Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa monitorów ala Piano Craft

Shakemaster 11 Paź 2009 21:07 8900 29
  • Budowa monitorów ala Piano Craft
    Witam.

Oto przepis na łatwe w budowie i tanie dwudrożne monitory na bazie przetworników TESLA
    Zasada podstawowa zakładała maksymalna prostotę konstrukcji, korzystanie z ogólnie dostępnych elementów, a jednocześnie uzyskanie brzmienia przewyższającego tanie konstrukcje dostępne w sklepach
    Za wzór "designu";) posłużyły kolumny od dużego Piano Crafta (zachowano te same proporcje przedniej ścianki)

Opis budowy:

Użyte przetworniki to ARN 150-03/8 i ARV 104-4/8.

Skrzynki o pojemności 8,80 l zostały wykonane z płyty wiórowej grubości 1,1 cm, bez jakiegokolwiek wytłumienia wewnątrz (dzięki temu grają tez ścianki kolumn). Ścianki boczne i tylna są ze sobą na trwale połączone. Natomiast przednia sciane mozna odkrecic od reszty - aby zachowac szczelnosc zostala ona wyklejona na krawedziach gabka do uszczelniania okien. Otwor bass reflex znajduje sie z tylu, zas sama rura to tekturowy cylinder (taki od folii od zywnosci). Na koniec skrzynki zostaly oklejone czarna blyszczaca okleina.

Jak juz wspominalem - pojemnosc skrzynek to 8,80 l, srednica bass reflex to 3 cm a dlugosc 9,5 cm. Calosc jest strojona na 45Hz co na wykresie w WINISD daje obraz jak ponizej. Takie rozwiazanie podyktowane zostalo checia lekkiego podbicia niskich tonow, ktore sila rzeczy nie moga byc zbyt glosne z malych monitorkow.
    Przy skladaniu tego typu konstrukcji wazna jest oczywiscie dokladnosc. Drobne odstepstwo np. od pojemnosci skrzynki albo srednicy czy dlugosci bass-reflexu skutkuja albo komplnetna utrata basu, albo lomotem. Dlatego tak czy inaczej trzeba na koncu dostroic calosc na sluch (ja koniec koncow musialem w niewielkim stopniu manipulowac dlugoscia rury)

Jako zwrotnicy uzylem wpietego szeregowo z wysokotonowka kondensatora MKT 1uF. Rozwiazanie moze troche prymitywne, jednak dobrane eksperymentalnie - probowalem roznych kombinacji z klasycznymi zwrotnicami, jednak zawsze cos bylo nie tak - a to "sypalo piachem", albo znow wysokie gdzies ginely, albo byly slyszalne dobrze, ale calosc brzmiala nieprzyjemnie i ostro. Koniec koncow najbardziej mile dla ucha efekty dawalo wlasnie zamocowanie kondensatora 1uF. Co za tym idzie glosnik niskotonowy nie jest w zaden sposob tlumiony od gory. To pozwala wyciagnac z niego maximum srednich tonow - w przeciwnym wypadku zadanie to spoczeloby na glosniku wysokotonowym, ktory ograniczony nizej nie radzil sobie niestety zbyt dobrze z reprodukcja dzwieku

Efekt koncowy:
    Kolumny powstaly po trosze jako eksperyment, a tymczasem brzmienie okazalo sie byc zaskakujaco dobre jak na prostote i taniosc tej konstrukcji
    Dzwiek jest czysty i przyjemny dla ucha, nic nie drazni i nie meczy, a przy odpowiednim usytuowaniu kolumn oraz pozycji sluchacza basu jest calkiem sporo, a i zejsc potrafi dosc nisko.

Warto jednak pamietac, ze wlasciwy efekt koncowy zalezy w ogromnym stopniu od ustawienia monitorow.
    Kolumny graja sciankami i maja bass-reflex z tylu. Nalezy zatem zapewnic im odpowiednia przestrzen po bokach i z tylu. Ustawianie kolumn "po katach" lub gdzies przy scianie albo w szafce skutkuje albo koszmarnym dudnieniem, albo brakiem niskich czestotliwosci. Jezeli juz musimy ustawic monitorki blisko sciany warto zatkac bass-reflexy gabka. Generalnie odpowiednie ustawienie kolumn + pozycja sluchacza daja w efekcie swietne brzmienie za smieszna w gruncie rzeczy cene. Warto tez pamietac aby nie podlaczac do tych kolumn zrodel lub wzmacniaczy z charakterystyka upodobniajaca sie do litery V ;) poniewaz z uwagi na takie a nie inne przetworniki zacznie brakowac srednich czestotliwosci (no chyba, ze ktos tak lubi ;).

Glosniki graja w zestawie:
    - wzmacniacz na LM3875
    - lekko modyfikowany CD Denon DCD-595
    - tuner Yamaha TX-492
    - deck Sony TC-411

Koszt calosci:

Glosniki: 160 zl (allegro)
    drewno: ok 40 zl
    reszta: ok 30 zl

w sumie okolo 230 - 240 zl

Budowa monitorów ala Piano Craft Budowa monitorów ala Piano Craft Budowa monitorów ala Piano Craft

Fajne!
  • #2 12 Paź 2009 05:21
    Usunięty
  • #3 12 Paź 2009 07:22
    bartods
    Poziom 16  

Widzę że kolega nie korzystał z programu WinISD. Jest to po prostu screen z tego programu który obrazuje przybliżoną charakterystykę głośnika w obudowie obliczoną z danych głośnika i obudowy, niestety z reguły jest daleki od prawdy. Proponuje koledze ściągnąć SPECTRALAB RTA jest to program którym bez większych problemów można zbadać charakterystykę.

• #4 12 Paź 2009 08:18
    mtaton
    Poziom 21  

Super tylko tyl też mogleś okleić.
    Ale ważne że jesteś zadowolony :)

Pozdrawiam Mateusz

• #5 12 Paź 2009 09:39
    Q-mac
    Poziom 22  

Zawsze myślałem, że obudowę się wzmacnia właśnie po to by nie "grała" bo może wprowadzić nieprzyjemne rezonanse... Co do wysokotonówki to popieram dobór zwrotnicy na słuch. Niemniej w zakresie od 7-8 kHz, ARV radzi sobie już napewno lepiej niż ARN. Dobór głośników i stworzoną obudową robią wrażenie-podsumowywując bardzo ładny projekt ;)

• #6 12 Paź 2009 10:28
    skaktus
    Poziom 37  

Wszystko całkiem ładne, ale ta okleina jest brzydka. Widać że z tyłu odstaje a z kolei na łączeniach jest źle docięta...względy estetyczne nie są u ciebie dopracowane.

• #7 12 Paź 2009 18:21
    Mihas66
    Poziom 22  

Nie wiem albo to jakiś żart abo ja jestem ciemny... Obudowa ma grać przecież to jest tragiczne i tego każdy chce unikać bo to dobrze nie gra tak samo tunel bas refleks z tubki tekturowej toż to prawie gra wszystko jak membrana bierna no ale nie słyszałem to się nie wypowiadam... Kurcze czy to tak ciężko kupić pożądany tunel bas refleks za 5zł sztuka i napchać watoliny ze starego łózka i od razu lepiej gra... Sam posiadam kolumienki zg25c owszem to zamknięta konstrukcja ale w fazach testów wyjąłem gąbkę i dużo słabiej mi to grało więc nie wiem co to za twoje cudaki...

• #8 12 Paź 2009 21:58
    mkpl
    Poziom 37  

Kolumny ok ;) podobają mi się ;D i może będę się wzorował
    Natomiast zmienił bym BR na rasowy plastikowy o większej śrenicy lub nawet lepiej BR szczelinowy ;)
    Co do tłumienia BR się nie tłumi a przynajmniej tak mnie uczono. Br liczymy dla konkretnej objetości widzianej przez glośnik, dodając tłumienie głośnik widzi więcej przestrzeni wiec wszystko się nam elegancjo rozstraja.
    Te maskowania srub na panelu przednim szpecą :| proponuje zamaskować a jak? Wystarczy kawalek sklejki z wklejonymi kołkami meblowymi tak aby wchodziły na wcisk w główną skrzynię a w calosć wkręcanie były głośniki i mamy wszystko pomaskowane ;D
    Przydała by się jeszcze maskownica na głośniki. Wiem wiem glośniki są piekne i nie można oderwać wzroku od wibrujacej membrany basu, niestety goście i inni lubią sobie ją pomacać powciskać etc a takto nie kusi
    :D

Jeśli chodzi o zwrotnice. Owy 1uF już zwrotnicą jest choć odpowiednio dobrana o chk-ce 12db/okt zapewniła by napewno lepszy efekt

• #9 12 Paź 2009 23:16
    Shakemaster
    Poziom 9  

Witam i dziekuje za wszystkie komentarze i uwagi.

Co do wygladu zewnetrznego (tzn. kwestia okleiny i maskowania srub) to zgoda, moze byc lepiej ;) Mysle, ze najlepiej pewnie byloby zrobic cos na ksztalt lakieru fortepianowego jak wlasnie w Piano Craft'cie. Tylko czy ktos ma koncepcje jak to w miare prosto wykonac w warunkach domowych ?

Rozwiazania konstrukcyjne - wiem, pewne rzeczy sa kontrowersyjne ;) ale coz... Np. wytlumienie w srodku - kiedy takowe bylo kolumny nie graly tak jak teraz (brakowalo srednich). Mysle, ze czasem warto lamac pewne zasady w ramach tzw. eksperymentu ;) Generalnie skrzynki sie wzmacnia zeby scianki nie drzaly. Tu jednak fakt, iz kolumny graja cala obudowa daje ciekawy efekt wiec... czemu nie ;) Mysle, ze to troche jak Gainclonami - sporo osob wklada tam do zasilacza pojemnosci rzedu 1000 uF no i... jedni sie pukaja w glowe, a innym sie podoba ;)
    Rowniez tak jak napisalem, ogromnie duzo zalezy od pomieszczenia, oraz ustawienia kolumn i pozycji sluchacza. Wsadzenie tych monitorkow do kata albo pod sciane kompletnie rozwala ich brzmienie...
    Co do BR to nie moglem w okolicznych sklepach znalezc niczego sensownego (tzn. albo srednice byly za duze, a to wiaze sie z dluzszym tunelem ktory sie nie miesci w obudowie) albo tez scianki byly jakies cienkie. Dlatego kompromisowo jest rurka. Zreszta ta rurka tekturowa ma ponad 2 mm grubosci (to nie jest tekturka w stylu "srodek papieru toaletowego";) wiec nie jest wcale tak zle ;)

Tak czy inaczej - w kwestii estetyki mam ochote cos wykombinowac z tym lakierem, ale brzmienia na razie bym nie ruszal.

• #10 13 Paź 2009 18:01
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    kiedy takowe bylo kolumny nie graly tak jak teraz (brakowalo srednich)

A kombinowałeś z różnymi materiałami na wytłumienie? Pewnie dałeś coś zbyt luźnego i podbiłeś jeszcze bas który przesłonił średnice. Moim zdaniem warto poeksperymentować z innymi materiałami, z doświadczenia wiem, że ciekawe efekty daje użycie kilku różnych materiałów jednocześnie.

Ogólnie jak na taki budżet to konstrukcja ok, jak sam napisałeś nie kupi się takiej w sklepie za tą kasę. Zresztą cały Twój zestaw do słuchania muzyki oceniam bardzo pozytywnie, bo 90 % "zwykłych ludzi" kupiłoby za tę kasę jakąś miniwieże, a te nawet nie umywają się do takiego sprzętu.

• #11 13 Paź 2009 19:27
    398216
    Usunięty  
  • #12 14 Paź 2009 11:33
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Panowie.
    Coś dobierane na słuch, coś zasymulowane, w jakąś obudowę wciśnięty b-r z, za przeproszeniem, papieru toaletowego. Filtr 1 rzędu na głośnik wysoko-tonowy w postaci kondensatora 1µF to nieporozumienie. W ten sposób musi powstać niewiarygodnie wielka dziura w paśmie słyszalnym. "Nie wtajemniczonym" proponuję skorzystać z któregokolwiek symulatora zwrotnic. :D
    http://poszukaj.elektroda.pl/search.php?mode=...d=286433&sid=689c043b5700690302f2a4a705d4e84a
    Do tego "grające" obudowy.
    Znając te przetworniki, pomimo dużej wyobraźni, jakoś w głowie mi się nie mieści, że tak zaaplikowane głośniki mogą się podobać.
    Reasumując.
    Należy usztywnić obudowy, wymienić b-r oraz wykonać zwrotnicę nie na słuch, który jak widzimy może być zawodny.
    Zgodzę się jedynie w kwestji rozstawienia zestawów głośnikowych.

• #13 14 Paź 2009 16:47
    mateusz885
    Poziom 23  

Tesle są generalnie bez rewelacji, ale na pewno można wycisnąć z nich więcej niż oferuje chińske stereo z rtv/agd. (piano craft nie słyszałem, choć wielokrotnie widziałem i daleko wizualnie do oryginału). Brak zwrotnicy. Projektów zwrotnic do takiego zestawienia przetworników jest sporo w sieci. Nie chcesz dudnienia? to zrób tunel br z przodu, a nie taki monitor dmucha blisko ściany i jest wielki duden xd. Przyzwoite głośniki, dobrze, że nie chińskie cudaki. Wykończenie - kwestia gustu, ale niedokładność jest negowana zawsze. "To coś" co odpowiada za podłączenie monitorów do końcówki mocy chyba ucięte od jakiś chińskich satelit z kina domowego z biedronki, można wierzyć lub nie ale nawet przy teslach pod unitrą kiepskie okablowanie robi różnice w brzmieniu.

• #14 14 Paź 2009 19:15
    Erni90

Poziom 20  

Czy te obudowy pomalowałeś emalią? widać straszne nierówne ścianki, można to zaszpachlować dotrzeć na gładko i było by dużo lepiej. Obudowę powinno się wzmocnić żeby ścianki nie grały! Moim zdaniem na głośnik niskotonowy czy tam nisko-średnio tonowy powinno się dawać zwrotnice właśnie dlatego żeby wycisnąć z niego max ładny dźwięk bo tak to jest obciążony wysokimi a wtedy kupa.

• #15 14 Paź 2009 23:24
    Shakemaster
    Poziom 9  

Witam i... oto odpowiedz zbiorcza, spozniona ale szczera ;)

>Erni90
    >Czy te obudowy pomalowałeś emalią? widać straszne nierówne ścianki
    >mateusz885
    >Wykończenie - kwestia gustu, ale niedokładność jest negowana zawsze.

Co do estetyki - zgoda. Jak juz wspominalem, te kolumny z zalozenia powstaly po trosze jako eksperyment. Ciezko bylo przewidziec jak to zagra wiec estetyka chwilowo odeszla na plan dalszy. Teraz - jako, ze mi sie brzmieniowo spodobalo - mam ochote je poprawic od strony wygladu - a wiec zostanie wszystko wyrownane no i zastanawiam sie co tu zrobic, zeby pokryc je od zewnatrz czyms w rodzaju czarnego lakieru jak na fortepianie. W sumie mam tez ochote wpuscic glosniki w przednia scianke... ale to sie wszystko jeszcze wyklaruje. Tak czy inaczej wyglad idzie do poprawki

>Tomq
    >A kombinowałeś z różnymi materiałami na wytłumienie? Pewnie dałeś coś zbyt luźnego
    >i podbiłeś jeszcze bas który przesłonił średnice.

Moglo tak byc, ze bas przeslonil srednie. W sumie z roznymi materialami jednoczesnie na wytlumienie mozna byc sprobowac.

>dj-MatyAS
    >Nie za bardzo rozumiem ...czy to ma być Bass-Reflex, czy rodzaj otworu stratnego?
    >Bo z foto jasno wynika, że tunel jest zapchany gąbką...?

Ta fotka faktycznie troche mylaca. Chodzi o to, ze mialem niedawno przeprowadzke, nie bylo za bardzo jak kolumn ustawic no i chwilowo wyladowaly pod sciana. A ze pod sciana dudni wiec - tez tymczasowo jest gabka. Z gabka generalnie tez graja OK tyle, ze basu mniej... wiadomo...

>przemo-lukas
    >Filtr 1 rzędu na głośnik wysoko-tonowy w postaci kondensatora 1µF to nieporozumienie.
    >W ten sposób musi powstać niewiarygodnie wielka dziura w paśmie słyszalnym.
    >SzokalML
    >Wg. kalkulatora 1 uf w zwrotnicy odcina głośnik 8 ohm na 20 000 hz....?
    >Tyle, że to zwrotnica, pierwszego rzędu, więc może dlatego cokolwiek z niego słychać.

Oczywiscie, ze 1uF odcina powyzej 20kHz. Tyle, ze koledzy zapomnieli, iz ta wysokotonowka ma o 7dB wieksza efektywnosc od nisko-sredniotonowca. Tym samym glosnik slychac ;) a na dodatek nie trzeba dokladac tlumika. Absurdalnie proste ;)

>mateusz885
    >"To coś" co odpowiada za podłączenie monitorów do końcówki mocy chyba ucięte od jakiś
    >chińskich satelit z kina domowego z biedronki,

To normalny miedziany, srenicy ok 2mm kabel glosnikowy. Fakt, ze kosztowal moze z 2 zl za metr, ale co z tego ? Kabel ma dobrze przewodzic prad - ten przewodzi.

>przemo-lukas
    >b-r z, za przeproszeniem, papieru toaletowego.

Rurka tekturowa jest gruba i sztywna i prawde mowiac lepiej (choc nie idealnie rzecz jasna) spelnia swoje zadanie niz co niektore b-r zrobione z jakiegos cienkiego plastiku. Ale koniec koncow b-r bedzie wymieniony tyle, ze najprawdopodobniej na rure z PCV (taka wodociagowa) jak znajde stosowny rozmiar

>przemo-lukas
    >Panowie. Coś dobierane na słuch, coś zasymulowane
    >Należy usztywnić obudowy, wymienić b-r oraz wykonać zwrotnicę nie na słuch,
    >który jak widzimy może być zawodny.

O... i tu dochodzimy do sedna problemu ;) Otoz gdybym kazal posluchac tych glosnikow roznym osobom to jedni zmieszali by je z blotem, innym by sie spodobalo, a jeszcze dla innych bylyby przecietne. I wlasnie w tym rzecz - kazdy inaczej slyszy !!! Nie ma obiektywnie dobrego brzmienia. A kolumn nie slucha mikrofon pomiarowy tylko czlowiek. Mozna zaprojektowac idealnie liniowe przetworniki ktore dla wielu osob moga brzmiec nijak.
    Wiec co jest zlego w projektowaniu na sluch ?

Albo... dlaczego scianki obudowy nie moga grac ? Owszem - czesto grajaca obudowa = znieksztalcenia i zaburzenia w pasmie. Ale mozna tez potraktowac obudowe jak pudlo rezonansowe. Jesli z jakiegos powodu w pewnych przypadkach gra to dobrze... to co w tym zlego ? ;)

>SzokalML
    >Cóż, chętnie bym się dowiedział mimo wszystko jakie są korzyści z rażąco małej pojemności
    >kondensatorów w zasilaczu.

I tu sprawa ma sie podobnie, jak w odpowiedzi wyzej. Ja zrobilem dwa wzmaki typu Gainclone - jeden na LM1876 i ten ma normalny zasilacz, a drugi na LM3875 z 1000uF kondami. Nie wiem z czego to wynika, ale brzmienie tego ostatniego jest intrygujace. Owszem, moze nieprzefiltrowane napiecie wprowadza znieksztalcenia, moze to i jest niezgodne z zasadami, ale skoro tak wielu ludziom sie to podoba (mi tez:), to dlaczego od razu mielibysmy pozbawiac sie przyjemnosci sluchania takich dziwolagow tylko dlatego, ze "tak sie nie buduje wzmacniaczy" ? Sluchanie muzy za posrednictwem Gainclone'a daje ludziom radosc i niech tak zostanie ;)

• #16 15 Paź 2009 09:22
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    To normalny miedziany, srenicy ok 2mm kabel glosnikowy.

? Z proporcji zdjęcia Ja bym powiedział, że to max 1 mm. 2,5 mm (2 mm to raczej rzadko robią) już ledwo wchodziłby do takiego terminalu.

Cytat:
    brzmienie tego ostatniego jest intrygujace.

Tzn.? Mógłbyś szerzej opisać?

• #17 15 Paź 2009 09:28
    przemo-lukas

Shakemaster
    Nie obraź się, ale w pewnym stopniu jesteś rewolucjonistą. W ten sposób można wytłumaczyć każdą konstrukcję, która jest, że tak powiem, nie najwyższych lotów. Twoje tłumaczenie jest następujące: wygląd to drugorzędna sprawa a mi "akustycznie" podoba się jak jest.
    P.s.
    Po Twoim awatarze i używanym aparacie fotograficzym, można było by spodziewać się lepszych fotografii. Z ustawionym balansem bieli tak, aby fotografie nie były czerwone. Miałeś czas na ustawienie nastaw, przecież to Twoja konstrukcja, w dodatku martwa natura :D . To nie reporterka. Jeśli nie używasz "rawów" to przynajmniej manualnie ustawiasz balans bieli wg wzorca. Po za tym obiekt "leci" na różne strony. Słabe światło. Oczywiście zawsze można tłumaczyć, że tak Ci się podoba. :idea:

A moim zdaniem wszystko zrobione jest "na odwal", więc nie możesz liczyć, że będę Twoją konstrukcją i sposobem prezentacji zachwycony. :D

• #18 15 Paź 2009 10:06
    Shakemaster
    Poziom 9  

>SzokalML
    >Z proporcji zdjęcia Ja bym powiedział, że to max 1 mm. 2,5 mm (2 mm to raczej rzadko robią)
    >już ledwo wchodziłby do takiego terminalu.

Zmierzylem - i w ferworze odpowiedzi mocno przegialem - faktycznie jest ok 1,3 mm tyle ze izolacja mylaco gruba i stad odruchowo podkrecilem ten rozmiar... tak wiec ma kolega racje.
    A przegialem bo... jestem tzw. "antykablarzem" ;) i gdy zaczyna sie dyskusja na temat kabli, to zwykle odruchowo przeginam ;)

>Cytat:
    >brzmienie tego ostatniego jest intrygujace.
    >Tzn.? Mógłbyś szerzej opisać?

Ja powiedzialbym, ze to cos w rodzaju subtelnych specyficznych znieksztalcen. Tym samym dzwiek najpewniej nie jest 100% wiernie reprodukowany ale moze wlasnie dodawanie czegos do sygnalu powoduje, ze wielu osobom sie to podoba. No nie wiem... mnie akurat to pasuje - sadzac po opiniach w sieci - takich osob jest sporo wiec pewnie kwestia gustu ;)

>przemo-lukas
    >Shakemaster
    >Nie obraź się, ale w pewnym stopniu jesteś rewolucjonistą.

No jestem ;)

>W ten sposób można wytłumaczyć każdą konstrukcję, która jest, że tak powiem, nie najwyższych
    >lotów. Twoje tłumaczenie jest następujące: wygląd to drugorzędna sprawa a mi "akustycznie" podoba
    >się jak jest.
    >A moim zdaniem wszystko zrobione jest "na odwal", więc nie możesz liczyć, że będę Twoją
    >konstrukcją i sposobem prezentacji zachwycony. :D

Wszystko prawda, ale... niech kolega zwroci uwage na moj opis:

"Zasada podstawowa zakładała maksymalna prostotę konstrukcji, korzystanie z ogólnie dostępnych
    elementów, a jednocześnie uzyskanie brzmienia przewyższającego tanie konstrukcje dostępne w sklepach"
    "Kolumny powstaly po trosze jako eksperyment, a tym czasem brzmienie okazalo sie byc zaskakujaco
    dobre jak na prostote i taniosc tej konstrukcji"

Czyli chcialem pokazac, jak maksymalnie malym kosztem zrobic kolumny grajace lepiej od przecietnego sprzetu sklepowego. A ponadto bylem ciekaw, co sie stanie kiedy zlamie sie kilka glownych zasad, a wiec... grajace scianki, minimalistyczna zwrotnica itd. Tak wiec byla to idea ktora chcialem przetestowac. Efekt koncowy trudny byl do przewidzenia, wiec ciezko bylo wchodzic w wieksze koszta. A, ze mimo wszystkich uproszczen konstrukcja pozytywnie zaskoczyla, wiec teraz jest pole do poprawek i dalszych eksperymentow. Przeciez ja nie twierdze, ze to high-end ;)

• #19 15 Paź 2009 13:49
    przemo-lukas

Shakemaster napisał:

Wszystko prawda, ale... niech kolega zwroci uwage na moj opis:
    "Zasada podstawowa zakładała maksymalna prostotę konstrukcji, korzystanie z ogólnie dostępnych
    elementów, a jednocześnie uzyskanie brzmienia przewyższającego tanie konstrukcje dostępne w sklepach"...

Więc podniosę rzucone rękawice. Postaram się umieścić konstrukcję prostszą, tańszą i spełniającą założenie: uzyskanie brzmienia przewyższającego tanie konstrukcje dostępne w sklepach. Tak aby niski budżet nie był tłumaczeniem słabych konstrukcji. :idea:

• #20 15 Paź 2009 15:25
    398216
    Usunięty  
  • #21 15 Paź 2009 18:21
    Usunięty
  • #22 16 Paź 2009 00:24
    Shakemaster
    Poziom 9  

Cytat:
    przemo-lukas
    Więc podniosę rzucone rękawice. Postaram się umieścić konstrukcję prostszą, tańszą i spełniającą założenie: uzyskanie brzmienia przewyższającego tanie konstrukcje dostępne w sklepach. Tak aby niski budżet nie był tłumaczeniem słabych konstrukcji.

Mysle, ze pomysl ze strony kolegi bardzo dobry, tym bardziej, ze i mnie chodza po glowie rozne inne rozwiazania budowy kolumn z cyklu "tanio i prosto" ktore mam ochote zaprezentowac. Zaprezentowac tym razem w taki sposob, zeby nie bylo ze robie "na odwal" ;) A koniec koncow - bedzie to z korzyscia dla czytelnikow bo jednak ludzie szukaja na elektrodzie inspiracji i moze sie naszymi konstrukcjami zainspiruja
    Cytat:
    dj-MatyAS
    Jakoś nie mogę się doczekać na rozwianie moich wątpliwości dotyczących BR...
    Jak już pisałem - bardziej to przypomina otwór stratny. Z tym, że jeśli tak jest - to pytanie : w jaki sposób został dobrany materiał tłumiący, jego ilość i wielkość samego otworu.

No przeciez pisalem, ze zatkalem bass reflex tylko chwilowo bo kolumny stanely pod sciana i za bardzo dudnilo. Tak wiec odpowiadam: ta rurka to bass-reflex (zatkany tymczasowo).
    Cytat:
    Jeśli natomiast miał to być klasyczny Bass-Reflex ; nie widzę sensu zatykania otworu,

Ale dlaczego ? Zatkanie zmniejsza ilosc basu - jesli przy danym ustawieniu kolumn jest go nienaturalnie duzo (dudni) to czemu nie zatkac. A przy innym ustawieniu kolumn (przestrzen z tylu) odetkac. Co w tym zlego. Producenci kolumn tez tak robia (tzn. dodaja do kolumn zatyczki). Nie wydaje mi sie wiec zatykanie B-R czyms niezwyklym
    Cytat:
    sroka
    Zauwazylem ostatnio ze na forum pojawil sie nowy trend. Mianowicie bardzo duzo mowi sie o instalowaniu bass reflex. Co nowa konstrukcja to bass reflex. Czy to jest uzasadnione teoretyczno-praktycznie zeby w tak malych kolumnach instalowac te bass reflexy? Chcialbym zobaczyc wykres charakterystyki tych kolumn.

A co zlego w bass-reflexie. Widywalem mniejsze kolumny z b-r, w koncu jest on od tego, zeby wykorzystac energie z tylu membrany. A wykres charakterystyki jest na samej gorze watku

• #23 16 Paź 2009 00:43
    Usunięty
  • #24 16 Paź 2009 14:50
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Shakemaster nie obraź się, ale przypomina mi się na widok tego tematu "artysta" z pierwszej części idola ;). a'la piano craft? Ja tu nie widzę nic wspólnego z piano craftem, no może gabaryty. Czekam z niecierpliwością na efekt, zapewne nokautujący rękawic podniesionych przez Przemka ;).

Chwała Bogu, że tą paskudną okleinę możesz ściągnąć, oszlifować i położyć fornir, rolkę od "srajtaśmy" wyciągnąć i zainstalować tunel b-r za 5 zł, jak chcesz, to Ci pożyczę.

I błagam, zrób to. Zobacz co ludzie piszą.

Pozdrawiam.

• #25 16 Paź 2009 23:33
    Shakemaster
    Poziom 9  

... i w ten oto sposob z calego watku ludzkosc zapamieta tylko historie rolki papieru toaletowego i rzucanie sie rekawicami ;)

Cytat:
    parish12
    Chwała Bogu, że tą paskudną okleinę możesz ściągnąć, oszlifować i położyć fornir, rolkę od "srajtaśmy" wyciągnąć i zainstalować tunel b-r za 5 zł, jak chcesz, to Ci pożyczę.
    I błagam, zrób to. Zobacz co ludzie piszą.

No przeciez napisalem: " teraz jest pole do poprawek i dalszych eksperymentow"
    czytac prosze uwaznie... :D

• #26 16 Paź 2009 23:43
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Czytam uważnie, lecz pytanie rodzi się jedno: Czy potrzebowałeś umieścić tutaj konstrukcję, żeby zacząć poprawki? Potrzebowałeś tego "kopa" którego dali Ci tutaj ludzie? Nie widziałeś wcześniej co złego z tego wyszło, co możesz naprawić żeby zebrać pozytywne opinie? Tylko o to mi chodziło w momencie kiedy pisałem poprzedni post.

Pozdrawiam.

• #27 17 Paź 2009 00:16
    Shakemaster
    Poziom 9  

Widzisz... rzecz w tym, ze pewne rozwiazania zawarte w tych kolumnach (brak tlumienia, zwrotki itd) byly wybitnie nieprzewidywalne. Rownie dobrze po zlozeniu monitorki mogly zagrac tak, ze caly pomysl znalazlby sie od razu w koszu. A skoro tak, to ciezko bylo na poczatku inwestowac w wyglad zewnetrzny. Ale poniewaz idea uproszczen i zlamania pewnych zasad dala calkiem pozytywny rezultat w brzmieniu, wiec w tej sytuacji jak najbardziej sluszne jest dopracowanie kwestii wygladu

No i zgoda - byc moze moglem poczekac, obedrzec je z okleiny, zalozyc porzadny b-r i wtedy dopiero pokazac fotki. Pewnie nie byloby wtedy czepiania sie o papier toaletowy tylko dyskusja bardziej skupilaby sie na tym czy np. grajace scianki w kolumnie moga dac pozytywne efekty czy nie... Choc jak znam zycie, i tak wiekszosc stwierdzilaby, ze np. "grajace scianki" nie maja sensu (mimo iz sami nigdy w ten sposob nie eksperymentowali...)

• #28 17 Paź 2009 12:31
    398216
    Usunięty  
  • #29 17 Paź 2009 23:37
    Shakemaster
    Poziom 9  

Sadze, ze w ostatnich wypowiedziach jest jednak pewna przesada. Kolumny nie zostaly zrobione na oko, poniewaz podstawowe parametry (objetosc i b-r) zostaly wyliczone i przedstawione na wstepie.
    Zas co do tlumienia na sciankach to nie moglem znalezc materialu, ktory czegos by nie zaburzal (a to rozlazly bas, a to cos ze srednimi nie tak) Uznalem wiec, ze zamiast pchac do srodka byle co, lepiej (wbrew zasadom) pozostawic scianki niewytlumione poniewaz dalo to w tym wypadku lepszy rezultat - proste.
    Nie czuje sie napadany, po prostu staram sie odpowiadac na pytania. Nie pisalem tez, ze kolumny sa idealne - wymagaja poprawy estetyki, jej forma zas jest taka a nie inna z przyczyn podanch wyzej.

Mysle, ze trzeba by podsumowac sprawe tak: zaproponowalem idee zbudowania kolumn maksymalnie prosto i tanio tak, by zagraly lepiej od przecietnych sklepowych. W watku pojawily sie uwagi jak zmienic pewne elementy (np. kwestia tlumienia czy zwrotnicy), byla tez i krytyka. W tym drugim przypadku konstruktywnie zachowal sie kolega Przemo-lukas, ktoremu wprawdzie nie odpowiadalo moje rozwiazanie ale zadeklarowal chec zaproponowania wlasnej konstrukcji. I chwala mu za to. Zapraszam wiec i inne osoby do dzielenia sie pomyslami (dla przykladu: kolumna na pojedynczym glosniku szerokopasmowym - a wiec rozwiazanie z minimalna iloscia elementow). Mysle bowiem, ze przepisy na proste tanie kolumny sa rownie wartosciowe jak chociazby propozycje konstrukcji wzmacniaczy na scalakach, dajace mozliwosc latwego poskladania wzmaka przez niemal kazdego z kilku zaledwie elementow kosztujacych minimalne pieniadze.

• #30 18 Paź 2009 18:39
    mateusz885
    Poziom 23  

Autor tematu z uporem maniaka broni zmarnowanych głośników z których można było zrobić przyzwoite monitory. To nie jest przepis na tanie proste kolumny tylko na to jak spartolić robotę i pokazać dwie czarne "kupy".
    Można było wykonać to dużo lepiej i wykorzystać potencjał przetworników w większej mierze, przykładów na monitory na forum jest wiele, pierwsze lepsze: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ight=tvm&sid=ea7f1f5c79b66f6832a5d33f1d95454d (pomijając pseudo zwrotnicę). Obudowy da się dobrze wyszpachlować i pomalować: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ight=tvm&sid=ea7f1f5c79b66f6832a5d33f1d95454d

Nie widzę sensu dalszego drążenia wątku ponieważ wszystko została już wielokrotnie skomentowane i objaśnione...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme