Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

namiastka zaworu trójdrożnego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> namiastka zaworu trójdrożnego
Autor
Wiadomość
brunon71
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Piekary Śląskie

Post#1 Post autora tematu 02 Wrz 2009 17:09   

Witam
Posiadam instalację CO na paliwo stałe z kotłem dolnego spalania 22kW, układem obiegu wymuszonym pompą, oraz grawitacyjnym zabezpieczeniem pływakowym w razie zaniku napięcia.
Instalacja która zasilana jest z tego kotła przewidziana była do pracy grawitacyjnej. Po wymianie kotła, i do daniu pompy zrobiła się bardzo wydajna i kocioł musi pracować na zaniżonej temperaturze.
Przeglądałem masę różnych schematów, przeczytałem trochę postów, nie tylko na tym forum i zdaję sobie sprawę że rozwiązaniem jest zawór trójdrożny. Niestety instalacja jest tak zrobiona że jego założenie wiąże się z sporą przeróbką, a jego praca w systemie grawitacyjnym (zabezpieczenie), może okazać się niemożliwa (moje obawy).
Wpadłem na pomysł aby część wody powrotnej wtłoczyć do zasilania (wykorzystując istniejącą pompkę zainstalowaną na powrocie) i tym samy obniżyć temperaturę która idzie na kaloryfery, jednocześnie zachować wysokie parametry czynnika grzewczego na kotle, wykorzystując je do ogrzania cwu.
Załączam schemat (przerywaną linią narysowany jest dodatkowy obieg), i proszę o opinię, czy instalacja będzie spełniać swoje zadanie ?
PS może ktoś z szanownych forumowiczów zetknął się z tym problemem?

Pominąłem zawory pompy, odcięcia instalacji na czas letni i filtr przed pompą.
Powrót do góry

serwisant73
Moderator Wentylacja
Moderator Wentylacja

Miasto: Heilbronn

Post#2 02 Wrz 2009 17:34   

Re: namiastka zaworu trójdrożnego

W teorii to może zadziałać. W praktyce woda popłynie tam, gdzie będzie jej "lżej" czyli pewnie do kotła. A może dołóż pompkę w miejsce zaworu regulacyjnego i jej pracę steruj temperaturą zasilania. Oczywiście wydatek tej pompki trzeba by dobrać na potrzeby układu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Wrz 2009 17:34   

Powrót do góry

brunon71
Poziom 15
Poziom 15

Post#3 Post autora tematu 04 Wrz 2009 13:51   

Pomysł został zaczerpnięty z kotłowni przemysłowej 5MW, tam to działało, więc pozostaje mi sprawdzić to na "żywym organizmie".
Powrót do góry

serwisant73
Moderator Wentylacja
Moderator Wentylacja

Miasto: Heilbronn

Post#4 04 Wrz 2009 17:02   

Sprawdzaj i napisz jakie efekty.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Wrz 2009 17:02   

Powrót do góry

hilzie
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Zielona Góra

Post#5 10 Wrz 2009 16:01   

Na pewno zadziała . Dorabiałem już taką spinkę z zaworem jako obejście kotła .
efekt był bardzo dobry.kocioł pracował na wysokiej temperaturze ,a grzejniki na niskiej
zależnej od otwarcia zaworu regulacyjnego ,najlepsza jest zasuwa lub zawór grzybkowy(grzejnikowy) ,nie zalecam stosowania zaworu kulowego.
Powrót do góry

brunon71
Poziom 15
Poziom 15

Post#6 Post autora tematu 10 Wrz 2009 21:42   

Po przemyśleniach zdecydowałem się jednak na zawór trójdrożny, według tego schematu:
w tamtej konstrukcji nie można by precyzyjnie regulować udziału obydwu przepływów a tylko "dodawać" powrót.
Myślałem że nie wejdę z tródrogowym ale się zmieszczę, więc myślę że będzie bardziej precyzyjna regulacja.
Ale miło usłyszeć że jednak działa, co do zaworów to grzenikowym na pewno można bardzo precyzyjnie ustawić przepływ, z kulowym w normalnym wykonaniu to chyba nie ma porównania.
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#7 11 Wrz 2009 02:58   

Zaworów kulowuch, tych najbardziej popularnych niestosuje się jako regulacyne, Normalnie powinny być w pozycjach zamknij, otwórz, ale nic pośredniego.
Odnośnie ostatniego rysunku powinieneś dać zawór regulujący przepływ wody kotłowej przez zbiornik CWU, Może się okazać ze cała woda bedzie krązyła kocioł, bojler, pompka, kocioł. ( tak moze być jeżeli masz grube rury do bojlera i cieńsze w instalacji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Wrz 2009 02:58   

Powrót do góry

brunon71
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 Post autora tematu 11 Wrz 2009 16:02   

Mam zainstalowane zawory na wymienniku cwu, na zasilaniu mam 3/4" zawór grzejnikowy, a na powrocie kulowy 3/4".

Założyłem zawór trójdrożny według schematu powyżej i działa według założeń ( na kotle 65 stopni, cwu 60, na kaloryfery 45, przy ustawieniu zaworu na 3 tzn mniejszy udział przepływu przez kocioł)
poniżej zamieszczam fotkę zaworu
Jeżeli nikt nie wnosi pytań i uwag temat nadaje się do zamknięcia.
Pozdrawiam
Powrót do góry

puch_
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Kraków

Post#9 20 Mar 2010 20:07   

Witam,

Mam podobne rozwiązanie z zaworem trójdorżnym (wygląda tak samo jak ten na zdjęciu). Odnoszę wrażenie że hydraulik podłączył mi go w taki sposób, że mogę tylko regulować ilość wdody z powrotu podawanej na zasialnie grzejników Podłączenie i ustawienie jak na rys.

Nie wiem do końca jaka jest konstrukcja tego zaworu i jak należy go ustawić aby regulować ilością cieczy z zasialnia pieca na grzejniki/powrót pieca.
Powrót do góry

Usunięty

Post#10 20 Mar 2010 22:19   

To rozwiązanie pozwala na kontrolę temperatury grzejników.
Wskazuje na to położenie pompy.
Natomiast ma niewielki wpływ na temperaturę (kontrolę) powrotu.
Najbezpieczniej (bez sterownika) ustawić go tak jak na rysunku tzn. w połowie zakresu z możliwymi odchyłkami w jedną lub drugą stronę.
Całkowite odcięcie grzejników od kotła grozi jego przegrzaniem.
W takiej konfiguracji zaworu trójdrogowego powinien być jeszcze zawór nadmiarowo-upustowy lub bojler bez możliwości zamknięcia przepływu.
Po prostu nie wolno dopuścić do odcięcia grzejników od kotła a więc regulacja ta jest nie do końca skuteczna.(chodzi o ten schemat)
Konstrukcja takich zaworów może być różna , zależy od producenta.
np. zawory firmy ESBE różnią się i to bardzo od zaworów np. firmy Herz
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> namiastka zaworu trójdrożnego
Strona 1 z 1