Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Piec akumulacyjny dynamiczny. Jaki wybrać?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec akumulacyjny dynamiczny. Jaki wybrać?
Autor
Wiadomość
xanio
Poziom 20
Poziom 20

Post#1 Post autora tematu 01 Paź 2009 22:57   

Piec akumulacyjny dynamiczny. Jaki wybrać?

Witajcie,

chciałbym Was prosić o radę, jaki piec akumulacyjny dynamiczny wybrać do mieszkania.

Do ogrzania mam pokój ok. 18m² o wysokości 2,40. Do tego dobrze by było aby piec miał zapas: po otwarciu drzwi od pokoju dobrze by było dogrzać przedpokój ok. 4-5m².

Aktualnie pokój jest ogrzewany grzejnikiem konwektorowym 2kW i ten grzejnik sobie daje radę, jedak rachunki w zimie do najniższych nie należą.

Piec chcę zamontować pod parapetem okiennym: wysokość od podłogi do parapetu 75cm, zatem wysokość pieca pewnie max ok. 65cm. Szerokość pieca może być dość spora bo ok. 110cm.

Mieszkam w bloku z cegły, ocieplonym styropianem. W mieszkaniu panuje dość duża wilgotność. W dzień chciałbym mieć ok. 21 stopni, w nocy 18.

Jeżeli chodzi o prąd, mam taryfę dwustrefową. Mam też w mieszkaniu 3 fazy, jednak w tym pokoju akurat nie są podciągnięte: dobrze by było gdyby piec dało się podłączyć do 230V (i tu również pytanie: z jakimi potencjalnymi problemami się to wiąże).

Bardzo proszę o jakieś sugestie: jaki producent/model? Ile kW (wydaje mi się, że taki 3kW powinien wystarczyć)?

Aha, jeszcze jedno: zależy mi na cyfrowym sterowaniu tego pieca. Gniazdko do którego podłączany byłby piec jest włączone non stop (wiem, że niektórzy mają prąd tylko podczas taniej taryfy), zatem prosiłbym o pomoc w dobraniu odpowiedniego sterownika tak aby piec akumulował ciepło w nocy a rozładowywał się w dzień.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Powrót do góry

Al-masudi
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: to tu to tam

Post#2 11 Paź 2009 11:19pomocny post - solucja   

Re: Piec akumulacyjny dynamiczny. Jaki wybrać?

mnie z wyliczeń wychodzi 2,5 kW z groszem więc 3 możesz zakładać.
jeśli masz gniazdko i pewnie kable 2,5 mm to nie masz co kombinować tylko kupić zegar elektroniczny (jeśli masz II taryfę) i z przed zegara zasilić wentylator (żeby miał dostęp non stop do prądu) a grzałki zza zegara i tyle.
regulator temp. Jakis bezprzewodowy żeby kabli nie ciągnąć po pokoju np Radio Micro Tybox z Deltadore ( zakładamy takie w firmie i nikt sie nie skarży)
Piec to zależy ile chcesz pieniędzy wydać?
Moim zdanie jeśli chcesz tanio i ma stać na podłodze to z Inproela DGS 30 lub DGW 30 a jeśli ma wisiec na ścianie to seria DGP
za Dimplex i AEG czy STIEBEL szkoda przepłacać.
Pozdrawiam
aha Ja raczej nie jestem skłonny do montowania zegara do kontaktu bo różnie bywa.
poczytaj o piecach na www.inproel.pl
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Paź 2009 11:19pomocny post - solucja   

Powrót do góry

xanio
Poziom 20
Poziom 20

Post#3 Post autora tematu 11 Paź 2009 12:01   

Dzięki za sugestie. Myślisz, że 1 faza dla takiego 3kW wystarczy?
Powrót do góry

Al-masudi
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: to tu to tam

Post#4 11 Paź 2009 13:17   

spokojne. Grzałki i tak sa zasilane napięciem 230V każda Wiec dla samego piece nie jest to problem chodzi raczej o zachowanie równego obciążenia. Zobacz tylko jaki kabel masz w gniazdku i co jeszcze na nim wisi zeby ci nie wywalało bezpiecznika i bedzie OK
Powrót do góry

e-multimax.pl
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Zamość

Post#5 07 Lis 2009 15:38   

Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości piec akumulacyjny (dynamiczny) w atrakcyjnej cenie polecam piece akumulacyjne THERMOVAL, w przypadku montażu przez firmę posiadającą autoryzację producent udziela 5 lat gwarancji.
Powrót do góry

xanio
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 Post autora tematu 09 Lis 2009 10:16   

Dziękuję wszystkim za komentarze. W tym roku jednak pieca nie będzie, poczekam do następnej zimy.
Powrót do góry

karolinka1234
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 10 Sty 2013 13:44   

Witam serdecznie wszystkich użytkowników, jest to mój pierwszy post i nie chciałam dublować takich samych tematów, więc podepnę się do tego. Mam mieszkanie o powierzchni 25-30 m2 i zamierzam je ogrzać piecami akumulacyjnymi. Nie znam się na tym, pewnie jak większość kobiet, proszę o pomoc w doborze takich urządzeń. Pozdrawiam
Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#8 10 Sty 2013 14:41   

Jeśli konwektor 2kW okazuje się "w sam raz" (nie za słaby, ale też nei za silny), to piec akumulacyjny, by dał podobną ilośc ciepła musiałby mieć 4 kW. Niemniej jednak na pokój 18m2 piec 3kW powinien z powodzeniem wystarczyć (nawet z lekkim zapasem) . Może by zastanowić się nad jakimś piecem wyprodukowanym przez krakowską Elektrotermię (statyczne)?
Powrót do góry

karolinka1234
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 11 Sty 2013 11:58   

Znalazłam coś takiego http://grzejemy.pl/pl/p/Dynamiczny-piec-akumulacyjny-STIEBEL-ELTRON-standardowy-ETS-200-2%2C0-kW-/146 co możecie mi o tym piecu powiedzieć ??]Link[/url]
Powrót do góry

mirolor76
Poziom 3
Poziom 3

Post#10 05 Lut 2013 09:48   

karolinka1234 napisał:
Znalazłam coś takiego http://grzejemy.pl/pl/p/Dynamiczny-piec-akumulacyjny-STIEBEL-ELTRON-standardowy-ETS-200-2%2C0-kW-/146 co możecie mi o tym piecu powiedzieć ??]Link[/url]

Jeśli jesteś z Krakowa to skontaktuj się z tą firmą Link do strony tez to sprzedają i są godni polecenia.
Powrót do góry

xanio
Poziom 20
Poziom 20

Post#11 Post autora tematu 26 Wrz 2013 21:00   

Przepraszam, że ponownie piszę w tym temacie ale zima się zbliża...

Zbigniew Rusek napisał:
Może by zastanowić się nad jakimś piecem wyprodukowanym przez krakowską Elektrotermię (statyczne)?

Dlaczego statyczny? Zależy mi na możliwości wykorzystania ciepła w określonych godzinach, statyczny nie daje takiej możliwości.
Powrót do góry

xanio
Poziom 20
Poziom 20

Post#12 Post autora tematu 22 Paź 2013 22:58   

No i wybrałem piec. Padło na dynamiczny piec Inproela 3KW z systemem active. Mam nadzieję, że komfort cieplny (lub finansowy) w mieszkaniu się zwiększy w stosunku do konwektorów.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Paź 2013 22:58   

Powrót do góry

marek.kowalski313
Poziom 2
Poziom 2

Post#13 27 Lis 2013 17:01   

xanio napisał:
No i wybrałem piec. Padło na dynamiczny piec Inproela 3KW z systemem active. Mam nadzieję, że komfort cieplny (lub finansowy) w mieszkaniu się zwiększy w stosunku do konwektorów.

Witam wszystkich użytkowników, jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość. Głównie mam pytanie do kolegi powyżej jeśli by zaglądnął to może mi odpowie lub jakiś inny użytkownik pomoże który używa piecy. Sam zamierzam kupić właśnie piec akumulacyjny właśnie 3 kW ale interesowały by mnie koszy i pomoc w ocenie marek. Znalazłem w necie duży wybór piecy może któryś z użytkowników podpowie który jest najtańszy w eksploatacji nie chcę później przepłacać za prąd. Podaje link: grzejemy.pl/pl/c/piece-o-mocy-3-kW/62 do listy urządzeń.
Powrót do góry

xanio
Poziom 20
Poziom 20

Post#14 Post autora tematu 27 Lis 2013 17:22   

Ja kupiłem piec Inproela z aktywną izolacją. Jak na tym wyszedłem, okaże się dopiero po zimie.
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Żary

Post#15 28 Lis 2013 01:36   

Użytkuję Stiebela oraz płaskiego Inproela. Pytaj.
Z tego co widzę, to Inproel znacznie krócej trzyma ciepło z uwagi na płaską konstrukcję z większym stosunkiem powierzchni do masy i zapewne gorszy rodzaj izolacji.
Mam też do sprzedania, ale nie wiem czy wolno o tym pisać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2013 01:36   

Powrót do góry

xanio
Poziom 20
Poziom 20

Post#16 Post autora tematu 28 Lis 2013 01:42   

Przy czym, Inproele też są w wersji płaskiej i 'niepłaskiej'. Różnią się też izolacją poszczególnych modeli (mówiłem już o izolacji aktywnej w serii Active i DGN Plus).

Na dzień dzisiejszy widzę, że gdy piec doładuje się na tanim prądzie 13:00-15:00 to mieszkanie utrzymuje pod moją nieobecność akceptowalną temperaturę 19st.C a po moim przyjściu do domu, gdy włączę nawiew, temperatura podnosi się o 1-2 stopnie i utrzymuje do wieczora. Komfort na jakim mi zależało osiągnąłem. Zobaczymy jak będzie z rachunkami. Póki co, termostat na piecu (ten od temperatury nagrzewania cegieł) jest ustawiony w okolicach połowy zakresu więc nie idą te 3KW non stop w tanich godzinach.
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 18
Poziom 18

Post#17 28 Lis 2013 08:55   

W budynkach o dużej pojemności cieplnej, z prawdziwego muru, a nie "kartonu" funkcja dynamicznego rozładowania ma mniejsze znaczenie. Pozwala zróżnicować temperaturę o kilka stopni - około 3-5. Nie da się na noc obniżyć bardziej, bo wtedy naładowanie nie jest wystarczające na nagrzanie w dzień. Naładowanie w wyższym stopniu powoduje spore oddawanie ciepła przez obudowę wtedy, kiedy nie jest potrzebne. Jedynie przewymiarowanie może spowodować uzyskanie większych różnic, bo zgromadzona energia nie będzie przechowywana w tak wysokiej temperaturze, ale większej objętości. Jednak przewymiarowanie, to koszty i miejsce.
Obniżanie temperatury na noc ma też ten niekorzystny efekt, że wychładza meble i pomimo wyższej temperatury powietrza komfort jest znacznie mniejszy. Ostatnio testuję używanie tych pieców jako statycznych bez używania dmuchawy i efekty są zadowalające. Jednak jak się zaczną mrozy, to wrócę do użytkowania nadmuchu.
Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#18 28 Lis 2013 10:53   

xanio napisał:
Póki co, termostat na piecu (ten od temperatury nagrzewania cegieł) jest ustawiony w okolicach połowy zakresu więc nie idą te 3KW non stop w tanich godzinach.

Czy piec nagrzewa się również poza "tanimi" godzinami ? (upewniam się).

Spisz sobie licznik i po kilku dniach ponownie. Będziesz mógł sobie przeliczyć ile to Cię kosztuje. Jeśli to piec na 230V to możesz też wstawić miernik poboru prądu tylko na piec (koszt ok 40 zł). Ja mam taką zabawkę i wiele ciekawych rzeczy już mi wyszło w domu.
Powrót do góry

marek.kowalski313
Poziom 2
Poziom 2

Post#19 13 Gru 2013 10:57   

Dzięki Panowie za pomoc chyba zdecyduję się na Stiebla o mocy 3kW seria ETS 300 ponieważ w zupełności mi wystarczy. Jeśli chodzi o koszty to spróbuje metody kolegi wnoto, spiszę licznik i zobaczę za miesiąc ile to wychodzi.
Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#20 16 Gru 2013 00:36   

pamiętaj że miernik ten co masz liczy prąd z całego mieszkania. Ja pisałem o mierniku "zakładanym" na pojedyncze urządzenie.
Pamiętaj aby maksymalnie wykorzystać tanią taryfę !
Jaką masz taryfę i od którego dostawcy ?
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 18
Poziom 18

Post#21 16 Gru 2013 13:10   

Jeżeli ma G12 i ją wykorzystuje, to wystarczy liczyć procent kWh w taniej taryfie. Każdy wynik powyżej 41% to zysk.
Powrót do góry

marek.kowalski313
Poziom 2
Poziom 2

Post#22 16 Gru 2013 15:53   

Policzę i porównam z poprzednimi rachunkami, to będzie opcja mniej więcej, zobaczę o ile się podniesie koszt za elektryczność.
Powrót do góry

lenka197516
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: namysłów

Post#23 23 Sty 2014 09:51   

Witam, bardzo proszę o pomoc w wyborze pieca akumulacyjnego. Mam lokal 44m2, jest przeznaczony na sklep odzieżowy, oczywiście mam II taryfę, są trzy nieduże okna(nowe), wysokość około 2,70m-3m, budynek stary ale dobrze ocieplony, wolnostojący. Jaki piec powinnam kupić do takiego pomieszczenia? Kompletnie nie znam się na tym:((( proszę Fachowców o pomoc.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 18
Poziom 18

Post#24 25 Sty 2014 23:45   

Na początek wg obliczeń pi razy oko wyszło mi trzy piece o mocy 3kW ustawione pod oknami. Sprawdź czy masz odpowiednią instalację.
Za izolację możesz odjąć nieco mocy.
Powrót do góry

irus.m
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Jelcz-Laskowice

Post#25 26 Sty 2014 00:53   

Jan_Werbinski napisał:
Na początek wg obliczeń pi razy oko wyszło mi trzy piece o mocy 3kW ustawione pod oknami. Sprawdź czy masz odpowiednią instalację.
Za izolację możesz odjąć nieco mocy.

9 kW na 44m² ?.
Podziel przez pi razy.

pozdrawiam
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 18
Poziom 18

Post#26 04 Lut 2014 17:08   

9kW/44=204W
(204W/24)*10= 85W/m2
Coś nie tak? :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2014 17:08   

Powrót do góry

irus.m
Poziom 19
Poziom 19

Post#27 04 Lut 2014 18:05   

Jan_Werbinski napisał:
9kW/44=204W
(204W/24)*10= 85W/m2
Coś nie tak? :)

Nie rozumiem, co tu przeliczyłeś?.
pozdrawiam
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 18
Poziom 18

Post#28 04 Lut 2014 18:15   

Nie wiem jak mam Ci to lepiej wytłumaczyć. Może napisz co chciałbyś, żebym przeliczył?
Powrót do góry

irus.m
Poziom 19
Poziom 19

Post#29 04 Lut 2014 18:22   

9 kW /44m² =204 W/m² - to jest jasne-dużo za dużo.

204W/24)*10= 85W/m2- co tu przeliczyłeś, bo tego nie rozumiem?.

pozdrawiam
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 18
Poziom 18

Post#30 04 Lut 2014 19:21   

Piece akumulacyjne ładują się w taniej taryfie. Zatem przyjętą normę zapotrzebowania na ciepło wynoszącą np. 80W/m2 przez 24 godziny muszą pobrać tylko w ciągu 10 godzin. W celu sprawdzenia mojej propozycji mnożę proponowaną moc 204W razy dziesięć dwudziestych czwartych otrzymując wynik 85W/m2.

Można też zrobić odwrotnie i zaczynając od 85W/m2 wyliczyć ile trzeba mocy podczas ładowania. Znając typowe wielkości pieców i ilość okien wolałem zacząć od końca.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec akumulacyjny dynamiczny. Jaki wybrać?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny