Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 23 Aug 2009 11:23
  prez8s
  Level 33  

  Mam takie nietypowe pytanie, otóż poplamiłem niechcący nowy głośnik z ciemną membraną papierową, nie zgadniecie czym :) Wycierałem nos chusteczką i zapomniałem o tym, potem przechodząc koło kolumn widząc kurz na głośniku chciałem go przetrzeć, no i wziąłem tą chusteczke.... ;) Więcej nie musze dodawać - nowy nabytek został ochrzszczony :(. Teraz pytanie, czym to całkowicie usunąć? Dodam że moczyłem to już szmatką nasączoną wodą z takimi sobie efektami, później poczytałem w necie na temat konserwacji papieru i polecali wodą utlenioną i no efekty są dobre, aczkolwiek pod światło jeszcze trochę tą plame widać i nie wiem czym to całkowicie usunąć, bo to jakby nie było wsiąkło w papier....

  Poniżej fotka

  Czym czyścić poplamione membrany głośników??

  może za bardzo nie widać, bo to aparat, ale na żywo zwłaszcza pod światło słoneczne widać.

 • #2 23 Aug 2009 12:05
  Qudlatyy
  Level 13  

  Należy się rozluźnić i przyzwyczaić jak już wsiąkło w papier to koniec

 • #3 23 Aug 2009 12:09
  polonez15
  Level 32  

  Ja tu nic nie widzę;] Spoko,nie podchodź do tego aż tak poważnie, nic Ci się z nim złego nie stanie;]

 • #4 23 Aug 2009 12:09
  1078231
  Removed  

  Jeżeli celuloza nie jest powleczona lakierem to nie ma szans na usunięcie podbarwień. Być może po jakimś czasie plama wyblaknie.

 • #5 23 Aug 2009 12:46
  prez8s
  Level 33  

  Powtórzyłem jeszcze kilka razy delikatne namaczanie tą wodą utlenioną i już praktycznie nic nie widać, jednak pomaga i dość szybko wysycha. Głośnik znów wygląda jak nówka :). Może na zdjęciu tą plame słabo widać, ale na żywo było znacznie bardziej widoczne, od razu sie rzucało w oczy, zwłaszcza pod słońce. W każdym razie zeszło, jednak woda utleniona ma coś w sobie, działa powoli bo walcze z tym od wczoraj ale działa, czytałem też o occie, ale z tym to ryzyk fizyk.

  No to może z nieco innej beczki, widze na alledrogo że jeden ze sprzedawców strasznie mocno wszystko plakuje, nawet widziałem że całe kolumny, razem z membranami miał popsikane plakiem. Czy to przypadkiem nie zostanie już na papierowych membranach?? Plak to przecież coś w rodzaju tłuszczu z silikonem.

 • #6 23 Aug 2009 19:27
  KrzysztofK
  Level 21  

  Stare membrany maluję zwykłym czarnym tuszem kreślarskim przy pomocy pędzelka. Nie ma żadnego wpływu na pracę głośnika i wygląda jak nowy.

 • #7 23 Aug 2009 20:04
  398216
  Removed  

  prez8s wrote:
  widziałem że całe kolumny, razem z membranami miał popsikane plakiem. Czy to przypadkiem nie zostanie już na papierowych membranach?? Plak to przecież coś w rodzaju tłuszczu z silikonem.


  Oczywiście, że zostanie...A co do usuwania "na siłę"przebarwień, czy malowania membran - Jest to (membrana) zrobione jak papier czerpany - włókna celulozy w wodnym roztworze + jakiś lepik spajający całość. W trakcie suszenia (pod ciśnieniem) zostaje nadany membranie odpowiedni kształt i jeśli sam lepik (czy inna substancja spajająca celulozowe kłaczki) raczej na działanie wody jest odporny, to już celuloza - niekoniecznie.
  Widziałem kilkanaście głośników potraktowanych wodą (nie ważne teraz w jakim celu- były różne: od przypadkowych zachlapań, aż po celowe działanie - właśnie malowanie tuszem...) i niektóre z nich nadawały się jedynie do kapitalnego remontu :( zwłaszcza głośnik potraktowany wodą z jednej strony (na połowie obwodu) nawet po wyschnięciu w idealnych warunkach potrafił obcierać o nabiegunnik cewką. Podobna historia z malowaniem - tusz nie koniecznie idealnie tak samo zwilży każdy fragment membrany, a w trakcie suszenia o odkształcenie (naciągnięcie) membrany nietrudno...
  Osobiście nie polecam takich praktyk, ale jeśli nie ma innego wyjścia należy podchodzić do zagadnienia bardzo, bardzo ostrożnie.
  Pozdrawiam.

 • #9 08 Sep 2009 08:51
  kataklysm
  Level 16  

  Witam

  Chciałbym ponowić temat, posiadam kolumny Jamo S718 jeden z głośników średniotonowych miał na zawieszeniu plake widoczna pod światło, coś mnie pokusiło żeby wziąć wacik i delikatnie plamkę zetrzeć. Jak sie okazało plamka zniknęła ale miejsce które przetarłem pokryło się białą smugą.... jest jakiś sposób żeby to naprawić? podkreślam że jest to zawieszenie głośnika nie wiem z czego jest wykonane wygląda na jakąś gumę

 • #10 08 Sep 2009 15:58
  prez8s
  Level 33  

  A zrób fotke?

  Na gume jak dobrze pamiętam to dobrze działa gliceryna.

  Search 4 million + Products
Browse Products