Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kolektor słoneczny domowym sposobem

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kolektor słoneczny domowym sposobem
Autor
Wiadomość
parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 15 Wrz 2009 19:56   

Kolektor słoneczny domowym sposobem

Witam wszystkich mam takie pytanie chce zbudować kolektor słoneczny domowym sposobem czy do budowy kolektora dobry był by wymiennik ciepła ze starej lodówki, który jest nieumieszczony z tyłu.Oczywiście wszystko w drewnianej ramie wymiennik umieszczony w środku na kawałku blachy ocynkowanej a pod spodem ocieplenie z wełny mineralnej.Proszę o wasze opinie za, które dziękuje.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Wrz 2009 19:56   

Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#2 15 Wrz 2009 23:52   

Re: Kolektor słoneczny domowym sposobem

Moc znikoma
Co on ma ogrzewać ?
Powrót do góry

elektryk2000
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Toruń

Post#3 16 Wrz 2009 18:06   

Kiepski pomysł, nie dość że skraplacz jest stalowy (korozja) to jeszcze najczęściej ma średnicę zewn. około 5mm, więc niewielki przepływ i ogromne opory.
Powrót do góry

k0s10r
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Aleksandrów Kujawski

Post#4 16 Wrz 2009 22:47   

Najlepiej weź grzejnik panelowy i pomaluj na czarny mat :)
Powrót do góry

elektrodom
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Bielsko-Biała

Post#5 17 Wrz 2009 15:28   

Dokładnie! I do tego jeszcze rurki też na czarno pomalowane i śmiga jak ta lala! Glikol, pompka i dopiero później jakiś wymiennik ciepła (wężownica).
Powrót do góry

szumigt
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: łódź

Post#6 13 Paź 2009 13:47   

k0s10r napisał:
Najlepiej weź grzejnik panelowy i pomaluj na czarny mat :)

No dobrze ... odradziliście skraplach bo stalowy a grzejnik panelowy już jest ok ?? Ja rozumiem średnicę rurek ale czy ni elepiej jest wziąć rurkę miedzianą powyginać i przylutować do blachy ocynkowanej ??

Tak przy okazji wie ktoś ja podlutować aluminium i miedź ??
Powrót do góry

monarchi
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Gliwice

Post#7 13 Paź 2009 16:53   

Bardzo dobry pomysł.
Blacha jest stalowa, ale rurka jest miedziana, skraplacz wywalasz bo niepotrzebny i faktycznie hamuje.
Potrzebnych jest kilka płyt z lodówek i podłączasz je równolegle aby zmniejszyć opór przepływu.

Ramę można zrobić ze starego okna, drzwi balkonowych.

Działaj i nie daj się zbić z tropu teoretykom.
Powrót do góry

bachus1
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: gdańsk

Post#8 17 Cze 2010 23:53   

monarchi napisał:
Cytat:
Działaj i nie daj się zbić z tropu teoretykom.

A czy zastanowiłeś się nad tym ile ciepła wyciągniemy z tego kolektora?
Spróbuj najpierw sam wykonać takie rozwiązanie. czasem jednak trzeba się oprzeć na teorii bo ona jest źródłem wiedzy praktycznej.
Uważam, że to kiepskie rozwiązanie, więcej pisałem o tym: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-3870.html
pozdrawiam.
Witold
Powrót do góry

norbert-l
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: lublin

Post#9 19 Cze 2010 20:10   

Sam konstruowałem takie płyty i wiem jedno na pewno domowym sposobem nigdy się nie dorówna wyrobowi fabrycznemu . Czas zmarnowany na takie rzemiosło lepiej poświęcić na pracę zawodową i za tą kasę kupić coś konkretnego . Ja tak w końcu zrobiłem i w końcu to działa . A kombinacje po stronie hydraulicznej owszem jak najbardziej . Parę patentów znam zresztą opisałem je w pokrewnych tematach .Pozdrawiam .
Powrót do góry

mareczek222
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Ostrołęka

Post#10 19 Cze 2010 22:22   

Cytat:
Sam konstruowałem takie płyty i wiem jedno na pewno domowym sposobem nigdy się nie dorówna wyrobowi fabrycznemu . Czas zmarnowany na takie rzemiosło lepiej poświęcić na pracę zawodową i za tą kasę kupić coś konkretnego . Ja tak w końcu zrobiłem i w końcu to działa .

Dziś tj. 19.06 solar Solvera zaabsorbował "aż" 0,1 kWh energii, pompa nie włączyła się ani raz. Warto to przeanalizować.
Zgodzę się tylko z tym, że amatorski solar nie dorówna fabrycznemu - ale stosunek ceny do jakości jest (moim zdanie) zdecydowanie lepszy dla amatorskiego.
Mój solar działa i jestem z niego zadowolony, a najbardziej żona bo to ona rozpalała w kotle, żeby mieć ciepłą wodę.
Na pewno nie dam 12 tysi tylko po to żeby mieć ciepłą wodę trochę częściej jak z wykonanego własnoręcznie.
Wolę te 12 tysi przeznaczyć na podłączenie do gazu i kocioł gazowy.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

norbert-l
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: lublin

Post#11 19 Cze 2010 22:31   

Płakać się chce . Nie wiem dla czego są ciągnięte takie tematy . skoro na pokrewnych stronach już są dawno opisane .Tam dokąd wy zmierzacie ja właśnie powracam .
Powrót do góry

mareczek222
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Ostrołęka

Post#12 21 Cze 2010 22:03   

norbert-l napisał:
Płakać się chce . Nie wiem dla czego są ciągnięte takie tematy . skoro na pokrewnych stronach już są dawno opisane .Tam dokąd wy zmierzacie ja właśnie powracam .

Cytat:
Sam konstruowałem takie płyty i wiem jedno na pewno domowym sposobem nigdy się nie dorówna wyrobowi fabrycznemu . Czas zmarnowany na takie rzemiosło lepiej poświęcić na pracę zawodową i za tą kasę kupić coś konkretnego . Ja tak w końcu zrobiłem i w końcu to działa .

Nie ma co rozpaczać. Skoro Kolega sam nie wiedział jak zrobić kolektor to trzeba się było dopytać. Tu na forum jest wielu kolegów którzy na pewno by podzielili się swoją wiedzą i pomogli stworzyć coś co by działało.
Chyba, że Kolega nagania sobie klientów - a to już byłoby nieładnie, oj nieładnie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Cze 2010 22:03   

Powrót do góry

darek zd
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Krasnystaw

Post#13 19 Sie 2010 21:50   

Witam kolegów forumowiczów.
Przez ostatnie jakieś dwa lata (około), śledzę forum i nie piszę nic o sobie.
Nie chcę wyjść na chwalipiętę, tylko stwierdzić, że porady wielu z was
przydały mi się. Dwa lata wstecz byłem w Belgii i zaobserwowałem dużo ciekawostek,ale nie o tym. Wtedy zadzwoniła do mnie żona z propozycją
zrobienia "jakiejś beczki do nagrzewania wody na umycie się". Zaczęła mi "głowa pracować "-jeśli już, to nie beczka a cały układ, oczywiście prosty w budowie.
Po "przeleceniu pobieżnym" tekstów na forum i własnej analizie pomysłu,
powstał prosty projekt, który testuję drugi sezon.Z efektów własnej pracy jestem
bardzo zadowolony, żona także, a pomysł dalej pragnę rozwijać i dążyć do usprawniania-naprawdę warto coś wytworzyć i cieszyć się z tego.
Efekt mojej pracy można zobaczyć na stronce: http://www.domowy-solar.strefa.pl
Powrót do góry

montertb
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 25 Sie 2010 13:47   

Słuchajcie, niektórzy polecają grzejniki panelowe, rozumiem, że chodzi o taką cienką płytę, którą kieeedyś instalowało się m.in. w niektórych blokach.

Ale mam pytanie, jak jest w środku wykonany taki panel grzejnikowy? Czy tam za pomocą jakichś np. przegród jest odpowiednio ukształtowany przepływ wody? Pytam dlatego, że jeżeli te panele mają z np. lewej strony wejście wody a z prawej wyjście i woda przepływa dajmy na to po najmniejszym oporze (no w najgorszym układzie, po linii "prostej" między króćcem wejściowym a wyjściowym, to taki grzejnik jest mało atrakcyjny.
Dobrze by było żeby właśnie w środku przepływ był jakoś kształtowany np przegrodami.

Ma ktoś dokładniejsze informacje an temat budowy takich grzejników panelowych starego typu? Zgrzewany jest?

http://energia.odnawialna.info/wp-content/gallery/obdarty/obdarty-3.jpg
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2010 13:47   

Powrót do góry

darek zd
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Krasnystaw

Post#15 28 Sie 2010 12:29   

Witam forumowiczów, montertb napisał:"Słuchajcie, niektórzy polecają grzejniki panelowe, rozumiem, że chodzi o taką cienką płytę, którą kieeedyś instalowało się m.in. w niektórych blokach. "
Taki grzejnik posiada , tak jak żeberkowy, pionowe kanały robione metodą
zgrzewania. Przepływ "cieczy zagrzewanej" jest dość duży, a tu chodzi
o wykorzystanie czasu do nagrzewania jej-czyli albo kombinować przez wydławienie (tylko przed pompą), albo zainwestować w zrobienie absorbera z tańszych materiałów. Sentencją działania jest aby spowolnić
przepływ cieczy ogrzewanej i dać jej czas lub warunki do ogrzania.
Czasami warto dokładnie przemyśleć działanie a przyniesie ono efekt.
Ponadto grzejnik panelowy wykonany jest ze stali, co niesie za sobą
ryzyko korozji (pewne), dlatego wykorzystanie takiej metody jest tylko doraźne i można wykorzystywać je na działce do umycia rąk po pracy.
Pozdrawiam
Powrót do góry

montertb
Poziom 19
Poziom 19

Post#16 28 Sie 2010 15:09   

a właśnie, bo powinienem uprzedzić o co mi chodzi.
Chciałem zrobić podgrzewać do prysznica ogrodowego i jednak aby zapewnić ciepłą wodę przy takim przepływie potrzebna jest znaczna powierzchnia grzewcza, jest to z goła odmienna sytuacja niż u kolegów - podgrzewanie wężownicą wody w bojlerze.

Wygrzebałem jedne taki grzejnik panelowy, ma wymiar około 1m x 1m. Z ciekawości spróbuję zabudować go w skrzynię z szybą, ocieplić, pomalować grzejnik matową, czarną farbą. Zobaczymy na co się to przyda w ogrodzie. Generalnie miałem 2 stare grzejniki panelowe, mniej więcej 2m x 1m, ale wrzuciłem je na złom 2 miesiące przed tym jak mnie "oświeciło"... :/
Powrót do góry

elektrodom
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Bielsko-Biała

Post#17 28 Sie 2010 15:16   

1m2 to zdecydowanie za mało...
Chyba żebyś miał sprężarkę i woda w tym "panelu" była pod wysokim ciśnieniem. Ale to i tak za mało wody żeby się umyć pod prysznicem... Konieczny byłby mieszacz jakiś jeszcze do tego...
Powrót do góry

montertb
Poziom 19
Poziom 19

Post#18 28 Sie 2010 16:27   

Tak, jestem tego świadomy. Tutaj chyba idealne by było mieć te dwa duże panele, to już by było coś.
Powrót do góry

konrad123456
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Jaworzno

Post#19 16 Gru 2010 20:02   

Ja zrobiłem z paneli grzejnikowych i jestem zadowolony :)
Temperatura jaką osiągam to 60stopni Pozdrawiam :)
Powrót do góry

ks1950
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Ostrowiec św

Post#20 21 Lip 2011 13:45   

Witam bardziej i mniej doświadczonych w domowych solarach. Może ktoś wyprostuje mój pomysł. Mam domek na wsi z blaszanym dachem koło 60 m kw ustawianych na południe.
Dach do spodu bez ocieplenia, czy można przylutować od strony strychu koło 20 mb rurki miedzianej fi 20 mm do trapezów blaszanego dachu i połączyć do węrzownicy (podkowy) wymiennika pozomego 200 l.
Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Tczew

Post#21 21 Lip 2011 13:56   

ks1950 napisał:
Witam bardziej i mniej doświadczonych w domowych solarach. Może ktoś wyprostuje mój pomysł. Mam domek na wsi z blaszanym dachem koło 60 m kw ustawianych na południe.
Dach do spodu bez ocieplenia, czy można przylutować od strony strychu koło 20 mb rurki miedzianej fi 20 mm do trapezów blaszanego dachu i połączyć do węrzownicy (podkowy) wymiennika pozomego 200 l.

Wszystko można, tylko czy to ma sens?
Powrót do góry

ks1950
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Ostrowiec św

Post#22 21 Lip 2011 14:20   

Chyba ma sens. Dach już jest, rurka miedziana też (z dawnych zapasów) cyna i pasta do lutowania też jest. Zostaje tylko kilka godzin pracy.Wymiennik też wisi na ścianie (miał być zasilany orginalnym solarem).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lip 2011 14:20   

Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Tczew

Post#23 21 Lip 2011 18:02   

ks1950 napisał:
Chyba ma sens. Dach już jest, rurka miedziana też (z dawnych zapasów) cyna i pasta do lutowania też jest. Zostaje tylko kilka godzin pracy.Wymiennik też wisi na ścianie (miał być zasilany orginalnym solarem).

A co w zimie? Czy to ma być tylko opcja letnia? Spuszczanie wody z wymiennika itp itd żeby nie zamarzło?
Powrót do góry

angelo1966
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Wodzisław

Post#24 19 Mar 2012 14:59   

Zobacz rozwiązania na tym Forum może Cię zainteresują : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10695440#10695440
Powrót do góry

tk23
Poziom 4
Poziom 4

Post#25 28 Mar 2012 17:00   

Kolektor z wymiennika od lodowki to za malo .kombinujesz dobrze bo kapilara
w prawdziwych kolektorach tez sie spotyka ale tam jest specjalny ekran i duza powierchnia wymiany ciepla

Proszę poprawić błędy pisowni
mod - mirrzo

Powrót do góry

kubasiu3
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: konin

Post#26 07 Paź 2012 19:25   

powiem tak...
ja od roku mam 2 grzejniki płytowe 180x65 zamknięte w drewnianej ramie,bojler solarny 200l i w po moich obserwacjach wynika max 58st.biorąc pod uwage tylko górną wężownice...jak skąbinuje jeszcze 2 to przełóącze na dolną i wtedy zobaczymy.
jak na razie jestem zadowolony w 80%...
a może ktoś ma na sprzedasz takie panele???
Powrót do góry

kudlacikus
Poziom 8
Poziom 8

Post#27 07 Lut 2013 15:42   

Osobiście nigdy nie próbowałem przeróbki z grzejnika, ale kolega ma od trzech lat i opowiedział mi o tej „prowizorce” wszystko: stare okna, trochę wełny mineralnej i stare grzejniki płytowe. Wszystko prawie darmo i wystarcza wody ciepłej dla czteroosobowej rodziny. Acha ważna sprawa, kolektor jest na obrotnicy i podąża za słoneczkiem. Co najważniejsze moim zdaniem w tym projekcie – doskonały stosunek koszt/efekt :D . Uważam, że cała dyskusja o sprawności wyższej, lub niższej o kilka procent jest pozbawiona sensu, bo to ma oszczędzać nasze pieniążki, a nie pochłaniać je jak gąbka.
Powrót do góry

kusiak.darek
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: ropa

Post#28 14 Lut 2013 11:57   

Witam wszystkich . Dołączam się do tematu . Mam od trzech lat zrobiony kolektor z grzejników panelowych . Obieg jest grawitacyjny i zalane są wodą . Grzeją bardzo dobrze ale problemem jest to że są wpięte bo bojlera nie przez wężownice tylko bezpośrednio i korozja która gromadzi się w grzejnikach brudzi mi wodę. Pytanie więc czy można zastosować wymiennik ciepła przy bojlerze ale żeby dalej działało grawitacyjnie bez dodatkowej pompki ? Można by wtedy zalać to glikolem ? Dzięki za odpowiedzi . Pozdrawiam . :
Powrót do góry

kudlacikus
Poziom 8
Poziom 8

Post#29 14 Lut 2013 14:35   

Nie próbowałem takiego układu, ale wydaje się, że jeśli kolektor będzie niżej od wymiennika, a wymiennik niżej od bojlera to biorąc pod uwagę małe opory wymiennika powinno wszystko działać
Powrót do góry

kusiak.darek
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: ropa

Post#30 15 Lut 2013 10:47   

Dzięki za odpowiedź . Obawiałem się właśnie tego czy grawitacja poradzi sobie z przepchaniem (czynnika grzejącego) przez wymiennik . Mam zamiar użyć jakiś płytowy ich ceny są w miarę przyzwoite . Teraz mam jeszcze pytanie o jakiej mocy czyli ile kw ? Dodam że bojler to około 200 litrów a kolektor składa się z dwóch płyt . Jedna płyta to wymiary ok. 150 /60 . Pozdrawiam .
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kolektor słoneczny domowym sposobem
Strona 1 z 1