się czy ich nie zmnienic faktycznie na jakies tonsile tylko kurde naprawde one fajnie graja nawet na tej zwrotce uniwersalnej

tomq8888 być moze to wina zwrotnicy albo tych sony poniewaz nie robiłem pomiarów ale niedługo (we wrzesniu)je wykonam i zobacze jak to wyglada. Dzięki za konkretna poradę strojenia bass reflexu.

• #10 24 Sie 2009 11:16
    Pioso
    Poziom 14  

Z tych parametrów jedynie da sie określić jakie wymiary ma głośnik, jaka ma moc efektywność częstotliwość rezonansową impedancje i pasmo przenoszenia... Nie ma tych ważnych dla policzenia obudowy parametrów... nie zestroisz obudowy dla tych głośników, bo win isd Ci nie wyliczy rury br.. Może Ci grają super ekstra zaje... tra la la, ale do pewnej głośności, bo później zaczynają charczeć.. Ile pieniążków za nie dałeś?
    A jak Ty liczyłeś obudowę...? Na kartce liczyłeś litraż :)? WxSxG :)?

• #11 24 Sie 2009 11:30
    Ptolek
    Poziom 36  

Jak to, przecież podane są:
    Fs 42Hz
    Qts 0,52
    Vas 17l
    Do zestrojenia obudowy wystarczy, o ile są prawdziwe. Efekt można potwierdzić poprzez pomiar charakterystyki impedancji, wystarczy do tego komputer z kartą dźwiękową, wzmacniacz i jakiś rezystor np. 10 omów 5W. Proponuję autorowi poszukać coś o tym, i niech chociaż kwestia zestrojenia obudowy będzie rozwiązana.

• #12 24 Sie 2009 13:38
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Qts 0,52
    Ja natomiast sugeruję obudowę zamknięta. Mniej kłopotliwe, bas będzie niższy, a dwa głośniki powinny zapewnić możliwą efektywność. Również łatwiej będzie zestroić taką obudowę, bo mamy tylko jedną zmienną - wielkość obudowy. Br to nie jest jakieś magiczne cudo które sprawia, że kolumna gra basem. Po prostu jedne głośniki spisują się lepiej w obudowie BR a inne closed - http://diyaudio.pl/portal.php?show=7 . Rozwalają mnie teksty znajomych "zrób sobie BR bo nie będzie basu", albo "słabo Ci dmucha Br, czyli jest źle". Źle zestrojona BR dudni, buczy,a nie gra. Obudowa closed szczyci się pięknym impulsem (tzn ma szybki , niezamulony bas) i dużą wytrzymałością mocową.

Jeżeli chcesz jednak BR to podsunę Ci materiały które będą teoretyczną podstawą do strojenia BR.:
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=5
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=29
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic352099.html
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=25 (sam dół strony)
    http://kolumny.prv.pl/zwrotnicapswimp.php

Co do wymiany na tonsile (zapewne 20/80/2), trzeba rozważyć czy będzie to opłacalne, a jeśli się na to zdecydujesz to poszukaj gdzieś gotowego projektu zwrotnicy z tymi głośnikami i rozważ wymianę wysokotonówki.

• #13 24 Sie 2009 14:36
    Pioso
    Poziom 14  

Pod względem jakości dźwięku na pewno.. tylko czy 2 basy uciągnie końcówka we wzmacniaczu i zapewni dobra kontrole nad głośnikami..

• #14 24 Sie 2009 15:18
    PAOLO1988pl
    Poziom 12  

A ja będę bronił BR. W tanich głośnikach nie daje się BR ze względu na ich impulsy, to tak samo jak zamknąc wyżej wymienionego tonsila 20 80 2 podcięto by mu skrzydła.Lepiej jest je stroić w BR, jak dla mnie lepiej będzie jeden duży BR a nie dwa małe bo juz sprawdzałem a mam juz pare subów i kolumn za sobą. Dobry głośnik na obudowę zamkniętą to Dayton nie pamiętam modelu ale kosztuje około 800zł i ten dopiero dobrze sie spisuje w obudowie zamkniętej. Co do średniotonowego to naprawdę nie pasuje tutaj a zwrotnice zrób u killera bodajże bo sam mam od niego i robi dobrze. Pozdrawiam

• #15 24 Sie 2009 20:40
    sopranos1
    Poziom 10  

tomq8888 dzieki za linki część z nich czytałem już wcześniej, propnujesz rozważyć wymianę wysokotonówki tylko jaka by była lepsza od tej bo do drugiej kolumny jeszcze nie kupiłem wiec jak bym kupował kupił bym dwie tylko jakie by były dobre?

Jeżeli chodzi o średniotonowy to jest to dobry głośnik? czy też należało by go wymienić bo jeżeli chodzi tyko o srebna ramke to ją w najbliższym czasie przemaluje na czarno bo faktycznie nie pasuje do tych czarnych.

Zabieram się za budowe jig-a i wykonam pomiary może to coś rozjaśni z tego co czytałem trzeba mikrofon i przedwzmacniacz mikrofonowy, te elementy musza byc jakiejś super klasy czy mogą być najtańsze( sory że pytam ale niechce wydac kasy i się okaże że znowu do bani).

• #16 25 Sie 2009 19:33
    Pogromca
    Poziom 15  

Witam bardzo udane kolumny są minusy wiadomo początkujący majsterkowicz . Co do bass reflexu wypowiem się tak nie dwa tunele lecz jeden duży lepszy efekt wizualny i lepszy dźwięk . Twoje sonki są dobrymi głośniczkami znam je wiem jak grają w systemie bas reflex i powiem , że całkiem ładny basik . Średniotonowy jest dobry ale kompletnie nie pasuje , wysokotonowiec i dwie sonki niskotonowe w połączeniu z dobrą zwrotnicą zagra na poziomie bez psucia wizualizacji .

• #18 27 Sie 2009 15:53
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

PAOLO1988pl napisał:
    A ja będę bronił BR. W tanich głośnikach nie daje się BR ze względu na ich impulsy, to tak samo jak zamknąc wyżej wymienionego tonsila 20 80 2 podcięto by mu skrzydła.Lepiej jest je stroić w BR, jak dla mnie lepiej będzie jeden duży BR a nie dwa małe bo juz sprawdzałem a mam juz pare subów i kolumn za sobą. Dobry głośnik na obudowę zamkniętą to Dayton nie pamiętam modelu ale kosztuje około 800zł i ten dopiero dobrze sie spisuje w obudowie zamkniętej. Co do średniotonowego to naprawdę nie pasuje tutaj a zwrotnice zrób u killera bodajże bo sam mam od niego i robi dobrze. Pozdrawiam.

Przepraszam, że cytuje cały post, ale chcę aby pozostał nie zmieniony. Tym bardziej, że kolega w podpisie ma: "Układy elektorniczne głośniki diy". Pierwszy raz słyszę, że kryterium doboru głośnika do obudowy jest jego cena. Cały czas sądziłem, że to parametry Thiele’a-Smalla predysponują głośnik do typu obudowy (proszę sprawdzić co to jest współczynnik EBP). Przykład: cała rodzina peerless XXLS. Tu mocno dyskusyjna / subiektywna była by opinia czy są to głośniki słabe / tanie. Mają wielu zagorzałych zwolenników i niewielu jest na nie stać, a różnią się właśnie parametrami T-S, więc i optymalne typy obudów są różne dla każdego z przetworników. :idea:
    No i bardziej doświadczeni konstruktorzy nie zamawiają zwrotnic u "killera". :idea:
    tomq8888 napisał:
    Cytat:
    Qts 0,52
    Ja natomiast sugeruję obudowę zamknięta. Mniej kłopotliwe, bas będzie niższy, a dwa głośniki powinny zapewnić możliwą efektywność...

Dokładnie tak. Ale co do "niższego basu" to nie jestem pewien. Ale z całą pewnością będzie "szybszy". :wink:

Z fotografii wynika, że obudowy wykonane starannie, do tego wzmocnienia obudowy i ciekawy pomysł z futrem :D
    Niewątpliwie przyda Ci się "zestaw pomiarowy".
    Kopalnia wiedzy na temat jig, preamp + SPEAKER WORKSHOP.
    http://diyaudio.tk/
    Tu znajdziesz program:
    http://www.speakerworkshop.com/SW/Download.htm
    Plik kalibracyjny do mikrofonu WM61A:
    http://www.madaboutsound.com/downloads/WM61A.zip
    W przyszłości proponuję rozejrzeć się za sprawdzonymi projektami.

• #19 27 Sie 2009 20:22
    sopranos1
    Poziom 10  

Dzieki za wszystkie informacje obudowa zamiknieta chyba faktycznie będzie lepsza dla tych głośników bo dałem basreflex w miejsce terminala i jak nie było wcale to tak dudniło ze myślałem że mi czaszka pęknie a jak próbowałem różne długości rurki( ruraka którą znalazłem w piwnicy od kanalizacji:D) to mam wrazenie ze bas przy odtwazaniu różnych utworów jest taki sam. Mam już obudowe jiga we wtorek kupie elementy i zabieram się za pomiary i umieszcze je tutaj bo faktycznie bez nich ciężko cokolwiek zrobić. Zależy mi na dobrej jakości dźwieku a nie niewiadomo jak mocnych basach( jak bedzie mało to zrobie subwoofer) w końcu robie kino domowe a nie kolumny estradowe. Musze jeszcze załatwić jakiś pożądny amplituner bo narazie zasilam to mostkiem tda7294.

Dodano po 11 [minuty]:

tomq8888 napisał:

Jako wysokotonowy mogłbyś dać stx Pj (27 zł/szt), visaton sc10n (58 zł/szt) lub stx AJ.. Chyba, że masz kasę na jeszcze coś droższego.

W sumie sam nie wiem co byś doradził do tych kolumn bo z wymianą mi się nie śpieszy wiec uzbierałbym ile trzeba na dobre wysokotonówki(narazie kupie części na ile mi kasy wystarczy do jiga)i i moge je kupić nawet za 2 miesiące jak uzbieram tylko wiadome żeby nie były to głosniki po 500zł ale tak koło 100zł za dobry bym mógł dać.

• #20 28 Sie 2009 00:33
    irekmonika
    Poziom 1  

to grac nie bedzie. trzeba by symulatora do zwrotnicy. mysle ze z sredniotonowym przekombinowane. ale mozna sie pobawic... co do basrefleksu to starczy jeden ale przydałby sie symulator obudowy aby obliczyc jego długość i średnice.

Moderowany przez przemo-lukas:

Dość. Kolego, jesteś nowy na forum, więc nie dostaniesz ostrzeżenia. Ale bardzo proszę, przeczytaj regulamin. Jednak najważniejszy pkt który złamałeś zacytuję: Udzielanie porad uznanych za szkodliwe bądź bezwartościowe podlega regulaminowym restrykcjom.

• #21 28 Sie 2009 12:43
    Tomq
    Poziom 38  

Co do wysokotonowek - Jeśli masz kase na coś więcej niż Pj to proponuję Visatona sc 10n, lub Tonsila 10/80/19, z tym ze ten drugi jakoś mi nie przypadł do gustu, visaton IMHO gra czyściej. Oba są w tej samej cenie, w 111-120 zł się zmieścisz.

Co do Aj - pomysliło mi się, miało być AK ;) A wiem o nim tylko tyle, że jest niewiele droższy od Pj, a gra lepiej. Ale teraz jest niedostępny, trzeba by szukać po sklepach internetowych lub pytać w Stxie kiedy będzie.

Co do pomiarów - nie są aż takie straszne, ale pod warunkiem, że uda Ci się przebrnąć przez etap kalibracji. Program sam zaproponuje Ci elementy do zwrotnicy i z tego co ludzie piszą sprawdzają się niemal zawsze w 100%.

Gdyby te sonówki to były głośniki do których są charakterystyki to mógłbyś je przerysować programem spltrace i tylko zmierzyć impedancje głośników (o tym znajdziesz dużo na forum, w dziale akustyka w przyklejonych tematach).

Jeśli zrobisz obudowę zamkniętą, pamiętaj by ją dobrze wytłumić.

• #22 29 Sie 2009 14:18
    robertozga
    Poziom 9  

Konstrukcja bardzo udana,a co do br to jak liczyłeś obudowę w programie to nie policzyło ci od razu wymiarów br..

• #23 29 Sie 2009 16:05
    vcd_a
    Poziom 18  

Witam, mógłbyś napisać coś więcej o oklejaniu fornirem?, ile ten fornir kosztuje, jest jakaś sprawdzona metoda oklejania?

Pozdrawiam Krzysiek

• #24 29 Sie 2009 22:10
    sopranos1
    Poziom 10  

tomq8888 napisał:
    Co do wysokotonowek - Jeśli masz kase na coś więcej niż Pj to proponuję Visatona sc 10n, lub Tonsila 10/80/19,

Jeśli zrobisz obudowę zamkniętą, pamiętaj by ją dobrze wytłumić.

Dzięki za informacje ten visaton ciekawie wygląda chyba je kupie jak będe miał coś grosza.

robertozga napisał:
    Konstrukcja bardzo udana,a co do br to jak liczyłeś obudowę w programie to nie policzyło ci od razu wymiarów br..

Cieszy mnie że ci się podoba. Rozmiar bas refleksu program mi obliczył tylko że na jeden głośnik wyszło chyba 10 cm i sam nie wiedziałem jak to zrobić bo dwie rurki po 10cm mi się wydawało za dużo i dlatego prosiłem o pomoc ale teraz doszedłem do wniosku że lepiej będzie bez basreflexu (obudowa zamknięta). Zobacze jeszcze jak będą wyglądały pomiary.

vcd_a napisał:
    Witam, mógłbyś napisać coś więcej o oklejaniu fornirem?, ile ten fornir kosztuje, jest jakaś sprawdzona metoda oklejania?

Za 10 metrów kw. forniru zapłaciłem 90zł. Jak już miałem cała skrzynie wykonana, wyszpachlowaną, pościnane kanty( próbowałem sam ale by mi to zeszło z miesiąc i pojechałem do stolarni tam mi ścieli 2 x pod kątem 35 stopni jeden kant, żeby zrobić półkole), wszystko dokładnie wyszlifowałem by było idealnie gładkie nastepnie do klejenia używałem kleju patex moment ( nalezy posmarowac obie klejone powieszchnie i odczekać minimum 15 minut i po upływie tego czasu docisnąć mocno do siebie oba elementy) klej drogi ale naprawde dobrze się nim kleji. Musiałem łączyć fornir bo miał 22cm a skrzynia 30 cm aby wyrównać krawedzie forniru umieszczałem go miedzy dwoma kawałkami płyt wiórowych tak by wystawał ok 1milimetr który nastepnie zeszlifowałem, tak przygotowany fornir mocno do siebie dociskałem i sklejałem jednocześnie pakową taśmą klejącą. Potem całość wyszlifowałem i pomalowałem 3 razy domaluxem za pomoca wałka( w przyszłości pomaluje pistoletem).
    W sumie to tyle jak coś to prosze pytać.

• #25 30 Sie 2009 09:58
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Pierwszy raz słyszę, że kryterium doboru głośnika do obudowy jest jego cena

Oczywiście nie należy tak myśleć, ale zauważyłem że większość tanich głośników, o ile są do nich parametry, posiada QTS > 0,5, co kwalifikuje je do obudowy zamkniętej, jednak w obudowach zamkniętych te głośniki najczęściej nie mają dobrych osiągów, dlatego mimo wszystko ludzie pakują je do B-R, a potem skutek jest taki, że raz dudni a raz nie ma basu :)

• #26 30 Sie 2009 20:08
    DJ Max
    Poziom 30  

Wybrany fornir wydaje się być jedynym atutem tych kolumn, elektronika na minus niestety. Osobiście wybrałbym jakieś Peerlessy.

• #27 01 Wrz 2009 09:44
    karol75
    Poziom 16  

Przepraszam że się wtrącę ale czy to jest naprawdę fornir, a nie papier z nadrukiem?
    Z tego co widząc po załamaniach i braku widoczności kleju jest to papier.
    Fornir jest to cienkie drewno grubości w granicach 4 mm.

• #28 01 Wrz 2009 10:09
    Ptolek
    Poziom 36  

Fornir może mieć od 0,1mm do 3mm grubości, ale już powyżej 1,5mm często zwany jest obłogą a nie fornirem. Zazwyczaj fornir jest wytwarzany poprzez skrawanie płaskie drewna, a obłoga poprzez skrawanie obwodowe - i powoduje to inny wygląd słojów.
    Ciężko poznać po tych zdjęciach, jak jest naprawdę, ale wystarczy chyba informacja o grubości forniru, żeby uwierzyć, że na zdjęciach to naprawdę on.

• #29 01 Wrz 2009 10:37
    karol75
    Poziom 16  

Ptolek napisał:

Ciężko poznać po tych zdjęciach, jak jest naprawdę, ale wystarczy chyba informacja o grubości forniru, żeby uwierzyć, że na zdjęciach to naprawdę on.

Co do forniru nie chcę się sprzeczać już ponad 10 lat nie jestem w temacie i człowiek zapomina.

Co do obłogu http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C5%82%C3%B3g
    same nazewnictwo oraz grubość.
    Poza tym i jedno i drugie można skrawać i tak i tak, kwestia wielkości obrabiarki.
    Czwarte zdjęcie jednoznacznie pokazuje iż jest to papier do oklejania płyty(renowacji), żadnego w wymienionych nie da się tak zgiąć bez złamania(ciągłość słoi), chyba że po parzeniu lub ważeniu.
    Pozostaje kwestia obróbki i obłóg i Fornir trzeba kleić w prasie na gorąco pod naciskiem kilku ton, a papier można przykleić klejem i dociskać szmatką lub jakiś kawałkiem drewna, to jest jak tapetę.

Zbaczamy poza wątek. Pozdrawiam

• #30 01 Wrz 2009 10:41
    DJ Max
    Poziom 30  

karol75 napisał:
    żadnego w wymienionych nie da się tak zgiąć bez złamania(ciągłość słoi), chyba że po parzeniu lub ważeniu.

A więc się da, a napisane w temacie zostało na tyle mało, że można przyjąć słowa autora za prawdę, w końcu jeśli się nie wie o czym się mówi to powinno się nic nie mówić, a słowo "fornir" zostało użyte.

Jeśli natomiast jest to rzeczywiście okleina drewnopodobna, to nie pozostaje nic innego jak udzielić nagany autorowi za nadużywanie słów których nie zna.

Tyle w temacie forniru.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme