Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Emphaser LinearX ELX10 250W

Pabcio 10 Wrz 2009 17:28 7650 8
  • Subwoofer Emphaser LinearX ELX10 250W

Witam.

Przedstawiam moją drugą konstrukcję, ale pierwszą tak naprawdę ukończoną. Napiszę w dużym skócie wszystko. To był mój pierwszy raz kiedy coś na poważnie malowałem, szpachlowałem i szlifowałem. Moim celem było zbudowanie nietypowego (moje ulubione słowo) suba za niską cenę, który grałby mocno, szybko i dość miękko. Głośnik został zakupiony od pewnego forumowicza za moim zdaniem śmieszną cenę jeśli wziąć pod uwagę unikalność tego głośnika, jakość dźwięku i parametry, chociaż jego stan wizualny pozostawia nieco do życzenia. Ponieważ głośnik jest unikalny to obudowa też taka miała być i w sumie jest. Nie spotkałem się w sumie z takim malowaniem. W przyszłości wymienię tą papierową obręcz na zawieszeniu bo psuje efekt i może prysnę czarnym sprayem.

Obudowę poskręcałem z płyt o grubości 2 cm ze starych, PRL-owskich mebli. Całość wyszpachlowałem, wyszlifowałem i pomalowałem na biały kolor. Po wyschnięciu farby otaśmowałem wszystko w pasy i pomalowałem następnie czarną farbą. Po kolejnym wyschnięciu pozostało z przyjemością zerwać taśmę. Efekt przerósł moje oczekiwania i uśmiech zagościł na mojej twarzy. Niestety nie obyło się bez problemów. Dziura na terminal głośnikowy okazała się nierówna oraz zbyt duża i zalałem ją klejem razem z portem. Całość długo schła, ale na szczęście port siedzi mocno bez śrub. Pojawiły się także drobne odpryski farby niestety akurat na przodzie suba oraz w pewnych miejscach farba nie chciała pokryć zapewne przez tłustą powierzchnię którą przecież czyściłem. Jak widać człowiek uczy się całe życie na błędach. W przyszłości defekty poprawię. Na strojenie wybrałem mój ulubiony port szczelinowy, który wymaga jednak więcej pracy i kosztów, jednak wg. mnie wygląda lepiej od okrągłego. Szerokość dobrałem już maksymalną ponieważ inny port by się nie zmieścił. Wytłumienie w środku gąbką o grubości 3 cm ze starego materaca. Całość zasilana Sinus-live 502, podobno 200W w mostku, ale wg. mnie będzie coś koło 150W przy 4Ohm. Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że podoba się Wam konstrukcja.

Jakość dźwięku:
    Tak jak chciałem - bas bardzo szybki, zadziwiająco nisko schodzący a przy tym mięsisty kiedy potrzeba. Potęga Emphasera. Ciśnienie akustyczne przy 150W wprawia w ruch włosy na głowie, o lusterkach w samochodzie nie wspomnę. Gra bardzo podobnie do moich estradowych CPA które miałem w samochodzie i trochę podobnie do Tonsila 30/120.

Subwoofer Emphaser LinearX ELX10 250W

Wymiary obudowy:
    Głębokość u góry: 33 cm
    Głębokość na dole: 40,5 cm
    Szerokość: 39 cm
    Wysokość: 31 cm
    Ok. 28 litrów bez portu i głośnika oraz 35 litrów całkowitej pojemności.

Strojenie:
    ok. 37Hz, port BR 1,5 cm szerokości, 28 cm długości.

Kosztorys:

Głośnik: 70 zł + 14,50 zł przesyłka = 84,50 zł
    Szpachla akrylowa (nie było innej): 6,70zł
    Deski: 0 zł
    Wkręty: 0 zł
    Spray: 2x 7 zł (100ml białej i czarnej farby) + 2x 9 zł (400ml białej i czarnej farby) = 32 zł
    Taśma klejąca: 5 zł
    Terminal: 2 zł
    Przewód: 0 zł
    Suma: 130,20 zł

Czas pracy: 3 dni

Subwoofer Emphaser LinearX ELX10 250W Subwoofer Emphaser LinearX ELX10 250W Subwoofer Emphaser LinearX ELX10 250W Subwoofer Emphaser LinearX ELX10 250W

Fajne!
  • #2 10 Wrz 2009 21:43
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Dobra robota jak na 130,20zł! Ważniejsza jest praca jaką włożyłeś, a pomysł z malowaniem w zebrę - mnie się podoba.
    Mógłbyś podać parametry tego Emphasera?

• #3 10 Wrz 2009 21:58
    Pabcio
    Poziom 15  

Cieszę się, że Ci się podoba ;) Chciałem zrobić coś w stylu Ground Zero tylko tutaj zamiast żółtego koloru dałem biały. Myślę, że ciekawiej to wygląda niż obijanie kocem.

Parametry głośnika:

Moc RMS: 250 W
    Moc Max: 500 W
    Wielkość: 10" (25cm)
    Vas: 63
    Fs: 28
    Qts: 0,30

• #4 11 Wrz 2009 11:21
    grzesiek2888
    Poziom 8  

Naprawdę kawał dobrej roboty:) Z pełną odpowiedzialnością mogę polecić ten głośnik. Wygląda niepozornie, a tak jak kolega powiedział gra bardzo uniwersalnie; szybki, ale potrafi też bardzo nisko zejść jak na 10".
    Pozdrawiam i dziękuje za link:)

• #5 11 Wrz 2009 12:32
    szymin89
    Poziom 9  

Pomysł z obudową dobry tylko wykonanie słabe. Łączenia nie są za dobrze poszpachlowane, farba odstaje, brak podkładu. Eh dużo masz do poprawiania, chyba że obijesz ją kocem to będzie dobrze bo pod kocem nie będzie widać tych łączeń.

Jak masz zamiar jeszcze raz malować to radzę Ci odkleić taśmę zaraz po malowaniu, farba nie będzie się ordywać razem z taśmą.

• #6 11 Wrz 2009 13:44
    Pabcio
    Poziom 15  

Wiem co źle zrobiłem, ale pierwszy raz w życiu malowałem. Być może sub będzie kiedyś na sprzedaż i wtedy pomaluję go na nowo tym razem w lakierni albo chociaż wałkiem. Taniej wychodzi nawet. Na chwilę obecną mi wystarcza jego wygląd, a na żywo prezentuje się o wiele lepiej ;)

• #7 13 Wrz 2009 10:43
    amadeo93
    Poziom 9  

witam ciekawe malowanie .Mógłbyś napisać w jakim autku ten subik siedzi i może filmik z akcji tego potworka?

• #8 16 Wrz 2009 08:07
    majkeljot
    Poziom 11  

W jakim autku to widać od razu.
    Swoją drogą to nie rzuca Ci autem przy mocniejszym basie? :-)
    Ja w swoim muszę wykombinować jakiś bas zabudowany za tylnimi siedzeniami bo zrobiłem ze swojego autowarsztat z dużą paką z tyłu.

Pozdrowienia dla wszystkich Tico-wców

• #9 22 Sty 2010 18:07
    Pabcio
    Poziom 15  

Witam. Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Samochodem nieźle szamocze ;) Całość razem z nowym wzmacniaczem Crunch'a ma ok. 300W RMS i prawdę mówiąc mam już dość basu i zacząłem głuchnąć. Teraz słucham cicho muzyki bo idzie zawału dostać :) Filmik mam jeden nagrany, ale kiepskiej jakości więc jak dorwę lepszą kamerę to nagram cosik ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME