Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer

set1990 26 Wrz 2009 16:10 12246 16
  • nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer Chciałbym zaprezentować swoją pierwszą konstrukcje wzmacniacza. Jest to wzmacniacz oparty na końcówce TDA 1554Q oraz przedwzmacniacz na TDA 1524. Założeniem konstrukcji było zastąpienie lipnego radia samochodowego a cena projektu nie miała przekroczyć 50 zł.
    We wnętrzu są dwie końcówki 1554 z prawego kanału pierwszej przez pasywny filtr dolnoprzepustowy sygnał trafia do drugiej końcówki 1554 co daje kanał basowy do którego powstał subwoofer na LW 800 skrzynia 25l bass-reflex kilka zdjęć:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer
    http://obrazki.elektroda.net/80_1253971650.jpg
    Krótki kosztorys:
    2xTDA1554Q - 2x11zł
    TDA1524 - 8zł
    potencjometry, przełączniki - miałem
    reszta elementów - ok 10zł
    obudowa - 8zł (zdzierstwo)
    radiator - miałem
    Alphard LW800 - 34zł
    skrzynia - stara szafka
    Płytki wykonane mazakiem do płyt CD rysowane ręczne
    Jeśli chodzi o budżet to gdybym nie miłą kilku części to bym się nie zmieścił :D
    Muszę jeszcze poprawić jedną rzecz mianowicie zapomniałem o jakimkolwiek filtrze zasilania a że na radiatorze jest wentylator to trochę to słychać myślę że 2000uF powinno starczyć.
    Jeżeli chodzi o wrażenia odsłuchowe to rewelacji nie ma ale w samochodzie efekt jest w miarę zadowalający.
    Długo się zastanawiałem czy w dobrym dziale zamieszczam moją konstrukcje jeżeli źle zdecydowałem proszę moderatora o przeniesienie go.

Fajne!
  • #2 26 Wrz 2009 19:05
    dr_tuning
    Poziom 10  

Jak na taki budżet to ok i naprawdę zachęcam do rozwijania swojej pasji i budowy coraz ciekawszych CA. ale niestety kilku rzeczy sie będę czepiał tak na przyszłość żeby to poprawić jak budowałeś skrzynie to mogłeś ją ściąć pod kątem żeby doszła do oparcia lepiej to wygląda i lepiej sie trzyma. Samą skrzynie polecam przykręcić jakoś na stałe do auta (moja jak była nie przymocowana połamała wszystkie plastiki i skrzynkę z narzędziami a w trakcie wypadku nie chce myśleć co może sie stać). Łączenia boków też mógłbyś poprawić. A co do płytki to ok robiłeś ręcznie ale staraj sie robić linie pod kątami prostymi i jak najmniej linii pod kątem a jeżeli już to staraj sie pod katem 45'. No i ten bałagan z kabelkami ale to takie już szczegóły. Ogólnie poprawny konstrukcjia a moje uwagi traktuj jako dobre rady a nie zniechęcanie. Sam miałem podobne początki:) pozdro

• #4 27 Wrz 2009 10:49
    Jarosx9
    Poziom 35  

Czemu te potencjometry tak krzywo są względem siebie, może dokręcić trzeba?
    Po co ci ten TDA1524 (on tu wydaje mi się zupełnie zbędny) skoro rolę filtra dolnoprzepustowego pełni jedna z końcówek mocy. Nie lepiej było dobudować za groszę coś do filtracji i regulacji na tl072/082 (lub podobne) i zostawić używalne obie końcówki mocy, nie wspominając o jakości.
    Wtedy można byłoby nawet używać głośnika dwucewkowego.

Widzę że kolega spawacz?:D

• #5 27 Wrz 2009 11:42
    Krzysiu20031990
    Poziom 9  

Jeśli działa to jest ok. Jednak płytka pod TDA1554 jest jak dla mnie strasznie duża. Radiator razi w oczy, a co do Alpharda to miałem ten wynalazek i lepiej gra w skrzyni zamkniętej niż w br. To na tyle. powodzenia w przyszłych konstrukcjach;)

• #6 27 Wrz 2009 12:51
    set1990
    Poziom 9  

Tak radiator faktycznie jest duży ale zgrabnie chowa się pod schowkiem w samochodzie
    nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer nisko budżetowy wzmacniacz na TDA 1554Q+1524 + subwoofer
    Faktycznie estetyka frontu obudowy jest wątpliwa:D
    I fakt można było zrobić ciut drożej ale lepiej.

• #7 27 Wrz 2009 13:12
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Masz jakiś schemat tego? Jak zrobić filtr tego typu z TDA1554? Jak to połączyłeś? A drugi TDA co zasila? Sygnał na sub idzie z jednego z kanałów? I co dalej?

• #8 28 Wrz 2009 20:44
    arczi_02
    Poziom 9  

W miarę ładny projekt lecz można to było zrobić dużo bardziej estetycznie! Co do płytek to dr_tuning ma całkowicie racje. Jeżeli chodzi o skrzynie to ładniej by wyglądał z normalnym bass-reflexem a nie wyciętą dziurą i oklejona izolacją.

Pozdrawiam arczi_02!:D

• #9 29 Wrz 2009 11:09
    damekr
    Poziom 12  

Witam! Jeżeli wszystko działa to ok.. Z takiego budżetu nie ma się czego spodziewać:) Technicznie mógłbyś te płytki zrobić mniejsze i ładniej ścieżki poprowadzić:D, przecież to nic nie kosztuje... O estetykę nie będę się wypowiadał, wszyscy widzą...

Pozdro damekr

• #10 30 Wrz 2009 15:36
    ginger78
    Poziom 21  

Jeśli miało być to jak najtańszym kosztem to zmarnowałeś sporo przewodu (niepotrzebna plątanina w środku) i laminatu (za duża płytka co najmniej o połowę). Demo eagle nic nie kosztuje, wydruk na papierze kredowym tylko 50gr a znacznie poprawiłoby to estetykę PCB. Przykręć chociaż potencjometry prosto.

• #11 17 Paź 2009 20:43
    Graven112
    Poziom 8  

masz może jakiś spis elementów i schemat do zrobienia tego wzmacniacza bo szukam jakiego dobrego wzmacniacza a ten widziałem jak działa więc stąd moje pytanie :)

Znalazłem schemat tylko ze nie wiem co to jest od c1-c3 i czy może on być? I o co chodzi z "do przedwzmacniacza" potrzeba przedwzmacniacza do tego?

http://img258.imageshack.us/img258/183/schematxx8.jpg

I gdzie kupiłeś obudowę?

• #12 21 Gru 2009 15:53
    MoniTOX
    Poziom 24  

C1,C2 0.22nF MKT
    C3 2200nF ale to filtrujący, może być np 4x 2000nF, na dodatek dodaje się jakiś mały ceramik 0.1nF dla wysokich

• #13 28 Kwi 2010 14:03
    matisobek
    Poziom 13  

możesz podać wymiary skrzyni bo chciałbym zrobić podobną też do lw-800??

• #14 28 Kwi 2010 15:14
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Dziwna konstrukcja - przecież do zestawu 2.1 wystarczyłby jeden uklad TDA1554. Mógłbyś wrzucić schemat?
    Co do kiepskiej płytki, to częściowo się zgadzam: faktycznie jest za duża i kiepsko rozplanowana, natomiast sam fakt wykonania jej ręcznie, a nie komputerowo, nie jest czymś dyskwalifikującym, niemniej można się postarać zrobić ją estetycznie. W latach 60,70,80 amatorzy wykonywali płytki ręcznie i w zasadzie była to jedyna powszechnie dostępna amatorom metoda.

• #15 29 Kwi 2010 16:45
    set1990
    Poziom 9  

No, mnie były potrzebne dwie końcówki. Płytka z przedwzmacniaczem jest ok mimo tak prostej metody co innego ta z końcówkami tu poległem na całej linii, była ona przyczyną śmierci obu ale rok pograło w miarę ładnie chociaż rewelacji nie było. Co do skrzyni to już usunąłem plik z obliczeniami ale to było coś koło 25l ludzie takie robią i moja też coś koło tego

• #16 30 Kwi 2010 09:26
    opel2111
    Poziom 20  

thereminator napisał:
    przecież do zestawu 2.1 wystarczyłby jeden uklad TDA1554.

Mógłbyś to rozwinąć? Chodzi ci o 2 kanały po 11W i jeden mostek 22W, tak? W sumie fajne niskobudżetowe rozwiązanie do PC ;) Bo TDA1554 po moich testach jakoś tam nawet gra

• #17 30 Kwi 2010 10:21
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Dokładnie, natomiast przy użyciu dwóch kostek, pozostaje niewykorzystana połówka jednej z nich.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME