Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kocioł na paliwo stałe + układ zamknięty

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kocioł na paliwo stałe + układ zamknięty
Autor
Wiadomość
pomylek
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Złotoryja

Post#1 Post autora tematu 12 Paź 2009 12:49   

Witam,

w zawiązku z tym, że isntalacje grzewcze to nie moja branża proszę Kolegów obeznanych w temacie o rzut oka na załączony schemat. Starałem się zaprojektować układ zgodnie z normą ale przed złożeniem tego w realu chciałbym prosić o sprawdzenie i ewentualne korekty.

Pzdr

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Paź 2009 12:49   

Powrót do góry

Usunięty

Post#2 12 Paź 2009 14:39   

Re: Kocioł na paliwo stałe + układ zamknięty

Wszystko wyglada ok.
Nie dawal bym odpowietrznika przed PWC skoro masz naczynko wyrownawcze, one spelni ta sama funkcje. Tak samo po stronie grzewczej odpowietrznik postaw na grzejnikach w najwyzszym punkcie ukladu. Powietrze unosi sie do gory wiec tak bedzie najpewniej ze zostanie usuniete. Nie narysowales jak bedziesz napelnial uklad od strony grzejnikow. Potrzebujesz doprowadzic wode do tego ukladu i wstawic w szereg zawor zwrotny. Uwazasz ze ten PWC jest niezbedny?
Powrót do góry

pomylek
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 12 Paź 2009 16:46   

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie o napełnianiu wodą od strony grzejników zapomniałem. Ale w rzeczywistości jest już zaplanowana rura poprowadzona z zaworem zwrotnym.

Co do wymiennika nie wiem czy jest niezbędny. Chciałbym zastosować takie rozwiązanie ponieważ nie chcę naczynia wzbiorczego w domu. Za jakiś czas dojdzie również piec dwufunkcyjny który może z tego co wyczytałem pracować wyłącznie w układzie zamkniętym.

Jeśli nie widać większych błędów na schemacie mam jeszcze kilka pytań:

1. Jakiej średnicy powinny być rury po stronie pieca (między wymiennikiem a piecem)
2. Na jakie ciśnienie powinieniem zastosować zawór bezpieczeństwa po stronie grzejników? 1.5 bara?
3. Czy zastosowanie naczynia wzbiorczego po stronie układu zamkniętego o większej pojemności niż potrzeba, przeszkadza w czymś?
Powrót do góry

Usunięty

Post#4 12 Paź 2009 17:08   

Nie pomoge ci w srednicach i cisnieniu bo nie jestem na bierzaco z parametrami w Polsce. Sugerowal bym ci nie bawienie sie w te dwa obwody. Lepiej zrobic jeden zamkniety z naczyniem przeponowym i odpowietrzaczami na gorze, i pompka obiegowa. Mniej pracy, mniej kosztow, 100% skutecznosci. Ten PWC to dodatkowa strata energii.
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Imielin

Post#5 12 Paź 2009 17:27   

sroka napisał:
Ten PWC to dodatkowa strata energii.

Na czym polega ta strata ? Gdzie ucieka energia ?
Powrót do góry

Usunięty

Post#6 12 Paź 2009 17:33   

Kazdy przetwornik ma jakies straty energii.
Powrót do góry

malez4
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Jaworzno

Post#7 12 Paź 2009 17:40   

Jaki jest powód takiej komplikacji układu ,mnożąc ilość potrzebnej armatury do jej wykonania?
Powrót do góry

Usunięty

Post#8 12 Paź 2009 17:47   

Tez mi sie wydaje za bardzo skomplikowane, za maly metraz na takie systemy. Chyba ze ktos ma za duzo kasy i mu sie nudzi.
Powrót do góry

pomylek
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 Post autora tematu 12 Paź 2009 19:15   

Cytat:
Jaki jest powód takiej komplikacji układu ,mnożąc ilość potrzebnej armatury do jej wykonania?

Panowie, polskie prawo zabrania podłączania pieca na paliwo stałe w układzie zamkniętym!

A dlaczego układ zamknięty? Dlatego bo za jakiś czas będzie dodatkowo piec dwufunkcyjny gazowy.
Powrót do góry

Usunięty

Post#10 12 Paź 2009 19:23   

Ok to zrob otwarty, jak zmienisz piec w przyszlosci to zmiana na zamkniety bedzie bardzo prosta. Postaw naczynko zbiorcze na strychu a jak zmienisz system to wywalisz naczynko i wstawisz w miejsce odpowietrzacz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Paź 2009 19:23   

Powrót do góry

pomylek
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 Post autora tematu 12 Paź 2009 19:39   

Jasne o.k. tylko, że ja nie zmienie pieca tylko go dołożę do układu jako drugi. Więc myśle, że tak musi być. Generalnie chodziło mi oto czy nie ma błędów w instlacji.
Powrót do góry

Usunięty

Post#12 12 Paź 2009 19:43   

To co bylo nie tak podalem ci w pierwszym poscie.
Powrót do góry

malez4
Poziom 18
Poziom 18

Post#13 12 Paź 2009 20:04   

A jakiż to jest powód zakazu wykonania pieca na paliwo stałe w układzie zamkniętym?
Oczywiście warunki techniczne.
Powrót do góry

Usunięty

Post#14 12 Paź 2009 20:07   

Takze wydaj mi sie, ze ten zakaz zostal zniesiony, ale moge sie mylic.
Powrót do góry

sonec
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Puławy

Post#15 12 Paź 2009 20:13   

Pompę dał bym za PCW, na powrocie do pieca, tak aby nie robić podciśnienia w piecu. Coś takiego miałem ze przy 80 stopniach woda zaczynała się gotować, i teraz przerobiłem dając na powrocie. Dodatkowo odpowietrznika przed PWC trzeba usunąć. Pompy mają być pionowo zamontowane, to wtedy same się odpowietrzają.
Dodatkowo PCW dałbym nad piecem a nie obok.

A nie zapomnij o zapasowym zasilaniu pomp na wypadek zaniku prądu w gniazdku.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Paź 2009 20:13   

Powrót do góry

pomylek
Poziom 11
Poziom 11

Post#16 Post autora tematu 12 Paź 2009 21:21   

Cytat:
A jakiż to jest powód zakazu wykonania pieca na paliwo stałe w układzie zamkniętym?
Oczywiście warunki techniczne.

20) w § 133

ust. 7 otrzymuje brzmienie

"7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła."

Urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła jest to chłodnica – najczęściej wężownica znajdująca się w płaszczu wodnym kotła. Jej zadaniem jest możliwie szybkie schłodzenie wody w kotle, w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury. W chwili, gdy temperatura przekroczy wartość bezpieczną, przez chłodnicę będzie przepływać zimna woda z instalacji wodociągowej, która po ogrzaniu – odbiorze ciepła z kotła, odpłynie do kanalizacji. Dla prawidłowego działania układu schładzającego, moc chłodnicy, musi być odpowiednio dobrana do mocy kotła, a podłączenie do wodociągu musi spełniać wymagania określone przez producenta kotła.

Mój kocioł takiej wężownicy nie posiada.

Dziękuję za sprawdzenie i porady!
Powrót do góry

malez4
Poziom 18
Poziom 18

Post#17 13 Paź 2009 16:57   

Dzięki za informacje.Przepisy to jedno a rzeczywistość to drugie.
Powrót do góry

krzysztofmatusik
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: bydgoszcz

Post#18 14 Paź 2009 17:19   

Witam.Moim zdaniem do schematu trzeba wnieść kilka poprawek.
1) Srednica rur po stronie wtórnej jest za mała! 18 do rozgałęzienia,dalej może być 15.
2) Popmpa powinna być na powrocie,i zlikwidować odpowietrznik
3) Mała zmiana przy podłączeniu naczynia wzbiorczego,tak aby syfon był w prostej lini,a dół naczynia pod kątem(odwrotnie jak w schemacie)
4) średnica rur na kotle 28 a nie 25 bo nie ma takich w Cu.
5) Pompa po stronie kotła wystarczy o wys.podn.4m
6) Odpowietrznik po stronie wtórnej jest zbędny.Układ sam się odpowietrzy do kaloryferów.
Ogólnie można by dodać termometry na wymienniku po stronie pierwotnej na wejściu i po stronie wtórnej na wyjściu w celu kontroli sprawności wymiennika po latach pracy(zamulenie)Spust wody po stronie wtórnej to wiesz że że musi być.
Ogólnie przypomnę że stosujemy łuki a nie kolanka. :!:
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#19 14 Paź 2009 22:15   

malez4 napisał:
Dzięki za informacje.Przepisy to jedno a rzeczywistość to drugie.

Przechodzisz , lub przejeżdżasz na czerwonym świetle? To też życie i rzeczywistość, jak piszesz
Powrót do góry

malez4
Poziom 18
Poziom 18

Post#20 15 Paź 2009 15:39   

Dlatego interesuje mnie czysto techniczny aspekt zakazu stosowania naczynia przeponowego przy instalacji z piecem na paliwo stale.
Powrót do góry

mirrzo

Post#21 15 Paź 2009 22:23   

Dz.U. Nr 75 z roku 2002 pozycja 690 a w nim: par.133 p.7
Został nieco złagodzony w tym roku, dla kotłów do 300 kW wyposażonych w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła
Powrót do góry

jekab
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Biłgoraj

Post#22 31 Paź 2009 03:35   

Dlaczego z takim uporem robi się układy zamknięte z kotłami na paliwo stałe? Bezpieczeństwo i koszty instalacji przemawiają za obiegiem otwartym. Są też mniejsze straty energii. Odnośnie wymiennika, straty energii są małe ale traci się -egzergię-czyli w tym wypadku temperaturę na grzejnikach
Powrót do góry

Artur vel Pokemon
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Bogatynia

Post#23 02 Lis 2009 00:11   

Przepisy się zmieniły :

ZMIANA PRZEPISÓW

Ja tam normalnie robię u siebie CO w ukł zamkniętym bez wymiennika. Wcześniej też miałem tak wykonaną instalację, wszystko hulało przez 10 lat i było OK.

Pozdrawiam
Powrót do góry

mirrzo

Post#24 02 Lis 2009 00:23   

Artur vel Pokemon napisał:
Ja tam normalnie robię u siebie CO w ukł zamkniętym bez wymiennika.

To wolny kraj i w związku z tym odpowiedzialność już indywidualna
Powrót do góry

dziubek102
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: ,,o(O;o)o,,

Post#25 02 Lis 2009 09:16   

Wstaw mocny/e UPS do potrzymania napięcia w układzie pompowym,
właśnie z powodu zaników napięcia takie układy lubią bardzo się gotować. Wskazana była by chłodnica ale jak jej nie masz to wstaw choć ups'y. A przy tak małym odbiorze jak 2 kaloryfery nie wstawiaj głowic termostatycznych a jeszcze lepiej podłącz kaloryfery bez zaworów. A jak będzie za gorąco to otwieraj okno, to jest tak mały układ że momentalnie nagrzejesz całość i nie będzie gdzie oddawać energii z kotła.

Moc kotła 9kW a moc potrzebna na ogrzanie mieszkania to ok 5kW. Co zrobisz z nadwyżką? Musisz wyprowadzić ok 10kw w grzejniki to jest bardzo ważne. Inaczej będą problemu już na starcie a na pewno w okresie jesień/wiosna
Powrót do góry

jekab
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Biłgoraj

Post#26 03 Lis 2009 00:11   

Proste pytanie. Co takiego daje układ zamknięty który z takim uporem robicie ?
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Mszczonów

Post#27 03 Lis 2009 02:54   

Brak ciągłego dostępu tlenu do czynnika grzewczego (wody)- zmniejszenie korozji wewnętrznej. Ponadto instalacja otwarta ciągle ma ubytki z odparowania wody, co wymusza jej dopuszczanie, a więc i ciągłe odkładanie "kamienia" w całej instalacji.
Powrót do góry

Alibab
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Bielsko

Post#28 03 Lis 2009 06:11   

Wszelkimi kończynami jestem za instalacją otwartą dla kotłów na paliwo stałe. Widziałem już uszkodzone kotły, instalacje i rozerwane naczynia przeponowe, bo:
- Wie pan, wyłączyłem pompę bo żre dużo prądu, a chciałem tylko trochę zagrzać
- Kupiłem lodówkę i chciałem spalić te kartony i styropian
- No ja zawsze pamiętam, ale żona zapomniała...
Wiem, że budowa instalacji mieszanych niesie za sobą większe koszty, ale dla spokojności snu i bezpieczeństwa użytkowania warto te pieniądze wydać. Zwłaszcza, że instalację CO buduje się na lata, a nie do tymczasowej pracy.

Zmiana przepisów daje możliwość odmiennego montażu określonych urządzeń, czyli "w chwili, gdy temperatura przekroczy wartość bezpieczną, przez chłodnicę będzie przepływać zimna woda z instalacji wodociągowej". A co jeśli wody nie będzie? W naszym kraju, w którym spora część sieci powstała dziesiątki lat temu, a prezesi firm zamiast modernizacji pieniądze wydają na własne uposażenie, awarie zdarzają się często.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lis 2009 06:11   

Powrót do góry

login7
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Żółwin

Post#29 03 Lis 2009 06:17   

Z tego co widzę to większość ludzi daje kotły o większej mocy niż zapotrzebowanie na ciepło i do tego chcą układ zamknięty :) ładnie ...
Bezpieczniejszy jest układ otwarty
Układ zamknięty w systemie z dwoma kotłami - paliwo stałe/gaz jest tańszy w wykonaniu ( przeważnie ) ale bezpieczeństwo chyba też jest ważne ...
to tylko moje zdanie
Powrót do góry

krzyno40
Poziom 2
Poziom 2

Post#30 03 Lis 2009 09:27   

Artur vel Pokemon napisał:
Przepisy się zmieniły :

ZMIANA PRZEPISÓW

Ja tam normalnie robię u siebie CO w ukł zamkniętym bez wymiennika. Wcześniej też miałem tak wykonaną instalację, wszystko hulało przez 10 lat i było OK.

Pozdrawiam

Oczywiście, wszystko może "hulać" do czasu, ale kilka lat temu widziałem dom, a właściwie, to co z niego zostało i resztki pieca (można je było pozbierać do dwóch większych wiader):cry:. Instalacja była oczywiście zamknięta, a z relacji sąsiada wynikało to, że, piec był prawie dwa razy większy niż potrzeba, bo właściciel planował rozbudowę domu za dwa lata. W okolicznych domach szyby wyleciały z okien i tylko chyba cud sprawił że nikomu nic się nie stało(właściciele byli w tym czasie na weselu).
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kocioł na paliwo stałe + układ zamknięty
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny