Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC

dual21 15 Paź 2009 19:11 10057 18
  • Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC

Siemka chciał bym wam zaprezentować swoja konstrukcje subwoofera na stx
    tymczasowo sub napędzany jest Unitrą wsh 205. Planuje zrobić do suba końcówkę ,,pa 300" teraz coś na temat suba :D. Wymiary: 105x64x43 przednia płyta jest cofnięta do środka o 1cm dla lepszego efektu wizualnego :D pojemność wewnętrzna to 232 litry wytłumienie to gąbka 8cm grubości objętość wewnętrzna z wytłumieniem to 132 litry bass-refleks ma 15 cm umieszczony na środku tylnej ściany o długości 16 cm. Mam tez dwie małe kolumny tez na STX 32-300-8-SS wymiary: 70x47x35 objętość wewnętrzna 85 litrów i wysokotonówki stx 9/150/8/PJ bass-refleks mają w bocznych ścianach wykonałem je z 3 lata temu i nie posługiwałem sie programem do obliczania obudowy WinISD i grają przepięknie napędziły wiele imprez i byłem z nich dumny :D:D pędzone Technics SU-8055 maja potężny czysty niski bas i czyste wysokie tony. zwrotnice dwudrożne 6dB/okt.własnej konstrukcji cewki o.355 mH odcięcieprzy 3800Hz w subwooferze tez takie same :P a tak o to sie prezentuje:
    Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC
    Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC Subwoofer Stx 2x 32-300-8-SC
    Chciał bym jeszcze pewnej porady:) Dlaczego sub ma słabszą efektywnosć niż jedna mniejsza kolumna z jednym głośnikiem (chodzi o kolumny 70x47x35) ... sprawdzałem akustykę pomieszczania stawiałem subwoofer w tym miejscu gdzie mniejsza kolumna siała basem ale i tak jest to sub był trochę w tyle. czy to wina wypełnienia czy długość rury bass-refleks ??

Fajne!
  • #2 15 Paź 2009 20:00
    rucin_
    Poziom 21  

232 litry na 2 sztuki???To trochę za dużo.Ze 160 litrów to tak.A wygłuszenie nie pomniejsza skrzyni.

• #3 15 Paź 2009 21:01
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

Wykonanie amatorskie, ale ładne (z daleka), co jeśli zachwyca twórcę, wystarczy.

Subwoofer może nawet nie mieć wypełnienia lub od biedy można zastosować taki filc cienki jak do kurtek. Przy tych częstotliwościach niewiele różnicy usłyszysz.

Rurę: dobieramy fi (średnicę) do głośnika licząc jego parametry, a długość dostosowujemy już bardziej na słuch. Skracając rurę br pozbywamy się coraz niższych częstotliwości stawiając na efektywność. Tniemy co 1,5 cm. Oczywiście dużo zależy od samej wielkości obudowy. Głośniki firmy STX do zastosowania domowego nie grzeszą efektywnością.

Ogólnie szkoda, że nie wykonałeś dwóch subów, lub nie oddzieliłeś ich komór. BR z tyłu przy ścianie nie zrobi niczego dobrego,

Zaglądaj na strony DIY, tam zobaczyć można bardzo ładne wykonanie, jeśli postanowisz następnym razem uczynić coś, nie zaszkodzi zapytać na forum z jakimś problemem.

Pozdrosy.

• #4 15 Paź 2009 22:25
    wojtasmaj5
    Poziom 13  

Chcesz powiedzieć, że odcinasz ten "subwoofer" przy 3800Hz?
    A i po co dwa terminale? Subwoofer stereo w jednym pudle?
    Wygląd ok ale przesadziłeś z wymiarami...

• #5 15 Paź 2009 22:42
    koliuk
    Poziom 24  

Witaj!

Konstrukcja mi się podoba chodź trochu za duża co od razu rzuca się w oczy:)

Była by możliwość odsłuchania jak to gra osobiście?
    W Jeleniej jestem na co dzień:)

Pozdrawiam!

• #6 15 Paź 2009 22:49
    owert
    Poziom 14  

A ja się trochę doczepię:
    Po 1:skrzynia 232l to za dużo-nawet kolumny estradowe z głośnikiem 15' (czyli powierzchnia membrany jak przy 2 głośnikach 10') mają pojemność ok.150l
    Po 2:Sub powinien mieć odcięcie dużo niżej-w praktyce max do 300Hz
    Po 3: Jak już zrobiłeś jedną skrzynie i jedną komorę,to dlaczego każdy głośnik ma osobny terminal?
    Poza tym głośniki giną w tym przednim panelu (wielki panel,małe głośniki)

• #7 15 Paź 2009 23:10
    dual21
    Poziom 9  

dzięki za rady oskar_dyjas mam trochę desek na strychu będę kombinował ..w końcu na błędach sie uczymy :) zmniejszę litraż do 50-60 litrów dla jednego głośnika to chyba będzie optymalne i i pozostaje kwestia gdzie dać wylot br np głośnik jest na frontowej ścianie a wylot ?? wiem że jak ustawimy suba np w rogu to uzyskamy nawet do 3 dB może i więcej podbicia na niskich ... przeglądem parę tematów i piszą że to niema różnicy gdzie damy br... myślę , że optymalne byłoby umieszczenie głośnika na frontowej ścianie a br na ścianie bocznej i ustawione w kątach pokoju :) co o tym sadzisz oskar_dyjas ??:) pozdro

Dodano po 7 [minuty]:

Witaj owert dwa terminale ponieważ nie miałem tak potężnej końcówki aby je zasilić końcówka powstaje :) ...dysponuje tylko unitra WSH 205 do tego suba wpinam pod jeden głośnik kanał prawy a pod drugi głośnik kanał lewy ...oczywiście do unitry jest doprowadzony sygnał mono :)

Dodano po 1 [minuty]:

Siema koliuk oczywiście jest możliwość odsłuchu tylko mieszkam kawałek za Jelenia Góra a dokładnie w Siedlęcinie :)

• #8 15 Paź 2009 23:33
    Pain
    Poziom 25  

Zdaje się, że uwierzyłeś w nieomylność symulatora, a było już o tym parę tematów. Wyniki symulacji trzeba skonfrontować z logiką bo mogą wyjść kosmiczne objętości skrzyń.
    Wypełnij czymś suba albo wstaw przegrodę żeby zmniejszyć litraż, odsuń go od ściany albo przenieś b-r do przodu no i ta unitra to bardzo malutko do takich głośników.

Swoją drogą 4x 32cm głośniki + 2x gdwt, brak gdm, zwrotnice tnące na 3800Hz(!) - ja swoje uszy wolałbym trzymać z dala.
    Aha i jeszcze jedno, nie ten dział :P

• #9 17 Paź 2009 07:29
    Skipior
    Poziom 20  

owert napisał:
    A ja się trochę doczepię:
    Po 1:skrzynia 232l to za dużo-nawet kolumny estradowe z głośnikiem 15' (czyli powierzchnia membrany jak przy 2 głośnikach 10') mają pojemność ok.150l
    Po 2:Sub powinien mieć odcięcie dużo niżej-w praktyce max do 300Hz
    Po 3: Jak już zrobiłeś jedną skrzynie i jedną komorę,to dlaczego każdy głośnik ma osobny terminal?
    Poza tym głośniki giną w tym przednim panelu (wielki panel,małe głośniki)

Skrzynia 232l to za dużo na jeden 15" czy na dwa 15" estradowe wdłg. Ciebie?

Co jak co, ale ostatnio sprzedałem paczki na 2x15" B&C o pojemności 290 litrów. W dodatku buda według zaleceń producenta... Na prawdę ta objętość im pasuje.

• #10 17 Paź 2009 09:27
    mateusz885
    Poziom 23  

Totalna porażka, następne graty z niewiadomym przeznaczeniem...
    Buda jak szafa vermony (choć vermona montowała budy o połowę mniejsze na jedną 15" ;])
    Subwoofer z przykręcanym frontem? to chyba kiepski pomysł, generalnie trudno przetłumaczyć konstruktorom, że te przykręcane fronty lub plecy to nic dobrego, moim zdaniem obudowa powinna być konstrukcyjnie porządnie posklejana i poskręcana!
    Sprzęt raczej na pseudoimprezy z BR zamontowanym z tyłu? to się kupy nie trzyma... Zresztą te 12" to nie są głośniki przeznaczone do tego celu. Jeżeli miał to być sub do domu to bez sensu pakować dwa niezbyt wyrafinowane głośniki, wystarczył by jeden na domowe słuchanie lub jeden lepszy bo przy odrobinie wysiłku można dostać używanego ravemastera BSW 154 za ok 200-250zł :) (który zresztą ostatnio uciekł mi z przed nosa...).
    Koc to tania forma wykończenia sprzętu na estradę, niezbyt się sprawdza bo się po prostu brudzi... a łatwiej wytrzeć szmatą lakier niż ciągle odkurzać zakurzony koc, w domku też się kurzy i po pewnym czasie to estetycznie się nie będzie sprawdzało, dlatego w domu stosuje się co najmniej okleinę która jest łatwa w utrzymaniu czystości lub fornir posiadający o wiele większe walory estetyczne.
    Terminali połączeniowych i pasywnej zwrotnicy nie trzeba komentować bo to jak dla mnie patologia. (czyli wszystko jasne)

Teraz pozwolę sobie co nieco naskrobać na temat "nadstawek".
    Scenę stereo musisz mieć na prawdę szeroką i dokładną <lol2>
    Kiedyś dawno teeemu sam chciałem popełnić podobną wpadkę, ale na szczęście pytałem na forum i sensowni użytkownicy mnie od tego odciągneli - kto pytia nie błądzi ;]
    Ta subwooferowa 12" nie nadaje się do konstrukcji 2 drożnej (a zpetna żółta membrana to już kwestia gustu), od bidy można było zrobić 3 drożną :) Zestaw pasował by do muzy umcy umcy i od bidy można było posłuchać czegoś bardziej wyrafinowanego... (stx miał i ma średnio-tonowe w ofercie) no i zestaw sprawdzał by się na domówkach równie dobrze. (bo to nawet pseudoestradą nazwać nie można i publiczne granie to dla szczyt głupoty.
    Obudowa nadstawek jest również za duża... w taką obudowę pasuje wiele midbasowych estradowych 15".
    Użyty GDWT był kiepski, choć lepszy brzmieniowo od 9/70/1 tonsila, a zresztą ratowała go cena która była w granicach chyba 15-20zł za nówkę.
    Za wydane bezsensownie pieniążki można było stworzyć przyzwoity zestaw 2.1 który w domku gadał by na prawdę dobrze.

Liczenie objętości obudów bez jakiejkolwiek wiedzy o konsekwencjach takiej czy innej objętości w niczym nie pomaga, tunele BR zestrojone zapewne losowo, a wystarczyło zapytać.

Chciałeś zestaw do robienia imprez? mogłeś zainwestować w nadstawki oparte o ten GDWT i jakiś midbas lub głośnik szerokopasmowy np tonsile GD, swego czasu stx miał jakiegoś taniutkiego szerokopasmowca o rozmiarze 12" (można było zrobić 2x12"+1" i mogły by mieć obudowę o objętości nawet 60-70l na 2szt! lub po prostu malutkie 12"+1"), a takie nadstawki uzupełnić subwooferem na znanej 15"-nastce STXa serii estradowo-ekstremalnej, która po drobnych poprawkach jest OK. (nie mówiąc o tym, że kiedyś stała ok. 150zł nowa! ale nie miała wtedy poprawek, natomiast w dalszym czasie producent udoskonalał ten produkt)
    P.S.
    WinISD to nie program do liczenia obudów tylko jak dla mnie gówienko do symulowania obudowy.

• #11 17 Paź 2009 15:43
    lemons-shop
    Poziom 10  

wygłuszenie zwiększa objętość skrzyni (więc jest dużo za duża), lepiej zmniejsz ją o jakąś 1/2 bo nic z tego nie będzie, zwrotnica bez komentarza ... Sam popełniłem błąd, jednakże czytałem pytałem i coś z tego wyszło.

• #12 18 Paź 2009 01:22
    Skipior
    Poziom 20  

lemons-shop napisał:
    wygłuszenie zwiększa objętość skrzyni (więc jest dużo za duża), lepiej zmniejsz ją o jakąś 1/2 bo nic z tego nie będzie, zwrotnica bez komentarza ... Sam popełniłem błąd, jednakże czytałem pytałem i coś z tego wyszło.

Zależy czym wytłumiana jest obudowa... Dla przykładu - pianka z materaca zmniejsza objętość i słabo tłumi, wełna mineralna w obudowie zamkniętej "zwiększa" objętość poprzez spowolnienie ruchu powietrza i dobrze "tłumi" obudowę. Najlepsza jest wełna owcza, unika się gąbek z materacy, styropianiu i wszystkiego co logicznie nie odpowiada.

• #13 19 Paź 2009 20:39
    Alton88
    Poziom 21  

Samym basem człowieku nie żyjemy ...

• #14 20 Paź 2009 19:21
    pixi44
    Poziom 11  

A ja mam takie skromne pytanie: jaki jest metraż pokoju?
    Bo jeżeli zdjęcie jest zrobione mniej więcej spod jednej ściany a pod drugą widnieje biurko, komputer i super sprzęt to właśnie zaczynam "zazdrościć" właścicielowi efektów odsłuchowych.
    Ale jest to w pewnym sensie rzecz normalna, w większości polskich domów których pomieszczeia zbyt wielkim metrażem nie grzeszą można spotkać wielkie (gabarytowo) zestawy do nagłośnienia aby ... no właśnie po co.
    Można ten fenomen tłumaczyć z punktu widzenia psychoanalizy dr Freuda jednak wolę nie dostać po łapach od moderatora za jakieś dziwne aluzje.

Moim zdaniem za duże paczki na tak małą kubaturę, do tego zabierają zbyt wiele powierzchni życiowej.
    Aby nagłośnić powierzchnię około 15m2 w zupełności wystarczą średniej klasy monitorki podstawkowe (dwudrożne) ale z drugiej strony przyznać muszę, iż przy w/w kompilacji wrażenia akustyczno - kinetyczne połączone z wylaniem cherbaty(itp.) na klawiaturę są bezcenne.

Pozdrawiam!

• #15 23 Paź 2009 15:36
    zapek42
    Poziom 27  

Obudowa za duża, to tyle co mogę zarzucić . Btw. co to za technics ?

• #16 23 Paź 2009 21:34
    dual21
    Poziom 9  

pokój to 14 m2 .... za duża obudowa ... uwierzyłem winISD :cry: i zwrotki to też przesada :D... za jakiś czas wkleję zdjęcia dwóch subów zrobionych z tej ,,szafy" :D tylko teraz szkoła i nie mam czasu :cry::cry: a to jest Technics SU-8055 2x 50W 8ohm

• #17 23 Paź 2009 21:44
    rucin_
    Poziom 21  

Zrób taką gdzieś 60-70 litrów na głośnik.

• #18 23 Paź 2009 21:57
    dual21
    Poziom 9  

właśnie te mniejsze te mniejsze kolumienki maja 68 litrów czyściutko grają...jak znajdzie sie czas to dorobię średniotonowe do kolumn :P... zrobię skrzynki do subów 60 litrów głośnik skierowany w ziemie a wylot na tylnej ścianie:)... mam pewien problem z obliczeniem długości rury ... teraz nie chce mi sie wierzyć winISD i czy jakoś inaczej można wyliczyć długość...czy metodą prób i błędów??

• #19 23 Paź 2009 22:19
    rucin_
    Poziom 21  

Win isd nie jest do obliczania obudów tylko do symulacji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME