X

podłączenie silnika od pralki Luna

12 Jun 2004 22:00
  • #1 12 Jun 2004 22:00
    Removed
    Helpful post? (+1)
    Szukam schematu połączeń uzwojeń silnika od pralki luna 385 E .Chciałbym w tym silniku zmieniać kierunek wirowania i zmieniać prędkość obrotową i wykorzystać ją do innych celów niż napęd pralki.Najlepiej jeżeli byłby mi ktoś w stanie odpisać jak podłączyć faze i zero i kondensator do kostki zaciskowej.
  • #2 13 Jun 2004 01:06
    stach19
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Podłączenie silnika jest następujące:
    I -0
    II -wirówka
    II -rewersy
    -pojedyńcze wejście na kostce silnika może być zerowe
    -pierwsze podwójne wejścia pod pojedyńczym(wejścia wirówki)
    -drugie podwójne wejścia (wejścia rewersyjne-wolne obroty).
    W wejściach podwójnych przyłancza się równolegle kondensator(16 mikrofar.) Przewód fazowy w zależności od kierunku obrotów z prawej lub lewej strony kondensatora.
    UWAGA- zachowaj ostrożność ponieważ bawisz się pełnym napięciem sieci.
  • #3 13 Jun 2004 01:17
    karo33333
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    połączenie zasilania z kondensatorem silnika pralki LUNA(od kostki silnika)wirowanie,obroty lewe,obroty prawe.
  • #4 13 Jun 2004 06:22
    jarek.agd
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Cześć, do czego chcesz zastosować ten silnik ?
  • #5 30 Jun 2004 20:35
    dawidj
    Level 13  
    Helpful post? (+1)
    też mam taki silnik
    po podłączeniu fioletowy - niebieski silnik pobiera dużo prądu i nie startuje, jak przekręce ręką wał to powoli wchodzi na najwyższe obroty i prąd smada do 4 [A] , jak w lewo zakręce to wejdzie na obroty w kierunku lewym, jak go w proawo zakręce to wchodzi obroty prawe, kondensator 16 uF łącze równolegle.

Moje pytanie jest takie: jak go zmusić do samoczynnego wchodzenia na obroty bez zakręcania wału ręką (nie chce jej stracić).
  • #6 30 Jun 2004 21:53
    karo33333
    Level 14  
    Helpful post? (+1)
    za rozruch silnika odpowiada kondensator,żle masz wpięty kondensator ponieważ nie może być połączony równolegle z zasilaniem 220v.Podłącz tak jak w wyżej załączonym załączniku a napewno będzie dobrze chyba że masz uszkodzony kondensator.
  • #7 30 Jun 2004 21:59
    39006
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Mozliwe jest też uszkodzenie uzwojenia fazy rozruchowej silnika.
  • #8 02 Jul 2004 17:14
    dawidj
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    ok już se poradziłem
    do tego postu trafiłem przez google, nie wiadomo czemu nie pokazało załącznika karo33333
  • #9 02 Jul 2004 17:50
    vymiathatch
    Level 31  
    Helpful post? (+1)
    nie pokazalo ci zalacznika bo nie byles widocznie zalogowany. poz vymiathatch
  • #10 07 Dec 2004 21:48
    olo.d
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    ja apropo podłączenia. mam pytanie czy to prawda że w lunie 385e są dwie pretkości wirowania. bo wlsnie w mojej pralce był widać nieznaczne zwiększenie obrotów po ok 1min wirowania. i tu jest moje pytanie jak tym sterowac(podlaczyc)??
  • #11 07 Dec 2004 22:38
    NaprA
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    W luna-ch jest tylko jedna prędkość wirowania, a pewne podwyższenie obrotów to skutek zmniejszenia ciężaru mokrego prania w czasie odwirowywania.
  • #12 07 Dec 2004 23:21
    olo.d
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    no tak to logiczne, tylko ze przygladajac sie dostalem zludzenie naglego wzrostu pretkosci. ale moglem sie mylic. ok i dz.

mam jescze jedno pytanie w jak sposob przejsc do obrotow wirowania. nadmienie ze robie programator na mikroprocku. bo niewiem czy mam zalaczyc silnik na wirowanie od zera pretkosci, czy zalaczyc obroty w lewo(lub prawo)poczekac az sie silnik rozpedzi a nastepnie zalaczyc wirowanie. ma to sens przy ciezkim bebnie. jesli mam to zorganizowac w drugi sposob to w ktora strone zalaczyc obroty silnika??

wielkie dz za re
  • #13 07 Dec 2004 23:32
    Paw_el

Specjalista AGD
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Lepiej żeby na obroty wirowania wchodziła z wolnych obrotów w lewą strone (patrząc od przodu pralki) tak jak jest na programatorze normalnym (czyt.mechanicznym), ponieważ jest pranie rozłożone w bębnie i stabilniej pralka wiruje. :x-mas:
  • #14 08 Dec 2004 00:28
    olo.d
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    czyli przy tych oznaczeniach ktore podal karo33333 moge przejsc z lewych na wirowanie, tak??
  • #15 08 Dec 2004 07:43
    NaprA
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Gdybym robił taki program do wirowania to przyjął bym takie założenia :

1 - faza / wirowanie wstępne (a i wirowania pośrednie)
    stopniowe i powolne rozpędzanie bębna od ok.20 (obr/min bębna) do ok.50 a potem ok.300 na [pół min]. To pozwoli na odwirowanie ok 70-90 % wody i zmniejszenie ciężaru

2 - faza / wyluzowaniw
    ponowny rewers [1min] , aby pranie się "wyluzowało" przed następnym wirowaniem

3 - faza / wirowanie właściwe
    i teraz można przejść z lewego rewersu na ok 300 [2min]

4 - faza / wirowanie końcowe
    na [1min] np 800
  • #16 08 Dec 2004 10:13
    olo.d
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    no tak to ma sens, tylko ze ja chce uruchomic ja wogole bo padl programator :) i sterowanie narazie jest na przekaźnikach.

i teraz powturze jeszce raz pytanie karo33333 czy ze schematu wynika ze silnik obraca sie w prawo czy bemben. bo chodzi mi o przejscie z obrotami do wirowania. zebm nie uzyskal w momecie zalaczenia wirowania nawrotu.
  • #17 08 Dec 2004 20:07
    karo33333
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Są to obroty silnika .
  • #18 08 Dec 2004 21:10
    olo.d
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    reasumujac. do wirowania mam przejść z prawych obrotów silnika patrzac od paska klinowego (lewe bembna patrzac od czola praliki)??
  • #19 08 Dec 2004 21:20
    skryn
    Admin grupy AGD
    Helpful post? (0)
    Wszysto pięknie i ładnie, tylko skąd sprzężenie zwrotne? Albo się uwsteczniam. Jaki silnik? Chyba nie OKC-2 (lub po modyfikacji- wszystko możliwe- Polak potrafi)?
    Pozdrawiam.

PS. olo.d. Na jakim procku?
  • #20 08 Dec 2004 21:56
    olo.d
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    procek at90s2313 nic wielkiego napoczatek, aby uruchomic praleczke.:D
  • #21 08 Dec 2004 22:06
    skryn
    Admin grupy AGD
    Helpful post? (0)
    To opatentowałbym to, zwłaszcza, że przy niewielkich kosztach lud lgnąłby do tej innowacji, myślac "ja mam też nowy sprzęt sterowany elektronicznie" :sm2:

A nowy mechaniczny programator to wydatek......

Pozdrawiam. :x-mas:
  • #22 08 Dec 2004 22:21
    olo.d
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    pomysle o tym. najpierw jednak sprawdze czy chula. głowna idea to taniość (cena układu 12zł) i solidnosc wykonywania podstawowego prania, ktore i tak wiekszosc tytlko te urzywa. mam zamiar nad nim przysiasc okolo lutego by dopracowac wielkofunkcyjnosc ale do tego jeszce daleko. no i dalej nie dostalem potwierdzenia mojej mysli co do pracy silnika??
  • #23 09 Dec 2004 08:01
    NaprA
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Oryginalny silnik w Lunie (jeżeli jest prawidłowo podłączony) na wirowaniu kręci się w lewo (patrząc od przodu na pralkę, bęben kręci się w lewo - aby nie było wątpliwości, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)
    Powodzenia)
  • #24 09 Dec 2004 22:16
    skryn
    Admin grupy AGD
    Helpful post? (0)
    Z przodu pralki patrząc, na wirowaniu NAPEWNO(!) bęben kręci się w lewo (silnik przecież odwrotnie- w prawo- rzeczywisty kierunek obrotów) J/w.
    Pozdrawiam.
  • #25 09 Dec 2004 22:59
    jacekrybak
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Jak patrzymy na silnik i bęben to kręcą się w przeciwne strony? To raczej niemożliwe, chyba że po skrzyżowaniu paska klinowego. Wg mnie, patrząc na pralkę od strony wziernika, bęben i silnik kręcą się w lewo. Patrząc na pralkę od tyłu, oba koła pasowe kręcą się w prawo. Oba kierunki wirowania są jednakowo dobre pod warunkiem, że silnik (i bęben oczywiście) przyspieszają do pełnych obrotów wirowania z wolnych obrotów (rewersów) nie zmieniając kierunku (bez nawrotu).
  • #26 10 Dec 2004 05:07
    skryn
    Admin grupy AGD
    Helpful post? (0)
    No tak... Rzeczywiście. Zapomniałem dodać, że na SILNIK chciałem patrzyć z tylnej strony pralki (stąd wzięły się prawe- rzeczywiste obroty na wirowaniu) :oops:
    Pozdrawiam.
  • #27 10 Dec 2004 08:18
    GRIN
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    Orginalny schemat połączeń Elektrycznych Pralka LUNA 385E typ PDE385
  • #28 17 Mar 2005 22:21
    Removed
    Helpful post? (0)
    A jednak nie działa. Mimo podłączenia jak na schemacie nie moge uzyskać pełnej mocy :(
    Uszkodzony silnik ??
  • #29 18 Mar 2005 18:05
    PS 663S BIO
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    a wie ktoś może jak podłączyć silnik, tyle że od pralki ROSA bezpośrednio do sieci?? było to już omawiane na forum ale nie mogę tego znaleźć
  • #30 18 Mar 2005 20:03
    axxx
    Specjalista AGD
    Helpful post? (0)
    Drogi kolego tak samo jak wPSS,zob sobie uniwersalny przewodzik do tego typu silnikow i po sprawie ta sama zasada tylko rozne rozmieszenie
    koncowek.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products