Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

HDDClock - zegar z dysku twardego

mb1988 05 Wrz 2009 22:49
  • HDDClock - zegar z dysku twardego

Witam wszystkich.
    Nietypowo zacznę post od podziękowań. Przede wszystkim chciałbym podziękować przyjaciółce Natalii, która za pomocą żelowego długopisu tchnęła życie w ten kawałek elektroniki :). Podziękowania należą się także koledze Radkowi, który służył dobrą radą w czasie projektowania układu. Dziękuję również mojej mamie, która wynegocjowała dobre ceny u dostawców ;). Wspomnieć należy także kolegę Piotrka, który jeszcze w bardzo wczesnej fazie projektowania przeznaczył jeden ze swoich dysków na przemiał :).

A teraz o projekcie. Inspiracją do wykonania tego urządzenia było to

wideo

. Postanowiłem odtworzyć taki zegar we własnym warsztacie, wprowadzając kilka ulepszeń oraz kładąc szczególny nacisk na estetykę całości.

:arrow: Zasada działania
    W skrócie, zasada działania jest prosta - obracający się talerz posiada wyciętą szczelinę. Pod talerzem znajdują się diody RGB, spełniające rolę równomiernego podświetlenia. Odpowiednio modulowane światło diod daje efekt przedstawiony na fotografii.

:arrow: Płytka główna
    Sterownik oparty został na mikrokontrolerze ATMEGA128. Od razu uprzedzę pytania forumowych malkontentów, mówiąc, że program nie zajmuje nawet 10% objętości pamięci flash. Jednak potrzebowałem dość dużej liczby peryferii by nie gimnastykować się zbytnio z aplikacją (całość napisana w C). Jako zegar czasu rzeczywistego zastosowałem układ DS1307. Silnik sterowany jest za pomocą dedykowanego sterownika TDA5140A pracujący w standardowej konfiguracji z datasheeta. Urządzenie wyposażone zostało w interfejs RS232, przez który już po złożeniu wszystkiego w całość można ładować nowe oprogramowanie, wykorzystując bootloader

MegaLoad

. Sterowanie obywa się za pomocą małego uniwersalnego pilota pracującego w standardzie RC5. Samo PCB wykonane metodą fotochemiczną, naświetlane sposobem "na kopertę".

:arrow: Podświetlenie
    Jako podświetlenia użyłem względnie jasnych trójkolorowych diod SMD. Diody umieściłem na małych płyteczkach, które połączyłem w łańcuch. Dodatkowo pod talerzem umieściłem wykonany z białego papieru pierścień, który dobrze odbija światło.

:arrow: Synchronizacja
    Synchronizację zapewnia układowi czujnik odbiciowy. W przeciwieństwie do czujnika szczelinowego, ustawiony może być na przeciwko krawędzi talerza, dzięki czemu w całości chowa się w obudowie. Impulsy z czujnika nie były zbytnio wyraźne, dlatego przed podaniem ich na uC są kształtowane komparatorem z histerezą.

:arrow: Obudowa
    Obudowa została oczywiście oryginalna z dysku. Jednak musiałem dorobić kilka elementów maskujących. Wykonałem je z tworzywa, którego handlowa nazwa to reynobond. Wszystko pomalowane zostało czarnym sprayem. Czołówka wykonana z dwumilimetrowej plexi. Pod plexą została umieszczona grafika wykonana przez wspomnianą we wstępie Natalię :). Gniazdo zasilające oraz programujące zostało umieszczone z tyłu obudowy. Otwór od odbiornika podczerwieni wywierciłem natomiast z boku by nie psuć przedniego panelu, jednak układ reaguje bez problemu na komendy pilota. Poniżej zamieszczam kilka dodatkowych zdjęć zegara.

Link

Jestem otwarty na wszelkie pytania i zachęcam do dyskusji :).

You can find an article about your clock here: http://hackaday.com/2009/09/07/hard-drive-rgb-clock/

• #2 06 Wrz 2009 02:27
    mggarbi
    Poziom 15  

Świetny pomysł podziwiam :)
    -jakie koszty projektu ?
    -ile czasu poświęciłeś na realizacje ?
    -rowek w talerzu wycięty został czym???
    Pozdrawiam ((((((((((MG))))))))))

Dodano po 1 [minuty]:

a i jeszcze jedno czy Twój zegarek jest głośny w swojej pracy ???

• #3 06 Wrz 2009 02:49
    markovip
    Poziom 34  

Projekt krąży gdzieś w Internecie, podaj stronę z której korzystałeś.
    Nie widzę przeciw wagi na talerzu, pewnie są duże wibracje i hałas.

• #4 06 Wrz 2009 10:02
    mb1988
    Poziom 12  

@ mggarbi
    Nie licząc dysku, ale wliczając inne elementy, plexę, zasilacz impulsowy oraz przesyłki, budowa wyniosła ponad 150zł. Urządzenie projektowałem ponad półtora miesiąca, ale to z uwagi na inne obowiązki, którymi byłem obarczony w domu. Rowek w talerzu wycięty zwykłą szlifierką kątową z założoną cienką, 1mm tarczą. Szybka, pewna ręka się przydaje :).

@ markovip
    Jak już wspomniałem, projekt wykonałem jedynie na podstawie zamieszczonego na youtube wideo. Nie kontaktowałem się z autorem, nie korzystałem z innej strony. Stosowna przeciwwaga, wykonana z kawałeczka płyty CD, oczywiście na talerzu jest, ale ponieważ ma on dwie strony chyba nic dziwnego, że umieściłem ją na tej stronie, której nie widać :P. Wibracji prawie brak, hałas na poziomie coolera w laptopie (słyszalny, ale bardzo słabo).

• #5 06 Wrz 2009 10:33
    SzymonHK
    Poziom 20  

Kawał dobrej roboty, a efekt niesamowity, zapewne widzom opada szczęka. Jedene co moge zasugerować to wymianę talerza na inny z poprawnie wykonaną szczeliną, ta niestety nie jest promieniem i trochę psuje efekt, zwłaszcza na sekundniku.

• #6 06 Wrz 2009 10:40
    daniell4
    Poziom 13  

Coś pięknego. Właśnie na to czekałem :)
    Jakieś 2 miesiące temu projekt z filmikiem na którym się wzorowałeś był w DIY Zagranica. Od razu chciałem zrobić taki zegareczek ale ze względu na źródło które się okazało chińską stroną byłem zmuszony czekać na "polskiego gotowca" :D
    Schematy, wsady.... wszystko udostępniłeś (za co wielkie Ci dzięki) więc w tym tygodniu zabieram się do pracy :p

• #7 06 Wrz 2009 12:19
    leonow32
    Poziom 29  

Efekt naprawdę pierwszorzędny!!! Cud, miód :) Wielki szacun!

Ile prądu to ciągnie?

• #8 06 Wrz 2009 12:37
    mb1988
    Poziom 12  

Najwięcej prądu ciągną diody i silnik i w sumie jest to około 1A przy 5V.

• #9 06 Wrz 2009 12:43
    knivre
    Poziom 13  

mb1988 napisał:

:arrow: Synchronizacja
    Synchronizację zapewnia układowi czujnik odbiciowy. W przeciwieństwie do czujnika szczelinowego, ustawiony może być na przeciwko krawędzi talerza, dzięki czemu w całości chowa się w obudowie. Impulsy z czujnika nie były zbytnio wyraźne, dlatego przed podaniem ich na uC są kształtowane komparatorem z histerezą.

A czy ten TDA1540 z którego skorzystałeś niema przypadkiem wyjścia tacho ?

• #10 06 Wrz 2009 13:06
    organista
    Poziom 15  

Aż dech zapiera :D

Pytanie moje jest następujące, w jaki sposób zrealizowałeś wyświetlanie godziny, chodzi mi o to, na jakiej zasadzie to działa z tą szczelinką w talerzu? Ile tych diod tam jest pod tym talerzem, no i czy są ułożone wokół talerza, czy na płaszczyźnie pod talerzem?

• #11 06 Wrz 2009 13:18
    mb1988
    Poziom 12  

knivre napisał:

A czy ten TDA1540 z którego skorzystałeś niema przypadkiem wyjścia tacho ?
    Owszem ma. Ale ze specyfikacji wynika, że nie da mi ono pożądanej przeze mnie informacji. W tym, że projekcie potrzebne jest dokładnie jedno przerwanie na jeden obrót. Poza tym datasheet też mówi o jakimś indukcyjnym dodatkowym czujniku umieszczonym w pobliżu magneśnicy.

organista napisał:
    Ile tych diod tam jest pod tym talerzem, no i czy są ułożone wokół talerza, czy na płaszczyźnie pod talerzem?
    Hmmm, lepiej niż jest to pokazane na zdjęciach opisać nie umiem :P. Diody umieszczone są wokół i są zapalane w odpowiednim momencie. Światło przedostaje się przez poruszającą się szczelinę. Wszystko wykonywane jest cyklicznie dlatego mamy wrażenie stałego obrazu.

• #12 06 Wrz 2009 14:45
    Marcin_PS
    Poziom 9  

czyżby biedny dysk WD Caviar?Fajna konstrukcja,ale nie dla mnie do robienia,możliwości jest wiele,kreatywność popłaca.150zl koszt jak sie ma dysk moim zdaniem to nie dużo,a efekt powala...jestem godny podziwu.

• #13 06 Wrz 2009 15:08
    hubartes
    Poziom 9  

Wygląda niesamowicie ale trochę nie rozumiem zasady działania.

• #14 06 Wrz 2009 15:21
    chicken123
    Poziom 11  

Dech w piersiach zapiera. Moim zdanie jest świetnie wykonany i bardzo estetycznie. Sam chyba się nawet pokuszę o taki zegarek o ile znajdę jakiś dysk twardy....

• #15 06 Wrz 2009 17:54
    tank_driver
    Poziom 16  

Gratulacje. Niesamowicie przypadł mi do gustu Twój projekt. Myślę, że gdybyś zajął się w wolnych chwilach wytwarzaniem takich cudaków, byłoby na to sporo klientów.
    A co do szumów - gdyby udało się zrobić uszczelnioną obudowę, można by się pokusić o wytworzenie próżni wewnątrz, co powinno spowodować zmniejszenie się hałasu. Oczywiście jeśli łożyska dysku są sprawne.
    Pozdrawiam !

• #16 06 Wrz 2009 18:30
    MG550
    Poziom 1  

:D Jak dla mnie projekt bombowy, efekt piorunujący. Gratuluję.
    Zastanawiam się sam nad zrobieniem takiego cacka :D ale mam z pozoru dwa dla niektórych pewnie głupie pytania :D
    1. Czy na takie cacko nadaje się każdy dysk twardy chodzi mi tutaj raczej o to że widziałem dyski których nie dało się rozkręcić bo nie miały śrubek tylko nity chyba :D.
    2. Zastanawiam się skąd wziołeś takie malutkie diody i inne elementy, jakoś nie widziałem nigdzie takich :cry:.

• #17 06 Wrz 2009 18:56
    creator
    Poziom 9  

Witajcie, jestem nowy tutaj. Chciałbym zrobic taki zegarek sobie bo mam zepsuty dysk lecz mam problem podobny jak kolega wyzej... skad wzsiąść tą plyte glowna...

• #18 06 Wrz 2009 19:09
    Ptolek
    Poziom 36  

To ja może powiem, bo nie do wszystkich to dotarło, że jak widać płytka główna została przez autora zaprojektowana i wykonana własnoręcznie, w dodatku jest zaprojektowana specjalnie do tej konkretnej obudowy dysku twardego, co robi bardzo dobre wrażenie :) W związku z tym nasuwa się odpowiedź na pytanie, czy każdy dysk się nadaje. Tak, ale trzeba sobie zaprojektować płytkę drukowaną.

• #19 06 Wrz 2009 19:22
    maly.borkowo
    Poziom 15  

Odpowiem na pytania kolegów MG550 oraz creator - Na taką konstrukcję nada się każdy dysk, o ile ma sprawny silnik jak sądzę to prędkość obrotowa nie robi różnicy. A jeżeli są nitowane (chociaż chyba nie widziałem takich) to zawsze można rozwiercić, góra i tak zostanie zdjęta, a śrubki można dopasować później inne lub wcale nie używać (klej lub silikon?)
    Te małe diody to tak jak autor napisał diody SMD RGB do montażu powierzchniowego. A ta cała "płyta główna"... trzeba zrobić samemu, lub zamówić płytkę i wlutować elementy :)

Co do samego projektu - wrażenie jest naprawdę powalające. Chętnie bym wykonał coś takiego, ale to chyba wykracza poza moje możliwości ;/
    Jeszcze zapytam dla pewności co do zasady działania, to jest podświetlony dół talerza i w odpowiednim momencie zapala się odpowiedni kolor, czyli na zasadzie popularnych wyświetlaczy widmowych (tak to się chyba nazywa?) z tym, że nie diody się kręcą, a sam talerz ze szczeliną tak?

Pozdrawiam i gratuluję świetnego projektu!

• #20 06 Wrz 2009 19:23
    creator
    Poziom 9  

1. gdzie takie plytki robą?
    2. mb1988 moglbys wrzucic projekt tej plytki? w tym projekcie do sciagnięcia masz tylko projekt pleksi ..

• #21 06 Wrz 2009 20:29
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

W pierwszym poście jest projekt płytki w formacie protel'a.

• #22 06 Wrz 2009 20:53
    mb1988
    Poziom 12  

Witam,
    Elementy zostały zakupione w TME, diody natomiast w MARITEXIE. Dysk który widzicie to Seagate 160GB i płytka została zaprojektowana dokładnie pod taką obudowę. Oczywiście sama elektronika na płytce, jest w stanie wysterować każdy dysk, niemniej jednak w przypadku użycia innego modelu najprawdopodobniej trzeba będzie samemu przeprojektować PCB.

Co do zasady działania to napiszę jeszcze raz: jedyną rzeczą która porusza się w urządzeniu jest talerz ze szczeliną. Pod talerzem znajdują się diody, które równomiernie oświetlają papierowy pierścień. W dowolnej chwili wszystkie diody świecą na jednakowy kolor, ale światło może wydostać się jedynie przez szczelinę. Dlatego zmieniając kolor podświetlenia w rytm zmian położenia szczeliny możemy uzyskiwać wrażenie różnokolorowej tarczy.

• #24 07 Wrz 2009 00:25
    mb1988
    Poziom 12  

misiupan napisał:
    Czym odczytać pliki zawarte w katalogach do pobrania?, ewentualnie czy możesz to przekonwertować na hex czy bin dla wsadu, a schematy na pdf.
    PCB i schemat stworzone za pomocą PROTEL 99 SE. Kod napisany w środowisku WinAVR, skompilowany przy użyciu arv-gcc.

----------

Dziękuję wszystkim za słowa uznania. Dorzuciłem w pierwszym poście załącznik ze schematem w pdfie dla tych którzy nie posiadają protela.

• #25 07 Wrz 2009 11:36
    bassior
    Poziom 13  

HAha 10/10 projekt super ale mam tylko 1 pytanie

Co to za muza w tym filmiku? :D

• #26 07 Wrz 2009 12:17
    raca3
    Poziom 10  

Fajny projekt. Oglądałem podobne na http://perf.modder.ru/ .Niestety nie opisane tak szczegółowo (zresztą prawie wszystkie wykorzystywały zwykłe zegarki a nie elektronikę "dedykowaną") , poza tym opisy po rosyjsku :).

Dobre bo polskie 10/10 za pomysł i wykonanie
    A szanownej koleżance Natalii 11/10 za artwork ;)

• #27 07 Wrz 2009 12:18
    uhyt
    Poziom 12  

Przyglądałem się trochę kodowi, przydałoby się odrobinę więcej komentarzy.

• #28 07 Wrz 2009 13:06
    Kosmit
    Poziom 10  

Kolego bassior z tego co ja kojarzę to jest Harry Gregson - Williams - Spies (Ryebot RMX)

Oczywiście za projekt i wykonanie zegarka 10/10 :)

• #29 07 Wrz 2009 14:40
    morswin89
    Poziom 23  

Czy ta widoczna "smuga" kręcąca sie wokół na filmie jest widoczna w rzeczywistości czy tylko to uwidocznione jest na filmie?

• #30 07 Wrz 2009 14:56
    maras2003
    Poziom 29  

Wydaje mi się że to wina aparatu / kamery i nagrywania z prędkością 24 klatek na sekundę ;) Tak samo jakbyś nagrywał monitor czy telewizor podczas pracy.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty