Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Sterowanie piecem -schemat

beermonster 16 Wrz 2009 11:22
  • #1 16 Wrz 2009 11:22
    beermonster
    Poziom 8  

Proszę o pomoc ,bo jestem zielony :). Szkic przedstawia projekt zasilania i regulacji małego 1-fazowego pieca do ceramiki (ok.1,2 kW) z jedną spiralą grzejną. Zastosowany będzie regulator np. serii RE-.. i przekaźnik SSR. Proszę o fachowe uwagi, co jest źle i co można poprawić (jakieś zabezpieczenia itd. itp.) Z góry dziękuję.

• #2 16 Wrz 2009 11:59
    niutat
    Poziom 37  

Witam, przydało by się zabezpieczenie samego regulatora oddzielnym bezpiecznikiem (SP-7). Jaka to spirala?, bo jeśli goła to w drzwiach trzeba zamontować krańcówkę odłączającą napięcie na spirali po otwarciu pieca. I oczywiście przewód ochronny na metalowych obudowach.

• #3 16 Wrz 2009 12:08
    prz
    Poziom 20  

Jak SSR to jeszcze bezpieczniki i to szybkie. RE - wnioskuje że made in LUMEL, jak sterujesz SSRami to nie wyjścia przekaźnikowe a na tranzystorach. Termopara typu K - masz pomiar do 1300 stopni - stosuj przewody kompensacyjne!!Sprawdź charakter obciążenia, dobierz SSRa, osobiście polecam CELDUC - masz 50,95,125A. Do SSRa przy takich prądach radiator+chłodzenie. Mile by było zrobić układ sterowania i zabezpieczenie. Jak padnie SSR i będzie grzało do bólu to co??

• #4 16 Wrz 2009 13:25
    beermonster
    Poziom 8  

Dziękuję za cenne uwagi.
    Ale w którym miejscu obwodu zamontować główny bezpiecznik ? Spirala jest kanthalowa zatopiona w ceramicznej masie ogniotrwałej. Piecyk jest w formie walca ze zdejmowaną pokrywą więc odcięcie zasilania po otwarciu nie jest konieczne.
    Jeśli dobrze liczę to wychodzi, że prąd będzie miał nieco ponad 5 A - zamierzam dać SSR "Opto22" - 25 amperowego (taki akurat mam) więc chyba jest dobrze. Nie wiem tylko jak zabezpieczyć przekaźnik ? Nie jestem specjalistą więc będę wdzięczny za kawę na ławę.

• #5 16 Wrz 2009 14:27
    niutat
    Poziom 37  

Chodziło mi o taki bezpiecznik na zasilaniu regulatora;
    http://wlacznik.com.pl/product_info.php?cPath=41_53&products_id=588
    http://tce.com.pl/Gniazdo-SP7%284,18696,2007%29.aspx
    ale być może ten regulator ma wewnątrz własny bezpiecznik
    Główny bezpiecznik na zasilaniu pieca, (myślę że B-10, B-6 może być za mały przy rozruchu pieca poza tym trzeba też uwzględnić temperaturę otoczenia).
    P.s.
    1,2kW to niewiele jak na piec, ten projekt jest sprawdzony?.

• #6 16 Wrz 2009 14:31
    prz
    Poziom 20  

W szereg bezpiecznik, szybki, drugi mniejszy na sterowanie - zabezpieczenie regulatora. Jak masz jeszcze jeden regulator to zastosowałbym go jako zabezpieczenie - temp zadana np. 500, na zabezpieczeniu - 600 - wyj. przekaźnikowe sterujące stycznikiem załączającym napięcie na SSra. Działa regulacja - jest ok, pada SSR - temp dochodzi do 600 - drugi regulator odcina zasilanie.Możesz dorobić prosto do niego alarm optyczny czy akustyczny o błędzie.

Do Niutat.
    Radiówek się nie stosuje. Standard 10x38 lub 22x58 + gniazda.
    http://www.solidlink.pl/pliki/wiersz/634/8.pdf
    Link do bezpieczników.

• #7 16 Wrz 2009 17:09
    beermonster
    Poziom 8  

A więc reasumując panowie Wasze porady: bezpiecznik np. B-10 nadprądowy wstawiam jak na schemacie , plus bezpiecznik aparatowy do zabezpieczenia regulatora ( tylko ilu amperowy?) Oba na zielono na szkicu. Ponieważ regulatory nie są tanie raczej nie zastosuję drugiego , ale może by wykorzystać wyjście alarmowe tego który już jest . Można nim sterować stycznik który rozłączałby zasilanie po przekroczeniu dozwolonej temperatury. Czy może lepiej żeby rozłączał obwód sterowania SSR-em? (na czerwono)
    A piecyk jest malutki ma 7,5 litra pojemności więc 1,2 kW powinno wystarczyć :)

• #8 16 Wrz 2009 18:00
    niutat
    Poziom 37  

Bezpiecznik B-10 daj przed wyłącznikiem, jeśli awaryjnie rozłączysz obwód sterowania SSR-em to w razie awarii samego SSR-a nic to nie da.Co do zabezpieczenia regulatora to trzeba by było znać prąd jaki pobiera wraz z ew. dodatkowym stycznikiem.

Do prz
    Bardzo często spotykałem takie bezpieczniki montowane zarówno w tablicy pieców jak i wewnątrz regulatorów.Fakt że przy ostrych zwarciach czasem nie potrafiły wygasić łuku i oczywiście te które podałeś będą lepsze.

• #9 16 Wrz 2009 18:35
    beermonster
    Poziom 8  

Dziękuję panowie za porady , gdyby jeszcze coś przyszło Wam do głowy ,to nie krępujcie się :)) Na razie pozdrawiam i jeszcze raz dzięki

• #10 16 Wrz 2009 18:36
    prz
    Poziom 20  

Mam w firmie piece do szkła i nigdy nie ma tam radiówek. Dasz ''zwykłe'' bezpieczniki i w razie w bezpiecznik zadziała ale będzie już po ssr...Do zabezpieczenia ssra można jeszcze dodać warystor. Schemat bez zabezpieczenia ok, zamiast B10 wykorzystałbym 10x38,zabezpieczenie na regulator dobierz doświadczalnie, sądzę że 2/4A starczy.

• #11 18 Paź 2009 18:37
    lesniak21
    Poziom 8  

Witam mam pytanie odnosnie pieca do szkła. Mam grzałki do pieca do gięcia szkła sa nowe komplet na piec 2000 x 600 i termo pare NiCr - Ni TYP Ttn U1 tem C - od 0 - 1000 stopni celsiusza i poszukuje układu sterującego do tej termopary. A jak ma to kolega rozwiazane w swoim piecu.

• #12 18 Paź 2009 19:55
    Ryszard49
    Poziom 31  

Witam.
    Do zabezpieczeń SSR-ów stosujemy bezpieczniki ultra szybkie np. FR10GB69V, trochę drogie ale skutecznie chronią przekaźnik w przypadku zwarcia w obwodzie elementu grzejnego. Regulatora RE nigdy nie zabeapieczam dodatkowym bezpiecznikiem.
    Bardzo dobrze ptacują RE 26, można popróbować z nowym RE 71.
    Pozdrawiam.

• #13 18 Paź 2009 22:01
    prz
    Poziom 20  

Witam. U mnie sterowanie oparte jest na PLC S7-300 z rozproszonymi we/wy na ET200. Schemat to gruby segregator:) Jak interesują jakieś szczegóły to pytać.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty