Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny MTM na TVM + Visaton z Okocimia;)

PabloOkocim 19 Wrz 2009 14:02 19366 18
  • Kolumny MTM na TVM + Visaton z Okocimia;)

Witam forumowiczów.

Długo chodziła za mną myśl zrobienia własnych kolumn. Wieża(no name) która była podpięta pod komputer i dźwięk jaki się z niej wydobywał był kiepski. Długo przeglądałem elektrodę w poszukiwaniu odpowiednich kolumn(stosunkowo tanich w wykonaniu). Wybór padł na dość popularny i łatwy w wykonaniu zestaw kolumn MTM na Teslach i Visatonie. Do kolumn potrzebny był wzmacniacz, dlatego zakupiłem Kenwood'a KA-770D za marne 120 zł.

Kolumny zbudowane są z płyty wiórowej (nie z mebli:p) 18mm. Scianki sa klejone vikolem oraz skręcane wkrętami średnio co 10cm. Komora głośników ma 18 litrów. Wzmocnieniem kolumn jest ścianka oddzielająca litraż. . Zwrotnica wykonana z projektu SW. Cewki powietrzne z Akkusa oraz kondensatory Janzten. Głośniki to oczywiście 2xARN-150-05/4ohm oraz Visaton SC10N na kolumne. Strojenie 50Hz. Kolumny oklejone tymczasowo okleiną(mało staranie, przyznaje się bez bicia) która już miałem. Teraz tylko czekają na fornir oraz kolce.

Wrażenia odsłuchowe:

Miły mruczący bas na 13m^2 daje się we znaki ;) SC10N jak na swoją cenę gra pięknie, wysokie tony są czyste, nic nie piszczy. Zastanawiałem się nad wyborem kopułki ARV. Teraz nie żałuje wyboru. Niestety największy mankament tych kolumn to brak środka(tego się spodziewałem) Jednak kilka korekt w equalizerze i juz gra lepiej. Głównie słucham reage oraz rocka wiec kolumny spisują się dobrze.W filmach z dobrej jakości dźwiękiem MTM'ki też pokazują na co je stać. Cieszy widok osób które po usłyszeniu tych kolumn miały opuszczoną szczęke, cytuje "takie coś tak gra?" itp.

Koszt to ok 420zł.

Kolumny MTM na TVM + Visaton z Okocimia;) Kolumny MTM na TVM + Visaton z Okocimia;)

ps. Proszę nie zwracać uwagi na bałagan w komodzie.;p

Fajne!
  • #2 19 Wrz 2009 16:37
    JAQUBA
    Poziom 11  

piękne wykonanie..

a co do środka pasma to jednak ktoś kto nie ma equalizera może mieć niedosyt..

• #3 19 Wrz 2009 17:53
    ferdu
    Poziom 13  

Cytat:
    cytuje "takie coś tak gra?" itp.

Ciekawe co by Twoi znajomi powiedzieli jak byś im klony Totem Mite przedstawił ;]

• #4 19 Wrz 2009 18:02
    karasws502
    Poziom 17  

A co to są za przetworniki na komodzie?\

Ogólnie projekt ładny czysty i schludny.
    Dobór przetworników do kolumn zważywszy, że to konstrukcja budżetowa bardzo dobry.

Fajnie ;) 9/10 (1 punkt mniej za tą okleinę)
    pozdrawiam Karol :)

• #5 19 Wrz 2009 18:26
    Tomq
    Poziom 38  

Ja się okleiny nie czepiam, bo... sam mam. Nie jest to takie zło jak wszyscy piszą.

Co do średnich tonów, gdy zakładałem temat o wyborze głośników do kolumn 9dawno to było..) to ktoś pisał o tych arnach, że jak da się wyższe strojenie pozornie odzyskują średnice, ale pryska magia basu.

Co do visatona - mam i sobie chwalę :D Gdy wymieniłem kondensatory i rezystory na lepsze (też jantzeny a rezystory superiour) to nie mogę mu także wiele zarzucić jeśli chodzi o szczegółowość.

Zestaw jest raczej polecany do techno, r'n'b (tam braki środka nie są dokuczliwe), ale najważniejsze, że dobrze gra i że Tobie się podoba.

Jeśli możesz wklej obrazek z ustawieniami na equalizerze ( w winampie?), albo opisz co pobiłeś/osłabiłeś.

Co do kolców - pozytywnie wpływają na stereofonie i naturalność dźwięku (basu) - nie "rozmywa się" on przez to, że ścianki kolumn i meble wpadają w rezonans.

I rozstawienie - kolumny powinny być skierowane w stronę słuchacza, a ich osie skrzyżowane nieco przed nim (powinny się zbiegać w jeden pkt, a nie być równoległe do uszu). Ale pewnie z ustawianiem ich już eksperymentowałeś.

Ogólnie widzę że przyłożyłeś się do kolumn, a na pewno spędziłeś parę ładnych godzin poszerzając wiedzę na forach audio :D Ogólnie kolumny można polecić (co będę czynił) wszystkim chcącym zbudować coś na własną rekę co dobrze gra, a nie kosztuje majątku.

• #6 19 Wrz 2009 23:00
    Matyk
    Poziom 10  

Gratulacje wykonania. Okleina jak ładna też jest ok, a widzę że ta pasuje do reszty mebelków.

Gratuluję tym bardziej iż wiem, że musiało cię to kosztować sporo pracy. Jestem szczęśliwym posiadaczem prawie takiego samego zestawu (stroiłem chyba troszkę wyżej o ile pamiętam) i również sobie chwalę.

Jeśli masz zamiar to jeszcze raz fornirować, to możesz się zastanowić nad wpuszczeniem głośników głębiej, jeśli miałbyś możliwość frezowania otworów. Ale ostrzegam, sporo z tym zabawy i tak potem jest. Z resztą to kwestia gustu, ja od razu projektowałem pod frezy z podwójną przednią ścianką.

Zestawik spoko, dobrze napędzany daje naprawdę przyjemne wrażenia.
    Życzę udanego fornirowania i ze swojej strony polecam lakier na fornir.

Pozdrawiam.

Frezowane otwory + lakier na fornir (tu kolorystyka ciemna do reszty sprzętu)

• #7 20 Wrz 2009 07:48
    Rabbbit
    Poziom 14  

Konstrukcja bardzo ładna, schludna i pasująca do reszty mebli. :D

Jak na takie kolumny to powiem, że koszt naprawdę mały. Napisz coś więcej o ustawieniach EQ, a najlepiej zrób foto :)

Matyk - fajnie wygląda to wpuszczenie głośników w środek :)

• #8 20 Wrz 2009 11:42
    Marek_RADOM
    Poziom 18  

Witam, ładna konstrukcja, sam mam już 2 lata monitorki na ARN150-03-8 i SC10N i jestem zadowolony, teraz żałuje tylko, że nie zrobiłem większych kolumn, bo w tym momencie nie mam na czym ich postawić (małe biurko) i stoją na podłodze. Okleina mi się trochę zniszczyła, ale jak będę wykańczał swój wzmacniacz na 2 x LM3886 to chyba je okleję fornirem i wrzucę tu na forum. Pozdrawiam.

• #9 20 Wrz 2009 14:08
    Uszol 1990
    Poziom 29  

witam na początku napisze, ze jestem posiadaczem takich samych paczek :)
    i muszę przyznać :D że też bylem mile zaskoczony jak grają. Znajomi również ;) Tylko jedno mnie "dobija" czemu każdy pisze o frezach pod ARN'y...?
    głośnik ma ładnie wykończony kosz który idealnie leży na fornirze czy okleinie według mnie wpuszczenie go w front nie wygląda zbyt ładnie tak samo z SC10n.
    Gdzie kupiłeś śrubki dla ARN'a? - podobają mi się, szukałem w marketach i innych sklepach lecz nigdzie nie mają czarnych...
    Przydało by się zdjęcie zwrotnicy i paczek z tyłu... ! :)
    Konstrukcja ładna jeśli zdecydujesz się w przyszłości na fornir będzie jeszcze ładniej! :) kolce też dodają uroku :D

• #10 20 Wrz 2009 23:24
    PabloOkocim
    Poziom 12  

To tak:

karasws502 przetworniki które leża ma komodzie to ARN-y 312-00/4. Myślałem nad zastosowaniem ich w piecu basowym (gram na gitarce...) ale nie wiem czy to dobry pomysł(niska skuteczność). Posiadam tez dwa ARP 150-00/4 oraz glosnik Infinity Emit K i tez szukam pomysłu na ich zastosowanie.

tomq kolumny bez zmian w equalizerze grały jak w "butelce" bardzo mi sie to nie spodobało, spędziłem troszkę czasu na ustawieniach equalizera w foobarze i nie otrzymałem tego co chciałem, poprawę usyskałem po minimalnym zciszeniu pasma od 156HZ do 440KZ i dodaniu wyszych tonów ale nie pamiętam ile dokładnie, kiedyś bawiłem sie ustawieniami mojej karty dźwiękowej Realtek HD Audio i tam jest gotowe ustawienie "Rock" po naciśnięciu tej magicznej ikonki kolumny moim zdaniem graja najlepiej, niestety nie ma możliwości sprawdzenia co zostało zmienione.

Ustawienie kolumn(najbardziej praktyczne):

Uszol 1990

Wkręty z takimi główkami miałem z demontażu zniszczonych kolumn Infinity Kappa 7(spróchniałe paki i brak zwrotnic). Niestety zdjęć zwrotnicy nie umieszczę ponieważ nie zrobiłem ich przed umieszczeniem w kolumnach( zwrotnica zrobiona na kawałku deseczki i wszystko ładnie polutowane;) ) Zdjęcia tyłów postaram się umieścić jak najszybciej.

• #12 21 Wrz 2009 14:52
    rosomak19
    Poziom 19  

Kiedyś miałem takie głośniczki i powiem że nawet przyzwoicie grały, ładne wykonanie, ale jak by jeszcze zrobić frezy i wpuścić trochę w środek głośniki żeby były na równo z obudową to było by super, ale to już kwestia gustu :)

• #14 21 Wrz 2009 17:24
    PabloOkocim
    Poziom 12  

Nie próbowałem odwijać cewek. Zastosowałem tą wersje zwrotnicy z dwiema cewkami bo w sieci krążyły dwa projekty zwrotnic do tych glosników. A co do przemeblowania pokoju to jest to raczej nie wykonalne.

• #15 21 Wrz 2009 19:37
    Tomq
    Poziom 38  

Ja u siebie odwijałem kiedyś zwoje (równie dobrze można po prostu kupić nową cewkę o mniejszej indukcyjności, zamiast 1mH np 0, 75mH albo 0,6mH) i ilość średnich tonów wzrosła zauważalnie (a że nie było mi to potrzebne cewki nawinąłem do początkowej wartości). Ewentualnie można poeksperymentować z tym kondensatorem danym równolegle do toru niskotonowego - jakbyś go wywalił zrobiłby się filtr I rzedu o nachyleniu 6 db/oct, a więc też odzyskałbyyś nieco średnich tonów.

To wszystkich teoretyków - wiadomo, że zwrotnica była projektowana na podstawie pomiarów, ale to że charakterystyka jest równa nie znaczy, że zagra to idealnie. Jedna z osób zajmujących się profesjonalnie pomiarami stwierdziła, że właściwie każdy powinien zrobić swoją wersję zwrotnicy, bo różne są gusta i guściki. tym bardziej można by spróbować z tą cewką, że PabloOkocim musi modyfikować sobie pasmo na equalizerze, a powinno być tak, że z dobrą zwrotnica nie ma takiej konieczności by coś elektronicznie poprawiać.

• #16 30 Sty 2010 02:39
    tunemaster
    Poziom 9  

A mógłbym prosić o wymiary skrzyni i ewentualnie o jakiś projekcik całych kolumienek wraz ze zwrotnicą, bo mam zamiar zrobić taki sam zestaw ;D Z góry bardzo dziękuję.

• #18 30 Sty 2010 18:34
    tunemaster
    Poziom 9  

I z tego co wyliczyłem wyszło 18.7 litra, po odjęciu objętości głośników i br wyjdzie jeszcze mniej a podobno dla tych głośników najlepsza pojemność skrzyni to ~18 litrów, po odjęciu tego wszystkiego wyjdzie 18L ? nie zapominając o wzmocnieniach ;P ale wielkie dzięki xD

• #19 15 Lut 2010 20:20
    gigipawel
    Poziom 14  

Witam.
    Jak na jakość dźwięku wpłynęło by zastosowanie przetworników ARN150-03/4 ?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme