Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Home ActivSub by Sławek STX

yogurt86 26 Wrz 2009 18:38 8986 21
  • Home ActivSub by Sławek STX

Witam

Zamierzenie konstrukcji to budowa względnie taniego subwoofera o dość nietypowym kształcie pomagający w dolnych częstotliwościach kolumnom Tonsil Fenix, które niestety nie radzą sobie w tym zakresie zarówno podczas słuchania muzyki jak i oglądania filmów. Subwoofer miał być 3 elementem wcześniej zamieszczonej prze zemnie konstrukcji i iść na sprzedaż lecz jakimś trafem wylądował u mnie w domu.

Budowa
    Subwoofer zbudowany na bazie skromnego STX GDN-22-200-4-SC po lekkiej modernizacji. Kopułka wymieniona na większa ze względów estetycznych, głośnik w oryginale prezentuje się co najmniej niskobudżetowo tak więc został delikatnie zmieniony. Niektórym może się to nie spodobać, mi natomiast w tej formie odpowiada zdecydowanie bardziej, moim zdaniem całość nabrało charakteru.

Obudowa wykonana z płyty MDF 19mm i litrażu 20l. Wykończona okleina oraz srebrnym półmatowym lakierem. Całość przedzielona ręcznie giętym drutem. zmatowionym papierem wodnym w celu uzyskania efektu aluminium. Wszystkie krzywizny zrobione dzięki szpachlówce poliestrowej. Konstrukcja ustawiona na 4 regulowanych kolcach. Na zdjęciach kolor okleiny wydaje się jaśniejszy, ale jest to wynik światła lampy aparatu. O wzmacniaczu nie napisze zbyt wiele,....wzmacniacz firmy VIETA o mocy 70Wrms (podobno)

Dzwięk
    Hmm Co tu dużo pisać to tylko tani STX i tak jak wcześniej napisałem konstrukcja nie miała powalać na podłogę. Po STX nie spodziewałem się zbyt wiele. Tak czy inaczej zostałem dość miło zaskoczony. Bass miękki i na pewno wystarczający. Jedyne do czego mogę się doczepić to to że momentami jest za "miękki" co nie do końca mi się podoba. Na tą chwilę jest to dla mnie konstrukcja zdecydowanie wystarczająca, może kiedyś ewentualnie wymienię głośnik na coś z Tonsila.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego oglądania.

Fajne!
  • #2 26 Wrz 2009 19:17
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam Po prostu przepięknie Brawo!! powiedzile ci zajeła czasu cąła konstrukcja? bo będę sie zabierac za podobną te n efekt fali jest Bardzo ładny pomyślę nad takim wykończeniem Pozdrawiam!

• #3 26 Wrz 2009 19:25
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Rzeczywiście widać duuużą estetykę!
    Gdzie kupiłeś taki tunel?

• #4 26 Wrz 2009 20:17
    Usunięty
  • #5 27 Wrz 2009 09:42
    jakub161993
    Poziom 9  

kapitalna obudowa!i jaka estetyka!mi się podoba :Da i od fenixów za dużo nie wymagaj bo o ile się nie myle to one nie mają zwrotnic ;)

• #6 27 Wrz 2009 11:51
    texo
    Poziom 9  

Niesamowita estetyka i rewelacyjny wygląd, po prostu kawał dobrej roboty.

Tylko jak przymocowałeś ten drut?

• #7 27 Wrz 2009 13:19
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Jaka jest częstotliwość strojenia obudowy oraz jej wymiary? W 20l to on dobrze gra? Wg parametrów ten nowy STX ma gorsze zejście niż poprzednik 120 watowy. I wymaga większej obudowy by zagrać niskim basem. Daje on też najniższy bas?

• #8 27 Wrz 2009 14:50
    yogurt86
    Poziom 9  

Male sprostowanie, obudowa ma 28l i strojona jest na 50Hz. Bass spokojnie slyszalny jest do 35Hz. Bass reflex mozna kupic w na www.Vibeaudio.pl.. W drucie nawiercilem malutkie otwory i przymocowalem na gwozdziki zeszlifujac w nich wczesniej glowki na stozek. Co do glosnika to mysle ze wkrotce wymienie go na Tonsila.

• #9 27 Wrz 2009 19:22
    earphones
    Poziom 15  

gdzie da sie kupic ten tył co kabel jest wpięty ? wzmacniacz (całośc)

• #10 28 Wrz 2009 16:33
    yogurt86
    Poziom 9  

ja kupilem na allegro, mozna tez kupic na stronie STX

• #11 28 Wrz 2009 19:50
    TReneR666
    Poziom 12  

Jakie parametry T-S ma glosnik po przerobce?

• #12 28 Wrz 2009 20:45
    yogurt86
    Poziom 9  

nie mam pojecia, ale nie zauwazylem roznicy w grze przed i po przerobce

• #13 29 Wrz 2009 12:15
    BTomasz92
    Poziom 16  

Niezły wygląd. Jakie były koszty budowy?

• #14 29 Wrz 2009 13:34
    norekdreadzik87
    Poziom 15  

Piekne! Tylko ten stx... Obecnie robie suba na peerless sls12 i jesli nie masz nic przeciwko zapozycze pomysl z wykonczeniem:) Jak lakierowales ta powierzchnie pod drutem? Jestem pod wrazeniem:) na allegro jakbys puscil to za 500zl by poszlo za sam wyglad:D pozdrawiam:)

• #15 30 Wrz 2009 08:30
    mamser
    Poziom 9  

Wykonanie i estetyka porównywalna z komercyjnymi wyrobami.Dobrane kolory i pomysłowa fala.Myślę ,że ta miękkość basu jest poniekąd związana z większą kopułką ,a więc większą masą głośnika do poruszenia i jest on wolniejszy przez to.Wydaje mi się ,że jednak wygląd był tutaj ważniejszy .Wiadomo ,że wykonanie dobrej obudowy do słabszych głośników nie jest takie łatwe aby efekty odsłuchowe zadowoliły wytrawnego audiofila.Gratulacje.Pozdrawiam.

• #16 30 Wrz 2009 17:44
    yogurt86
    Poziom 9  

Hmm koszta, przyznam sie szczerze ze nie liczylem ale mysle, ze maxymalnie 450 do 500zł, natomiast czas to juz co innego, trwalo to dosc dlugo, ale jakbys sie sprzezyc to tydzien urlopu powinien wystarczyc. Co do reprodukcji to jasne panowie, zycze powodzenia w budowie podobnych. Zapraszam do poprzedniego posta z podobna konstrukcja http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6223994#6223994

• #17 01 Paź 2009 03:55
    markovip
    Poziom 34  

Wydaję mi się, że przyklejenie tak dużej kopułki zwiększyło drastycznie wagę membrany, przez co zrobiła się leniwa i stąd ten "miękki" bass. Nie mówiąc już o tym że zewnętrzne membrany subwooferów są wklęsłe.

Nie mniej jednak konstrukcja bardzo mi się podoba, w końcu coś nowego. Ja tylko zamontowałbym głośnik na bocznej ściance, według mnie lepiej by to wyglądało.

• #18 01 Paź 2009 12:29
    mskojon
    Poziom 31  

markovip napisał:
    Wydaję mi się, że przyklejenie tak dużej kopułki zwiększyło drastycznie wagę membrany, przez co zrobiła się leniwa i stąd ten "miękki" bass. Nie mówiąc już o tym że zewnętrzne membrany subwooferów są wklęsłe.

Miałeś kiedyś kopułkę w ręku? Wiesz że waży ona nie więcej niż 1g?
    mms tego głośnika to 23g więc to znikoma różnica. Kopułka może wpłynąć jednak na jakość dźwięku, bo nie jest równie sztywna co membrana

• #19 02 Paź 2009 05:03
    markovip
    Poziom 34  

Dlatego napisałem: "Wydaję mi się". Czytamy ;)

mskojon napisał:
    bo nie jest równie sztywna co membrana
    O tym bym mógł polemizować.

• #20 05 Paź 2009 18:31
    Jimi_86
    Poziom 13  

Głośnik wyszedł bardo ładnie i estetycznie, chodź wiadomo że nie do każdego zestawu by pasował. Tu na zdjęciu wygląda jednak niesamowicie. Co do samego przetwornika STX jak to STX, może być jeśli ktoś nie oczekuje Hi-Endu a i tak na pewno zagra lepiej niż nie jeden sklepowy... Osobiście jednak bym nie przyklejał tej kopułki. Taki zabieg może więcej zaszkodzić niż dać pozytywnego... Gdyby z taką dużą kopułką miał grać lepiej to pewnie i inżynierowie wymyślający membrany STX-a by na to wpadli... Już nie bał bym się o samą wagę samej membrany po tej przeróbce, ale o zmiany skupienia fali dźwiękowej i o rozchodzenie się wewnętrznych drgań w membranie... Osobiście pogonił bym przerobionego STX-a na allegro i włożył "nie tuningowanego"...

• #21 24 Paź 2009 15:08
    żul
    Poziom 16  

Witam. Świetna koncepcja. Zagłosuje na to. Jak byś mógł wyjaśnić w jaki sposób nałożyłeś szpachlówkę ze jest tak równo z drutem? Użyłeś tego drutu jako szalunek czy najpierw uzyskałeś kształt fali szpachlówką a potem doginałeś drut?

• #22 24 Paź 2009 18:00
    yogurt86
    Poziom 9  

Drut byl wygiety najpierw. Pozniej zostal nawoskowany i wstepnie przymocowany do obudowy. To pozwolilo na poszpachlowanie calosci i wyciagniecia druta. To dosc mozolny proces, nie zawsze sie udawalo za pierwszym razem, ale jakos wyszlo...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME