Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x15"+1" Eminence & Selenium 1100WRMS

jarmol90 26 Sie 2009 11:50 14939 42
  • 2x15"+1" Eminence & Selenium 1100WRMS

Witam,

Chciałbym przedstawić jedną z wielu moich konstrukcji jakie powstają n atych przetwornikach. Jakis czas temu gdy euro było jeszcze dosć tanie kupiłem na próbe 4szt Kappalite 3015LF, które współpracowały z driverem 2" beymy, chodziło to pięknie, porównanie z LDM PDP815 i 1015 i po prostu wychodziło na to że żadne z wymienionych nie maja najmniejszych szans ;)
    Tyle miałem szczęścia że kupiłem te beymy z tubami praktycznie za jakieś 40% ceny :D były to CP750/Ti i przy podziale 900Hz 12/18dB po prostu czysta rewelacja, każdy kto słyszał te kolumny zachwalał je. Koszt wykonania był stosunkowo niewielki(eminence z zagranicy, w polsce kosztowały aż 720zł/szt) oraz nieco używane drivery sprawiły że całościowy koszt za 2 kolumny wyniósł ok 3800-4000zł, wiec taniej niż wspominane LDM które i tak nie miały żadnego polotu ;)
    Niestety wykonanie kolejnych takich kolumn na nowych głośnikach(chodzi o drivery, bo kappalite były nowe) zwiększyło by koszt do ok 5200-5400zł(choć za takiej klasy kolumny to nie jest wcale dużo, jednak nie każdy moze sobie powzolic by da ctyle kasy), dlatego też postanowiłem nieco przerobic projent i beyme zastąpic neodymowym driverem 1" seleniuma, model D2500Ti-Nd (80WRMS oraz 111dB efektywności pozwala na niski podział). I tak też powstały obecne tu kolumny(wprawdzie wprowadzone do produkcji w lutym, jednak dopiero teraz znalazłem czas by je przedstawić).

A teraz kilka słów co do samej konstrucji..
    Wiadomo selenium ma mniej mocy niż beyma(poza tym cewki 3" vs 1,75"), stąd też trzeb abyło podnieść nieco podział i zastosowac bardziej stromy filtr aby głośnik mógł pracować z zapasem mocy(w razie gdyby ktoś dodatkowo dodał doły po 2x18" na stronę), obecny podział to 1,1kHz 12/24dB oct. Driver stłumiony tak aby grał ze skutecznoscią 104dB co jest idealnym rozwiazaniem przy tak dobrych głośnikach basowych. Wprawdzie głośniki kappalite 3015LF mają bardziej przeznaczenie do subbasów, ale przy podziale 1,1kHz radzą sobie bardzo dobrze, pod kątem ok 45 stopni nie ma dziury w paśmie, jedynie delikatny spadek (ok 0,5-1dB) w paśmie 700-1000Hz.
    Odnośnie zwrotnicy, cewka w torze filtra głośnik aniskotonowego wykonana jest z druty fi 1,6mm i oporze 0,12ohma, cewki w torze filtra wysokotonowego sa z druty 1,2mm, dodatkowo kondensatory jantzen audio 400V.

Obudowa strojona przez dwa porty bass reflex o średnicy 12cm na 44Hz. Litraż dla komór na głośniki to 184 litry. Przy zastosowaniu minimum filtra subsonicznego 25Hz/18dB głośniki przy podaniu nawet 1200WRMS nie przekraczają swojego Xmax( a wynosi on dla tych głośników 9,6mm).
    No to chyba tyle, jeśli czegoś zabrakło prosze pytać.

Pozdrawiam
    P.S. wybaczcie za napis na kolumnach, ale to takie moje "zboczenie" zawodowe ;) po prostu jest na własny użytek.

... Zapomniałem dodac linki do głośników ;)
    Eminence Kappalite 3015LF
    http://www.eminence.com/proaudio_speaker_deta...=KAPPALITE3015LF&speaker_size=15&SUB_CAT_ID=3
    Selenium D2500Ti-Nd
    http://www.westmusic.pl/index.php?p1110,selenium-d2500ti-nd

2x15"+1" Eminence & Selenium 1100WRMS 2x15"+1" Eminence & Selenium 1100WRMS 2x15"+1" Eminence & Selenium 1100WRMS 2x15"+1" Eminence & Selenium 1100WRMS 2x15"+1" Eminence & Selenium 1100WRMS 2x15"+1" Eminence & Selenium 1100WRMS

No i w końcu odnazałem pliki z pomiarem. Załączam print screen`y z programu Speaker Workshop. Pomiary wykonywane w wielkiej hali(hangaże) aby możliwie wyeliminować powstające odbicia dźwięku jakie występują w małych pomieszczeniach, więc myślę że są to miarodajne wykresy ;) Co do mikrofonu to używam WM 60. 0dB ma wykresie odpowiada ok 103-104dB(1w/m). Myślę że wszystko juz wyjaśniłem, pozdrawiam ;)

Fajne!
  • #2 26 Sie 2009 12:38
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Dla mnie bajer :) Bardzo dobre przetworniki i super wykończenie, jednym słowem zrobiłeś to profesjonalnie. A jak wrażenia odsłuchowe? Gdzie kupowałeś kratę na kolumny?

• #4 26 Sie 2009 15:45
    jarmol90
    Poziom 20  

Tak, obudowa tym razem to już sklejeczka 16mm, a co do krat to może dziwnie zabrzmi, ale kupje w zakładzie zajmującym się produkcją sit :P podałem wymiary jakie mi sa potrzebne i zrobili mi dwie identyczne blachy, grubosć to 1,5mm(oczywiście blacha stalowa, do tych kolumn zapłaciłem 130zł za 2szt ), więc ciąć to domowym sposobem było by nie bardzo, tzn da się ale nie wyjdzie tak równo. A tak mam idealnie wycięte + obrzeża po ok 5mm po bokach dzięki czemu blacha jest bardzo sztywna.

Co do wrażeń odsłuchowych.. "trzęsą gaciami" i sa bardzo głośne. Basik bardzo dobry, niski, nic nie dudni, dodatkowo zapomniałem dodać, wnętrze wytłumione jest materiałem tłumiącym grubosci 3cm. Cała obudowa zwmocniona(2xbok-bok + 2xtył-przód i do tego idą po całej wysokości po dwa wzmocnienia na tyle i po bokach). Driver neodymowy, ale i tak zastosowałem wewnątrz uchwyt w którym jest ulokowany driver, jak odnajdę i te zdjęcia to dołącze by pokazać jak to wygląda.
    Podsumowując, basik idealny, niski, a zarazem dobrze kopiący, średnica, tu ktoś się moze przyczepić że niby kappalite 3015LF nie powinien odtwarzać pasma średniego, ale przy podziale 1,1kHz chodzi to dobrze i pomiary nie pokazały nic niepokojącego. Co do wysokich tonów.. No rewelacja, driver sypie idealnie nawet najwyższym pasmem, z ciekawości porównywałem z D220Ti bo miałem kilka i czuć różnicę, ale neodymowe drivery zawsze sa głośniejsze o ok 2-3dB od tych zwykłych. Zabezpieczenie to żarówka 24V70W.

• #5 26 Sie 2009 17:33
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

A mógłbyś podać jakieś namiary na tą firmę? Adres, numer kontaktowy? I jeszcze takie prymitywne pytanie, chodzi mi o prosty filtr dolnozaporowy dla średnio tonowego głośnika z cięciem o stromości 6dB czyli sam kondensator na ok. 600-800Hz... jakiej pojemności powinien być kondensator? Bo mi wyszło że ok. 30uF a gościu elektronicznego powiedział mi że to jakieś niby bzdury i że do średniego powinien być 4,7uF lub co najwyżej 6,8uF... przecież to tnie znacznie wyżej niż 800Hz... Jaka powinna być prawidłowa pojemność? Z góry dzięki za pomoc ;)

• #6 26 Sie 2009 18:10
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dla filtrów 1 rzędu trzeba sobie wziąć zapas 20-30% te 4,7 to przesada, ale 14,7 – 16,8 powinno być ok dla głośnika 8Ohm. Z drugiej strony, po co chcesz średniaka tak wysoko ciąć?

• #7 26 Sie 2009 18:21
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Chodzi o to że średniak ma jakieś 30-40W RMS więc trzeba go tak ciąć żeby go nie spalić... głośnik niskotonowy ma 200W RMS średniak 40W RMS a wysoki to najzwyklejszy piezak... i chciałem to jakoś tak zestroić żeby to jakoś grało... a że to bardzo budżetowa konstrukcja bo jeszcze jedna z pierwszych kiedy się uczyłem to nie ma sensu w nią kasy pchać... tak więc chcę puścić niskiego pełnym pasmem bez żądnego filtra, średniego ciąć od jakiś 600-800Hz w górę i piezaka od ok. 4kHz...

• #8 26 Sie 2009 20:00
    jarmol90
    Poziom 20  

nawet jak budzetowo chcesz zrobić to zrób filtr II rzędu, przy tych mocach(no i cewka pójdzie równolegle- wiec moze być cieńszym drutem).
    4,7uF to się pod wysokotonówki podłacza w prostym zestawie małej mocy, cięcie o wiele za duże jak na średniotonowy.
    najlepiej będzie ok 18-22uF, zalezy jaką rezystacje osiąga ten średniak przy ok tych 600-800Hz.
    Dasz go w małej obudowie zamknietej(chyba ze ma koszt zamknięty) i nic mu się nie stanie. Sam użyłem kiedyś jako średniaków tonsili gdn 16/15 :D i chodziło to w kolumnach domowych z 15" basowym i dzielił pasmo kondensator coś ok 30-40uF i śmigało bez problemu. Moc 15" wynosiła 150WRMS.

Pozdrawiam
    P.S. co do krat to robią mi je po znajomości, firma ma inny profil produkcji i nie zajmuję się produkcją krat do kolumn, ale jak coś to pisz na pw co ci dokładnie trzeba, jakie wymiary, grubość i ile sztuk to zapytam ile by to kosztowało ;)

• #9 26 Sie 2009 20:21
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

A wytłumacz mi jeszcze jeden element bo tak nie do końca go łapię... Jak masz filtr 12dB/oct to każda oktawa będzie o 12dB ciszej grała od poprzedniej... czyli zakładając cięcie na 600Hz - 0 dB czyli zero tłumienia to np. 100 Hz będzie grało ile ciszej? Dzięki wielkie za pomoc. Co do krat to odezwę się jutro bo nie pamiętam wymiarów.

• #10 26 Sie 2009 20:38
    kapitan planeta
    Poziom 28  

coś koło 28dB
    600Hz 0dB
    300 Hz 12dB ciszej
    150 Hz 24dB ciszej
    75 Hz 36dB ciszej

oktawa to dwukrotna różnica częstotliwości np. 2000->1000->500->250 itd

• #11 26 Sie 2009 20:46
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Dzięki wielkie za pomoc ;) A jeszcze jedna taka mała sprawa... gdyż mam możliwość zakupu 2 szt. alphard hannibal 12 (50) Hz nówki... za 92zł/szt... zrobił by na tym jakieś przyzwoite nadstawki na imprezy? chodzi mi tu o dyskoteki... 97dB SPL-u i 400W RMS dało by już radę na imprezach... ale producent podaje że ciągnie on do 1kHz... dziwi mnie to gdyż 12" ciągną przeważnie do 2kHz... jak sądzicie, sklepał by z tego coś przyzwoitego? 2-way lub 3-way?

• #12 26 Sie 2009 21:27
    gófer
    Poziom 34  

jarmol90 napisał:
    ale przy podziale 1,1kHz radzą sobie bardzo dobrze, pod kątem ok 45 stopni nie ma dziury w paśmie, jedynie delikatny spadek (ok 0,5-1dB) w paśmie 700-1000Hz.

Rzuć jakimś pomiarem albo chociaż wykresem bo dla mnie to wręcz nieprawdopodobne.

• #13 26 Sie 2009 23:32
    jarmol90
    Poziom 20  

Wiadomo, gdzieś coś tam jeszcze charakterystyka się zmienia, ale to tyle zauważyłem, jak znajde plik z pomiarem(gdzieś go zapisywałem na jakiejś płycie, bo komp formatowany był już nie raz od lutego, ale ważne pliki zawsze zgrywam, tylko w wolnej chwili musze go odnaleźć, ale w te kilka dni urlopu zarzuce napewno :P), bo na obecną chwilę nie mam możliwości ponownego pomiaru bo kolumn zwyczajnie już nie posiadam ;)

Pozdrawiam

• #14 27 Sie 2009 01:33
    kapitan planeta
    Poziom 28  

gófer napisał:
    jarmol90 napisał:
    ale przy podziale 1,1kHz radzą sobie bardzo dobrze, pod kątem ok 45 stopni nie ma dziury w paśmie, jedynie delikatny spadek (ok 0,5-1dB) w paśmie 700-1000Hz.

Rzuć jakimś pomiarem albo chociaż wykresem bo dla mnie to wręcz nieprawdopodobne.

nie prawdopodobne to mało powiedziane, założę się że jest ogromny deficyt środka nawet na osi

• #15 27 Sie 2009 12:12
    jarmol90
    Poziom 20  

Kapitanie planeta, a skąd te śmieszne domysły? Skoro mi nie wierzysz to popatrz na charakterystyke prodecenta i widać że na osi głośnik gra do prawie 1,5kHz, ale wiadomo ma tam już szkodliwe rezonanse bo jest duży wzrost na charakterystyce, jednak do 1kHz ciągnie w miarę równo na osi, pod kątem owszem jest gorzej, ale nie jest tragicznie i sam byłem ździwiony że ten głośnik gra tak wysoko pod kątem, więc w czym problem? Przed zmontowaniem pierwszych 2x15"+2" sprawdzałem te głośniki gość dokładnie i pod kątem ciągną równo do 700-800Hz i potem jest nieco spadek jak już pisałem. Ale wolałem taki spadek i może nienajlepszej jakości pasmo 700-1000Hz niż robić 2x12"+1" i dodawać od razu 18" na bas, bo taki zestaw nie miałby już tak dobrej mobilności.

• #16 27 Sie 2009 18:02
    jacek20084
    Poziom 24  

Jak bym nie zobaczył tego w dziale DIY to bym myślał że są to kupowane kolumny a nie samemu zrobiłeś. 10/10. A gdzie zamierzasz tym grać i czy myślisz o jakiś subie w najbliższej przyszłości?

• #17 27 Sie 2009 19:34
    jarmol90
    Poziom 20  

Tzn ja na tym nie gram ;) kolumny robione na zamówienie dla dj`a.
    Basu mają wiecej niż jakies no name 4x18" ;) sam chwilowo nie posiadam na własny użytek większych kolumn bo planuje przejść na zestaw tubowy.
    Pozdrawiam

• #18 27 Sie 2009 20:26
    gófer
    Poziom 34  

No to ja czekam na ten pomiar bo chyba te Kappalite łamią prawa fizyki :)

• #19 27 Sie 2009 21:43
    jarmol90
    Poziom 20  

gófer napisał:
    No to ja czekam na ten pomiar bo chyba te Kappalite łamią prawa fizyki :)

Heh nie tyle łamią co sa dobre i już, jak bym dał tu B&C to od razu by było ooo ale super, pewnie B&C śmiga aż miło itp. Co wy macie do tych eminenców? Czy ja tu dibeisi pokazuje? :P Poza tym prosze nie zapominać że podział to 1,1kHz a nie jakies 2 czy 3kHz jak to niektórzy robią do 15" głośnika. Pisałem że pasmo od ok 600-700Hz do 1000Hz już może nie jest idealnie odtwarzane ale to tak niewiele że mało kto by to usłyszał. Nawet na generatorze na słuch żadnych słyszalnych dziur w paśmie pod kątem nie było co tylko potwierdzało wyniki pomiarów.

Pozdrawiam

• #20 28 Sie 2009 10:02
    Sewa2007
    Poziom 13  

Witam,

Gratuluję udanej konstrukcji (tym bardziej, że sprzedanej) :-)
    Po przeczytaniu wszystkich postów do tego tematu, a w szczególności tych dotyczących uzyskanych parametrów akustycznych tego zestawu zastanawiam się nad jednym:

W jaki sposób, jakim sprzętem i w jakich warunkach dokonałeś tych pomiarów dzięki, którym uzyskałeś takie parametry?
    Może to wyjaśni i potwierdzi wszystkim uzyskane przez Ciebie parametry.
    Prośba o krótki opis.

Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję !!!

• #21 28 Sie 2009 12:22
    jarmol90
    Poziom 20  

Słowo się żekło, jak obiecałem tak też się staje ;) załączam pomiary kolumn(w pierwszym poscie żeby nie trzeba było szukać). 0dB na tym wykresie odpowiada 103-104dB(1w/m)

• #22 28 Sie 2009 18:49
    gófer
    Poziom 34  

Jaką techniką robiony był pomiar?

• #23 28 Sie 2009 19:29
    jarmol90
    Poziom 20  

gófer, można jaśniej? :) Po prostu ustawiłem SW tak jak to niby trzeba, dodatkowo ustawiłem bramkowanie(tak się to chyba nazywa fachowo) i poszło. Kolumna ustawiona na środku hali( od ścian bocznych było jakieś 12m, przed kolumną przestrzeń ze 20m, wysokość hali 8m). Ustawienie mikrofonu standardowe chyba, metr przed kolumną i mikrofon na wysokosci ok 85cm-pomiędzy 15" a driverem. Całe pomiary wykonywane były na podstawie wiedzy z tego artykułu:
    http://audiomania.info/portal.php?show=26

Pozdrawiam

• #24 28 Sie 2009 21:58
    gófer
    Poziom 34  

Szczerze to nie wiem co tu jest skopane ale nadal nie wierze że kolumna 2x15 może grać z dyspersją poziomą rzędu 90 stopni. Mniejsza o to, skoro gra dobrze to nie ma co narzekać, pozdro.

• #25 01 Wrz 2009 14:13
    mateusz885
    Poziom 23  

Sensowne przetworniki, profesjonalne podejście do tematu, ciekawe jak wypada brzmieniowo i z głośnością przy polkach PA 215-1000 ND. Domyślam, się że zastosowałeś zwykłe powietrzne ceweczki w torze "midbasowym", w tej klasy (i tej mocy) sprzęcie to średni pomysł, akkus z tego co pamiętam miał w ofercie cewki toroidalne i taśmowe, cena była za nie odpowiednia ale można to odżałować kiedy ładne tysiące wydajemy na głośniki. Dużo ciekawszą propozycją jest podział aktywny, , zalet takiego rozwiązania można troszkę wymienić, ale wiąże się to z zakupem dodatkowej końcówki i sensownego aktywnego crossovera. Wygląd na prawdę super, można było zamiast koca pokryć je lakierem ;] Do napisu nie ma się co czepiać, normalka - po prostu marketing.

• #26 01 Wrz 2009 20:32
    jarmol90
    Poziom 20  

Tzn podział aktywny jak najbardziej, tylko że były robione na zamówienie(klient słyszał te wcześniejsze 2x15"+2" i był w niebo wzięty), jednak tu w gre wchodzil tylko podział pasywny, do zestawu poleciłem końcówke T.Amp TA2400 i na takiej to teraz gra. A zakup kolejnej końcówki i dobrego crosover`a to wydatek nawet ponad1000zł(sprzęt musiał byc nowy, takie wymagania klienta), A tu miało być nieco taniej, dlatego 2" driver zastąpiony jest 1" bo gra to jedynie na sali, więc nie ma obaw że będzie miał za mały zasięg.
    Cewka dla basowego, owsyem powietryna, dlatego drut jest aż 1,6mm średnicy aby zminimalizowac straty mocy do minimum(niestety grubszym drutem juz nie chcieli mi zrobić :P a początkowo był plan na 2mm średnicy, jednak taka cewka to ogromna by była)
    Co do lakieru, owszem można, ale znów generuje to większe koszta, dodatkowo dochodzą koszty pokrowców, bo bez nich przewozić kolumny lakierowane nawet raz w tygodniu to i tak za wiele ;) Po roku nie wyglądałyby zbyt nowo ;)

Co do porównania z 215-1000 ND myślę że pierwotna wersja z 2" driverem beymy jak najbardziej mogłaby zostać porównana;) niestety nie posiadam ani nikt w mojej okolicy nie posiada tych Pol Audio.

Pozdrawia i dziękuję za pozytywne opinie ;)

• #27 02 Wrz 2009 17:27
    mateusz885
    Poziom 23  

Jak paczki mają grać tylko na salach to nie widzę sensu lakierowania, mówiąc plener mam na myśli rożne warunki (wilgoć-rosa, deszcz). W takim wypadku budżet zrealizowany na prawdę super.

• #28 05 Wrz 2009 15:30
    kris6661991
    Poziom 25  

Luke15 napisał:
    A mógłbyś podać jakieś namiary na tą firmę? Adres, numer kontaktowy? I jeszcze takie prymitywne pytanie, chodzi mi o prosty filtr dolnozaporowy dla średnio tonowego głośnika z cięciem o stromości 6dB czyli sam kondensator na ok. 600-800Hz... jakiej pojemności powinien być kondensator? Bo mi wyszło że ok. 30uF a gościu elektronicznego powiedział mi że to jakieś niby bzdury i że do średniego powinien być 4,7uF lub co najwyżej 6,8uF... przecież to tnie znacznie wyżej niż 800Hz... Jaka powinna być prawidłowa pojemność? Z góry dzięki za pomoc ;)

Wiele osób ma problemy ze średnim określeniem pojemności kondensatorów i indukcji cewek w prostych zwrotnicach, podaję proste wzory na obliczenie tychże elementów:

6dB/okt

C= 159000 / (fp*R)
    L= (159*R) / fp

12dB/okt

C= 112500 / (fp*R)
    L= (225*R) / fp

gdzie:

C - kondensator w obwodzie
    L - cewka w obwodzie
    fp - częstotliwość podziału
    R - impedancja znamionowa głośnika (jeśli nie znamy możemy pzyjąć rezystancję cewki jako wartość przybliżoną)
    159000, 159, 112500, 225 - stałe

Mam nadzieję że każdy wie jak wygląda filtr 6dB/okt i 12dB/okt :)

Pozdrawiam!

• #29 08 Wrz 2009 16:30
    melisław
    Poziom 24  

gófer napisał:
    Szczerze to nie wiem co tu jest skopane ale nadal nie wierze że kolumna 2x15 może grać z dyspersją poziomą rzędu 90 stopni. Mniejsza o to, skoro gra dobrze to nie ma co narzekać, pozdro.

Może autor ustawił mikrofon pod kątem 45 stopni do kolumny ale mikrofon znajdował się nadal w jej osi :) (po prostu przekręcił trochę mikrofon) I wtedy pomiar może tak wyglądać...

• #30 08 Wrz 2009 22:52
    jarmol90
    Poziom 20  

melisław napisał:
    gófer napisał:

Może autor ustawił mikrofon pod kątem 45 stopni do kolumny ale mikrofon znajdował się nadal w jej osi :) (po prostu przekręcił trochę mikrofon) I wtedy pomiar może tak wyglądać...

melisław jaja sobie chyba że mnie robisz? Jeśli widzisz taki sposób pomiaru że w ogóle mógłbym o czymś takim pomyśleć to tylko pogratulować<aluzja>
    Pomiar był tak jak to się robi, po co miałbym przekręcać mikrofon? Nie rób z porządnych ludzi idiotów ;P

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME