Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaki bojler elektryczny dla dwoch osob?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Jaki bojler elektryczny dla dwoch osob?
Autor
Wiadomość
nco
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 02 Paź 2009 15:25   

Jaki bojler elektryczny dla dwoch osob?

Witam,
zmieniam mieszkanie i postanowilem w lazience zamontowac bojler elektryczny.
Poprzednio, zuzycie cieplej wody (2 osoby, wanna) wychodzilo roznie (2-4 metry). Teraz zamiast wanny bedzie prysznic, do tego zlewozmywak w kuchni i zlew w lazience. Wiem, ze ciezko powiedziec, ale czy bojler o pojemnosci 80L bedzie wystarczajacy? oraz czy sensowne (ekonomicznie) jest uzywanie taryfy G12 do podgrzewania wody czyli bojler bedzie mogl grzac w nocy i od 13.00 do 15.00 (chcialbym to realizowac za pomoca wy/wl czasowego). Jakie modele polecacie a jakich nie?
ps. wiem , ze przeplywowe podgrzewacze wody sa lepsze, ale jest problem z instalacja 3fazowa, a gaz odpada.
Dziekuje za opinie.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2009 15:25   

Powrót do góry

debik5
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: TCZEW

Post#2 02 Paź 2009 16:06   

Re: Jaki bojler elektryczny dla dwoch osob?

Witam.
80L. powinno w zupełności wystarczyć dla dwóch osób bojler jaki bym zaproponował to Ariston sg 80 pl. A co do taryfy G12 to zależy jakie będzie z użycie Energi elektrycznej w dzień ( poza taryfą G12 )
Powrót do góry

kierbedz4
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Toruń

Post#3 02 Paź 2009 16:10   

Propozycja nie do odrzucenia.W kuchni oraz w łazience przy umywalce zamontuj po jednym podgrzewaczu przepływowym na napięcie pracy 230V W łazięnce zamontuj bojler elektryczny około 60 litrów i odpalisz bojler raz w tygodniu do kąpieli. Nie ma ekonomiki praca bojlera na okrągło nocami a w dzień woda w bojlerze się schładza.Mimo iż posiadasz drugą taryfę to koszty exploatacji bojlera non stop będą duże.A przy odkręconym zaworze na podgrzewaczu przepływowym grzeje jak zakręcisz kurek to się wyłączy.Poproś elektryka aby ocenił jakość instalacji i zabezpieczeń w mieszkaniu.Przecież wszystkie na raz urządzenia do podgrzewania wody nie będą pracowały.
Powrót do góry

nco
Poziom 2
Poziom 2

Post#4 Post autora tematu 02 Paź 2009 16:34   

debik5 napisał:
Witam.
... A co do taryfy G12 to zależy jakie będzie z użycie Energi elektrycznej w dzień ( poza taryfą G12 )

Rozumiem, ale w pytaniu chodzilo mi o to czy podgrzewajac wode w nocy i w godzinach 13.00-15.00 bedzie ona caly czas ciepla (przy normalnym zuzyciu), czy jednak lepiej gdy bojler caly czas jest wlaczony?

Dodano po 18 [minuty]:

kierbedz4 napisał:
Propozycja nie do odrzucenia.W kuchni oraz w łazience przy umywalce zamontuj po jednym podgrzewaczu przepływowym na napięcie pracy 230V W łazięnce zamontuj bojler elektryczny około 60 litrów i odpalisz bojler raz w tygodniu do kąpieli. Nie ma ekonomiki praca bojlera na okrągło nocami a w dzień woda w bojlerze się schładza.Mimo iż posiadasz drugą taryfę to koszty exploatacji bojlera non stop będą duże.A przy odkręconym zaworze na podgrzewaczu przepływowym grzeje jak zakręcisz kurek to się wyłączy.Poproś elektryka aby ocenił jakość instalacji i zabezpieczeń w mieszkaniu.Przecież wszystkie na raz urządzenia do podgrzewania wody nie będą pracowały.

Podgrzewacze niestety odpadaja, do mieszkania doprowadzona jest moc 4KW (a maksymalnie moze byc 5KW). Mi raczej chodzi o to by bojler w nocy (powiedzmy 4.00 - 6.00) i w dzien (13.00-15.00) podgrzewal wode do danej temperatury. Przeciez nawet jak bedzie wlaczony cala noc, to grzalka popracuje tylko by dogrzac wode do danej temp.
Powrót do góry

kierbedz4
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Toruń

Post#5 02 Paź 2009 19:28   

Zagrzanie wody w bojlerze o pojemności około 100 litrów do temperatury około 85 stopni C wynosi nie mniej jak 6godz pracy grzałki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2009 19:28   

Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Imielin

Post#6 02 Paź 2009 21:23   

kierbedz4 napisał:
Zagrzanie wody w bojlerze o pojemności około 100 litrów do temperatury około 85 stopni C wynosi nie mniej jak 6godz pracy grzałki.

Tylko że kolega będzie miał 80l i zagrzeje pewnie do 45 stopni bo więcej w domu nie potrzeba (a do 85 to nawet nie wolno). Grzałka 2200W zrobi to w półtorej godziny.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2009 21:23   

Powrót do góry

nco
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 Post autora tematu 03 Paź 2009 01:27   

Dokładnie. 45C wystarczy. Co zatem mozecie powiedziec o stratach? Wiem, ze producenci podaja parametry, ale z tego co wyczytalem, nie sa one wiarygodne. Okolo ile stopni straci sredniej klasy bojler o pojemnosci 80L w 5h przy temp. 45C?
Powrót do góry

lopr_pol
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: -

Post#8 03 Paź 2009 06:51   

Straci może z 5-8 stopni. Na 60l zasobniku piec np. dogrzewa o ~22:00 na 45stC następne włączenie robi dopiero o 6-7 godz. (jak nikt nie korzysta z wody oczywiście). Histereza 2stC.
Powrót do góry

kowallz
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Barlinek

Post#9 07 Paź 2009 19:52   

Proszę zwrócic uwagę że w bojlerze woda zimna wypiera ciepłą , i następuje częściowe mieszanie się wody ciepłej z zimną
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Imielin

Post#10 07 Paź 2009 20:37   

kowallz napisał:
Proszę zwrócic uwagę że w bojlerze woda zimna wypiera ciepłą , i następuje częściowe mieszanie się wody ciepłej z zimną

Ale o co chodzi ?
Powrót do góry

kalafior2012
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: wro

Post#11 04 Cze 2013 22:34   

Witam,
proszę o konkretne wskazówki.
Chciałbym kupić bojler dla 2 osób.
Myślałem nad 60 litrami.
Mogę ustawić max 1,5kW (ze względu na instalację elektryczną-wywala bezpieczniki, a dużo urządzeń jest na prąd, więc tymczasowo niech będzie taka moc).

Proszę o wskazówki jaką firmę, model wybrać. Na co zwrócić uwagę?

Czy firma lemet jest godna polecenia?

Proszę o w miarę szybkie odpowiedzi - bojler mi się zepsuł, zimna woda w kranie, Kobiety piszczą ;)

Pozdrawiam,
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Cze 2013 22:34   

Powrót do góry

onael
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: wałbrzych

Post#12 01 Lis 2013 20:37   

Odkopię stary temat - od kilku lat używałem przepływowego podgrzewacza wody - pierwszy działał jakieś 5 lat a ten drugi troszkę ponad rok, grzałki się spaliły przez zapowietrzoną instalację i serwis nie uznał gwarancji. Nie stać mnie na to, żeby co roku kupować podgrzewacz za 1000zł więc pomyślałem o bojlerze. Z instalacją nie ma problemu - są 3 fazy i zabezpieczenie na 25 amper. Podpowiedzcie czym się kierować przy szukaniu bojlera, czy 60l wystarczy na dwie osoby i jaką moc grzałki wybrać. I na koniec - patrzyłem na razie tylko w castoramie i ceny za taki baniak bardzo się różnią...od 300zł do 1000 albo i więcej - skąd takie różnice?
Powrót do góry

czessi
Poziom 4
Poziom 4

Post#13 23 Sie 2014 00:15   

Ten temat jest już może trochę stary ale zapewne sporo szukających pewnie te informacje za ważne może uważać. Używałem bojlera na gaz LPG ponad 5 lat. Od Wielkanocy 2014 zamontowałem bojler 80 L. (galmet) poziomy. Trochę się balem ze zużycie prądu będzie dosyć wysokie ale moje dotychczasowe doświadczenia wskazują iż koszt prądu wcale nie jest zbyt drastyczny. Bojler jest napędzany grzałką 1400 W. Okazało się ze nawet 4 osoby spokojnie mogą wziąść prysznic bez polewania zimą woda. Oczywiście nie można brać przykładów z amerykańskich filmów. Półgodzinne polewanie się ciepła woda to tylko amerykański zbytek i przykład do antyekologi. Technika polega na polaniu ciała, zawór zamknąć, namydlić się, umyć się, zawór otworzyć i się spłukać.
Bojler pracuje 2 godziny dziennie. O 5:00 włącza się na 30 min. i o 17:30 na 1.5 godziny. Temperatura nastawiona jest na 45 stopni. Jestem szczęśliwym człowiekiem. mam zawsze ciepłą wodę. Bojler obsługuje tylko łazienkę. W kuchni mam mały 5 litrowy bojlerek.
Dodatkowa rada: przed montażem bojlera zmień standardową anodę magnezową na tytanową. Niewielki dodatkowy koszt a smrodu zgniłych jaj nie ma. Bakterie legionelli są prawie wszędzie.
Pozdrawiam wszystkich.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Jaki bojler elektryczny dla dwoch osob?
Strona 1 z 1