Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Alternator - dziwne objawy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> Alternator - dziwne objawy
Autor
Wiadomość
agentwp
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Gdańsk

Post#1 Post autora tematu 15 Wrz 2009 10:21   

Witam,
Bez śmiechu - nie jestem elektrykiem Czy diody prostownicze są z reguły
umieszczane w alternatorach razem z regulatrem czy osobno. W zeszłym roku
miałem wymieniane diody ( tak powiedział elektryk) a teraz jest podejrzenie
co do złej pracy regulatra napięcia. Jeśli to ta sama awaria to zastanaiwam
się nad wymianą całego alternatora zamiast rozbierać obecny co rok.

A w ogóle to są jakieś dziwne objawy - napięcie ładowania jest niby ok i
mieści się w granicach 13,8-14,2 V. Jednak na wolnych obrotach pulsują
światła (wszystkie) tzn nie świecą równo a trochę się rytmicznie ściemniają
i rozjaśniają z częstotliwością niezależną od obrotów silnika (po lekkim
dodaniu gazu częstotliwosc jest ta sama). Po odłączeniu alternatora i pracy
na samym akumulatrze nic nie pulsuje. A najdziwniejsze jest to że pulsowania
nie ma zawsze, przeważnie wystepuje po pewnym czasie po odpaleniu auta
jednak jak juz czacznie to zgaszenie natychmiastowe odpalenie nie pomaga.
Dopiero jak postoi dłuższy czas to znowu kilka minut a czasami kilkadziesiat
jest spokój. I jeszcze jedno w czasie gdy swiatła nie pulsuja to napiecie
na aku jest idelanie równe np 14,1 V w zaleznosci co mam właczone a jak
zaczna pulsować to skacze +/- o 0,5V. Jeżdże juz tak z 2 tygodnie i poza
pulsowaniem wszystko ok. Po demontazu altka na stole napiecie było równe
14,3 V wiec elektryk powiedział ze to nie alternator jest przyczyną ale moze
akurat trafił na moment że tak jak w aucie są chwile ze nic nie pulsuje. Przeczytałem to forum odnoście alternatorów i "strzelałbym" w regulator jako przyczynę ale dziwia mnie te tymczasowe prawidłowe działania. Może wpływ ma temperatura?
Dzieki za rady.
Powrót do góry

karola44-81
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Polaniec woj. swietokrzyskie

Post#2 15 Wrz 2009 10:53   

Re: Alternator - dziwne objawy

Po pierwsze. Nie wolno odlaczac alternatora od obciazenia podczas jego pracy. Taki wystepek prawi ezawsze konczy sie usterka regulatora, oraz mozka prostowniczego.

Skoro elektryk stwierdzil na stole, ze wszystko jest ok, a powiedzial ze cos w aucie, to niech sprawdzi dokladnie mase ukladu elektrycznego. Jak rozumiem z kontrolka wszystko ok?

W alternatorach jest 9 szt diod prostowniczych. Skladaja sie na 2 mkostki prostownicze. Jeden mostek jest tkz glownym. Odpowiada za prostowanie pradu ladowania. Sa to wysokopradowe diody prostownicze. Sklada sie z 6 szt diod. Drugi mostek z 3 diod jest tylko pomocniczym, wymuszajacym oprzeplyw pradu wzbudzenia alternatora. To przez ten mostek przeplywa prad wzbudzenia na wirnik i przez kontrolke. Po rozpoczeciu ladowania alernatora diody te pracuja zaporowo.

Wlasnie ten maly mostek jest najczesciej scisle zwiazany z regulatorem i w wielu altzernatorach tworzy jedna calosc w obudowie regulatora napiecia.
Na ogol wymieniajac regulator wymieniasz z nim ten mostek.

Ale np w starychalternatorach od polonezow, fiatow, bosch w VW, mostek jest zamontowany wewnatrz alternatora jako osobny element. Podlaczony jest do niego regulator.

Co do usterki pulsowania swiatel. Sam boirykam sie z tym problemem w samochodzie. Wystepuje to okresowo. Ciagle ni emam pomyslu co za toodpowiada. Najbardziej sklaniam sie w moim pzepadku do stwierdzenia o zbyt zuzytych pierscieniach slizgowych na wirniku. Jednak za bardzo ni egrzebie u siebie, bo jak do tej pory ladowania ma sie dobrze i ni ebrakuje pradow. U mnie jakos to nie przeszkadza, u ciebie moze byc inaczej. Jednak postaraj sie chodiaz zdiagnozowac usterke.

Jaki pojazd posiadasz, jaki to alternator?
Powrót do góry

annihilatus
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Warszawa

Post#3 15 Wrz 2009 11:15   

Wygląda mi na to że to nie alternator tylko załączaja sie inne obwody w samochodzie -stawiam na obwód świec żarowych albo układ podgrzewania płynu chłodzącego(tam też sa świece żarowe).To pulsowanie jest niezależne od obrotów alternatora więc usterki trzeba szukać gdzie indziej.
Pozdrawiam
Powrót do góry

agentwp
Poziom 4
Poziom 4

Post#4 Post autora tematu 15 Wrz 2009 11:46   

Masy posprawdzałem tzn. odkręciłem i przeczyściłem styki. Świece żarowe zapłonowe raczej nie są przyczyną bo po zdjęciu przewodów problem nie zniknął. Co do świec podgrzewających płyn to wpadłem na pomysł żeby wyjmować po kolei wszystkie bezpieczniki ze sporym amperarzem tzn od świec, od wspomagania itp i nadal pulsowanie występowało. Auto to Honda Civic 1.7 CTDi a alternator to Hitachi LR1100-504C . Jak sprawdzałem to powienien również psaować od opla mimo że ma inną końcówkę na końcu oznaczenia. Sprawa jest o tyle nietypowa że ładowanie jest wiec nie jest to ciekawa robota dla elektryków w warsztacie - oni wolą wymnienić i następny zamiast sprawdzać po kolei diody itp. W zasadzie wyjmieniłbym nawet cały alternator jakbym był pewien że to jego wina ale boję się że kasa pójdzie a problem może nie zniknąć.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Wrz 2009 11:46   

Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#5 15 Wrz 2009 12:19   

Pozostaje pomiar prądu dostarczanego przez alternator do instalacji. Napięcia zreszto też. Ale chyba tobie tego nie zalecam bo potrzebna wiedza fachowa i przyrząd.. Można by kombinować, że coś sie dzieje z mostkiem prostowniczym lub nawet uzwojeniem, ale skoro zbadano alternator to trzeba szukać innych powodów.
A jak tam z klimatyzacją? Może sterownik silnika coś kombinuje w związku z informacjami z układu klimatyzacji?
Powrót do góry

karola44-81
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 15 Wrz 2009 12:24   

A jeszcze tak prozaisznie. W jakim stanie jest pasek napedowy alternatora? Moze kolo pasowe cos nie teges? Jaki przebieg m aten alternator( silnik oczywiscie) . Jak skonstruowane jest kolo altenatora? Czy to zwykly klinowy, czy wieloklinowe?
Powrót do góry

agentwp
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 15 Wrz 2009 12:56   

Prądu nie sprawdzałem bo nie mam miernika o takim zakresie a napięcia to jak pisałem są raczej w odpowiednim zakresie tj. 13,8-14,2 V zależnie od obciążenia chociaż jak wystepuje pulsowanie to napięcia skaczą od około 14,2 do 13,7 a jak nie pulsują to napięcie ani drgnie. Klimatyzacja czy załączona czy nie to jest tak samo, pasek cały, nieposzarpany - wielorowkowy 6PK, auto ma przebieg 182 tys km. Czy ktoś się spotkał z jakąś awaria w laternatorze która nie występuje ciągle tylko że raz jest ok a raz nie. Czy temperatura ( alternator zminy/ciepły) może mieć taki wpływ? dodam że w zeszłym roku był brak ładowania i elektryk wymienił diody i wszystko było ok. Problem powstał chyba w momencie kiedy zostawiłem auto na światłach i odpaliłęm z kabli. Napięcie było tak niskie że początkowo nie chodził nawet obrotomierz i paliły się wszystkie kontrolki. Po około minucie wszystko zaczęło powracać do normy. Padł też aku który po przeechaniu około 2000 km miał napięcie na spoczynku 10,8 V i auto ledwo odpalało. Do tego pulsowały śwatła tak jak teraz. Po zmianie na nowy aku napięcie na aku w spoczynku 12,6 V, auto dobrze odpala, ładuje ale pozostało migotanie świateł.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Wrz 2009 12:56   

Powrót do góry

1Remus
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Berlin

Post#8 15 Wrz 2009 13:08   

Zmien regulator napiecia i powinno byc dobrze...
Pozdrowionka..
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Wrz 2009 13:08   

Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#9 15 Wrz 2009 14:20   

Teraz skłaniałbym się do sprawdzenia diod wzbudzenia. To może tam jest zbyt niska wydajność prostownika. A jedna z diod może zmieniać własności lub zwyczajnie tracić połączenie.Ale znów skoro urządzenie badane to problem.
Powrót do góry

agentwp
Poziom 4
Poziom 4

Post#10 Post autora tematu 15 Wrz 2009 14:46   

Ja tego badania nie widziałem. zostawiłem auto u mechanika który zawiózł alternator do elektryka i wg relacji elektryk wsadził go na jakiś stół i powiedział że daje równe napięcie 14,3 V. Napewno nie był rozkręcany. Kurcze napewno pozostaje mi coś wymienić. Na allegro pytałem jakiej firmy są te alternatory i czy nie są chińskie. Dostałem odpowiedź, że są one sprowadzane z Dani ale przypuszczam że w tej cenie (379 zł razem z pompką vaccuum) są chińskie prawdopodobnie firmy HC - HUACHANG INTERNATIONAL o oznaczeniu JR 1551. Da się na tym jeździć czy nie warto się tym nawet interesować?
Druga opcja to kupno nowego regulatora - prawdopodobie IH769 z tym że jego wymiana nie wyeliminuje awarii jeśli poszły diody w tym drugim mostku głównym.
Powrót do góry

viper555
Poziom 24
Poziom 24

Post#11 15 Wrz 2009 14:51   

Po pierwsze czy usterka występuje na gorącym silniku , po drugie jest to alternator samowzbudny więc każda usterka będzie sygnalizowana kontrolką ładowania.P
Powrót do góry

agentwp
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 Post autora tematu 15 Wrz 2009 15:03   

Tak na gorącym chociaż nieraz pulsują po około 2-3 minutach a więc zanim jeszcze silnik osiągnie prawidłową temperaturę a nieraz dopiero po 30 minutach. A z tą kontrolką to ja nie wiem jak to rozpracowała Honda bo jak w zesżłym roku nie było ładowania to kontrolka się nie świeciła. Świeci tylko przed uruchomieniem silnika.
Powrót do góry

viper555
Poziom 24
Poziom 24

Post#13 15 Wrz 2009 15:21   

Przeczytałem teraz że alternator odłączyłeś i pulsowanie znikło więc wina ewidentna alternatora. Alternator robiony dla HC można brać to Holger Christiansen/ CARGO/.P
Powrót do góry

tc
Poziom 13
Poziom 13

Post#14 16 Wrz 2009 07:54   

Stawiam na diody wzbudzenia jak ci pisze mczapski
wymień i będzie ok . Kiedyś spotkałem się z takim przypadkiem przy pomiarach wychodziło mi że jest ok ale dopiero pulsowanie pojawiało się szczególnie przy włączeniu świateł, jak piszesz u ciebie jest podobny objaw po odpaleniu początkowo akumulator potrzebuje więcej prądu więc pulsuje. A elektryk mógł sprawdzić bez obciążenia lub przy małym obciążeniu i wyszło mu że jest ok
Powrót do góry

viper555
Poziom 24
Poziom 24

Post#15 16 Wrz 2009 08:19   

Jak piszecie o diodach wzbudzenia to może ich pokażecie.P
Powrót do góry

karola44-81
Poziom 20
Poziom 20

Post#16 16 Wrz 2009 08:50   

Ok viper. Przepraszam.
Juz nie przeszkadzam...

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Wrz 2009 08:50   

Powrót do góry

agentwp
Poziom 4
Poziom 4

Post#17 Post autora tematu 18 Wrz 2009 07:40   

Dzięki za rady. udało mi sie okazyjnie kupić uzywany oryginalny alternator i problemy z pulsowaniem zniknęły.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> Alternator - dziwne objawy
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.061 seconds

elektroda.pl temat RSS 

opony