X

Rysunek techniczny, wymiarowanie

bieron 19 Oct 2009 14:37
  • #1 19 Oct 2009 14:37
    bieron
    Level 7  
    Helpful post? (+2)
    Prosiłbym o wskazanie błędów jakie zapewne popełniłem wymiarując prosty wałek widziany w półwidoku-półprzekroju. Proszę o pomoc, a nie besztanie- to mój pierwszy tego typu rysunek. W Dobrzańskim zasady są opisane, ale podobnych przykładów gdzie jest półwidok-półprzekrój jak na lekarstwo. Załączony plik to tylko szkic roboczy, bez wymiarów konkretnych oraz dodatkowego opisania sześciokątnego elementu. Z góry dziękuję! Ewentualnie proszę o namiar na rysunek podobnego typu.

p.s.
    zdjecie nieco zniekształciło szkic
  • Helpful post
    #2 19 Oct 2009 14:56
    qra_633
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Może to nie błędy, ale znalazłem parę wymiarów które nie są wygodne.
    Jeżeli element będzie np. toczony lub rozwiercany wewnątrz to zamiast podawania grubości ścianki w punktach K, L, T wygodniej dla obsługującego tokarkę, jest podanie średnic, lub promieni wewnętrznych.
    No chyba że są to grubości "krytyczne".
  • #3 19 Oct 2009 15:08
    bieron
    Level 7  
    Topic author Helpful post? (0)

teraz lepiej? Czy strzałki ze średnicami muszą dotykać (tzn być tak długie) płaszczyzny przekroju?

oczywiscie średnicę d2 niepotrzebnie narysowałem

EDIT:
    Dziękuję!
  • Helpful post
    #4 19 Oct 2009 15:20
    qra_633
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Wygląda przyjaźniej, jeśli robisz wymiarowanie jak na rysunku czyli od osi przedmiotu to podaje się promień wtedy.
  • #5 19 Oct 2009 18:57
    kw48
    Level 25  
    Helpful post? (+1)
    Tak to mniej więcej powinno wyglądać:
    Łańcuch wymiarowy z lewej strony może ulec zmianie w zależności od tego, który wymiar
    jest ważniejszy (np. przy współpracy z innymi elementami). Linie wymiarowe do krawędzi
    niewidocznych (Φ44, Φ35 itp.) przeciąga się trochę poza oś. Aby zwymiarować dokładnie
    sześciokąt, trzeba by go narysować w dwóch rzutach. Tutaj można to zrobić w sposób uproszczony.
  • #6 19 Oct 2009 19:16
    bieron
    Level 7  
    robię osobny rzut dla sześciokąta więc pominę wymiarowanie na głównym rysunku. Dzięki za pomoc, a wręcz narysowanie wszystkiego :)
  • Helpful post
    #7 19 Oct 2009 20:16
    kw48
    Level 25  
    Helpful post? (+1)
    A czy na części walcowej jest gwint? Bo wtedy trzeba narysować trochę inaczej. Zresztą powinien być, bo bez niego nie ma sensu ta nakrętka.
  • #8 19 Oct 2009 23:12
    bieron
    Level 7  
    Nie, gwintu nie ma.
  • #9 20 Oct 2009 02:14
    pipałosia
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Rok 1985 ZSS Koszalin 10 czytaj dziesięć zasad rysunku technicznego ,nas uczono tego od pirwszego roku kiedy był rysunek myślę że was również .Jeżeli nie ma gwintu to w sumie masz gotowe .
  • #10 20 Oct 2009 09:33
    twazny
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Do wykonania warsztatowego brak oznaczeń chropowatości i uwagi: Ostre krawędzie stępić.Ew. rodzaj materiału.
  • #11 24 Oct 2009 17:58
    kondruss
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam,

Ja również podłączam się do prośby autora tego tematu :) Kąta nie podaje, można z trygonometrii go wyliczyć... Nie wiem czy nie powtarzają się inne wymiary... Jak by ktoś mógł spojrzeć :)

• #12 25 Oct 2009 12:50
    Taenia_Saginata
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Nie tak się obrazki wrzuca. Kup sobie więcej ołówków bo linie wymiarowe masz ciemniejsze i grubsze niż sam przedmiot. Czemu osie symetrii przeciągasz do najbliższej krawędzi? Czemu tylko jeden rysunek? Części rzeczy się nie da na tym jednym zwymiarować. Częsci rzeczy się nie powinno na tym jednym wymiarować jeżeli można inaczej. Niezwymiarowany masz mały otwór. Rób smuklejsze strzałki. No i te wymiary u góry bym się postarał od jakichś podstaw robić a nie takie łancuchy.
  • #13 25 Oct 2009 19:06
    kondruss
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Taenia_Saginata wrote:
    Nie tak się obrazki wrzuca. Kup sobie więcej ołówków bo linie wymiarowe masz ciemniejsze i grubsze niż sam przedmiot. Czemu osie symetrii przeciągasz do najbliższej krawędzi? Czemu tylko jeden rysunek? Części rzeczy się nie da na tym jednym zwymiarować. Częsci rzeczy się nie powinno na tym jednym wymiarować jeżeli można inaczej. Niezwymiarowany masz mały otwór. Rób smuklejsze strzałki. No i te wymiary u góry bym się postarał od jakichś podstaw robić a nie takie łancuchy.

To jest tylko szkic... przedmiot będzie rysowany 0,7mm ołówkiem a linie pomocnicze 0.25mm... Chodzi mi tylko czy nie zamknąłem łańcucha wymiarowego (zasada otwartego łańcucha wymiarowego)
  • #14 25 Oct 2009 20:07
    kw48
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Lepiej było by to tak zwymiarować, jak na rysunku poniżej. Najczęściej ważnym wymiarem jest rozstaw osi otworów. Skos można zwymiarować za pomocą kąta lub wymiarów liniowych (tak jak linią przerywaną, wtedy oczywiście bez kąta) albo określając pochylenie). Grubość linii 0,7 mm jest trochę za duża, jak i 0,25 mm dla linii wymiarowych. Proponowałbym rysowanie konturów linią 0,5 mm, a osi i linii wymiarowych 0,1-0,15 mm.
  • #15 15 Nov 2009 15:11
    krawiec_latawiec
    Level 2  
    Helpful post? (0)

wiadomo szkic, czy uwazacie ze te wymiary sa poprwne?
  • #16 15 Nov 2009 18:44
    gilus1
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Wymiarów nie powinno się robić w przedmiocie, tylko obok. Wiem, że wtedy linie wymiarowe w kilku miejscach się przetną, ale innej możliwości nie ma.
  • #17 15 Nov 2009 18:55
    mariuszp19
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Brak średnicy dla stopnia o długości 13. Brak oznaczeń "fi". Powinieneś podać wymiar całkowity (długościowy, a wyrzucić wymiar 4 (długość kwadratu). Poza tym, to co "gilus1" napisał i bardziej estetycznie to wykonaj.

Pozdrawiam
  • #18 15 Nov 2009 19:38
    krawiec_latawiec
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    co do estetyki to jest to szkic, co do wymiarow w srodku to wiem ze nie mozna, ale linie wymiarowe sie raczej nie powinny kryzowac. co do oznaczen "fi" to na dole jest x (w podstawie prostopadloscian, czy jakos tak;p ).

tak samo mam problem jak zwymiarowac 3 prostokat od dolu.
  • #19 15 Nov 2009 19:43
    mariuszp19
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    krawiec_latawiec wrote:
    co do estetyki to jest to szkic, co do wymiarow w srodku to wiem ze nie mozna, ale linie wymiarowe sie raczej nie powinny kryzowac. co do oznaczen "fi" to na dole jest x (w podstawie prostopadloscian, czy jakos tak;p ).

tak samo mam problem jak zwymiarowac 3 prostokat od dolu.

To znaczy, że to jest kwadrat, na wszystkich stopniach? Jeżeli tak, to należy na każdym stopniu zaznaczyć X.

Tak na szybko (trochę się zdeformowało przy konwersji, ale chodzi o meritum)

Wymiar fi26 i fi30 dodałem sam, bo nie ma go na Twoim szkicu.
    Pozdrawiam
  • #20 15 Nov 2009 21:17
    krawiec_latawiec
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    mariusz tylko pytanie czy ten twoj wymiar "fi"26 moze przechodzic przez bryle?
  • #21 15 Nov 2009 21:19
    scooter_tun
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Zadaniem jest zwymiarowanie poniższego elementu (półwidok, półprzekrój)
    Otwór (wiercić fi 8) jest przez całą długość elementu.
    Proszę o pomoc

• #22 15 Nov 2009 21:34
    mariuszp19
    Level 24  
    Helpful post? (+1)
    krawiec_latawiec wrote:
    mariusz tylko pytanie czy ten twoj wymiar "fi"26 moze przechodzic przez bryle?

Nie widzę przeciwwskazań. U mnie w firmie bardzo często się spotyka taki rodzaj wymiarowania.

Można też zwymiarować w inny sposób (T. Dobrzański str.50)

Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

scooter_tun wrote:
    Zadaniem jest zwymiarowanie poniższego elementu (półwidok, półprzekrój)
    Otwór (wiercić fi 8) jest przez całą długość elementu.
    Proszę o pomoc

Tu należy wykonać kłady, albo przekroje. Bo jak przedstawisz rozmieszczenie otworów fi 10, fi 8 i fi 6, oraz kanałek wpustowy (zresztą płaszczyzny cięcia są oznaczone A, B, C)?

Pozdrawiam
  • #23 15 Nov 2009 22:19
    scooter_tun
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    zadaniem jest po prostu ukazanie wszystkich wymiarów elementu.
    może być to przy pomocy kładów, przekrojów. dowolność wyboru
  • #24 17 Nov 2009 18:41
    kw48
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    W załączniku jest rysunek. Oczywiście można wymiarować w inny sposób w zależności od tego, jak dany element pracuje w urządzeniu, które wymiary są ważniejsze lub tolerowane itp. Otwory poprzeczne narysowałem jako przelotowe. Rysunek jest wykonany w programie Micrografx Designer. Ponieważ jest rzadko spotykany, przerobiłem rysunek na pdf. Trzeba go oglądać w dużym powiększeniu (najlepiej 200%) lub wydrukować, gdyż wtedy dopiero widać różnice w grubościach linii.
  • #25 17 Nov 2009 18:52
    mariuszp19
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Dobra robota. Tylko przy wymiarze 22 brakuje "fi". Na przekroju B-B wydaje się niepotrzebny wymiar 6, skoro na na widoku głównym jest wymiar R3. Poza tym chyba OK.

Pozdrawiam
  • #26 17 Nov 2009 19:35
    kw48
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Poprawiłem.
    Może tak będzie lepiej wyglądał:
  • #27 18 Nov 2009 17:41
    kamilkriss
    Level 6  
    Helpful post? (0)
    Witam! Ja też mam problem z wymiarowaniem. Kilka linii już naniosłem, lecz nie wiem jak lecieć dalej, bo jak bym nie próbował, to prędzej czy później linie wymiarowania się przecinają. Jakieś sugestie?

• #28 18 Nov 2009 22:06
    kw48
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Linie odnoszące muszą się przecinać, wymiarowe nie powinny.
  • #29 22 Nov 2009 18:42
    rupcio
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Niekiedy nie jest możliwe uniknięcie przecinania się jakichś linii. Zwykle lepiej unikać przecinania się lini wymiarowych i raczej przecinać ze sobą linie pomocnicze wymiarowe.
    Ja bym próbował tak to zrobić:
    Oczywiście nie będę się upierał, że to jest optymalne rozwiązanie, bo to zależy też do czego ma służyć rysunek, jaką przewiduje się technologię wykonania lub sposub montażu czy funkcję detalu w całości urządzenia.
  • #30 23 Nov 2009 11:07
    kondruss
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    hehe Kojot, jaki ten świat jest mały :)

Ja mam dwa rysunki... Jak by mógł ktoś zerknąć i sprawdzić czy wszystko jest w porządku to był bym wdzięczny :)

Rysunek techniczny, wymiarowanie Rysunek techniczny, wymiarowanie
  Search 4 million + Products
Browse Products