Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Montowanie halogenow domowych

Szadi89 21 Wrz 2009 18:38
  • #1 21 Wrz 2009 18:38
    Szadi89
    Poziom 2  

witam. Fachowcy przy obrobce poddasza zapomnieli o zamontowaniu 5 halogenow w rozsuwanej szafie, jest tylko jeden z lewej strony. w jaki sposob dolozyc nastepne? Ciemny jestem totalnie;)

• #2 21 Wrz 2009 19:47
    sumara17
    Poziom 15  

Jakie to są halogeny czy zasilane z 230 wolt? Jezeli tak podlącz kolejne rownolegle do tego co jest zamontowany. Jezeli nie to musisz dobrac odpowiednią ilośc poniewaz nie wiadomo jakiej mocy jest transformator jezeli oczywiscie jest.

• #3 27 Wrz 2009 06:36
    dariusz_lodz
    Poziom 9  

Mam podobny problem, właściwie to mam połączone halogeny, ale węglą się przewody przy kostce i następuje zwarcie - wyskakują korki. Był tylko jeden halogen i od niego rozciągnąłem 5, niewiem chyba równolegle bo wkręcając w kostkę od pierwszego halogenu dodatkowy przewód(w to samo wejście w kostce) i do kolejnego halogenu tak samo itd. Nie wiem czy jest to prawidłowe połączenie, mam wątpliwości bo dziwnie przewody twardnieją i węglą się już od kostki, na początku sądziłem, że przyczyną jest ciepło oddawane od 50W żarówki na 230V, ale już teraz zgłupiałem i myślę, że to chyba przewody się grzeją gdyż przy ostatniej żarówce gdzie w kostke wchodzą tylko 2 przewody, nie 4 jak w pozostałych wydaje się, że jest ok. Stąd pytanko, co robię nie tak?

Dodano po 31 [minuty]:

W tej chwili doczytałem, że prawdopodobnie mam połączenie szeregowe(od żarówki do żarówki) i to chyba jest przyczyna?
    W muratorze proponują wykonać połączenia pomiędzy halogenami, a tylko końcowy przewód doprowadzić do kostki łączeniowej i że halogeny należy połączyć pomiędzy sobą równolegle. Ale co to znaczy, jak, prosiłbym, aby ktoś kto ma pojęcie zobrazował to laikowi :)

• #4 27 Wrz 2009 09:26
    Krzyś33
    Poziom 25  

Witam. Jeżeli jak piszesz na każdy halogen przychodzą po 4 przewody(po 2 na kazdy zacisk zarówki , a na ostatnią 2 (po 1 na kazdy zacisk ) to masz je na pewno połączone równolegle. Przyczyną topienian izolacji może być zbyt mały przekrój przewodów lub zbyt słabe dokręcenie ich w kostkach zaciskowych. Pozdrawiam.

• #5 27 Wrz 2009 09:42
    dariusz_lodz
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. Zastosowany przewód to 2x1,5 i jest to drut. Przewód zaczyna się zwęglać tuż przy wyjściu z kostki, od strony halogenu(gdzie termoizolacja) jest ok. Jedna kostka całkowicie się rozpadła. Zastanawiam się czy jeśli wymienię kostki i dobrze skręcę i zastosuje np. żarówki kompaktowe energooszczędne 7-11W(podobno mniej się grzeją) to czy to coś zmieni bo druga sprawa to halogeny mają chyba za mało miejsca na chłodzenie, sufit podwieszony 10cm i do tego przestrzeń wypełniona watą szklaną, jest tylko dziura na halogen.

• #6 27 Wrz 2009 09:58
    Krzyś33
    Poziom 25  

wymiana żarówek na energooszczędne pomoże napewno. Podejrzewam , że halogeny też by działały , ale masz je źle zamontowane. Minimalna potrzebna przestrzeń za halogenem to 5 cm , a jak piszesz masz ją szczelnie wypełnioną wełną mineralną . A no i wymień kostki i dobrze skręć.W zabawach z prądem to właśnie miejsca połączeń są najczęstszymi miejscami awarii.Pozdrawiam.

• #7 27 Wrz 2009 10:46
    dariusz_lodz
    Poziom 9  

Jeszcze raz dziękuję. Napisałem, że ja to rozciągnąłem, ale dokładnie zrobił to facet od sufitów. Wełną wypełnił gdyż jest to strop antresoli, żeby trochę wyciszyć tupanie na niej i co najgorsze poprostu powciskał tam halogeny na ścisk, a teraz znalazłem na jednej ze ston, że od gnizda porcelanowego odchodzi jeszcze taka blaszka do której dopiero przymocowana jest kostka, ta blaszka też odsuwa przewody od żarówki, u mnie kostki leżały luzem, tuż obok lub na samej żarówce i dodatkowo przewody pewnie też bo są wręcz poprzypalane i krucha izolacja. Wygląda na to, że poprostu wyrzucił te blaszki bo nie chciały mu się zmieścić przez watę , a wystarczyło jej trochę "wyskubać" i zrobić więcej miejsca na całośc. Dodatkowo pewnie kiepsko wszystko skręcił i już. Tak niestety jest, jak człowiek sam sobie nie zrobi to po pół roku nie ma światła w kuchni :)
    Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam!

Dodano po 9 [minuty]:

Jeszcze tylko jedna sprawa, zrozumiałem, że mimo wszystko muszę do kostki podpiąć po 2 przewody na "-" i 2 na "+", i wtedy po jednym z nich do następnej żarówki itd.?Tak miałem

• #8 27 Wrz 2009 18:10
    rondzio
    Poziom 13  

dariusz_lodz napisał:

Jeszcze tylko jedna sprawa, zrozumiałem, że mimo wszystko muszę do kostki podpiąć po 2 przewody na "-" i 2 na "+", i wtedy po jednym z nich do następnej żarówki itd.?Tak miałem

Musisz wszystko podłączyć równolegle, czyli tak jak na rysunku

• #9 03 Paź 2009 10:06
    dariusz_lodz
    Poziom 9  

rondzio, wydaje mi się, że chyba tak to właśnie wygląda jak na fotce, ale jestem załamany, wyjąłem kolejne gniazda i zobaczcie jak wyglądają kable i kostka :(

• #10 14 Paź 2009 18:27
    dariusz_lodz
    Poziom 9  

znajomy powiedział, że za słabe kable, czy 1,5 to za cienki kabel na takie połączenie?

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty