X

Licznik elektryczny - wymiana.

expat 24 Sep 2009 19:10
  • #1 24 Sep 2009 19:10
    expat
    Level 9  
    Helpful post? (-1)
    Miałem płaski, elektroniczny licznik Siemens od 10 lat. Jakiś czas temu przyszło dwóch fachmanów z elektrowni, że muszą wymienić licznik bo ten jest już za długo. Posłałem ich na drzewo. Wczoraj zaskoczyli moją żoną i założyli nowy licznik, który jest 2 razy większy niż poprzedni. Efekt jest taki, że nie domyka mi się szafka maskująca. Czy ktoś może mi napisać, czy licznik ze zdjęcia to jest super-hiper nowoczesny licznik, czy też ktoś mnie robi w balona? Czy mam prawo żądać wymiany licznika na jakiś bardziej płaski?

• #2 24 Sep 2009 19:48
    keszan
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Witam!
    Kol.Liczniki tego typu były super,ale 20 lat temu.
    Czy mam prawo żądać wymiany licznika na jakiś bardziej płaski?
    To zależy od ZE i Ciebie,porozmawiaj z ZE.
    Pomyślnych negocjacji.
    Adam.
  • #3 24 Sep 2009 20:59
    =Grzegorz=
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    expat wrote:
    Miałem płaski, elektroniczny licznik Siemens od 10 lat. Jakiś czas temu przyszło dwóch fachmanów z elektrowni, że muszą wymienić licznik bo ten jest już za długo. Posłałem ich na drzewo. Wczoraj zaskoczyli moją żoną i założyli nowy licznik, który jest 2 razy większy niż poprzedni. Efekt jest taki, że nie domyka mi się szafka maskująca. Czy ktoś może mi napisać, czy licznik ze zdjęcia to jest super-hiper nowoczesny licznik, czy też ktoś mnie robi w balona? Czy mam prawo żądać wymiany licznika na jakiś bardziej płaski?

prawdopodobnie miałeś licznik elektroniczny typu ZMD120, skończyła się ważność jgo legalizacji (tylko 8 lat) i wymienili na inny a że akurat w magazynie były klasyczne liczniki indukcyjne (jak ten na zdjęciu C52 który ma 2x dłuższy okres legalizowania =15 lat) to taki dostałeś, ja bym się nie denerwował a z pewnych względów wręcz cieszył :), licznik ma liczyć a nie wyglądać ...
  • #4 24 Sep 2009 22:09
    keszan
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Witam!
    Kol.=Grzegorz=,napisał(ja bym się nie denerwował a z pewnych względów wręcz cieszył) A z jakich to względów Ty cieszysz się ze starych rumpli?:D
  • #5 25 Sep 2009 08:18
    januszbe
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Jak nie domykają się drzwiczki to zgłoś to energetyce, przeciesz jest możliwość uszkodzenia licznika i kto za to będzie płacił??jak żona lub inny domownik zechce dobrze zamknąc drzwi???. Zgłoś reklamację na sposób założenia licznika.
    Powodzenia
  • #6 25 Sep 2009 09:53
    stomat
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    Tak nie podobają ci się "stare rumple" a jak wygląda ta twoja skrzynka i tablica ? pamięta jeszcze chyba Gomułkę a Gierka to już na pewno. Przyganiał kocioł garnkowi.
  • #7 25 Sep 2009 18:26
    expat
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Mam gdzieś jak wygląda wnętrze mojej skrzynki. Po to mam zabudowaną szafkę, abym nie widział co jest w środku. Tzn miałem bo od wczoraj nie mogę zamknąć drzwi. Tablica elektryczna jest z 1989 roku (jeżeli ma to dla ciebie jakieś znaczenie).
  • #8 25 Sep 2009 18:40
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka
    Helpful post? (0)
    Quote:
    Czy ktoś może mi napisać, czy licznik ze zdjęcia to jest super-hiper nowoczesny licznik, czy też ktoś mnie robi w balona? Czy mam prawo żądać wymiany licznika na jakiś bardziej płaski?

Licznik zamontowany nie jest super- hiper nowoczesny (ale ma swoje zalety) i masz prawo żądać wymiany licznika- zgłoś się do Twojego ZE (nie do elektrowni) i przedstaw na piśmie swoją argumentację. Napisz też, że licznik zamontowany jest w pozycji pionowej.

Ps. Proszę pohamować emocje...
  • #9 25 Sep 2009 18:41
    expat
    Level 9  
    Dziękuję i przepraszam za poprzedni post. Trochę się uniosłem, bo nie przeszkadza mi tak naprawdę wygląd tego licznika ani sposób naliczania zużycia energii, ale fakt że nie jestem w stanie zamknąć szafki (licznik jest w wiatrołapie). Co do zalet to nigdy nie brałem pod uwagę możliwości kombinowania z odczytami, więc dla mnie ten licznik nie ma zalet.

PS: Urządzenie jest zamontowane w pozycji pionowej, tylko zdjęcie nie wiem dlaczego dodane zostało w ten sposób.
  • #10 26 Sep 2009 10:02
    stomat
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    To dlaczego przygotowałeś miejsce na licznik w którym się on nie mieści ?

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 4 maja 2007 r.
    w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego
    (Dz. U. z dnia 29 maja 2007 r.)
    .....
    § 13.4. Przedsiębiorstwo energetyczne świadczące usługę przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej:
    ....
    - instaluje, na własny koszt, układ pomiarowo-rozliczeniowy
    W MIEJSCU PRZYGOTOWANYM PRZEZ ODBIORCĘ oraz system pomiarowo-rozliczeniowy, w przypadku podmiotów zaliczonych do grup przyłączeniowych IV-VI, zasilanych z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, z wyłączeniem wytwórców;

To jest standardowy licznik tylko szafka jest niestandardowa. Wymień ją.
  • #11 26 Sep 2009 18:38
    Removed
    Helpful post? (0)
    Trzeba było nie posyłać tych dwóch fachowców na drzewo. Teraz będziesz musiał dobić dwie deski do szafki aby był większy dystans i drzwiczki się zamkną. Licznik jest urządzeniem dostawcy prądu i musisz go udostępnić, a dostawca musi go wymieniać co ileś lat (zależy od typu) i nic na to nie poradzisz. Teraz to masz pecha bo ten licznik jest legalizowany na 15 lat, więc albo przerobisz szafkę albo 15 lat będziesz patrzył na niedomknięte drzwi.
  • #12 26 Sep 2009 18:46
    greg16
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Jeśli masz pieniadze to przenieś układ pomiarowy na zewnątrz domu a tam gdzie był obecnie wstaw tablice na zabezpieczenia typu "S" i bedziesz miał ładnie:)
  • #13 27 Sep 2009 17:05
    stomat
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    Dokładnie tak pomyślałem jak kolega. Ludzie często niepotrzebnie przyjmują wrogą, konfrontacyjną postawę a potem się żalą. Trzeba było z monterami pogadać jak z ludźmi, kawkę zaproponować toby pewnie jakiś elektroniczny licznik się znalazł w magazynie. Tu jest Polska !
  • #14 26 Oct 2010 21:01
    expat
    Level 9  
    Zapomniałem już o tym poście. Zadzwoniłem do ZE i wymienili mi na drugi dzień na licznik, który umożliwia zamknięcie tej nieszczęsnej szafki ;-)
  Search 4 million + Products
Browse Products