Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja pierwsza konstrukcja

Lukass008 11 Paź 2009 15:01 12363 15
  • Moja pierwsza konstrukcja

Założenia
    Już od jakiegoś czasu myślałem o zbudowaniu dobrego zestawu przy nie największych kosztach. Kolumny miały służyć do słuchania muzyki w moim pokoju. Na początku chciałem kolumny 3-drożne z dwoma głośnikami niskotonowymi ale skończyło się na jednym. Chciałbym tutaj serdecznie podziękować Pawlowi S. za udostępnienie wszelkich projektów.

Opis
    Kolumny zrobiłem na przetwornikach GDN-22-140-8-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ. Miałem już gotowy projekt kolumn a więc zabrałem się do roboty. Kupiłem w Polinku wszystkie części do zwrotnicy, rury BR i terminale i zacząłem powoli sklecać zwrotnicę. Wykonałem na płytce ścieżki metodą "żelazkową", powierciłem dziury i przylutowałem wszystkie elementy. Następnym etapem była budowa obudowy. Skręciłem ją wkrętami 4cm i dodatkowo skleiłem wikolem. Obudowa jest wykonana z płyty wiórowej i ma w środku każda po dwa wzmocnienia. Frezy wykonałem ręcznie wiertarką i frezem palcowym. Może nie są one idealne, ale po małych poprawkach praktycznie nie widać szczelin. W międzyczasie kurier przywiózł mi głośniki. Kolejną rzeczą, którą musiałem zrobić było oklejanie. W tym celu kupiłem fornir w "Centrum drewna i oklein" o barwie "dąb 0609 PS". Fornir kleiłem rozcieńczonym butaprenem. Po oklejeniu już tylko włożyłem głośniki i na odsłuch :D Podsumowując kolumny mają każda po 140 W (tyle ile niskotonowiec), a ich wymiary to 100x23,5x27cm (wys X szer X gł)

Odsłuch
    Kolumny zaskoczyły mnie swoimi możliwościami chociaż jeszcze nie miałem okazji ich przetestować w "normalnych" warunkach (wymiary mojego pokoju to 3,5x2,5m). Wszystkie tony są wyraziste ale zarazem żaden nie góruje. Bas schodzi dość nisko. Kolumn słucha się naprawdę z przyjemnością (szczególnie w pokoju nade mną :D)

Koszty
    Głośniki z przesyłką - 320zł
    Części do zwrotnicy, BR, terminale - 220zł
    Fornir z przesyłką + butapren - 130zł
    Płyta wiórowa - 50zł
    Kable, wkręty, kleje i rzeczy o których zapomniałem - ok 50zł
    Wrażenia z odsłuchu - bezcenne

Zdjęcia

Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja
    Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja
    Moja pierwsza konstrukcja Moja pierwsza konstrukcja

Fajne!
  • #2 11 Paź 2009 15:42
    Mitur23
    Poziom 23  

wszystko okay głośniki całkeim dobre Ty A Gdzie są zdjęcia? Pozdrawiam

• #3 23 Paź 2009 13:23
    Lukass008
    Poziom 8  

Zdjęcia już są. Proszę o opinie

• #4 23 Paź 2009 16:57
    fahu
    Poziom 8  

Mam pytanie czym napedzasz te kolumny?

• #5 23 Paź 2009 20:04
    pokry
    Poziom 11  

Mam pytanie odnoścnie forniru. nie przebijał klej przez okleine? mam w zamiarze okleić moje altusy 75 na nowo i mam problem bo przez okleine (dąb) 0.6 mm przenika klej nie iwem czy po polakierowaniu będą nieestetyczne ślady po lakierze czy bejcy. pozdrawiam

• #6 23 Paź 2009 20:36
    Mitur23
    Poziom 23  

A jak kleisz Jakim klejem Ja też tak kiedyś miałem Z butaprenem odczekaj nawet te 15 minut aż się zeschnie i będzie pół suchy i wtedy najkladaj fornir wtedy ci nie przesiąknie klej!!

• #7 23 Paź 2009 21:43
    koliuk
    Poziom 24  

A takie pytanie. Ubytki w drewnie lub miejsca z wkrętami czym wypełniać?

Jakaś szpachla do drewna?

• #8 23 Paź 2009 21:53
    Skipior
    Poziom 20  

Fornir wysmaruj z rana butaprenem lekko rozcieńczonym ( jakimś pędzlem to nanoś ), cienką warstwą... Po południu śmiało możesz kleić na butapren bez obaw przesiąknięcia. Taki patent, ale muszę powiedzieć, że kleić fornir na butapren to zły pomysł.

Kup większą pakę wikolu, i "wałkowanie" forniru wykonaj lekko/odpowiednio rozgrzanym żelazkiem. Dobra metoda :)

• #9 23 Paź 2009 22:18
    rucin_
    Poziom 21  

Dziury po wkrętach można wypełniać szpachlem samochodowym.Ja tak robiłem i jest ok

• #10 24 Paź 2009 14:03
    pokry
    Poziom 11  

Używałem kleju poliuretanowego z firmy wurth. Sprawdzałem na kawałku forniru dla próby i przyciskałem cegłą albo kolumną. Klej jest tak silny że po przebiciu na drugą stronę łączy się z ciężarem. Słyszałem że po wikolu okleina może się zmarszczyć i ogólnie nie powinno sie kleić klejem na bazie wody. jestem tylko ciekawy czy po przebiciu kleju na druga strone przetarcie drobnym papierem ściernym i polakierowaniu nie będą widoczne ślady.

• #11 25 Paź 2009 11:15
    Lukass008
    Poziom 8  

Kolumny napędzam Onkyo Integra A-8450. A co do forniru to kleiłem dość rozcieńczonym butaprenem, ale fornir nie jest przesiąknięty! Może tak się wydaje, ale proszę porównać zdj gotowej kolumny ze zdjęciem samego forniru (zdjęcie nr 8 licząc po kolei). Może barwa forniru nie jest dokładnie taka jak ta, którą podałem, co też mnie zdziwiło po otrzymaniu forniru, ale nie jest on przesiąknięty. A miejsca po wkrętach uzupełniałem szpachlą samochodową.
    P.S. Może trochę słabo przeczyściłem papierkiem i dlatego efekt nie jest idealny, ale to poprawię

• #13 26 Paź 2009 00:06
    Tabciu
    Poziom 9  

Trochę widac miejsca klejenia forniru na rogach ale projekt podoba mi się.

• #14 27 Paź 2009 00:49
    dabyl
    Poziom 11  

Lukass008 napisał:

Już od jakiegoś czasu myślałem o zbudowaniu dobrego zestawu przy nie największych kosztach. Kolumny miały służyć do słuchania muzyki w moim pokoju. Na początku chciałem kolumny 3-drożne z dwoma głośnikami niskotonowymi ale skończyło się na jednym. Chciałbym tutaj serdecznie podziękować Pawlowi S. za udostępnienie wszelkich projektów.

No i to jest właśnie wzorcowe podejście do tematu. Zapytać doświadczonych DIY'owców i do tego wysłuchać i skorzystać z ich rad a nie jakieś tam pchanie się w wielgachne głośniki o dyskusyjnej mocy 500W i do tego przypadkowe zwrotnice. Wielkie brawa za to!

3-way na STX to może nie jakaś wysoka półka ale z drugiej strony to całkiem niezły zestaw. Jeśli chodzi o samo wykonanie to jest, nie powiem, OK. Dwie rzeczy, do których można by się przyczepić to te, że kolumny to takie trochę standardowe "klocki" i nie mają w sobie tego czegoś, co zwracało by na nie uwagę no i faktycznie fornir trochę na krawędziach świeci. Ale to tylko detale bo kolumny powinny przede wszystkim grać. Wygląd jest co prawda zaraz za tym no ale to zawsze jednak drugie miejsce ;) Może kiedyś, jak Ci sie juz znudzi ich design, pomyślisz o jakichś scięciach krawędzi i nowym fornirze...

Podsumowując: pomimo lekkich niedociągnięć w estetyce, podejścia do tematu i wyboru zestawu można tylko pogratulować tak więc ciesz się ich brzmieniem.

Pozdrawiam

• #15 29 Paź 2009 17:38
    tapsiasz
    Poziom 1  

Witam, zainteresowały mnie te oto kolumienki i pozytywne komentarze z nimi związane. Jestem zainteresowany złożeniem czegoś bardzo podobnego. Był bym wdzięczny gdyby ktoś udostępnił schemat ścieżek i listę elementów jakie są potrzebne do tej zwrotnicy. Do tego przydał by mi się jeszcze długość i średnica bass reflex. Jeszcze takie małe pytanko czy trochę nie za drogo cię wyszły te zwrotnice, czy nie lepiej i taniej nie było by kupić już jakiś gotowych ?? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME