Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Basy estradowe na Void 18V-1000.

quba220 26 Wrz 2009 16:03 10853 36
  • Basy estradowe na Void 18V-1000.

Witam.
    Chciałbym zaprezentować własnoręcznie wykonane kolumny basowe typu X1. Razem 4szt. W środku po poradach na forum i przeczytaniu opinii postanowiłem wsadzić głośnik firmy VOID model 18V-1000. Niestety nie mam za dobrego napędu do tego. Na razie musi wystarczyć Peavey CS 4080HZ. W przyszłości planuję zamienić na dwie końcówki pracujące w mostku przy 4ohm-ach każda ok 2800W. Proszę o wyrozumiałość, ponieważ mam dopiero 19 lat. Wszystko sponsorował brat i pomógł mi przy frezowaniu i oklejaniu:)

Opis:
    Przyczyną powstania tych kolumn było interesowanie się sprzętem od większego czasu, a także podparcie nadstawek czymś konkretnym. Oczywiście chodzi też o bardzo mocne uderzenie, a także niski bas, który można uzyskać dzięki tej konstrukcji.

Oto projekt konstrukcji:
    Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000.

Kosztorys:
    Sklejka - ok. 1400zł
    Okleina - ok. 400zł
    Rączki - 152zł
    Terminale- 32zł
    Nóżki - 40zł
    Wkręty(ok.600szt) - ok 30zł
    Kleje i silikony - ok 200zł
    Gąbki na przód- ok 150zł
    Watolina - 20zł
    Głośniki z przesyłką - ok. 4800zł
    Speakony - 56zł
    Przewody - ok 20zł
    Nakrętki pazurkowe i śruby ok 40zł
    Chyba wszystko wypisałem.
    RAZEM: ok 7300zł

Wrażenia.
    Kolumny grają naprawdę mocnym i bardzo niskim basem. Jeszcze nie miałem okazji ich przetestować na większej sali, ale na sali ok. 150m2 delikatnie mówiąc robiły demolkę:) Niestety końcówka jest za słaba. Nie wiem czego to jest wina, że głośnik chodzi mniej niż mój poprzedni Alphard Magnum, mimo, iż ma x-max 10,5mm.

Zdjęcia z prac:
    Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000. Basy estradowe na Void 18V-1000.

Przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale robiłem je telefonem. I jeszcze jedno na zdjęciach nie jest przymocowana gąbka dźwiękoprzepuszczalna.
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 26 Wrz 2009 18:16
    tomeks1992
    Poziom 20  

Basy ładnie wykonane- estetycznie i starannie. Mógł byś napisać na ile Hz stroiłeś obudowy? Pozdrawiam.

• #3 26 Wrz 2009 19:25
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam Autor Projekt myślę że, zaczerpnął z tej strony
    http://www.speakerplans.com/index.php?id=x1
    Tak To muszę powiedziec że Konkret Subbasy jak znalazł Gdzie będziesz Tym grac? ile Paczki ważą?

a Powiedz jakie masz do tego Nadstawki ? też sam robiłeś?

• #4 26 Wrz 2009 20:15
    darkus12
    Poziom 18  

Witam. Czy do takich skrzynek można wsadzić gdn 38/550 ? bo takie mi poradzili na forum głośniki niskobudrzetowe, bo niestety niemam sponsora. Co do opisu, to nikt nie będzie wyrozumiały wiekiem 19 lat :) ale paczki... no no. przydały by mi się, ładne i staranne wykonanie, widać że konkret. A nie dawałeś żadnego wygłuszenia?

• #5 26 Wrz 2009 20:30
    MrKatharsis
    Poziom 19  

A po co w basach wygłuszenie??

• #7 26 Wrz 2009 20:41
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Moim zdanie to bezsens. Jak zniwelować energię fali o długości kilku, kilkunastu metrów?

• #8 26 Wrz 2009 20:45
    quba220
    Poziom 17  

No tak mam to podpięte pod procesor Behringera DCX. Ustawione mam to od 30 do 90hz, a jeżeli chodzi o filtry to ustawiam na słuch na danej sali. Do tego mam nadstawki tubowe na 18Sound 12MB1000 i 2" driverze Eminence PSD 3006 (po skorygowaniu słabego pasma za pomocą procesora gra zdecydowanie lepiej. Na zdjęciu z lewej strony jest jedna paczka więcej to jest przerobione stare POL-AUDIO. Skąd wiedziałem, że ten głośnik się nadaje? Poczytałem trochę forum speakerplans i każdy chwali. Nawet spotkałem się z opiniami, że lepiej wypada niż PD 1850, który jest droższy.
    Do kolegi darkus12. Szczerze mówiąc to nie wiem. Z tego co wiem, ale mogę się mylić to ważne jest EBP, a także x-max. Niestety ten STX ma małe EBP.
    Jeżeli chodzi o wagę to trochę ważą. Myślę, że ok 60kg może nawet więcej. Sam głośnik waży 20kg.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze chciałbym podziękować wszystkim za pozytywne opinie:)

• #9 26 Wrz 2009 21:17
    MrKatharsis
    Poziom 19  

EBP nie jest najważniejsze w konstrukcjach basowych. Liczy się niskie Qts, wysokie BL, tak jak mówisz duże X-max i duża wytrzymałość mechaniczna. Przydatna jest też wysoka sprawność, choć o tę przy konstrukcjach basowych z ciężkimi membranami, może być ciężko.

• #10 27 Wrz 2009 23:21
    marian133
    Poziom 37  

MrKatharsis napisał:
    tomeks1992 napisał:
    Mógł byś napisać na ile Hz stroiłeś obudowy? Pozdrawiam.

To jest band-pass, tutaj nie ma portu do strojenia

Zamilcz.

Tej konstrukcji nie słyszałem więc się nie wypowiem...ale dla mnie trochę za drogie i na pewno konstrukcji BP nie zrobił bym za tą cenę gdyż słyszałem tańsze konstrukcje które grały znakomicie,a BP wiadomo,ma swoje minusy.

• #11 28 Wrz 2009 00:18
    kapitan planeta
    Poziom 28  

No w końcu jakaś odmiana od empidemi pseudo estrady STX i innych imitacji, nareszcie jakiś normalny sprzęt estradowy bardzo dobre gary na dole i na górze, oby na tym forum było więcej takich ludzi z którymi można pogadać o sprzęcie estradowym (bo jest deficyt)

wykonanie, sklejka widać że chłopaki traktują sprawę poważnie i "w tańcu się nie pie..."
    gratuluje

Dodano po 5 [minuty]:

darkus12 napisał:
    Witam. Czy do takich skrzynek można wsadzić gdn 38/550 ?

żenada...

• #12 01 Paź 2009 11:58
    quba220
    Poziom 17  

Wiadomo, że BP ma swoje minusy tak jak każda konstrukcja. Dla mnie gra to bardzo ładnie, a zejście ma ogromne. Bas jest bardzo niski. Taki oczekiwałem. Nie wiem jedynie dlaczego nie mogę głośnika zbytnio "ruszyć", mimo, iż jego x-max wynosi 10,5mm, a jestem pewien, że nawet połowy z tego się nie rusza. Możliwe, że ta końcówka jest za słaba? Pozdrawiam

• #14 01 Paź 2009 15:02
    quba220
    Poziom 17  

Z obudową. Jak się wysilę to widzę trochę głośnika i mogę z pewnością powiedzieć, że chodzi on zdecydowanie mniej od mojego poprzedniego Alpharda Magnuma, mimo, iż jak już wspominałem jego x-max jest prawie 2x większy od tego Magnuma.

• #15 01 Paź 2009 15:08
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Bo wychylenie membrany ściśle zależy od konstrukcji obudowy. Najwyraźniej ten band-pass nieźle trzyma te głośniki w ryzach.

• #16 06 Paź 2009 19:10
    sebozwierz
    Poziom 13  

Witam
    Dokładnie od pewnego czasu "choruję" na taki e same combo (4*x1 na v18-1k) i czytamy a nawet piszemy na tym samym forum angielskojęzycznym;). Największą wadę jaką ma ta konstrukcja to możliwość aplikacji max do 90Hz- co w rezultacie przy takich ilościach wymusza użycia 4 dróg. Większość radzi sobie z kickbinami (zazwyczaj HD15 Horn-najlepiej na PD154-dwie sztuki na jeną x1). Reszta to nadstawki tubowe. optymalny podział 80-170-1,4k Hz +-10Hz. W tym momencie wprowadzamy wiele przesunięć fazowych. Inna sprawą jest, że jak x1 daje nam niesamowity zysk przy 30-45Hz, tak już powyżej tej granicy tuba zagra głośniej. Chciałbym więcej się dowiedzieć na temat pracy Twojego zestawu-szczególnie jak sobie radzisz w częstotliwościach 90-150Hz. Jestem ciekawy czy od biedy na jedną X1 wystarczyłaby nadstawka typu MTM na dobrych 12' lub 15'.

• #17 06 Paź 2009 20:27
    quba220
    Poziom 17  

Właśnie mam nadstawkę tubową jak wcześniej napisałem, ale myślę nad dorzuceniem jakiejś dobrej 15". Nie to, że górki sobie nie radzą, bo dają radę jeżeli chodzi o głośność nad tymi 4 basami, ale ta 12" przy niższym paśmie od 90 do 200hz ma nawet poniżej 90db i tego pasma trochę brakuje. Jeżeli chodzi o ogólną pracę, to nie mam żadnych zastrzeżeń. Niestety żeby "ruszyć" te głośniki Voida, to trzeba dobrej końcówki, której jeszcze nie mam. Ciekawe jest to, co piszesz o dodaniu HD15.

• #18 06 Paź 2009 21:20
    kapitan planeta
    Poziom 28  

jeśli macie zestawy na górze tubowej to wypadało by zastosować kick basy np. HD15 i trzeba mieć dobry procek z korekcją opóźnień (po jednej HD15 spokojnie wystarczy ci na stronę) ale będą duże jaja z regulacją tego

jak góra ma być normalna to wystarczą dobre głośniki midbasowe np. 15" lub 2x15" i driver 1,4- 2" taki co będzie pracował od poniżej 1k i to było by najprostsze rozwiązanie

• #19 07 Paź 2009 18:40
    sebozwierz
    Poziom 13  

Po jednej HD15 to nawet nie starczy na jedną X1. Wiem ze z charakterystyk wynika co innego, ale użytkownicy są innego zdania. Może wynika to z faktu, że chaki dla HD15 robione są przy 4 paczkach a pojedynczo to po prostu nie gra jak powinno... Właśnie przez tą własność przeprojektowano X1 na letterbox - zachowano tą samą objętość komór i strojenie, natomiast kształt jest taki aby na jednej X1 postawić po dwie HD15. Na speakerplans jest nawet gość co na stronę ma dwie X1 i sześć HD15-wtedy prawie idealnie mieszczą się dwa rzędy trzech kickbinów na X1. Jak znajdę zdjęcia to zamieszczę. Nie wiem jaką realną mocą dysponuję Twój peavey, ale pomimo faktu, że wiele osób zasilało te paczki 1,2KW i nawet więcej to Rog (konstruktor zarówno X1 i V1000) nie zaleca podawania powyżej 1KW. Nie wiem czy wiesz, ale wygrzewanie tych garnków trwa 50h. Jestem ciekawy jak się ma ich sprawność w porównaniu do innych 18-calowych tworów. Czy miałeś okazję już to z czymś zestawić? Następna rzecz jaka mnie martwi to group delay-na wykresach wygląda potwornie, a nikt jeszcze o tym nie pisał. Zastanawiam się czy jakby zrobić po nadstawce na dwóch dobrych 12" 99dB na jedna X1 to czy poradziłyby sobie między 90 a 120 Hz?

• #20 08 Paź 2009 22:00
    quba220
    Poziom 17  

Niestety nie miałem jeszcze okazji porównać ich do innych kolumn. Jeżeli chodzi o tego mojego Peaveya to teoretycznie daje on 2x2040/4, a jak jest w rzeczywistości to nie wiem.

• #21 10 Paź 2009 15:00
    gófer
    Poziom 34  

sebozwierz napisał:
    Na speakerplans jest nawet gość co na stronę ma dwie X1 i sześć HD15-wtedy prawie idealnie mieszczą się dwa rzędy trzech kickbinów na X1

Imo bez sensu. W tej samej objętości stawiasz 6 basów 2x15 a przy tym te X1+hd nie ma żadnego podejścia (stosunek skuteczność/moc bez porównania). Między innymi dlatego na estradzie profesjonalnej nie spotyka się właściwie takich kombinacji, a większość basów to b-r i ich pochodne.

• #22 12 Paź 2009 17:36
    sebozwierz
    Poziom 13  

Nie tak zupełnie bez sensu. Po pierwsze:

Cytat:
    W tej samej objętości stawiasz 6 basów 2x15 a przy tym te X1+hd nie ma żadnego podejścia (stosunek skuteczność/moc bez porównania)

Polemizowałbym z tą skutecznością. HD15 na dobrym głośniku w dość wąskim paśmie(100-170Hz) potrafi uzyskać 106dB z wata. Ustawiając ich większą ilość znacznie obniża się nam pierwsza wartość graniczna-przez co możemy ciąć niżej X1(np.60-70Hz), na które nie ma mocnych w najniższych rejestrach.
    W rezultacie otrzymujemy sprzęt o bardzo wysokim SPL w całym zakresie basowym.
    Zgodzę się, że ze względu na swój charakter brzmienia nie nada on się na koncerty bo tu hybrydy BR są nie do pobicia. Następną sprawą jest fakt, że HD15 lubią mieć przed sobą parę metrów wolnego. Zestawienie takie sprawdza się na większych spędach nowoczesnej muzyki elektronicznej (szczególnie D&B, dubstep), typu audiriver, sunrise, etc, gdzie ciśnienie jest nieodzownym "składnikiem" tego gatunku a wszystko grane jest z "playbacku".

• #23 14 Paź 2009 14:17
    gófer
    Poziom 34  

Kolego, sprawność zestawu określa jego najsłabszy element. Co z tego że hd15 pocisnie niewiadomo ile db jak max. spl X1 jest ograniczony. Widziałem pomiar tej paki i ma około 101db skuteczności co przy mocy 1kW daje nam calc.spl na poziomie 131db z paki, z dwóch niech będzie 137 (chodź realnie będzie nieco mniej). Dobrej klasy bas 2x15 ma skuteczność ok. 99db i moc 2kW, co daje calc.spl równy 132db a przy 6 sztukach rośnie on do 145db (tutaj oczywiście też będzie kilka db mniej), co jest wartością nie porównywalną do możliwości X1. Pomijam w ogóle brak problemów fazowych i opóźnień wynikających z takiej a nie innej konstrukcji zestawu który opisywałeś. Tak więc polemiki tutaj nie ma a jedynie bezlitosna matematyka :)

• #24 14 Paź 2009 19:03
    quba220
    Poziom 17  

A powiedz mi kolego gófer widzisz Ty te Voidy w innej paczce? Oczywiście chodzi mi o to, żeby ogólnie lepiej zagrały. Pozdrawiam

• #25 17 Paź 2009 11:53
    gófer
    Poziom 34  

Zależy co masz na myśli lepiej. Jeżeli ma być głośniej to tuba, brzmieniowo lepiej to b-r a jeżeli chodzi o zejście to X1 to najlepszy wybór.

• #26 18 Paź 2009 22:38
    quba220
    Poziom 17  

Rozumiem, ale tuba to na sale raczej nie bardzo czy może się mylę? Choć pewnie zależy jaka. Doszedłem do wniosku, że zmienię końcówkę do basów. Myślałem nad 2x ADS PLX 3200 w mostku. Co Wy na to? Czy może jakieś inne propozycje? Pozdrawiam

• #27 22 Paź 2009 10:08
    gófer
    Poziom 34  

To zależy jaka tuba, jaka sala itd. B-r i tak najlepszy.

• #28 22 Paź 2009 16:25
    MrKatharsis
    Poziom 19  

E tam, band-pass jest najlepszy: zysk koło 3db w całym paśmie w porównaniu do b-r, a w przeciwieństwie do tuby nadaje się do małych sal.

• #29 23 Paź 2009 17:17
    gófer
    Poziom 34  

Ta i ponad dwa razy więcej do noszenia, zawężone pasmo (bo to co napisałeś że zysk jest w całym paśmie to bzdet) no i do tego nienaturalne brzmienie.

• #30 23 Paź 2009 18:58
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Chodziło o pasmo użyteczne, czy to tak ciężko zrozumieć? Jakie dwa razy więcej do noszenia? :lol: No chyba, że sypiesz do środka piasku...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme