Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje info na temat głośnika RFT L3712.

mateusz885 11 Paź 2009 16:03 3615 16
  • #1 11 Paź 2009 16:03
    mateusz885
    Poziom 23  

Witam, ostatnio batmani prosili mnie o doprowadzenie kościelnych gratów do jakiegokolwiek stanu używalności, są tam dwie kolumny vermony, które mają 15" midbasy o modelu RFT L3712, na magnesach jest podane 100VA 8Ohm, w kolumnie znajdują się 4 jajkowate pseudo średnio-wysokotonowe głośniki. Objętość w jakiej pracuje ta 15" to jest ok. 125l i ma BR o średnicy 11cm na grubość płyty. Zdziwiło mnie, że na obudowie producent podał 50VA skoro midbas ma niby 100VA. Szukam jakichkolwiek parametrów tej 15", pokombinuje z objętością, strojeniem i wytłumieniem obudowy, dołożę do tej patologii gwizdek 9/70 i powinno być lepiej.

• #2 11 Paź 2009 16:42
    SzokalML
    Poziom 36  

Czemu uważasz, że to patologia?
    ale gwizdek warto dołożyć bo pewnie góra jest niewyraźna. w czasach jednak gdy produkowano te kolumny, najwyraźniej mało komu zależało na wysokich czestotliwościach.

• #3 11 Paź 2009 17:15
    398216
    Usunięty  
  • #4 11 Paź 2009 19:41
    mateusz885
    Poziom 23  

Wszystko fajnie, tyle, że sam doszełem do wniosku, że warto dołożyć do zestawu np. GDWT 9/70/1 (czyli to samo co 9/40 czy 9/80 tyle, że akurat takie gdzieś mam, a różnią się jedynie srebrną obwódką, a cewki są na tyle tanie, że nie trzeba się martwić jak je spalą). dj-MatyAS nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że wspomniane GDWT są całkiem niezłe, mają taki plus, że są tanie, regeneracja jest tania, a grają lepiej niż piezaki ;p po za tym mają sie nijak do sensowniejszych tonsili (12/19 czy tych z "napędem" od 12/19 ale małą okrągłą tubą. Dla mnie te 9/70/1 brzmieniowo wypadają nawet gorzej niż GDWT ze starej serii stxa (tych z bardzo cienkim plastikiem, z którego były zrobione horny). Zrobiliśmy mały offtop, ale wróćmy do tego o co pytałem, czy są dostępne jakieś parametry tej 15" RFT lub jajkowatych średnio-tonowych? Powiem szczerze, że szukałem ale nic nie znalazłem na ich temat. Ktoś eksperymentował z obudową dla tych 15"?

• #5 11 Paź 2009 19:43
    SzokalML
    Poziom 36  

Dj Matyas, to że były niezłe, , ale przyznasz, że nie była to ostra góra? :)

Rzeczywiście ciekawe, znam ten głośnik w wersji 50 VA, 100 VA - pierwsze widzę.

Myślę, że możnaby poprawić uszczelnienie kolumn, bo pewnie na styku tylnej ścianki może byc z tym kiepsko.

no i pobawiłbym sie strojeniem - pewnie jest wysokie z tym br na grubość płyty. Ale raczej na słuch - albo zmierzyć głośnik, bo parametrów fabrycznych TS raczej producent nie podawał w tych czasach, ale moge się mylić.

a co jest z nimi nie tak, skoro miałeś je doprowadzić do stanu używalności?

• #6 11 Paź 2009 19:48
    mateusz885
    Poziom 23  

SzokalML piszesz to samo co stwierdziłem w pierwszym poście, no kurdę wiem co zrobić, pytam jedynie o jakieś dane na temat tych głośników :) Generalnie ten zestaw hałasuje a nie "gada", dlatego pytam tak jak wyżej czy ktoś może już eksperymentował z obudową dla tych 15". Skoro parametrów raczej nie ma to moje pytanie się wyjaśnia.

• #8 12 Lis 2009 23:51
    mateusz885
    Poziom 23  

Do owych super kolumn trzeba dobrać wzmacniacz, myślałem o elmuzie 2x100W 8R, ostatnio miałem okazje takiego kupić za 150zł. Ale mam obawy, że jak się dorwie jakiś pelikan to na mikserku berka będzie świeciło pełne wysterowanie na wskaźniku ^^ Mam gdzieś padniętą elektronikę 2x60W i jak by ją ożywić to by pewnie nie był by zły wzmacniacz pod te kolumny.

Testowałem jedną kolumne z tym zamontowanym GDWT (zamontowałem je w wolne miejsca między "jajkami" - chyba najrozsądniejsze umiejscowienie) , w wersji "trial" 2,2uF+0,22mH i tłumik 5-6dB. Gadało to dość kulturalnie, da się słuchać na tym różnokolorowe brzmienia gitar z kawałków reggae, co najważniejsze była "średnica i góra" czyli da się tym zrobić gitarkę i wokal, a takie były założenia. Jutro poeksperymentuje z nieco wyższym cięciem tego 9/70/1 niż 6kHz.
    Generalnie to klepanie z byle g..... ale na potrzeby prób "zespołu" parafialnego powinno być OK.

P.S.
    Co się okazało po rozkręceniu drugiej kolumny? a no zonk.. jest ciut inny niskotonowy, tez sam producent ale magnes jak by ekranowany i jest naklejka 50VA ;]

• #9 13 Lis 2009 16:01
    SzokalML
    Poziom 36  

No elmuz byłby mimo wszystko lepszy ze względu na większą moc.

Cytat:
    Co się okazało po rozkręceniu drugiej kolumny? a no zonk.. jest ciut inny niskotonowy, tez sam producent ale magnes jak by ekranowany i jest naklejka 50VA ;]

no i to już brzmi znajomo :)

nie przesadzałbym z tym byle g***m. Brzmi to pewnie lepiej niż "eltrony".

• #11 13 Lis 2009 17:12
    DjMapet
    Poziom 42  

Widać kolumny były (w stanie wojennym :-) ) w serwisie i zamontowali co akurat mieli. Mnie w ZG-603 zamontowali GD 30/50 bo GDS-ów nie mieli na stanie.

GriGoor, jeśli masz tylko jeden głośnik, to najwyżej jakąś paczkę do git. basowej. Z dwóch można by sklepać jakieś pełnopasmówki/nadstawki. Suba na nim nie zrobisz.

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #12 13 Lis 2009 17:18
    _eddie_
    Poziom 32  

Mam gdzieś w graciarni takie cuś, ale niestety te głośniki się do niskiego grania nie nadają. Cewki szybko się nie spali ale za to bardzo łatwo go rozbujać i zakatować sinusoidą. Stąd wysokie strojenie i tu nic nie poprawiaj.

• #13 13 Lis 2009 19:59
    mateusz885
    Poziom 23  

Szczerze mówiąc miałem 4szt GD 30/100, które sprzedałem bo po prostu czas zna zmiany i w porównaniu do tych "serwisowanych" vermon nie dość, że było dużo głośniejsze to z GDWT 12/19 czy nawet mniejszymi tweeterami tonsila gadały ogólnie całkiem przyjemnie, stoi mi też w warsztacie eltron z dwoma GDSami 30/30 i osobiście w tamtych czasach to wybrał bym nadstawki na GDSach i uzupełnił to tweeterem bo same szerokopasmówki trzeba potraktować korektorem - w obu przypadkach moim zdaniem obudowa jest nieprzemyślana, są po prostu za duże, ale duże robi wrażenie (nawet 2 lata temu jak zabrałem na mszalny koncert nadstawki 12"+1" zamiast vermon niektórzy byli oburzeni, że biorę tak małe paczki ^^.

• #14 13 Lis 2009 20:32
    SzokalML
    Poziom 36  

no same szerokopasmówki na pewno nie dają rady. I tu mam na myśli zarówno eltrony jak i vermony. pasmo kończy się zdecydowanie za szybko, nawet do wokalu brzmi to zbyt "ciemno", chyba że ktoś gra naprawdę "garażowo".

• #15 14 Lis 2009 00:36
    mateusz885
    Poziom 23  

Najtansze uzywane ale sprawne GDWT tonsila mozna juz miec za jakies 10-15z/szt do tego bipolarny kondensator (nawet elektrolit) 2.2-1.5uF to 2-3zl/szt i delikatna ceweczka w granicach 0.2mH czyli jakies 3-4zl/szt i 2 rezystory (wystarcza najtansze 5W cementowe) w porywach 1zl/szt, a roznica bedzie znaczna. Oczywiscie kiedy zastosujemy drozsze elementy, nowe glosniki, zalozymy nowe okablowanie, terminal, jakis silikon do uszczelnienia itp koszta wzrastaja...
    Jutro ciag dalszy poprawek.

• #16 19 Lis 2009 20:14
    Vermon12
    Poziom 2  

posiadam dwa głośniki RFT 50 VA 8 ohm chciałbym zrobic jedną obudowę do tych głośniczków jaki litrasz proponujecie?
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #17 15 Sty 2016 18:47
    laaant
    Poziom 11  

L 3712 100 VA 8 om
    50-6 khz
    r 48hz
    Jajka
    max 16 khz
    8 Va 8 om

Szukaj w ofercie