Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294

0Damian0 01 Paź 2009 19:33 8761 12
  • 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294

Witam,

Chciałbym zaprezentować swoje kolumny 2+1. Tymczasowo z powodu braku karty dźwiękowej 5.1 gram z subwooferem aktywnym podpiętym pod REC OUT we wzmacniaczu. Zestaw miał być nisko budżetowy i w miarę ładnie grający z w miarę dobrym "kopem" oraz dobrym niskim basem jak i dobrymi średnimi i wysokimi tonami. Cały sprzęt to:

Źródła Dźwięku:
    - Komputer
    - Magnetofon Unitra ZRK Deck m9108
    - Tuner Radiowy Uniwersum AM/FM/LW stereo
    Oto one:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kolumny satelitarne to samoróbki, kolumna jest trójdrożna i ma wymiary 80x24x34 co daje nam pojemność zewnętrzną 65L, do tego 2 bassreflexy po 5cm. Kolumna Posiada Głośnik wysoko tonowy Tonsil GDWK 10/80/7 EX 8Ohm, głośnik średnio tonowy to chyba Alphard ETP-1300 S2, a głośnik niskotonowy to Alphard LW80H81 i ku mojemu zdziwieniu nawet nieźle gra. Nie wiem na ile kolumna jest zestrojona jeśli chodzi o bas, ale przy około 45Hz jeszcze ją nawet nieźle słychać. Głośnik wysoko tonowy ma ładny wysoki i efektywny dźwięk, średnio tonowy niestety jest mało efektywny i "odstaje" od reszty.
    Oto Kilka fotek ;):

2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294

Kolumny napędzam Technicsem SU-V7 z nowym trafem 2x24V 160VA i TDA7294 stereo:

Subwoofer zrobiony jest na głośniku firmy STX, Subwoofer ma wymiary 50x30x34 co daje nam 51L, do tego bassreflex o długości 11cm i średnicy przy wyjściu 8cm a im głębiej tym zmniejsza do 6,5cm, subwoofer zrobiony na głośniku STX GDN 25-100-8-SC, głośnik ma bardzo niski bas, dużo niższy niż alphardy w satelitach ale niestety głośnik jest jakby czuły, przy niskich częstotliwościach głośnik strasznie lata i boje się że go spalę, np. przy bass i love you ( taki basstest ) membrana przy 10% na końcówce mocy już lata na maxa, w muzyce bardzo nisko chodzi i w miarę głośno i ładnie gra. Schodzi do 35-40Hz i go słychać. Napędzam go końcówką mocy TDA7294 mono i to w zupełności wystarcza i na upartego ta końcówka potrafiła by go uszkodzić więc muszę uważać ;). Do końcówki zrobiłem także filtr dolnoprzepustowy z kity nordelektrnikplusa NE125. Subwoofer prezentuje się tak :):
    2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294 2.1 - Tonsil/Alphard/STX, TDA7294

I całość:

Krótki filmik ;):

Przepraszam za jakość, zdjęcia i filmy robione telefonem ;/,
    proszę o opinie ;) pozdrawiam 0Damian0

Edit:
    Końcówka mocy do subwoofera troszkę nieestetyczna ;/ ale jak na pierwszy raz to chyba ujdzie, to moja pierwsza taka konstrukcja ;)

Fajne!
  • #2 01 Paź 2009 21:44
    gugus89
    Poziom 14  

Za tak duże wychylenia tego stx'a odpowiada źle zestrojona obudowa, basreflex..
    Te "monitory" też nie są udane.. maskownice szpecą..
    Czy aby daleś osobną komorę na gdm'a? dla tego LW litraż o wiele za duży, dlatego wydaje ci się że schodzi bardzo nisko.. i pewnie żyłując je tym technicsem też zachowują się jakby mialy wyskoczyć za chwile..
    ogólnie konstrukcja nie przemyślana, ale jeśli Tobie odpowiada, to cel osiągnięty
    pozdrawiam
    gugus89

• #3 01 Paź 2009 23:38
    buh
    Poziom 22  

Jeśli ten STX w subie tak strasznie "lata" to zmniejsz objętość obudowy, np włoż do środka butelki z wodą. Jeśli dobrze zrozumiałem ty podałeś wymiary zewnętrzne. Wyszło mi z tego, jeśli przyjmiemy 18mm płyty, że obudowa ma 38 litrów. Uzupełnij czymś te 5-8 litrów, np. sześć butelek 2 litrowych i zobacz jak to gra, poeksperymentuj. Głośnik powinien wtedy mniej "latać". Rurę od basreflexu przedłuż do 20cm. I wygłusz tylko tylną scianę, żeby zmniejszyć efekt fali stojącej. Ewentualnie możesz się pobawić z gąbką i również poeksperymentować jak gra najlepiej. Byle nie pakować odrazu całą jaką masz lub na wszystkie boki, bo może się okazać, że z wygłuszeniem na 2 ściankach gra lepiej niż gdyby było na wszystkich.

Poczytaj troche o WinISD i policz sobie te kolumny :).

• #4 02 Paź 2009 00:26
    Cersunited
    Poziom 16  

Co do konsyrukcji to jak na skromny budżet to w miarę:) Wiadomo alpharda można było zastąpić czymś lepszym ale trudno. Kolumny mogłeś zrobić 2-drożne zamiast 3-drożnych. Sam piszesz ze ze średniotonowca nie jesteś zadowolony a przy braku strojenia i profesjonalnie zaprojektowanej zwrotnicy układ trójdrożny może dać tylko gorszy efekt. Ale najwazniejsze ze sie podoba autorowi.

Co do subwooera możesz też pokombinować z zamkniętą obudową może da lepsze rezultaty. Bo z tego co piszesz wydaje mi sie ze obudowa jest trochę za duża

• #5 02 Paź 2009 06:46
    0Damian0
    Poziom 10  

gugus89 - właśnie te alpardy nie latają tak strasznie, dopiero jak im przyładuje z 40-50% to już się wychylają, stx nawet po włożeniu butelek dalej lata ale po zatkaniu bassreflexu juz nie. Ale on tylko tak lata przy bas testach i wygenerowanych niskich bardzo częstotliwościach bo w muzyce zachowuje się normalnie.

• #6 02 Paź 2009 14:56
    gugus89
    Poziom 14  

Moim zdaniem ten głośnik lepiej czuje się w obudowie zamkniętej..
    przesymuluj go dla zamkniętej komory..wtedy możesz zmniejszyć litraż dając więcej wytłumienia, gdyż głośnik będzie "widział" większą przestrzeń za sobą, za sprawą mniejszego ruchu powietrza spowodowaną właśnie dużą ilością wytłumienia..

• #7 02 Paź 2009 15:46
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Ale najwazniejsze ze sie podoba autorowi.

Skończcie z pisaniem takich bzdur. Prawie każda konstrukcja się podoba autorowi, a najbardziej własne konstrukcje podobają się niedoświadczonym.

kasa niestety trochę wywalona w błoto, za cenę tych dwóch alphardów (lw 800 + średniotonowy) można kupić porządny głośnik 14 lub 16 cm -który będzie produkował w dobrej obudowie podobną ilość basu (zresztą, jeśli to ma być wspomagane subem...)

• #8 02 Paź 2009 17:54
    skaktus
    Poziom 37  

Mi się nie podoba wzmacniacz. Kupa kabli na transformatorze itp...

Nie podałeś żadnych parametrów zasilania wzmacniacza, więc można tylko gdybać, ale membrana też może latać od tego że wzmacniacz nie daje rady i nie panuje nad głośnikiem i zaczynają się charczenie, bezwładne wychylenia itp.

• #9 02 Paź 2009 18:26
    Erni90
    Poziom 20  

Mi ogólnie kolumny się podobają, nie wiem czy były liczone czy nie ale 2BR o długości 5 cm, tylko psują efekt ja bym je przedłużył żeby od tylnej ścianki było jakieś 2 cm luzu, wtedy na pewno całość zeszła by niżej, jednak najlepiej poeksperymentować z długością BR. Subwoofer do domu trochę wykończenie nie pasuje. Nie wiem jak to gra jednak na cuda nie liczę po przypadkowej obudowie i tak samo dobranych głośnikach, ale wizualnie ładne paczki.

• #10 02 Paź 2009 20:39
    0Damian0
    Poziom 10  

Kto powiedział że przypadkowa obudowa do subwoofera była liczona w WiniSD tak jak i basreflex. wykończenie z materiału nie jest najbrzydsze i nawet pasuje do moich mebli które są po bokach czarne ;)
    "czy nie ale 2BR o długości 5 cm, tylko psują efekt ja bym je" - 5cm średnicy i 12cm długości

skaktus - nie ma charczenia, trafo ma 100VA 2x24V, i jeśli uważasz że końcówka jest za słaba to poczytaj sobie troszkę ;)

• #11 03 Paź 2009 09:59
    gugus89
    Poziom 14  

:arrow: 0Damian0 mam jeszcze takie pytanie, czy te zwrotnice są Twojej konstrukcji czy z czegoś wyciągnięte? Może znasz ich parametry, podział, jakiego rzędu są filtry?
    Dla położenia Twojego zestawu meblościanka to ostateczne miejsce?:?:
    Bo jak dla mnie to dość "dziko" wygląda..sub'a śmiało możesz położyć gdzieś na podłodze bo ludzkie ucho nie jest w stanie określić skąd emitują niskie częsttliwości(nie są kierunkowe), a i "satelity" możesz położyć na ziemi, bo sekcja wysoko tonowa jest conajmniej 1.5m nad wysokością uszu nawet stojącego człowieka( nie mówiąc gdy siedzisz np. na krześle), i może wydawać się że brakuje im wyższych rejestrów.
    Ten kwiatek na prawej kolumnie to też rzecz niedopuszczalna, bo nawet się nie zorientujesz, i ockniesz się z wielkim guzem na głowie :D
    ale chodzi bardziej o to, że doniczka może wpaść w niechciany rezonans, powodując denerwujące drgania..
    pozdrawiam
    gugus89

• #12 03 Paź 2009 17:03
    0Damian0
    Poziom 10  

Zwrotnice wykonał mój ojciec, kolumny stoją na meblach chwilowo ponieważ mam za krótkie kable. Kwiatka już przestawiłem w inne miejsce ;)

• #13 11 Paź 2009 14:45
    kborowiec
    Poziom 17  

Głośnik suba lata, jak kazdy głośnik w obudowie bass-reflex poniżej częstotliwości rezonansowej obudowy. Żeby temu zapobiec należałoby dac przed wzmacniaczem filtr subsoniczny. Jednak wielkośc obudowy, którą zastosowałeś lepiej dla tego głośnika by było, gdyby była zamknięta. Co prawda nie miałbyś specjalnie niskiej f-3dB (ok. 45 Hz), ale nie miałbyś też górki na charakterystyce, którą teraz masz. Poza tym miałbyś lepszy impuls, a stosując aktywne podbicie pasma, mógłbyś przesunąc f-3dB kilka-kilkanaście Hz niżej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME