Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania

DJRadioActive 19 Paź 2009 21:22 9982 23
  • Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania

Witam.

Wstęp: Od razu zaznaczam, że jest to moja pierwsza konstrukcja - chętnie poznam uwagi i porady na przyszłość.

Pewna uwaga:

Odbierając przesyłkę, można było nie być pewnym, co to przyszło. Paczka wogole nie oznakowana. Głosniki w pudłach lezały luzem - przydałoby sie jakieś wzmocnienie.

Panowie od STXa - popracujcie nad jakością przesyłek!!!

Od czego się zaczeło?
    W związku z tym, że koniec tego roku zapełnił mi sie dosyć dużymi zleceniami, byłem zmuszony podepszeć czymś swoje 250 W kolumienki.

Dlaczego właśnie to?
    Poszperałem troszkę na Elce i wywnioskowałem, że STX GDN 38/550/4 AE jest w sumie niezłym głośnikiem i ciężko jest znaleść coś lepszego w podobnej cenie.
    Prorytetem były jak najniższe koszy.

Początki:
    Zaczeło się od ogólnego projektu na kartce i programie WinISD. Stwierdziłem że obudowa 120 l i strojenie 45 Hz będzie dosyć optymalnym rozwiązaniem zarówno jak i dla mnie jak i dla głośników.

Dosyć długo czekałem na owe głośniki, w pewnym momencie zastanawiałem się czy nie kupić czegoś innego, ponieważ na stronie STXa nie było tych przetworników. Jednak jakoś we wrześniu strona przeszła modernizację, a wraz z modernizacją pojawiły sie nowe modele i nowe serie już istniejących głośników.

Budowa:
    Cięcie płyt zleciłem firmie Castorama. Płyta MDF 18 mm laminowana dwustronnie.
    Tak na boku Pan stolarz musiał coś źle usłyszeć/przepisać i deseczki od bassreflexu zamiast 20,6 cm zrobił mi 26 cm, więc musiałem dociąć sam.
    Obudowy robiłem z drobną pomocą taty. Wkręty dawałem co ok. 5-6 cm. Na styki polałem Vikol. Dla bezpieczeństwa kanty przeciągnąłem silikonem.
    Wnętrze bassreflexu pomalowałem czarnym sprayem.

Wykończenie:
    Kocyk zamówiłem gdzieś na allegro.
    Akcesoria (terminale, gniazda pod statyw, rączki, narożniki) zamówiłem wraz z głośnikami ze strony STX.
    Koc kleiłem jakimś klejem do skór i tkanin - konsystencja i zapach podobny do Butaprenu. Dla własnej satysfakcji dodrukowałem sobie nalepki na porty.
    Jak znajdę odpowiedni materiał - skonstruuję siatki/osłonki przednie - dorzucę zdjęcia.

Odsłuch i test:

Kolumny grają pod końcówką PMP PA-800 ( 2x400W przy 4 Om ).
    Narazie cięte są na 300 Hz 12 db/oktawe, ponieważ posiadam taki crossover wbudowany w końcówce.

W ubiegłą sobotę (17/10/2009) kolumienki zagrały swoją pierwszą imprezę.
    Efekt?? Poprostu niesamowity... Nazwałem je moje małe diabełki.
    Sala ok. 100 m2 momentami prawie pękała.

Ale najbardziej mnie zaskoczyła opinia kolegi i mojego dziadka. Kolega słyszał muzykę z około 300m przez zabudowania, dziadek z drugiej strony jakieś 400 m dalej:P A że mieścina zowie się Myślibórz i ma tylko 12 tys. mieszkańców, wiec słyszało mnie 1/3 miasta:P

Kosztorys:

Głośniki + akcesoria + przesyłka.............................550 zł
    Deski + cięcie.....................................................90 zł
    Koc + przesyłka..................................................67 zł
    Kabelki w środku kolumny.....................................10 zł
    Wkręty, kleje................................................ok. 30 zł

Oto zdjęcia z prac i ogólem po skończeniu:

Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania
    Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania

Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania
    Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania Basy na STX 38/550/4/AE - opis wykonania

To wszystko:)

Dziękuję za przeczytanie i proszę o ew. uwagi:)

Pozdrawiam
    Cezary:))

Fajne!
  • #2 19 Paź 2009 22:46
    marian133
    Poziom 37  

DJRadioActive napisał:

Zaczeło się od ogólnego projektu na kartce i programie WinISD. Stwierdziłem że obudowa 120 l i strojenie 45 Hz będzie dosyć optymalnym rozwiązaniem zarówno jak i dla mnie jak i dla głośników.

Nie mogłeś poczytać postów na temat tych subów? było by szybciej i łatwiej.

DJRadioActive napisał:
    Kolumny grają pod końcówką PMP PA-800 ( 2x400W przy 4 Om ).
    Narazie cięte są na 300 Hz 12 db/oktawe, ponieważ posiadam taki crossover wbudowany w końcówce.

To co to za crossover który tnie na 300Hz?

DJRadioActive napisał:
    Ale najbardziej mnie zaskoczyła opinia kolegi i mojego dziadka. Kolega słyszał muzykę z około 300m przez zabudowania, dziadek z drugiej strony jakieś 400 m dalej:P A że mieścina zowie się Myślibórz i ma tylko 12 tys. mieszkańców, wiec słyszało mnie 1/3 miasta

Nie przesadzał bym z takimi opiniami,JMZ ma 5kw,a jak trwa koncert w klubie to z 200m nie usłyszysz. Kwestia gdzie to grało bo jak na zewnątrz to się nie dziwie.

I najważniejsze: przykręć te rączki odwrotnie. To już któryś raz,czy naprawdę brak wam wyobraźni?

• #3 19 Paź 2009 23:03
    DJRadioActive
    Poziom 18  

marian133 napisał:

I najważniejsze: przykręć te rączki odwrotnie. To już któryś raz,czy naprawdę brak wam wyobraźni?

Brrak wyobraźni - to znaczy??

Ps Narazie taki Cross musi starczyć, w przyszłości zmienie na cos innego.

Pozdrawiam:)

• #4 19 Paź 2009 23:22
    quba220
    Poziom 17  

DJRadioActive napisał:

Brrak wyobraźni - to znaczy??

To znaczy, że powinny być odwrotnie, ponieważ tak jest niewygodnie:) Nie wiem jak wkładasz tam dłoń w ogóle. No chyba, że trzymasz podchwytem. Pozdrawiam

• #5 20 Paź 2009 09:11
    Johny B.
    Poziom 16  

Czym robiłeś nadruk na terminalach?

• #6 20 Paź 2009 12:41
    xhumungus
    Poziom 16  

Zastanawia mnie po co zastosowałeś płyty laminowane?

• #7 20 Paź 2009 12:42
    Pietro54
    Poziom 13  

Moim zdaniem bardzo ładnie wykonane, estetyka naprawdę na wysokim poziomie, ciekawe jak grają...

• #8 20 Paź 2009 12:46
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

xhumungus napisał:
    Zastanawia mnie po co zastosowałeś płyty laminowane?
    Podejrzewam, że dlatego bo są tańsze od nie laminowanych i oprócz tego nie wpijają tak farby, kleju...

• #9 20 Paź 2009 15:04
    DynamikS
    Poziom 21  

Bardzo ładne kolumineki.Mała uwaga z tyłu pod złączami dałeś charakterystykę z WinISD a powinieneś raczej dać charakterystykę głosnika, ale to nie przeszkadza przecież.

• #10 20 Paź 2009 15:38
    marian133
    Poziom 37  

DynamikS napisał:
    dałeś charakterystykę z WinISD a powinieneś raczej dać charakterystykę głosnika...

Nie głośnika tylko zmierzoną charakterystykę przenoszenia gotowego suba.

• #11 20 Paź 2009 15:52
    DJRadioActive
    Poziom 18  

1. Rączki już odwróciłem:P
    2. Dane na terminalach wydrukowałem na papierze fotograficznym HP poprzez drukarkę atramentową.
    3. Tak, wziąłem płytę w laminacie, ponieważ była najtańsza.
    4. Jak będę miał czas to wtedy zmierzę charakterystykę i zamienię wkładki, dam wtedy znać:)

• #12 20 Paź 2009 16:56
    Skipior
    Poziom 20  

Płyta w laminacie, czy bez nie robi różnicy, bynajmniej nie dla ludzkiego ucha. Poza tym jest sztywniejsza i nie chłonie kleju przy obijaniu paczki.

Mi osobiście nie podobają się kwadratowe suby, ani małe tunele BR w dużej ilości. Jeżeli Tobie się to podoba, to dobrze, bo najważniejszą sprawą jest spełnienie założeń.

Co do brzmienia paczki to nie przesadzajmy, STX cudów nie czyni. Może to grać fajnie, ale warto posłuchać czego naprawdę porządnego.

Kontynuując za Marianem, tam nie powinna wylądować symulacja z WiniSD, bo w rzeczywistości taki wykres może się sporo różnić. Symulacja odbiega od pomiaru często zbyt wiele, aby umieszczać ją w takich miejscach i wprowadzać ludzi w błąd.

• #13 20 Paź 2009 17:27
    DJRadioActive
    Poziom 18  

Wiem wiem, że STX cudów nie robi, słyszałem lepszy sprzęt, ale miałem na myśli że jak na tę klasę cenową to jest dobrze:D

• #14 20 Paź 2009 17:39
    djpawelo2008
    Poziom 15  

świetne basy, wykonanie i estetyka na bardzo wysokim poziomie ode mnie 10/10.
    Sam właśnie przymierzam się do robienia subbasów na tych głośnikach, już zakupione tylko, że ja będę robił 2x15" w jednej paczce będą 2 takie i będę je napędzał T.amp-em 2400. Jak myślisz zagra to dobrze ? nagłośni sie porządnie salę 150-200m^2 ? . Naprawdę są one aż tak dobre ?

• #15 20 Paź 2009 17:43
    marian133
    Poziom 37  

Skipior napisał:

Kontynuując za Marianem, tam nie powinna wylądować symulacja z WiniSD, bo w rzeczywistości taki wykres może się sporo różnić

I pytanie dotyczące właśnie tej symulacji:

-czy symulowałeś jeden otwór br a potem wpadłeś na pomysł żeby dodać te 3 klepki w środku czy pomyślałeś o tym wcześniej i wpisałeś 4 porty? bo jak by nie patrzeć to szerokość otworu zmniejsza ci się o 54mm.

Dodano po 2 [minuty]:

djpawelo2008 napisał:
    ja będę robił 2x15" w jednej paczce będą 2 takie i będę je napędzał T.amp-em 2400. Jak myślisz zagra to dobrze ? nagłośni sie porządnie salę 150-200m^2 ? . Naprawdę są one aż tak dobre ?

Tak,są dobre za ceną 200zł za sztukę i grają dobrze o ile prędzej się nie uszkodzą mechanicznie (JMZ miał tak już 3 razy).

• #16 20 Paź 2009 17:48
    DJRadioActive
    Poziom 18  

marian133 napisał:

I pytanie dotyczące właśnie tej symulacji:

-czy symulowałeś jeden otwór br a potem wpadłeś na pomysł żeby dodać te 3 klepki w środku czy pomyślałeś o tym wcześniej i wpisałeś 4 porty? bo jak by nie patrzeć to szerokość otworu zmniejsza ci się o 54mm.

Zauważyłem to - symulowałem dla czterech otworów, każdy 50x109 mm. WinISD podał mi długość 206 mm

• #17 21 Paź 2009 21:11
    Mitur23
    Poziom 23  

Wita ma mógłbyś pokazac tą końcówkę? Ciekaw jestem jaka końcówka to jest bo w internecie jakos nie mogę znaleśc Pozdrawiam

• #18 21 Paź 2009 21:19
    joy_pl

Mitur23 napisał:
    Wita ma mógłbyś pokazac tą końcówkę? Ciekaw jestem jaka końcówka to jest bo w internecie jakos nie mogę znaleśc Pozdrawiam
    spróbuj Tutaj http://www.pmp.civ.pl/

Pytanie do autora:
    Swoją drogą gdzie zdobyłes końcówke PMP?

• #19 21 Paź 2009 21:56
    DJRadioActive
    Poziom 18  

Dorwałem ją na allegro.pl.

Wziąłem, bo czytałem że to dosyć porządna końcówka. Zgadza się??

• #20 21 Paź 2009 22:04
    joy_pl

DJRadioActive napisał:
    Dorwałem ją na allegro.pl.
    Wziąłem, bo czytałem że to dosyć porządna końcówka. Zgadza się??

Raczej tak pan Piotr robi porządny sprzęt, ale z tego co wiem tylko na zamówienie.
    I na pewno udzieli ci wskazówek, jeśli końcówka ulegnie ewentualnej usterce...

• #21 21 Paź 2009 22:14
    DJRadioActive
    Poziom 18  

Ok, dzięki za radę:))

Pozdrawiam

• #22 22 Paź 2009 21:18
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam a mógłbyś zamieścic zdjęcia tego wzmacniacza? Pozdrawaim..

• #23 25 Paź 2009 14:40
    ffox
    Poziom 11  

Witam,

Podobają mi się te kolumny. Mam prośbę o podanie wymiarów. Coś mam problem z wyliczeniem.

• #24 18 Lut 2010 06:59
    kotowaty
    Poziom 15  

Konstrukcja bardzo ładnie wykonana, ja też już jestem w trakcie budowy bo dość długo naszukałem się optymalnego projektu, ale czy mógłbyś mi podać wymiary BR:?:

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme