Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zawór różnicowy źle działa?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Zawór różnicowy źle działa?
Autor
Wiadomość
rcgeo
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Przemyśl

Post#1 Post autora tematu 05 Paź 2009 18:14   

Witam ! Mam taki problem. Wymieniłem na zasilaniu powyżej pompy (patrz zdjęcie), stare rury o średnicy fi 50 na fi 28 miedź. Mam taki efekt że, po załączeniu pompy woda chodzi po krótkim obiegu (czyli pompa, zawór różnicowy,pompa)-bardzo mała ilość idzie wyżej. Tu mam pytanie czy powodem tego może być zredukowanie średnicy rury i jest duży opór czy może mam awarię zaworu różnicowego? A być może popełniłem kardynalny błąd i powinienem zredukować średnice zaraz po wyjściu z pieca. Chcę nadmienić, że jak pracuje pompa na 2 lub 3 biegu i zamknę na chwilę zawór odcinający za pompą a następnie otworzę go, to słychać jak kulka w zaworze różnicowym spada na dół zaworu i wtedy jest ok. Po dłuższym czasie mam wrażenie, że kulka jest wypychana do góry i pompa ponownie pracuje w krótkim obiegu.[i]

Załączniki:
Powrót do góry

artprox
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Pabianice

Post#2 05 Paź 2009 19:28   

Re: Zawór różnicowy źle działa ???

witam
może filtr jest zapchany za mało przepuszcza wody do pompy i kulka nie opada, sprawdz jeszcze czy pompa jest odpowietrzona i czy nie jest uszkodzona
powodzenia
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#3 05 Paź 2009 20:49   

Wyrzuć ten zawór zwrotny przed pompą
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Paź 2009 20:49   

Powrót do góry

rcgeo
Poziom 9
Poziom 9

Post#4 Post autora tematu 05 Paź 2009 21:20   

A jak sądzisz ,czy redukcja średnicy ma na to wpływ (opór) ?. Co do filtru to jutro odkręce i sprawdze ,a pompa tak jak pisałem we wstępie potrafi zassać kulke na trzecim biegu, ale tylko poprzez zamknięcie (na chwile-robi się podciśnienie) i otwarcie zaworu odcinającego za pompą.[i]

Dodano po 15 [minuty]:

do krzysio_sr . Dlaczego mam wyrzucić ten zawór zwrotny ?. To rozwiązanie działało przez co najmniej 7 lat kiedy wymieniłem na dwóch kondygnacjach grube rury na miedź. .Teraz wymieniłem powyżej pompy stare rury fi 50 i przeniosłem piec do innego komina i coś zaczęło działać nie poprawnie. Mam wrażenie jakbym miał zawór odcinający pomiędzy zaworem różnicowym a trójnikiem i zamknął go to bym wymusił obieg.Mam obawy że jest za duży skok średnicy 50 stal /28 miedź i są duże opory.
Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#5 05 Paź 2009 21:23   

krzysio_sr napisał:
Wyrzuć ten zawór zwrotny przed pompą

Właśnie po co ten zawór zwrotny i to chyba do zimnej wody i ta pompa poziomo
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Paź 2009 21:23   

Powrót do góry

akwedukt
Poziom 19
Poziom 19

Post#6 05 Paź 2009 21:25   

Pewnie ten zaworek zwrotny się zawiesił ,wyrzuć go.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Paź 2009 21:25   

Powrót do góry

rcgeo
Poziom 9
Poziom 9

Post#7 Post autora tematu 05 Paź 2009 21:49   

Ten zawór zwrotny i pompa jest na ciepłej wodzie.
W załączeniu nowe zdjęcie inne ujecie.
Na zaworze różnicowym strzałka jest do góry.
Proszę mi podpowiedzieć ,jeżeli miał bym wymieniać pompę,zawór różnicowy czy mam wymienić rury z cieplej wody na mniejsze średnice ??? np.28 .Czy zmiana średnicy rur jest konieczna? Byłem teraz w piwnicy i zrobiłem nastepujacy eksperyment ustawiłem pompe na trzeci bieg poczym wyłaczyłem i właczyłem prąd .słychać wyraźnie jak kulka zostaje zassana.Nie słychać tego efektu na I i II biegu.

Załączniki:
Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#8 05 Paź 2009 22:21   

Re: Zawór różnicowy źle działa?

Powrót do góry

Moritouri
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: ZielonaGóra

Post#9 06 Paź 2009 08:36   

Słuchaj ludzi jak Ci dobrze radzą. Już sama nazwa " zawór różnicowy" daje do myślenia. Działa on na zasadzie różnicy ciśnień. I jakieś podciśnienie i nadciśnienie musi być. Zawór zwrotny jak się zawiesi robi bałagan, gdyż ogranicza przepływ wody! Co zmniejsza różnicę ciśnień na zaworze. Zabrudzony filtr również! Tak na marginesie, to ten zawór zwrotny w tym miejscu nie ma merytorycznego uzasadnienia. Pompa obiegowa musi wytworzyć podciśnienie pod zaworem, a nadciśnienie nad nim, wówczas nie ma skracania obiegu. Zawór różnicowy może również źle działać poprzez różne zanieczyszczenia.Należy go sprawdzić.
Powrót do góry

rcgeo
Poziom 9
Poziom 9

Post#10 Post autora tematu 06 Paź 2009 17:59   

Bardzo dziekuję za rady.Napisze dlaczego ten nieszczęsny zawór zwrotny tu się znalazł.Siedem lat temu wstawiony został po to aby ,(tak mi i koledze się wydawało) piec gazowy, który był wtedy równolegle wpięty w system nie ogrzewał pieca weglowego. Dzisiaj to się robi za pomocą wymiennika -wtedy tego nie było . Przez siedem lat pracował zawór zwrotny bez problemu(piec gazowy też nie był używany). Teraz wyciąłem piec gazowy oraz grube rury -natomiast zawór zwrotny i cała reszta pozostała. Być może w najbliższą sobotę wyrzucę zawór zwrotny i zobaczymy-tu nie ma problemu bo nie trzeba spuszczać wody z instalacji. Większy miałbym problem, jeżeli musiałbym wymienić rure fi 50 na fi 28 --tą na ciepłej wodzie zaraz po wyjściu z pieca.Jeżeli to możliwe to podpowiedzcie czy trzeba wymienić tę grubą rurę?????????????.
Powrót do góry

Wirnick
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Katowice / Międzyrzecze

Post#11 06 Paź 2009 18:44   

Nie wymieniaj rury fi 50 - pomaluj i osłoń . Przy wymianie pieca poprawisz .
Powrót do góry

rcgeo
Poziom 9
Poziom 9

Post#12 Post autora tematu 01 Lis 2009 22:43   

Witam ! Dla zainteresowanych -problem został rozwiązany:D:D.W pierwszej kolejności wyrzuciłem ten nieszczęsny zawór zwrotny-był pokiereszowany ale to i tak nie rozwiazało problemu. Następnie wymieniłem zawór różnicowy-chociaż tak na oko nie widać żeby kulka była uszkodzona. Na końcu wszystkich zabiegów wymienilem łopatki w pompie (były lekko naruszone -być może od bardzo gorącej wody). Po tych zabiegach wszystko doszlo do normy. Wszystkim bardzo dziękuję za podpowiedzi.rcgeo
Powrót do góry

adek73
Poziom 1
Poziom 1

Post#13 28 Gru 2009 22:59   

Witam .
Dzięki podpowiedzi o wyrzuceniu zaworu zwrotnego z układu pompowego , pozbyłem się problemu gotowania wody w piecu.
Fakt ,że bez włączania pompki w moim układzie grawitacyjnym nie przechodzi przez zawór różnicowy ,tylko przez pompkę , ale ważne ,że się zamyka jak pompka zostaje załączona. zawór zwrotny mimo ,że nie był uszkodzony ograniczał mi moc pompki , może trochę za słaba. grunt ,że mi teraz dobrze grzeje. wielkie dzięki wszystkim . pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2009 22:59   

Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#14 29 Gru 2009 00:20   

Temat wyczerpany. Zamykam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Zawór różnicowy źle działa?
Strona 1 z 1