Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

jak odbierać programy polskie TVP na satelicie?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> SAT Serwis -> jak odbierać programy polskie TVP na satelicie?
Autor
Wiadomość
jerryg86
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: łódź

Post#1 Post autora tematu 16 Wrz 2009 13:54   

mam takie zapytanie. jak wiadomo, TVP , uruchomiła bodajże na satelicie astra a własciwie poprzez tę satelitę emisję kilku swoich programów. i stan rzeczy jest taki : mam odbiornik satelitarny. ma około 10 lat.na chwilę obecną odbieram dzięi niemu cnn i ponad 60 kanałów po niemiecku , np sat1,rtl czy eurosport. ale chciałbym rózniweż miec te polski, bo jełśi dobrze zrozumiałem to można odbierac przez satelitę i je. wiec wziąłem sie do roboty , ale nic nie wskurałem i nie wiem czemu. ze strony informacyjnej astry ściągnąłem wszystkie namiary .i tak zgadza sie wszystko co jest na Astra (19.2E) i w syst PAL. i faktycznie wszelkie częstotliwości sie pokrywają np RTlu czy Sat1. Niestety za nic nie idzie znaleźć polskich stacji. i jedna rzecz mi sie rzuciła w oczu. Wszelkie stacje które są z satelity obecnie u mnie ( przynajmniej tych kilka jest w tym PAL ) a te Polski i jeszcze kilka innych są w jakiś DVB-S (QPSK) i jakieś NID i TID podane ....... i nie kumam o co chodzi ?bo przy tamtych stacjach to po prostu albo polaryzacja Vert lub Horiz była lub jakoś tak i sie znajdywało je. No ale z tych wykresów wyczytałem że to w PAL . Więc czym są te zapisy co przy polskich kanałach ? czy to oznacza że jakies cyfrowe odbiorniki być muszą a nie satelitarne ? prosze o pomoc :D

aha te namiary stąd wziąłem : http://pl.kingofsat.net/pos-19.2E.php
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Wrz 2009 13:54   

Powrót do góry

Doominus
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Okolice Krakowa

Post#2 16 Wrz 2009 14:01   

Re: jak odbierać programy polskie TVP na satelicie?

Za stary masz dekoder pewnie analog ?
TVP to cyfrowy przekaz kodowanie MPEG-4.
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Gdzieś na Podkarpaciu

Post#3 16 Wrz 2009 14:15   

Więc nie pozostaje nic innego, jak zakup dekodera DVB posiadającego DVB-S2 i MPEG-4.
Najtańsze co do tej pory znalazłem to Ferguson FK 8500 ≈500zł
Powrót do góry

jerryg86
Poziom 9
Poziom 9

Post#4 Post autora tematu 16 Wrz 2009 14:18   

odbiornik to SKYMASTER 11. hmmm chyba analogowy to jest...:(
więc nic nie będzie. ale to co warto zrobić ? warto zainwestowac w jakiś nowy ??? bo chodzi o to żeby były te zachodnie kanały ale i tych kilka polskich udało sie złapać .
Co powinienem więc kupić ? a może coś na rynku wtórnym ? używanego ? bo chodzi o to żeby nie było tak że teraz sie dużo wybuli za odbiornik a za 2 czy 3 lata to wszystko zabiora i zrobią płatne:(
Powrót do góry

karola44-81
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Polaniec woj. swietokrzyskie

Post#5 16 Wrz 2009 14:27   

Jak kolega napisam masz zapewne jeszcze stary analogowy tuner satelitarny.

W obecnej chwili niestety moze pomalu przyzwyczajac sie do roli podstawki pod kwiatki.

Z tego co sie zdazylem zorientowac w ostatnich dniach.
TVP uruchomila przekaz w systemie DVB-S2, i w kodowaniu MPEG-4. Dla porownania tacy nadawcy jak np. Polsat Cyfrowy, Cyfra+, N, ... nadaja e systemie DVB-S i kodowaniu MPEG-2. Czyli na to wychodzi TVP jest krok przed wiekszoscia ofert na rynku jezeli chodzi o techiczne sprawy.

Aby moc odbierac kanaly TVP nalezy sie wyposazyc w odbiornik cyfrowy DVB-S2, zdolny do zdekodowania sygnalu w MPEG-4. Oczywiscie bedzie to juz odbiornik HD ( no przyxnajmniej tak mi sie wydaje) . Taki odbiornik FTA pozwoli na odbior kilku programow TVP. Natomiast aby moc ogladac w pakiecie dodatkowo jeszce TVN, Polsat nalezy zakupic specjalna karte odkodowujace te kanaly. Cena karty podobno ma oscylowac w okolicy 50 zl. Jednak , aby ta karta mogla zadzialac twoj dekoder musi miec ozliwosc obsluzenie tej karty. Musi miec odpowiedni czytnik. W tej chwili TVP zdecydowalo sie na kodowanie NDS ?( dobry skrot przytoczylem? ). Wiec Aby odbierac darmowa paczke TVP+ Polsat i TVN musisz posiadac dekoder HD DVB-S2 obslugujacy MPEG-4 z czytnikiem kart NDS. Na chwile obecna z tego co zdazylem sprawdzic ( sam sie nad tym zastanawiam) taki dekopder to wydatek ok 500 zl w gore + jakies 50 zl za karte .

To chyba tak pokrotce. Mam nadzieje , moj opis jest poprawny. Jezeli napisalem bajke prosze mnie o tym poinformowac. Albo wykasuje, albo bede edytowal. Przedstawilem tu wiedze jaka zaczerpnalem z roznych infomacji dostepnych ogolnie.
Powrót do góry

houruk
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: toszek

Post#6 16 Wrz 2009 14:27   

jak chcesz oglądac te kanały to musisz zainwestować w sprzęt,nowy bądz z drugiej ręki tylko nie zapomnij o MPEG-4. kolega wyzej polecił FERGUSONA 8500, możesz smialo go kupic polecam fajny sprzęcik dodatkowo masz możliwość nagrywania na pendriva lub dysk twardy. no i kanałów więcej odbierzesz teraz masz raptem kilkadziesiat a będziesz mieć kilkaset:-)
Powrót do góry

darekace
Poziom 14
Poziom 14

Post#7 16 Wrz 2009 14:29   

Musisz kupic cyfrowy tuner HD DVB-S2 z MPEG4. Platforma TVP wybrala najnowoczesniejszy sposob transmisji swoich kanalow.
Obecne kanaly sa FTA czyli zupelnie darmowe i niekodowane.
Za jakis czas TVP doda kanaly TVN, TVN7, Polsat i Polsat2. Beda to kanaly FTV. Beda to rowniez kanaly darmowe ale kodowane w systemie NDS. Do ich ogladania potrezbna bedzie karta od TVP (koszt ok 50zl) i tuner DVB-S2 z MPEG4 i czytnikiem kart, ktory obsluzy ta karte.
W trzeciej fazie TVP wprowadzi rowniez do oferty kanaly platne. Za te dodatkowe kanaly trzeba bedzie placic. Ktos kto nie chce palcic bedzie oglatal tylko FTA i FTV.

@jerry86 na swoim sprzecie napewno nie obejrzysz tych kanalow. Musisz zakupic nowy sprzet i to niestety nie tani bo to DVB-S2.
Powrót do góry

zabbii
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: WLKP

Post#8 16 Wrz 2009 14:35   

W cenie ok. 500 PLN jeszcze można kupić Optibox HD 2CICX.
Powrót do góry

jerryg86
Poziom 9
Poziom 9

Post#9 Post autora tematu 16 Wrz 2009 14:37   

ok . czyli konkretnie napiszcie mi w jaki odbiornik teraz zainwestowac by były te kanały tvp i te zachodnie ? i tak by mógł odbierac w przyszłosci te co mają być dodane jeszcze do oferty tvp ?

aha. a jak kwestia talerza tzn . tego co na zewnątrz stoi ? bo ja mam SHARP z 1993 roku . ten talerz terz nowy musi być czy tylko samo urządzenie przy telewizorze?
aha i jescze jedno ? czy do takiego odbiornika musi być plazmowy tv lub lcd czy na kineskoowym też działa?????
Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Łódź

Post#10 16 Wrz 2009 14:38   

Wstrzymaj sie z zakupem.
Docelowo będą dwa pakiety. Jeden niekodowany ale na pt 10862 już przestawionym na wiązkę SPOT BEAM silnie kierunkową niestety Szczecin jest poza nią.

Drugi pakiet (tam będą np. kanały Polsat, TVN - już podpisano umowy...) będzie kodowany w Videoguard. Nadawane z tp 10773. Jest on nazwany FTA. Aby kanały należące do niego oglądać będziesz musiał kupić za 50PLN kartę i kupic tuner z wbudowanym Videoguard. Potem już nie będzie dodatkowych opłat. Na chwile obecną są już tunery dla TVP - 5 modeli pokazano je publicznie ale zakryto loga producenta. Ten tp nie musi być przełączony na kierunkową wiązkę.

Nie jest wykluczony w przyszłości simulcrypt.

Transpondery TVP emitują z modulacją 8PSK, strumieni video to MPEG-4 a audio to AC3 (również kanały radiowe!!!!). Czyli konieczny jest tuner HD. Nadawanie sćeżek audio w AC3 - oznacza podłączenie przez wyjście optyczne lub wyjście analogowe jeśli tuner oferuje dekodowanie AC3. Na chwilę obecna całość jest niekodowana.

Mapki zasięgów spot beam:

Tunery HD Cyfry+ już mają na liście kanałów TVP HD i TVP Kulturę z Astry. Przekaz TVPH HD z Astry bije jakoscią to co oferuje N'ka. Naprawde warto skusić się na TVP HD.

N'ka i Cyfrowy Polsat niestety blokują dostęp.... to normalne szczególnie w przypadku N'ki gdzie były zawsze blokowane kanały należące do jej oferty a nadawane FTA.

Na obecną chwile można nacieszyć przekazem FTA szczególnie TVP HD oraz niekodowanym TVP Sport. docelowo należy kupić kartę i tuner. Ma być uruchomionych około 1500 punktów sprzedaży.

Co ciekawe o ile całość oferty TVP będzie Free to kablówki i platformy cyfrowe będą musiały za ta kanały płacić.
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#11 16 Wrz 2009 15:24   

darekace napisał:
Platforma TVP wybrala najnowoczesniejszy sposob transmisji swoich kanalow.
- ładnie to stwierdzenie wygląda w mediach, ale chodzi o pasmo: MPEG-2, a MPEG-4 to około 2,5 raza różnicy :twisted:

http://satkurier.pl/news/49376/kanaly-tvp-niekodowane-z-19-2e.html

Dodano po 41 [minuty]:

Studisat - skąd wziąłeś tą mapę? Stąd: http://www.ses-astra.com/business/en/satellite-fleet/satellite-list/astra1l/index.php ?
A co to jest "Ka RX beam"?
No i TVP leci stąd: http://www.ses-astra.com/business/en/satellite-fleet/satellite-list/astra1kr/index.php :twisted:
Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Post#12 16 Wrz 2009 16:29   

To mapka z naniesionym napisem TVP z materiałów dla końcowych klientów SES.
Zobacz że pokazano na niej dostępne możliwe kierunkowe wiązki.
Zdobyczna.... ;)
Zważ że tam na stronie podali tylko wiązki te standardowe.

Ka RX beam - to wiązka w pasmie Ka (całso xczakresu Ka to 26-40GHz - nieznacz to zę w takim zakresie nadaje satelita - często jako Ka uznawany był zakres około 19GHz).

W paśmie Ka zwyczajowo śle się sygnał do satelity (uplink) oraz do emisji do odbiorcy głównie usług telekomunikacyjnych (downlink).

Choć niektórzy operatorzy sat próbują się przymierzać do wykorzystania fragmentu pasma Ka do dosyłu programów TV na Ziemię (downlink).

Zsumuj sobie te wiązki kierunkowe i porównaj sumę z mapka wiązki 1KR.
Wynika z tego że po prostu wyłączono inne antenki nadawcze zostawiając jedną.

Astra 1KR na tej pozycji miała być właśnie satelita oferująca silnie kierunkowe wiązki.

Dodano po 35 [minuty]:

forestx napisał:
darekace napisał:
Platforma TVP wybrala najnowoczesniejszy sposob transmisji swoich kanalow.
- ładnie to stwierdzenie wygląda w mediach, ale chodzi o pasmo: MPEG-2, a MPEG-4 to około 2,5 raza różnicy :twisted:

To nie tak i nie 2,5 raza....

Po pierwsze modulacja QPSK to słane dwa bity jednocześnie. Czyli 1 symbol (czemu nie używają baud toż to tożsame pojęcia) to 2 bity. Sygnał przyjmuje 1 z 4 możliwych stanów. Z tego wynika że SR 27500 = 55Mbit/s.

Modulacja 8PSK wprowadzona wraz z rozszerzeniem standardu DVB-S. w jednej chwili sa przesyłane 3 bity. Sygnał przyjmuje 1 z 8 możliwych stanów. Czyli SR=27500 to 82,5Mbit/s.

to nie wszystko. Należy jeszcze uwzględnić FEC. 3/4 oznacza zę 3 bity na 4 zawierają informację z ten jeden to nadmiarowe dane do korekcji błędów oraz wykrywania przekłamań transmisji.

Zanim nie zatwierdzono normy na modulację 8PSK pierwsi nadawcy używali HD w z modulacją QPSK. Jako że pasmo było cenne używali i używają FEC 9/10. (Sky Deutschland 11914H).

A teraz inna sprawa. ciekawym jest ż o ile np. na Astrze czy HB typowym FEC = 3/4 to dla przekazów 8PSK dominuje większa nadmiarowość - FEC = 2/3. Z jakiegoś powodu wolą marnować pasmo na nadmiarowe dane.

A teraz przeliczenie:
27500 3/4 QPSK = 41,25Mbit/s (standard na HotBirdzie , Astrze w paśie 11720 -12480....)
27500 2/3 8PSK = 55Mbit/s (standard na HB - N'ka, Sky Italia ...)
Zysk niewielki...

A jak przyjrzymy się Astrze i transponderów TVP to jeszcze gorzej)
22000 2/3 8PSK = 44Mbit/s

I jeszcze typo dla połowy Astry w DVB-S
22000 5/6 QPSK = 36,7Mbit/s

Czyli nie jest absolutnie 2.5 krotna różnica w dostępnym pasmie dla danych.
Co najwyżej dla tego samego FEC pasmo szersze o 50%.

Inna kwestia to przejście na MPEG4. Z dwóch względów - MPEG2 ograniczał rozdzielczość do 720*576 (jest jeszcze b. rzadko spotykany wariant 736 pikseli w linii). MPEG4 - nowszy pozwalają na wyższe rozdzielczości o a przy okazji ma wydajniejsze algorytmy kompresji. to jaki jest zysk zależy przede wszystkim od kodeka MPEG4. Po co kupować dwa kodeki - jeden MPEG2 dla kanałów SD a drugi MPEG dla HD?

Generalnie to nie można podać o ile konkretnie się zyskuje na paśmie stosują MPEG4.

Kolejna rzecz - dźwięk MP2 czy nawet MP4 to najczęściej 128kbit, max 320kbit (b. rzadko górna wartość to 224 i 256kbit/s). Zaś AC3 nie mniej niż 256kbit/s. Czyli też złuda oszczędności na paśmie.

DVB-S2 i MPEG 4 to nowocześniejszy standard z przyszłością. DVB-S będzie wymierać. W raz z nim oferta układów scalonych i podzespołów do budowy tunerów. Nie ma sensu by nową platformę uruchamiać w przestarzałym już DVB-S (to samo dotyczy DVB-T z MPEG2).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Wrz 2009 16:29   

Powrót do góry

jerryg86
Poziom 9
Poziom 9

Post#13 Post autora tematu 16 Wrz 2009 16:55   

wszystko fajnie :) tyle że ja nie mam większego pojęcia o tych danych i terminologii :) wystarczy mi jeśli powiecie co więc mam kupić by było ok i czy niezbędna jest wymiana tego talerza też a także czy tv musi być lcd lub plazma czy zwykły kineskopowy być może?:)
Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Post#14 16 Wrz 2009 17:22   

Masz mieć tuner DVB-S2. W większości przypadków to tunery HD.

Tuner HD może podłączyć to TV HD jak i do zwykłego TV. Porządne tunery dokonują skalowania obrazu na wyjście analogowe. Pomimo redukcji rozdzielczości do standardowej i tak zauważysz lepsza jakość obrazu niż na kanałach SD.

Nie musisz w tym przypadku mieć TV HD by oglądać kanały HD.

Terminologia. Powiem jedno warto się z nią oswoić przyda sie choćby by np. w sklepie sprzedawca nie wcisnął tobie kitu. Ot tyle.

Z racji że packa TVP będzie kodowana to i tak zaplanuj kupno terminala z Videoguardem. Będa one dostęne w sprzedaży - zparezentowano 5 modeli.
Jeden zysk nie będziesz potrzebował anteny do cyfrowej naziemnej TV (i ew.dodatkowego tunera MPEG4 bo większość sprzedanych TV LCD jest niezgodna ze standardem jaki już obowiązuje w Polsce na naziemną telewizję cyfrową).

Talerz może zostać jaki jest. Konwerter też - nawet od analoga jeśli w konfiguracji tunera może podać jego istotny parametr tj LOF. Tylko że konwertery są teraz tanie i nie widzę sensu oszczędzania 20 - 30 PLN.

Ot tyle.
Powrót do góry

zabbii
Poziom 15
Poziom 15

Post#15 17 Wrz 2009 09:57   

programy polskie TVP na satelicie - Philips DSR 6201

Podpinam sie pod ten temat bo nie będę nowego zakładał.

Czy odebrał ktoś na Philips'ie DSR 6201 z Cyfry paczkę TVP z Astry. U mnie po aktualizacji listy kanałów wszystko jest ładnie, pięknie i na liście jest cała paczka ale coś jej nie może odebrać. Inne kanały z Astry działają. Obawiam się, że do kanałów HD moja "miseczka" 60cm jest za mała. Dajcie znać czy na tym tunerze odbiera paczkę TVP bo jak tak to "miska" będzie do wymiany na większą. Innej możliwości raczej nie ma :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Wrz 2009 09:57   

Powrót do góry

mihal2002
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Cisterna

Post#16 17 Wrz 2009 10:19   

Dekodery płatnych operatorów są blokowane na odbiór kanałow TVP z astry.
Powrót do góry

robert197648
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: warszawa

Post#17 17 Wrz 2009 11:03   

Dostałeś wyczerpujące wypowiedzi od kolegów ja ze swojej strony podrzucam ci jeden model na którym bedziesz oglądał TVP FERGUSON ARIVA 200
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#18 17 Wrz 2009 11:42   

Ze strony SatKurier:
Cytat:
Na konferencji ogłoszono, że 15 września br. kanały TVP odkodowano na stałe, a spot beam będzie realizowany z tp. 59.
- niby ogłoszono ale...
Osobiście wstrzymał bym się na razie z kupowaniem dekodera: po pierwsze sprawa z technicznej stała się polityczna, po drugie patrzę na ceny i wszystko troszeczkę podrożało. Podejrzewam, że za miesiąc wjedzie do polski parę kontenerów z dekoderami i ceny spadną.
Co do spot beam: poczekajmy na oficjalne mapy - coś mi się nie widzi, aby np. w Szczecinie nie był możliwy odbiór.

Offtop:
Studisat - ja wcale nie pisałem o różnicy pomiędzy qpsk i 8psk (tu jest wzrost o 50% pomijając FEC na razie) tylko o różnicy pomiędzy mpeg-2 i 4. Z własnych testów (chyba nie ma różnicy, że używam QAM) wynikło mi to "około 2,5 raza".
Wracając do FEC - zysk 50% pomiędzy qpsk i 8psk jest o tyle przykry, że 8psk jest bardziej podatne na zakłócenia, stąd też bierze się niższy FEC. Niedawno TVN HD (HD :twisted:) próbowali przestawić z 2/3 na 3/4. Zabieg udany pacjent nie przeżył i wrócili 2/3.
Prośba: napiszcie jaki macie BER (i na jakich antenkach) - Bo u mnie jest trochę dużo (3E-3) i nie wiem, czy się brać za antenki.

P.S.
Jeśli ktoś chce poczytać:
http://satkurier.pl/category/84/slownik.html
Powrót do góry

zabbii
Poziom 15
Poziom 15

Post#19 17 Wrz 2009 12:03   

mihal2002 napisał:

A to dziwne bo czytałem, że na Philips'ie DSR 7201 z Cyfry+ paczka TVP działa?
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#20 17 Wrz 2009 13:26   

http://blogi.satkurier.pl/49434-ile-za-odbiornik-dla-kanalow-tvp-z-astry.html
Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Post#21 17 Wrz 2009 14:43   

forestx napisał:

Osobiście wstrzymał bym się na razie z kupowaniem dekodera: po pierwsze sprawa z technicznej stała się polityczna, po drugie patrzę na ceny i wszystko troszeczkę podrożało. Podejrzewam, że za miesiąc wjedzie do polski parę kontenerów z dekoderami i ceny spadną.

Nie spadną. Nie dostaną kodu modułu CAM NDS Videoguard. Proste?
Cena docelowa tuner + antena ma być około 300PLN. w tej cenie ma być licencja na CAM NDS Videoguard, HDMI itd...

forestx napisał:

Co do spot beam: poczekajmy na oficjalne mapy - coś mi się nie widzi, aby np. w Szczecinie nie był możliwy odbiór.

Nie musisz czekać potwierdzone.
110cm i zero sygnału.
(...)
No obawiam sie ze masz racje, wlaczyli Spot Beama i sygnal sie monco uwalil.
Kolega **** mieszka w Szczecinie, majac 110 cm miske i sygnal 11,00
SNR, potem byl 6,00 a teraz 0
(...)

Gdańsk: 90cm z zeza - SNR 11,0dB.

W środkowej Polsce za to jest super. 10862 już przełączony na wiązkę spotbeam - SNR 17,8dB a 10773 (standardowa wiązka): SNR 15,3dB. Antena 103*96cm (Wavefrotnier Mukltifocus T90 - toroidalna).
A mapka pochodzi od SES - to pierwotne jej źródło - widąc po porówaniu z tymi ze strony.
Nie przestawią tej wiązki. Nie liczcie na to. Wiązka standardowa 1KR to suma tych kierunkowych.

forestx napisał:

Offtop:
Z własnych testów (chyba nie ma różnicy, że używam QAM) wynikło mi to "około 2,5 raza".

Ale w QAM możesz jeszcze bardzie upakować dane w paśmie niż w 8PSK.

forestx napisał:

Wracając do FEC - zysk 50% pomiędzy qpsk i 8psk jest o tyle przykry, że 8psk jest bardziej podatne na zakłócenia, stąd też bierze się niższy FEC. Niedawno TVN HD (HD :twisted:) próbowali przestawić z 2/3 na 3/4. Zabieg udany pacjent nie przeżył i wrócili 2/3.

Bankrut TVN może mieć problemy - najpierw niech wypłacą zaległe pensje i honoraria....
Jakoś niektórym nadawcom udaje się emitować DVB-S2, 8PSK przy 27500 3/4, a nawet 5/6 - oraz 30000 i 3/4->

39,0'E
11012V, DVB-S2, 8PSK 30000 3/4, Bulsatcom

36,0'E
12073L, DVB-S2, 8PSK 27500 3/4, NTW+
12111L, DVB-S2, 8PSK 27500 3/4, Powierchnost+
12207R, DVB-S2, 8PSK 27500 3/4, Powierchnost+
12360R, DVB-S2, 8PSK 27500 3/4, Powierchnost+
12418L, DVB-S2, 8PSK 27500 3/4, NTW+

31,5'E
11739V, DVB-S2, 8PSK 27500 5/6, Hi-stream (internet service)

forestx napisał:

P.S.
Jeśli ktoś chce poczytać:
http://satkurier.pl/category/84/slownik.html

To akurat mało wiarygodne źródło. Wierz mi.

I na koniec jakość TVP HD z Astry bije na głowę to co emituje N'ka... Tym większa różnica na korzyść Astry im lepszym jakościowo materiałem dysponuje TVP do emisji.
Powrót do góry

wojtaszek
Poziom 9
Poziom 9

Post#22 17 Wrz 2009 14:54   

witam.ja z kolei nie ma ani satelity ani nic innego i kompletnie sie na tym nie znam ;) a chcialbym odbierac podtsawowe kanaly tvp ( tvp 1,2,3 i polonie) oraz tvn i polsat.jakby sie dalo to jeszczez jakis eurosport lub inny kanal sportowy. tylko jaka satelite trzeba kupic? mam telewizor taki zwykly z kineskopem wiec trzeba rowniez przetwornik,tak? prosze o dalsze rady i zeby bylo jak najtaniej :)
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#23 17 Wrz 2009 15:03   

Cytat:
10862 już przełączony na wiązkę spotbeam - SNR 17,8dB
- dzięki za info -> czeka mnie więc nocka na dachu.
Co do jakości TVP HD - podpisuje się pod tym rącmi i nógmi. Mają dużo materiału w bardzo dobrej jakości i świetnie podciągają stare rzeczy.
Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Post#24 17 Wrz 2009 15:14   

wojtaszek napisał:
witam.ja z kolei nie ma ani satelity ani nic innego i kompletnie sie na tym nie znam ;) a chcialbym odbierac podtsawowe kanaly tvp ( tvp 1,2,3 i polonie) oraz tvn i polsat. tyolko jaka saletite trzeba kupic? mam telewizor taki zwykly z kineskopem wiec trzeba rowniez przetwornik,tak? prosze o dalsze rady i zeby bylo jak najtaniej :)

Poczekaj na uruchomienie dystrybucji tunerów.

Raczej nie kupisz teraz taniego tunera sat HD, który nie jest terminalem naszych platform cyfrowych. N'ka i CP blokują odbiór TVP z Astry. Cyfra+ udostępnia TVP HD i TVP Kulturę z Astry na terminalach HD i HD PVR. Niekodowanego TVP Sport już nie. W tych tunerach (często dostępnych na bazarach) sobie nie zeskanujesz tych transponderów....

Polsat, TVN i TVN7 będą zakodowane. Niekodowane będą kanały TVP, TV Puls i TV Trwam. Kupno odbiornika sat FTA HD. Są drogie. Żaden dostępny na rynku nie ma opcji dekodowania systemu kodowania NDS Videoguard. Moduły CAM CI - NDS jest niechętny modułom CAM CI.

Antena - w środkowej Polsce nawet 40cm... dla paczki FTA. Ja bym radził i tak antenę 85cm. Bowiem paczka FTV raczej nie będzie na kierunkowej wiązce.

Do odbioru FTA potrzebujesz tunera sat HD - musi być zgodny z normą DVB-S2 (a dokładnie musi odbierać modulację 8PSK i mieć obsługę MPEG4 oraz AC3).
Jeśli tuner będzie miał gniazda analogowe to wystarczy tobie zwykły TY. Odbierzesz na nim tez TVP HD. Tuner przeskaluje obraz HDTV do starego formatu.
Żeby odbierać dźwięk bez potrzeby zewnętrznego dekodera Dolby Digital tuner musi dekodować AC3 do analogowych sygnałów. Porządny tuner to potrafi ale są czasem wynalazki, które tego nie potrafią - szczególnie terminale od platformy cyfrowych....
Powrót do góry

wojtaszek
Poziom 9
Poziom 9

Post#25 17 Wrz 2009 19:02   

studisat napisał:
wojtaszek napisał:
witam.ja z kolei nie ma ani satelity ani nic innego i kompletnie sie na tym nie znam ;) a chcialbym odbierac podtsawowe kanaly tvp ( tvp 1,2,3 i polonie) oraz tvn i polsat. tyolko jaka saletite trzeba kupic? mam telewizor taki zwykly z kineskopem wiec trzeba rowniez przetwornik,tak? prosze o dalsze rady i zeby bylo jak najtaniej :)

Poczekaj na uruchomienie dystrybucji tunerów.

Raczej nie kupisz teraz taniego tunera sat HD, który nie jest terminalem naszych platform cyfrowych. N'ka i CP blokują odbiór TVP z Astry. Cyfra+ udostępnia TVP HD i TVP Kulturę z Astry na terminalach HD i HD PVR. Niekodowanego TVP Sport już nie. W tych tunerach (często dostępnych na bazarach) sobie nie zeskanujesz tych transponderów....

Polsat, TVN i TVN7 będą zakodowane. Niekodowane będą kanały TVP, TV Puls i TV Trwam. Kupno odbiornika sat FTA HD. Są drogie. Żaden dostępny na rynku nie ma opcji dekodowania systemu kodowania NDS Videoguard. Moduły CAM CI - NDS jest niechętny modułom CAM CI.

Antena - w środkowej Polsce nawet 40cm... dla paczki FTA. Ja bym radził i tak antenę 85cm. Bowiem paczka FTV raczej nie będzie na kierunkowej wiązce.

Do odbioru FTA potrzebujesz tunera sat HD - musi być zgodny z normą DVB-S2 (a dokładnie musi odbierać modulację 8PSK i mieć obsługę MPEG4 oraz AC3).
Jeśli tuner będzie miał gniazda analogowe to wystarczy tobie zwykły TY. Odbierzesz na nim tez TVP HD. Tuner przeskaluje obraz HDTV do starego formatu.
Żeby odbierać dźwięk bez potrzeby zewnętrznego dekodera Dolby Digital tuner musi dekodować AC3 do analogowych sygnałów. Porządny tuner to potrafi ale są czasem wynalazki, które tego nie potrafią - szczególnie terminale od platformy cyfrowych....

dzieki za info.czyli jaki koszt bylby w sumie ?
Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Post#26 17 Wrz 2009 19:10   

Było już podane we wcześniejszym moim poście.

Karta abonencka - kupno i aktywacja 50PLN. Konieczna jeśli chcesz odbierać kanały z opcji FTV i pay-TV. W paczce FTV będzie TVP Sport, TVN, TVN7, Polsat i przygotowywany TVP Seriale.... TV4 nie będzie w tej platformie, TV Puls i pozostałe kanały TVP w tym TVP HD będą niekodowane.

Dedykowane zestawy sat HDTV z NDS Videoguard plus antena z konwerterem około 300PLN. Nie kupisz obecnie tunera HDTV FTA wraz anteną i konwerterem w takiej cenie.

Kanały z oferty pay-TV - 1 do 7PLN / miesiąc. Każdy kanał do wykupienia indywidualnie.

Wydasz mniej niż 400PLN.
Powrót do góry

jumbo8
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: katowice

Post#27 17 Wrz 2009 19:55   

Muszę sprostować: na Polsatowskim dekoderze Samsung DSB-H370 da się zaprogramować i oglądać paczkę TVP! Tylko trzeba to zrobić ręcznie. Co do obecności TVNów i Polsatów to nie wiem, czy napewno będą wszystkie ww. ? Niestety sprawy techniczne zostały podane do wiadomości publicznej przez polityków (lepiej nie komentować) !!!
Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Post#28 17 Wrz 2009 20:32   

jumbo8 napisał:
Muszę sprostować: na Polsatowskim dekoderze Samsung DSB-H370 da się zaprogramować i oglądać paczkę TVP! Tylko trzeba to zrobić ręcznie. Co do obecności TVNów i Polsatów to nie wiem, czy napewno będą wszystkie ww. ? Niestety sprawy techniczne zostały podane do wiadomości publicznej przez polityków (lepiej nie komentować) !!!

Ma być Polsat, Polsat 2 ale nie będzie TV4.
TVN i TN7
Umowy już podpisano.
Będą w paczce FTV a nie FTA..

Sprawy techniczne nie były nagłaśniane przez polityków.
Była konferencja m.in z udziałem wiceprezesa SES Astra Alexandra Oudendijk'a, podano wszelki techniczne informacje. Prezentowano zestawy do odbioru. Kwestie techniczne prezentował Wiesław Łodzikowski dyrektor Biura Technologii Inwestycji i zakupów TVP S.A. Oczywiście prezes TVP też był obecny na koferencji
Relację z konferencji transmitowało TVP Info. Są zrzuty ekranowe ciekawszych z fragmentów.

Pan Sulisz z satq** nieraz sobie bełkotał i bredził. Po prostu jest to mu nie w smak. nigdy nie prezentował obiektywnych opinii ale jedynie takich co pozwalają mu zarabiać. Teraz robi rwetes ze biedne platformy satelitarne, wróć jedna TNK, ma konkurencję. No cóż skończył się łatwy biznesik na TNK.... Kiedy nawet wręcz jako pewnik wypisywał że nie będzie Cyfry+ a zostanie WizjaTV.
Czy jeszcze nie widzicie że on ma was za frajerów?
Najlepiej ktoś to skomentował - Czasu monopolu się skończyły. Niektórym to jednak nie na rękę

Mieszkańcy wielu krajów mają dostęp do swojej publicznej TV bez płacenia jak u nas dotąd haraczu kablówkom i platformom satelitarnym. to sie na ma obywatelom nalży bo płacimy abonament a nie jak dotąd kodowanie i żądanie dodatkowej opłaty da odbiór.

Artykuł w prasie:

JS: Zapowiedział Pan w wywiadzie dla Rzeczpospolitej uruchomienie platformy satelitarnej TVP. Ile to będzie kosztowało? Przecież oszczędzacie (zwolnienia) - skąd pieniądze? Jaka to skala finansowa, taka platforma satelitarna?

PF: Nasza platforma satelitarna będzie miała całkowicie inny charakter niż te, które obecnie funkcjonują na rynku. Mówię o tym dlatego, że to jest najistotniejszy element naszego planu biznesowego w tym przedsięwzięciu. Celem, zgodnym z tym, co napisał w swojej strategii rządowy zespół ds. cyfryzacji, jest stworzenie własnego systemu dystrybucji kanałów Telewizji Polskiej. To zobowiązanie o powszechności dostępu kanałów publicznej telewizji do odbiorców wynika wprost z ustawy o radiofonii i telewizji. Koszt całego przedsięwzięcia to przede wszystkim wydatki związane z wynajmem dwóch transponderów , które już dziś mamy i za które płacimy. Istnieje również konieczność wymiany niewielkiej części infrastruktury naziemnej, tj ok. 500 naszych dekoderów. Ten ostatni koszt powinien się zamknąć w granicach miliona euro. Przyzna Pan, że nie jest zbyt oszałamiający.

JS: Ale nie uwzględniono kosztów transponderów Astry?

PF: Uwzględniono, bo za te transpondery płacimy już od kilku lat. Teraz zdecydowaliśmy się tylko przedłużyć i aneksować tą umowę. Nie mogę ujawnić nowej ceny, ale zapewniam, że była atrakcyjna, biorąc również pod uwagę propozycje konkurencji.

JS: Czyli ten koszt, to głównie karty kodowe?

PF: Kwestia kart jest bezpośrednio uzależniona od liczby abonentów. Celem biznesowym platformy jest minimalizowanie kosztów po to, żeby odbiorca końcowy, czyli widz uzyskał jak najlepszą ofertę za jak najniższą cenę.

JS: Proszę wobec tego o szczegóły istotne dla widzów w tej chwili. Jaki satelita? Rozumiem, że ASTRA.

PF: ASTRA 19,2E. Wybraliśmy tą ofertę z kilku względów. O pierwszym mówiłem w poprzednim pytaniu. Druga rzecz to jest kwestia, której poza ASTRĄ na polskim rynku nikt nie jest nam w stanie zaoferować, a mianowicie możliwość dzierżawy kolejnych transponderów w sytuacji, w której platforma będzie się rozwijać. Wiemy, jak zapchany jest HOT BIRD. I trzeci, chyba najistotniejszy element. Tu być może wiele osób zaskoczę, chociaż dawałem do zrozumienia czym ten model będzie się wyróżniał spośród innych platform satelitarnych, a mianowicie tzw. spot beam na pierwszy transponder. Kiedy mówiłem o modelu BBC czy Freesat, który również nadaje na Wielką Brytanię w spot beamie, to myślałem przede wszystkim o tym. W związku z tym odchodzi nam bardzo istotny koszt, a mianowicie zakup CAS-a, czyli systemu dostępu warunkowego dla części FTA.

JS: Rozumiem. Jaki system kodowania dla własnego pakietu wybraliście?

PF: Dla nas istotne są dwa kryteria, a mianowicie cena, gdyż chcemy, żeby ten produkt był jak najtańszy dla klienta końcowego oraz bezpieczeństwo. Tu mogę tylko powiedzieć, że prowadzimy rozmowy ze wszystkimi podmiotami na rynku. Wszyscy mają takie same równe szanse, nikogo nie faworyzujemy, nikogo też nie wykluczamy na starcie. Mam nadzieję, że nasza decyzja będzie znana w ciągu kilkunastu tygodni.

JS: Czyli decyzja jest jeszcze niepodjęta? Zaprzecza Pan jakoby byłby już wybrano Conax?

PF: Tak, zaprzeczam. Na dzień dzisiejszy nie podjęliśmy żadnej finalnej decyzji.JS: Czy będziecie sprzedawać same karty, czy też dekodery, moduły, anteny satelitarne?

PF: Chcemy zbudować rynek horyzontalnie. W związku z tym nie będziemy kupować od producentów i sprzedawać klientom końcowym set-top-boxów (odbiorników). Po pierwsze unikamy podejrzeń o to, że w jakikolwiek sposób chcemy zarabiać na samych odbiornikach. Po drugie nikogo z tego procesu nie wykluczamy, czyli żadnego z producentów odbiorników obecnych w Polsce. Powiem więcej, określimy tylko parametry techniczne, które są niezbędne i które gwarantują po naszej stronie odbiór sygnału, ale produkcja i dostarczanie na rynek set-top-boxów będzie po stronie producenta.

JS: Rozumiem, ale co najmniej dwóch dostawców, czyli Nagra i NDS od razu są wyeliminowani ze względu na parowanie kart z tunerami?

PF: Pamiętajmy, że potrzeba jest matką wynalazków. To, że czegoś dzisiaj nie ma nie oznacza, że nie będzie tego w przyszłości. Poza tym po raz kolejny powtarzam, żadnej decyzji dotyczącej wyboru systemu kodowania nie podjęliśmy. Budujemy ten rynek horyzontalnie. Gwarantuję, że odbiornik, który będzie spełniał nasze wymagania techniczne i będzie miał np. logo naszej platformy da widzom możliwość niezakłóconego odbioru. Żadnego z istniejących producentów na polskim rynku na tym etapie nie wykluczamy. W najbliższym czasie pojawi się na pewno kilka, być może kilkanaście różnych rodzajów set top boxów oferowanych przez kilku producentów. Nie będziemy mówić klientowi, który konkretnie set-top-box ma kupić. Będą do wyboru (decyzja o zakupie będzie po stronie klienta) zróżnicowane odbiorniki. Od najprostszych i najtańszych FTA bez kieszeni na kartę, gdzie klient już na starcie wykluczy się z oferty płatnego pakietu, chcąc korzystać tylko z ok. 10-15 darmowych kanałów, aż po odbiorniki dużo bardziej skomplikowane, dające większą funkcjonalność, ale za większą cenę, np. combo z PVR. Klientowi zostawiamy całkowitą swobodę, jaki odbiornik i za jaką cenę kupić. My określimy tylko warunki brzegowe, jeśli chodzi o uwarunkowania techniczne.

JS: Jeżeli byłby wybrany Nagravision albo NDS, to byłby konieczny moduł, dla tych którzy już mają dekodery.

PF: Apeluję o to, by nie sugerować jaki system powinniśmy wybrać, a jaki wykluczyć. Decyzji w tym względzie jeszcze nie ma, a TVP dołoży wszelkich starań, żeby był to system przyjazny. Z drugiej strony, nawet gdybyśmy wybrali stosowany w TNK Conax, to dzisiejsi odbiorcy tej platformy i tak nie będą mieli możliwości odbioru naszej oferty.

JS: Nawet tej FTA?

PF: Nawet tej FTA, ponieważ będziemy nadawać w MPEG-4/DVB-S2, a z tego, co wiem dla TNK sprzedawane są dekodery w MPEG-2.

JS: Tak, że ci co kupili odbiorniki HD i oglądają TNK, to mogą w tym momencie obejrzeć to, co nadacie w MPEG-4.

PF: Jeśli tuner jest przystosowany do odbioru MPEG-4 i nie jest zespolony z kartą to będzie można odbierać nasze kanały. Widzowie, którzy już dzisiaj posiadają własne dekodery przystosowane do tej modulacji w ogóle nie będą musieli kupować nowych set top boxów.

JS: Jaka będzie sieć dystrybucji tych kart, całej tej waszej oferty? Kto to będzie dystrybuował konkretnie?

PF: Podobnie jak w przypadku odbiorników nie chcemy nikogo wykluczać. Proszę pamiętać, że mamy ogromny potencjał sieci sprzedaży wykorzystując tutaj również 16 ośrodków terenowych, w których są zatrudnieni ludzie od sprzedaży i marketingu. To jest wielkim atutem, którego nikt inny nie ma. Oprócz swojego potencjału będziemy chcieli również namówić istniejące podmioty na rynku do współpracy.

JS: Czy platforma TVP nie przeszkodzi w cyfryzacji naziemnej telewizji? A może to jakoś połączycie?

PF: Oczywiście, że tak. Powiem więcej, nasza oferta jest absolutnie kompatybilna z tym, co opracował rządowy zespół ds. cyfryzacji państwa. Dostrzegamy fakt, że standard emisji MPEG-4 będzie zgodny z przyjętym przez zespół rządowy, nadawaniem naziemnym. Różnica polega tylko na tym, że w przypadku nadawania satelitarnego zaoferujemy szerszą ofertę programową.

JS: Co ze sprawą abonamentu RTV? Poczta Polska słabo się spisuje przy ściąganiu abonamentu? Czy nie ma innych metod przy obecnym prawie w tym względzie? Czy nie ma kogoś kto sprawnie ściągnie ten abonament wszelkimi sposobami?

PF: To jest problem polskiego ustawodawstwa; ani Polskie Radio, ani TVP nie odpowiadają za egzekucję i ściągalność abonamentu rtv. To poczta jako operator narodowy pobiera tą opłatę. Obowiązek opłat abonamentowych wynika z ustawy i rozporządzeń. TVP te środki są tylko przekazywane, nie mamy wpływu na ich wysokość, czy ściągalność.

JS: Rozumiem, ale czy nie ma jakichś metod żeby wpłynąć, KRRiT, Telewizja Polska. Kto ma zadecydować na ten temat, żeby sprawnie tak jak w Wielkiej Brytanii czy Francji zbierać abonament.

PF: Powtarzam, o tym zawsze decyduje ustawodawca. Jeśli wprowadzi on system skutecznej egzekucji to ta skuteczna egzekucja, tak jak w przypadku Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych państw Europy Zachodniej zafunkcjonuje. Jeśli ustawodawca nie wprowadza skutecznej egzekucji, i co więcej ustami swoich przedstawicieli namawia obywateli do niepłacenia tej daniny, no to abonament wygląda tak jak w naszym kraju.

JS: Czy są plany powiązania sprawy płacenia abonamentu RTV z płatnym pakietem platformy? ....czyli jeśli widz zapłaci 17zł/mc abonamentu to automatycznie dostanie kartę na dodatkowe kanały za np. 10zł/mc oczywiście za dodatkową dopłatą?

PF: Nie bezpośrednio, natomiast dla wszystkich osób, które opłaciły abonament za rok z góry, będziemy z dużym rabatem sprzedawać nasze karty. Prawdopodobnie będzie to rabat pomiędzy 20 a 30% w stosunku do ceny proponowanej tym, którzy abonamentu nie płacą.

JS: Czy TVP uaktywni się, jeśli chodzi o proces uświadamiania społeczeństwa nt. cyfryzacji? Jakiś program o technologii, typu dawnej Sondy? ....Sonda 2?

PF: Oczywiście. Przy okazji całej kampanii marketingowej dotyczącej platformy satelitarnej, będziemy chcieli bardzo jasno i wydaje mi się, że skutecznie komunikować ludziom, czym jest proces cyfryzacji, zarówno satelitarnej, jak i naziemnej. Choćby przez to, że jak już mówiłem wcześniej, nasza oferta satelitarna będzie kompatybilna z tym samym standardem nadawania MPEG-4 naziemnym.

JS: Czyli nie ma na razie w planach jakiegoś specjalnego programu na ten temat?

PF: Rozważamy powstanie cyklicznej audycji na kanale TVP HD, która szeroko mówiłaby o nowościach technicznych w tej branży. Natomiast niezależnie od tego w naszej kampanii marketingowej będziemy bardzo mocno akcentować proces cyfryzacji kraju.

JS: Jakieś nowe kanały tematyczne TVP? Ucichła sprawa kanału parlamentarnego? A co z kanałami regionalnymi TVP na satelicie? To jest na przykład problem tego, że ktoś w Krakowie nie bardzo lubi oglądać TVP Info z Warszawy, co się dzieje np. w Warszawie i na odwrót.

PF: Przyznam, że pracujemy obecnie nad dwoma nowym kanałami tematycznymi. Nie powiem szczegółowo nad jakimi. Powiedzmy, że jeden z nich jest tym, o którym Pan wspomniał. O drugim na razie nie chciałbym nic mówić do czasu startu platformy. Uruchomienie nowego kanału tematycznego wiąże się z niemałymi kosztami, które już dziś ponosimy z racji istnienia misyjnej TVP Kultura, czy TVP Historia.

JS: Czy te kanały będą jeszcze w tym roku?

PF: Mam nadzieję, że w tym roku lub na początku roku przyszłego.

JS: Czy na 100% w ofercie platformy TVP będą Polsat, TV 4, TV Puls, TVN? TVN HD? i jeśli tak to jakiej zasadzie?

PF: TVN HD ze względu na upscaling, a nie transmisję HD nas w ogóle nie interesuje. W tym względzie nasza konkurencja nie buduje u klienta wiarygodności i jakości kanałów HD, a to powinno być zadaniem całego rynku. To jest nieuczciwe nazywać kanał HD, gdzie w rzeczywistości jest to tylko trochę lepsze SD. W naszym pakiecie FTA - spot beam, czyli bez konieczności kupowania karty, będą kanały TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TV Puls i TV Trwam . Dodatkowo prowadzimy rozmowy z kilkoma nadawcami, którzy za darmo chcieliby zaprezentować swoją ofertę programową, ale na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy finalnej odpowiedzi, więc nie jestem upoważniony do składania tego typu deklaracji. Do tego dojdą kanały FTA z Astry.

JS: Czyli Jedynka, Dwójka będą niekodowane?

PF: Niekodowane, dzięki wiązce ograniczającej zasięg terytorialny do Polski, w tzw. spot beamie.

JS: Czy ten spot beam będzie jakoś ograniczony? Do Polski samej?

PF: Tak, każdy kto funkcjonuje na tym rynku, wie że to rozwiązanie z powodzeniem działa w Wielkiej Brytanii przy platformie Freesat BBC. Prawo europejskie mówi o intencji miejsca nadawania sygnału. W naszym przypadku jest to terytorium Polski, choć z przyczyn technicznych nie da się całkowicie ograniczyć wiązki do granic naszego kraju. Freesat również obejmuje swoim zasięgiem niewielką część Francji, Holandii a nawet Hiszpanii.

Drugim elementem naszej oferty programowej będzie FTV (free-to-view). Również w tym przypadku mechanizm będzie bardzo prosty. W zamian za samo kupno karty widz otrzyma dodatkowo, bez późniejszych comiesięcznych opłat abonamentowych kanały Polsat, Polsat 2, TVN, TVN7 i TVP Sport. Zastanawialiśmy się, czy oferty Polsat i TVN plus ofertę naszego TVP Sport nie umieścić również w ofercie FTA. Karta służyłaby wtedy tylko aktywacji części kanałów pay. Jednak doszliśmy do wniosku, że tak jak w przypadku swoich umów oraz kanałów, które już dziś nadają FTA (TV Puls i TV Trwam), nie będzie problemów z prawami autorskimi, to z pewnością TVN i Polsat szukałyby sposobu, by opóźnić, bądź całkowicie zmienić model pierwotny naszej platformy. Dlatego w przypadku ich kanałów zastosujemy system kodowania, żeby żaden z nadawców fikcyjnie bądź nie, nie mógł nam zarzucić łamania ich umów z dystrybutorami kontentu. Podobnie musimy uczynić z TVP Sport, gdyż część umów na transmisje sportowe jest bardzo restrykcyjna.

Jest też trzeci element naszej platformy. Kupno karty daje jeszcze jedną możliwość. Oprócz FTV i pakietu FTA widz otrzyma możliwość wyboru kolejnych, tym razem płatnych kanałów tematycznych. Nasza oferta będzie również w tym względzie rewolucyjna, bo w przeciwieństwie do istniejących już platform nie będziemy sprzedawać pakietów. Klient kupuje dostęp do konkretnego kanału a la carte. Spośród ok. 20 – 30 płatnych kanałów będzie wybierał tylko te, które chce oglądać i tylko za te będzie płacić.

JS: Czyli będzie sobie mógł stworzyć dowolny pakiet?

PF: Dokładnie tak. Tylko program, którym jest zainteresowany, będzie musiał opłacać. Cena za jeden kanał będzie się wahać od 1 zł do maksymalnie 7 zł za typowe kanały premium.

JS: Mówi Pan o miesięcznych opłatach?

PF: Bardzo mocno pracujemy, żeby pozbyć się pewnych kosztów, np. poprzez aktywację kanałów drogą SMS-ową. W ten sposób moglibyśmy się pozbyć klasycznego rozbudowanego call center. Myślimy też o innych formach płatności , np. przelewem bankowym. Przez to chcemy zaoferować odbiorcom całkowitą swobodę w kształtowaniu własnej oferty programowej, dodatkowo dużo tańszej od konkurencji.

JS: Proszę wymienić najważniejszych partnerów projektu platformy satelitarnej TVP.

PF: SES ASTRA jako ten podmiot, który udostępnia nam transpondery. Poza tym dystrybutorzy odbiorników, kart i anten. Z tym, że nie każdy klient zainteresowany zakupem naszych kart będzie jednocześnie zainteresowany zakupem odbiornika i odwrotnie. Dajemy całkowitą swobodę naszym klientom.

JS: Na jakiej zasadzie pojawi się Polsat i TVN? Czy macie już jakąś umowę, która wam to gwarantuje?

PF: Kilkakrotnie w ciągu ostatnich miesięcy swojego urzędowania na stanowisku prezesa udowadniałem skuteczność naszej firmy w podejmowanych przedsięwzięciach. Dokonaliśmy zakupu praw telewizyjnych do Euro 2012, a otoczenia rynkowe sugerowało, że kupi je konkurencja. Rozszerzyliśmy ofertę TVP Sport o dwie platformy satelitarne, trafiając jednocześnie do prawie 3 mln domów. W to również nikt nie wierzył. Tak jest i tym razem. Zastanawiam się jak długo mam udowadniać, że to co mówię, czynię w sposób odpowiedzialny. Została wyznaczona pewna strategia, dotycząca konkretnych obszarów w spółce i ona jest konsekwentnie realizowana.

JS: Czy macie umowy z Polsatem i TVN?

PF: Tak, kanały, o których mówiłem, będą w naszej ofercie. Ich nadawanie moglibyśmy rozpocząć już dzisiaj. Do odtworzenia pełnej oferty naziemnej potrzebujemy tylko TV 4.

JS: Czy to ma być platforma powszechna (czyli tania), czy dla wybrańców (drogie dekodery- wynalazki)?

PF: Klient decyduje, jaki dekoder chce kupić i z jakiej oferty skorzystać. My dajemy mu całkowitą swobodę, począwszy od pakietu FTA, poprzez FTV (jednorazowy zakup karty), a skończywszy na comiesięcznej opłacie za poszczególne kanały płatne. Rynek zweryfikuje tę ofertę. W dużej części bezpłatną i tylko w jakiejś części nisko płatną w stosunku do tego, co i za ile oferują za swoje usługi istniejące już platformy satelitarne. Jeśli ktoś będzie miał wydać pieniądze na jednorazowy zakup karty aktywacyjnej i dodatkowe kilka złotych za każdy z wybranych przez siebie kanałów, to wydaje mi się, że jest to oferta bardzo atrakcyjna. Bardzo istotny jest dla nas aspekt kosztów dla klienta końcowego.

JS: Wiem, że to tajemnica, ale jakaś data startu platformy? Zapytam przewrotnie - w 2008 roku, tuż przed wystawą telewizji cyfrowej SAT KRAK, startowała 3.10.2008 oferta Telewizji na kartę - odniosła sukces z ponad 200 tys. abonentów w pół roku. Czy TVP skorzysta z tej okazji (SAT KRAK 2009 - 15-17.10.2009), by zaprezentować się w tym terminie? To start przed lub po SAT KRAK 2009?

PF: Po, ale proszę mnie o to szczegółowo nie pytać.

JS: Jakiej liczby abonentów platformy TVP spodziewa się Pan w pierwszym roku działania?

PF: Jeśli chodzi o pakiet FTA, nie będziemy mieli nad nim żadnej kontroli. Klient, który kupi sobie odbiornik nie będzie przez nas w żaden sposób monitorowany. Będzie to rynek otwarty i każdy kto będzie miał antenę ustawioną na 19,2E oraz odbiornik MPEG-4, otrzyma naszą ofertę. Tej części nie jesteśmy w stanie i nie chcemy kontrolować. Natomiast po ilości sprzedanych kart i wykupionych kanałów w części płatnej będziemy mięli dokładną wiedzę o liczbie abonentów. Spodziewamy się kilkuset tysięcy abonentów części FTV w pierwszym roku funkcjonowania i przynajmniej kilkunastu tysięcy subskrybentów części pay rosnąco w każdym kolejnym miesiącu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Wrz 2009 20:32   

Powrót do góry

brofran
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Ruda Slaska

Post#29 17 Wrz 2009 20:56   

Najbardziej ucieszyla mnie informacja że będzie mozna kupować poszczególne kanały , a nie pakiety ktore obecnie wymagane są przez obecnych "królow " satelitarnych platform. To strzał w 10 !:D
Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Post#30 17 Wrz 2009 22:15   

Daje jeszcze linka - z racji innych istotnych informacji. A nie widzę sensu by je tu przepisywać.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7027781#7027781

Sugerowałbym sklejenie wątków.

Słowniczek:

DVB to strumień pakietów danych. Mieszanka wielu kanałów TV i radiowych.
Każdy pakiet ma swój ID - PID.
Stacja TV to PID dla video - VPID (uwaga może być ich kilka!!!), audio APID (może być ich kilka!!!), TXTPId dla teletekstu, EIT dla danych o EPG... oraz PCRPId dla synchronizacji danych.
Tuner sie o tym dowiaduje dzięki tablicy PMT. I tu pojawia się SID - jest identyfikator spajający razem do kupy te PID w jedne kanał. Ponadto SID jeszcze pozwala powiązać kanał z innymi informacja - SDT - dane z nzwąkanału, CAT - informacje o kodowaniu - są tam odnośniki do ECM PID i EMM PID..

Natomiast aby tuner odebrał sygnał są potrzebne inne parametry:
Częstotliwość polaryzacja. SR - to szybkość transmisji danych a FEC to parametr opisujący prosty mechanizm korekcji błędów. Jeszcze jest parametr informują czy widmo jest normalne czy też odwrócone ale z tym głowice sobie radzą automatycznie. Tak było w erze DVB-S. DVB-S2 rozszerzyła standard - dane video to równie MPEG-4 nie tylko MPEG-2. Pojawiła się nowa wydajniejsza modulacja. Nie tylko QPSK jak DVB-S ale tez 8PSK. Wraz z DVB-S2 pojawiły się też jeszcze inne parametry - ale jak na razie nie spotkałem potrzeby zmian wartości domyślnych (może przekazy).

NID = ONID i TID nie są potrzebne do odbiory. Są dodatkowymi informacjami dla oprogramowania tunerów które moa dzięki NID otrzymać informacje jaki transpondery (i satelity też) mają skanować. TID może być wykorzystany do identyfikacji kanału dla dodatkowych aplikacji od nadawcy - oraz do aktualizacji listy kanałów. niektóre tunery głupieją jeśli są kanały z transponderów mający te same wartości NID i TID - traktują że to jeden i ten sam transponder.

Do odbioru kanału FTA wystarcza częstotliwość, polaryzacja(V/H lub rzadko spotykane L/R , standard (DVB-S / DVB-S2) modulacja (QPLSK/8PSK), SR, FEC, VPId, APID, PCRPID (domyślnie równy VPID niekiedy równy APID dla kanałów radiowych albo pusty czyli 8191). W przypadku gdy chcemy mieć wybór wersji językowych subtitling czy też dla kanału kodowanego nie obejdzie się bez znajomości SID - wtedy PID'y znajda się same..

Dodano po 33 [minuty]:

zabbii napisał:
mihal2002 napisał:

A to dziwne bo czytałem, że na Philips'ie DSR 7201 z Cyfry+ paczka TVP działa?

Pisałem tu na elektrodzie że Cyfra+ posiadaczom terminali HD (na zwykłych to pozbawione sensu) udostępniła na liście kanałów TVP HD, TVP Kultura z Astry. TVP Sport oczywiście nie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> SAT Serwis -> jak odbierać programy polskie TVP na satelicie?
Strona 1 z 6 Idź do strony 123456  Następny