Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć?
Autor
Wiadomość
cezar_26
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: chełm

Post#1 Post autora tematu 19 Paź 2009 22:58   

Witam.
Moja instalacja w dużym uproszczeniu wygląda tak:
Jest to układ zamknięty z kotłem węglowym.
Kupiłem zawór trójdrożny jak w temacie i chciałbym go podłączyć lecz wg schematów, które znalazłem w necie pompa powinna być zamontowana na zasilaniu za zaworem mieszającym.
U mnie jak widać pompa zamontowana jest na powrocie.
Czy jeśli podłączę zawór tak?
To będzie działał poprawnie?
A może tak będzie lepiej? :)
Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Paź 2009 22:58   

Powrót do góry

waldec
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Gliwice

Post#2 19 Paź 2009 23:36   

Re: Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć

Witam.W kotłowni do której mam dostęp, zawór trójdrożny jest zamontowany na wyjściu z kotła .Natomiast odejścia z zaworu- jedno do CWU a drugie do CO.Dwie pompy jedna na CO a druga na CWU są zamontowane na wylocie zaworu trójdrożnego.Mogę jutro sprawdzić i naszkicować schemat jeżeli coś pokręciłem.Pozdrawiam waldec
Powrót do góry

Leander
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Fotr Richmond

Post#3 20 Paź 2009 00:56   

Witam!

Ja bym to połączył tak jak na rysunku w załączniku.
Myślę, że powinno się unikać włączenia pompy przed powrotem z zaworu roździelacza, bo pętla c.w.u. będzie mniej cyrkulowała.
W połączeniu, gdzie pompa tłoczy wodę z powrotu do kotła zapewnia cyrkulację cieplejszej wody w wymienniku c.w.u. i zarazem tłoczy w trójdrożny.

Pozdr

Załączniki:
Powrót do góry

Usunięty

Post#4 20 Paź 2009 07:46   

Wszystko zależy od tego jaki to zawór (mieszający czy rozdzielający)
Jeżeli rozdzielający to kolega Leander ma rację.
Jeżeli zawór jest mieszający to musi być na powrocie a wtedy najlepszym miejscem dla pompy będzie zasilanie.
Zaraz za kotłem - tak żeby C.O. i C.W.U było pod "wpływem" pompy.
cezar_26 Twój trzeci rysunek pozwala na kontrolę temperatury C.O. np. pod czujnik pogodowy , ale zaniedbuje inne sprawy tj. będą zakłócenia przy C.W.U (praca grawitacyjna ?)
Ponadto jest to klasyczne podłączenie ogrzewania podłogowego.(cały czas chodzi o rysunek nr.3)
Powrót do góry

cezar_26
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 Post autora tematu 20 Paź 2009 08:55   

zawór mam mieszający.

Krzysio_sr, mógłbyś stworzyć jakiś prosty schemacik?

nie bardzo rozumiem w którym miejscu na powrocie umieścić zawór. :)

Ogólnie zależy mi na tym aby na kotle i cwu była taka sama wyższa temperatura, na c.o. chcę domieszać wodę z powrotu.

Przy propozycji kolegi leandera obawiam się, że woda z powrotu nie zostanie wypchnięta do zaworu mieszającego :)
Powrót do góry

Usunięty

Post#6 20 Paź 2009 09:39   

Na pierwszym rysunku jest fragment instrukcji kotła PER-ECO.
Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć?Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć?
Na drugim jest odniesienie do Twojego schematu.
Zarówno jeden , jak i drugi jest tylko fragmentem instalacji(tzn. nie jest rozwiązaniem kompletnym).
Pierwszy rysunek stanowi zabezpieczenie pod kontrolą trójdrogowego zaworu temperaturowego .(nie potrzebuje sterownika)
Jeżeli chcesz mieszać temperaturę na C.O. to musisz zastosować jeszcze jeden zawór "3D" lub jeden zawór "4D".(Tylko nie wiem czym chcesz to sterować ?)
Bo w tym miejscu (na rysunkach) wywnioskowałem że chodzi o zabezpieczenie kotła przed zbyt niską temperaturą powrotu.(co jest bardzo korzystne dla kotłów i polecane przez ich producentów a w niektórych przypadkach jest warunkiem gwarancji na kocioł)

ps. Po Twoich ostatnich sugestiach - z zaworami "3D" Twój schemat musiałby wyglądać "mniej więcej tak"
Powrót do góry

cezar_26
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 Post autora tematu 20 Paź 2009 19:51   

jestem laikiem w tym temacie i trudno mnie zrozumieć. ;)
ale opiszę jeszcze raz o co mi chodzi.

W tej chwili, gdy ustawię na piecu temperaturę ok 50'C to mam słabo podgrzaną W.U. i w piecu występuje tzw. pocenie się, (co jak napisałeś nie jest korzystne dla kotła).

Jeśli podniosę temperaturę na kotle do 65-75'C to w domu jest zbyt gorąco.

Zależy mi na tym aby na wyjsciu z kotła na C.O. domieszać wodę z powrotu, która jest chłodniejsza i obniżyć przez to temperaturę wody idącej do grzejników, przy zachowaniu na kotle i w obiegu C.W.U. temperatury wyższej.

Sterować zaworem chcę ręcznie :)

mój zawór wygląda tak:

Mam nadzieję, że teraz da się mnie zrozumieć :D
Powrót do góry

Usunięty

Post#8 20 Paź 2009 21:26   

W takim razie dobrze Cię zrozumiałem.
Na ostatnim moim rysunku masz obie funkcje.
Zawór bliżej kotła jest zabezpieczeniem przed zbyt niską temperaturą powrotu a ten drugi służy do ustawiania temperatury C.O. (można ją "podnieść" lub "obniżyć" zmieniając nastawę na zaworze "3D")
Na schemacie nie różni się to rozwiązanie od ogrzewania podłogowego (taka sama zasada działania)
Powrót do góry

cezar_26
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 Post autora tematu 21 Paź 2009 00:34   

No to teraz już wiem to ,co chciałem wiedzieć.

Wielkie dzieki za pomoc.

Pozdrawiam. :)
Powrót do góry

Kusy
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Pabianice

Post#10 17 Gru 2009 02:45   

witam troszkę odgrzeję temat...
widzę po datach waszych listów, że już trochę czasu minęło, czy możecie napisać mi gdzie powinienem zamontować "3D", tj. na zasilaniu czy na powrocie ? mam kociołek buderusa 18kw n apaliwo stałe (eko)
piszę ten list bo w lipcu fachowcy zmontowali mi kotłownię na tip-top, podobno tak miało być. wcześniej miałem zwykły system czyli z kotła na pompę z pompy na CO (w tym zasobnik CWU - podłączony jak kolejny grzejnik) i z powrotem do kotła. teraz mam http://obrazki.elektroda.net/22_1255985846.jpg i jest problem. jak kocioł dogrzeje do temp zadanej (60*C) i wyżej (ok 67 - 69*C) to się wyłącza i przechodzi do podtrzymania. po kilku minutach temp zaczyna spadać i tak spada aż do 48*C. nie mogę temu zaradzić i nie daję sobie rady z ustawianiem tego "3D".
w moim układzie podmieszanie jest wody wychodzącej na CW ale kocioł nie wie o tym bo nie ma żadnego czujnika i pakuje groszek aż do osiągnięcia temp zadanej.
napiszcie mi jak się ma system z "3D; na powrocie czyli http://obrazki.elektroda.net/37_1256024263.jpg czy też występują takei wahania temp na kotle...

pozdr Kusy...
Powrót do góry

Usunięty

Post#11 17 Gru 2009 09:54   

Pierwszy odnośnik podany przez Ciebie jest dla zaworu rozdzielającego.
Drugi jest dla zaworu mieszającego.
W obydwóch przypadkach są one na zabezpieczeniu temperatury powrotu. (powinna się ona mieścić w 20'C - chodzi o różnicę między zasilaniem a powrotem do kotła)
Nic nie napisałeś jaki masz zawór (mieszający czy rozdzielający), również nic nie wspomniałeś o sterowniku.
Ręczne sterowanie tymi zaworami jest , może nie kłopotliwe ale zajmujące trochę czasu.
Taki zawór (w funkcji którą spełnia) powinien się wyłączyć przy osiągnięciu 55'C na powrocie. (tzn. musi przestać mieszać lub rozdzielać)
Jeżeli piszesz że "kocioł o tym nie wie" , to znaczy że Twój sterownik nie ma takiej funkcji.
Ręczne ustawianie tego zaworu będzie Ci niestety zajmować wiele czasu.
Reasumując - po osiągnięciu na powrocie temperaturę 55'C , powinieneś wyłączyć zawór "3D".(wyłączyć , znaczy ustawić przepływ żeby nie następowało mieszanie lub rozdział wody)
Powrót do góry

Janek_53
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Warszawa

Post#12 11 Sty 2010 18:09   

Witam.

Proszę o poradę jaki zawór zamontować 3-drożny czy 4-drożny na poniższym rysunku i w jaki sposób go zamontować , w którym miejscu będzie najlepiej?

czy do ogrzewania podłogowego potrzebna będzie druga pompa C.O?

http://obrazki.elektroda.net/64_1263225967_thumb.gif

Z góry dziękuje

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sty 2010 18:09   

Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#13 11 Sty 2010 23:41   

Coś ten obrazek Malutki :(
Powrót do góry

Janek_53
Poziom 2
Poziom 2

Post#14 12 Sty 2010 17:26   

Czy teraz lepiej?

Proszę o poradę jaki zawór zamontować 3-drożny czy 4-drożny na poniższym rysunku i w jaki sposób go zamontować , w którym miejscu będzie najlepiej?

czy do ogrzewania podłogowego potrzebna będzie druga pompa C.O?

Z góry dziękuje
Powrót do góry

jaroxxx
Poziom 3
Poziom 3

Post#15 01 Lut 2010 19:57   

Ja mam dwie pompki osobno na grzejniki i podłogowe podłogowe na powrocie ma wpięty zawór trójdrożny i połączony z zasilaniem podłogówki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lut 2010 19:57   

Powrót do góry

Janek_53
Poziom 2
Poziom 2

Post#16 02 Lut 2010 21:37   

Szanowny Panie Jaroxxx jeżeli mógł by Pan przesłać rysunek w których miejscach ma Pan umieszczone zawór 3-drożny i pompki do C.O i do ogrzewania podłogowego.

Z góry dziękuje
Pozdrawiam
Powrót do góry

cowodkan.pl
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Białystok

Post#17 03 Lut 2010 00:24   

Panowie, Podłączać należy zgodnie z instrukcją producenta kotła by była gwarancja.

Panie Kusy rozumiem z treści, że kocioł jest na ekogroszek. Jest to nieco wyższa półka urządzeń i powinna być opcja regulatora lub doposażenia istniejącego w czujnik cwu. Ale trzeba też dostawić oddzielną pompę na podgrzewacz.
Korzyści - niezależnie regulowana temperatura ciepłej wody. Na lato nie trzeba kręcić zaworami tylko kliknąć na regulatorze, brak wychładzania ciepłej wody razem z grzejnikami i kotłem gdy zabraknie paliwa.

Schematy są różne zależy od punktu widzenia.
1 dbamy o powrót kotła.
2 dbamy o komfort by grzejniki nie grzały zbyt mocno.

Przy kotłach na drewno trzeba utrzymywać temperaturę kotła na minimalnym poziomie 55-60 st wówczas mamy dobre spalanie i minimalizację sadzenia. Tu zawór czterodrogowy pomaga nam obniżyć temperaturę grzejników przy zachowaniu wysokiej temp. kotła.

Przy kotłach węglowych lub pellets temp. kotła są niższe i tu lepiej dbać o powrót kotła.

A nawiasem czy u waszych znajomych rodziców skorodował kocioł pracujący grawitacyjnie w dużej instalacji z zimnym powrotem - a jeśli to po ilu latach?

Odskoczę do kotła żeliwnego olejowego Vaillant - zabezpieczenie przed"zimnym powrotem" stanowi regulator który nie uruchomi pompy poniżej 40st (temp. kotła).

Pomijając to wszystko podgrzewacz wody powinien pracować bez zmieszania - bezpośrednio.

Osobiście prefereruję układ wyższej temperatury kotła ( nastawa regulatorem) a niższa temp zasilania co nastawiana zaworem - preferuję 4d. Jeżeli z siłownikiem sterującym jego pracą to może lepiej ale nie proponuję - pieniądze spore a nie do końca jestem przekonany o słuszności.
Zwłaszcza, że część firm stosując przy kotłach z podajnikiem automatykę pogodową posiada dwie postawowe temperatury nastawy i koniec. To raczej skromna zabawka za pieniądze które kosztuje.

Zainteresowani proszę informację i opis co się ma i co się chce i jeśli podłogówka jest to nie tylko sam rosdzielacz (belka) ale lepiej zdjęcie bo wtedy będzie widać jak rozwiązano regulację temperatury i czy oczywiście wogóle to wzięto pod uwagę...

Dodano po 10 [minuty]:

I jeszcze tylko spójrzcie panowie na te rury jak na rzeki, a na zawory jak na tamy.

Pompa będzie pompować zawsze tyle samo ( jak nie elektroniczna np Alpha Grundfos ok 600zł).

Trzeba się zastanowić gdzie popłynie większy strumień jak przestawimy zawór w jedną czy drugą stronę.

To wiele wyjaśni.

Temperatura to jedno a przepływ to drugie.

Jeśli układ pracuje z 1 pompą i zawór ma regulować temperaturę grzejników może zaistnieć taka sytuacja że za dużo wody pójdzie w grzejniki i podgrzewacz wody pozostanie niedogrzany...
Powrót do góry

posejdon-40
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Lębork (pomorze)

Post#18 11 Gru 2010 08:45   

Witam wszystkich.Podłącze się do tematu ale chodzi mi nie o trój tylko czterodrogowy też Honeywell.Otóż niedawno wymieniałem kocioł i aby było dobrze dokupiłem owy zawór sterowany ręcznie i zamontowałem go na wyjściu z kotła.Wcześniejsza instalacja pracowała dobrze,znaczy w domu było cieplutko(mieszkanie 80m kw.na jednym poziomie,raptem 4 grzejniki+łazienka)naczynie przelewowe ok1,5m nad grzejnikiem,ale instalacja w domu nie była zmieniana.A teraz przez dwa tygodnie siedze w zimnym i nie wiem co robić byli instalatorzy i stwierdzili że wszystko gra,dwa grzejniki grzeją lekko a dwa prawie wcale ten w łazience jak cię moge...i nie wiem co zrobić czy ten zawór robi problem czy co bo już zgłupiałem.Ostatni grzejnik gdzie właśnie siedzę nagrzewa się tylko przy zasilaniu.Zawór mam ustawiony na pozycji 9 czyli z instrukcji wynika że daje na grzejniki ful,a nie grzeje w mieszkaniu.Wstawie fotki poglądowe instalacji może ktoś mi pomorze....Proszę.Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć?Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć? myśle że poprawnie wstawiłem fotki i bardzo proszę o pomoc bo marzne..
Powrót do góry

posejdon-40
Poziom 9
Poziom 9

Post#19 11 Gru 2010 15:22   

bardzo proszę o pomoc bo marzne..widzę że ktoś czyta posty ale brak podpowiedzi,a tu jest(chyba jak większość) pilna sprawa bo dogrzewam farelkami....
pozdrawiam
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#20 12 Gru 2010 12:49   

Zwrócę uwagę że monterzy na 100% nie wykonali instalacji poprawnie, ponieważ niewidac tu rury bezpieczeństwa. Powinna ona miec średnice nie mniej niż 25mm i na jej drodze pomiędzy kotłem a naczyniem wyrównawczym nie powinno byc żadnych zaworów, nawet 4D i 3D. Wydaje mi się że masz nie wtym miejscu wpietą pompę ale trudno coś więcej powiedzie bo nie widac jej na zdjęciu.
Powrót do góry

posejdon-40
Poziom 9
Poziom 9

Post#21 12 Gru 2010 22:30   

A-Mail napisał:
Zwrócę uwagę że monterzy na 100% nie wykonali instalacji poprawnie, ponieważ niewidac tu rury bezpieczeństwa. Powinna ona miec średnice nie mniej niż 25mm i na jej drodze pomiędzy kotłem a naczyniem wyrównawczym nie powinno byc żadnych zaworów, nawet 4D i 3D. Wydaje mi się że masz nie wtym miejscu wpietą pompę ale trudno coś więcej powiedzie bo nie widac jej na zdjęciu.

Witam. owszem pompy nie widać ale pompa jest na powrocie,tak jak kiedyś była podłączona i wcześniej układ działał poprawnie..to prawda że jest niewidoczna rura do naczynia przelewowego,i ja już sam wiem że ona ma mieć średnice 25mm tyle jest na forum o tym że nie sposób się doczytać,a to jest fakt że powinna iść z kotła a nie za zaworem 4D(ona znajduje się między zaworem 4D,a zaworem do zamykania zasilenia c.o.na grzejniki który jest widoczny koło bojlera.W trakcie montażu nowego kociołka SKAM 15kw zamontowano zawór różnicowy(był kulowy w bypassie)i do mieszania wody na powrocie 4D a poza tym instalacja nie była przerabiana.Jeśli jakieś pytania to odpowiem choć dzięki za zainteresowanie tematem ponieważ cały czas marzniemy z rodzinką.....mam fotkę pompy to ją wstawię będzie lepszy pogląd na sytuacje....Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć?
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#22 13 Gru 2010 20:34   

Spróbuj ustawić zawór w skrajnych położeniach i sprawdz jak się to będze spisywało.
Zrób to jeszcze przy zamkniętym zaworze od bojlera. Woda niegłupia i szuka łatwiejszej drogi i być może sobie krąży pomiedzy bolerem i tymi 10 % otwarcia zaworu 4D a malo wody idzie na grzejnki. Inna możliwośc ż "fachowcy" źle załozyli zawor 4D i w/g Ciebie masz ustawione 90% drogi na grzejniki a faktycznie masz 10% na grzejniki dlatego proszę abyś spróbował 2 skrajne położenia zaworu 4D. Można to też sprawdzić spuszczając wodę z ukladu, rozkęcc głowicę zaworu i sprawdzić iak jest ustawina.
Druda sprawa to ta że zaleca się aby pompa byla w obwodach grzejników.
Powrót do góry

posejdon-40
Poziom 9
Poziom 9

Post#23 13 Gru 2010 23:04   

A-Mail napisał:
Spróbuj ustawić zawór w skrajnych położeniach i sprawdz jak się to będze spisywało.
Zrób to jeszcze przy zamkniętym zaworze od bojlera. Woda niegłupia i szuka łatwiejszej drogi i być może sobie krąży pomiedzy bolerem i tymi 10 % otwarcia zaworu 4D a malo wody idzie na grzejnki. Inna możliwośc ż "fachowcy" źle załozyli zawor 4D i w/g Ciebie masz ustawione 90% drogi na grzejniki a faktycznie masz 10% na grzejniki dlatego proszę abyś spróbował 2 skrajne położenia zaworu 4D. Można to też sprawdzić spuszczając wodę z ukladu, rozkęcc głowicę zaworu i sprawdzić iak jest ustawina.
Druda sprawa to ta że zaleca się aby pompa byla w obwodach grzejników.

Witam.Próby regulowania zaworem już mam za sobą i w niektórych położeniach czyli tych skrajnych na prawo i lewo do góry robią taki efekt że nagrzewa się powrót czyli ta rura która wchodzi w 4D z prawej strony,w innym położeniu zaś zasilenie się ochładza.Próbowałem przy otwartym ZK od bojlera jak i przy zamkniętym.Ale fakt jest jeden przyjdzie mi to przerobić i faktycznie pompę dać na zasilanie za zaworem 4D,a przed nim wpiąć naczynie przelewowe tylko mam w takim razie pytanie:czy na zasilaniu C.O. dawać pompę z bypassem czy tylko ZW pompa i filtr siatkowy a ZR zostawić na powrocie?Nad kotłem nie mam za wiele miejsca na ZR i bypass i myślę że będzie to technicznie kłopotliwe.Głowicę miałem rozkręconą i teraz mam inne ustawienie nie związane z cyframi bo rączkę można przekładać,ale jest optymalne,ale wychodzi na to że pompa miesza tylko pomiędzy bojlerem,pierwszymi grzejnikami w domu,a powrotem....to tyle,ale sugestie jeszcze wskazane
pozdrawiam
Powrót do góry

jamper
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Warszawa i okolice

Post#24 17 Gru 2010 10:36   

Kolego pompa tak jak napisałeś pracuje tylko w układzie kotła a nie grzejników.Tak mogę wywnioskować.Ciężko jest coś ci poradzić.Narysuj jakiś schemat instalacji kotłowni bo z tego co widzę to układ grzejników pracuje bez pompy czyli grawitacyjnie i może to jest tego przyczyną.Co do bypassa to jakieś zabezpieczenie pompy powinno być i to się dotyczy też kotła czyli wspomniana rura do naczynka.
Powrót do góry

posejdon-40
Poziom 9
Poziom 9

Post#25 17 Gru 2010 19:13   

jamper napisał:
Kolego pompa tak jak napisałeś pracuje tylko w układzie kotła a nie grzejników.Tak mogę wywnioskować.Ciężko jest coś ci poradzić.Narysuj jakiś schemat instalacji kotłowni bo z tego co widzę to układ grzejników pracuje bez pompy czyli grawitacyjnie i może to jest tego przyczyną.Co do bypassa to jakieś zabezpieczenie pompy powinno być i to się dotyczy też kotła czyli wspomniana rura do naczynka.

Witam.Kocioł jest zabezpieczony naczyniem przelewowym ale dopiero za zaworem 4D,a przed ZK odcinającym zasilanie grzejników na mieszkanie i to jest źle(do przerobienia)ale nie rozumiem jakie zabezpieczenie pompy powinno być w bypassie jest(ZZ,Z z filtrem) i co jeszcze powinno być aaa i ZR jest na powrocie.Jeśli jakieś pytania to chętnie odpowiem i taka Mała Prośba może jeszcze dzisiaj jakieś sugestie bo jutro chcę przerabiać...
pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2010 19:13   

Powrót do góry

Amberski71
Poziom 1
Poziom 1

Post#26 06 Sty 2011 09:25   

Witam
Proszę o pomoc w opini czy moja instalacja jest poprawnie wykonana
Instalator wykonał ją niedawno, już musiał poprawiać
A problem jest taki że mimo iż przekręcam pokrętło zaworu miesającego to temperatura na termometrze zmienia się w zakresie 1-2 stopni. W zasadzie tyle co zmiana temp na piecu
Powrót do góry

posejdon-40
Poziom 9
Poziom 9

Post#27 06 Sty 2011 22:16   

Witam.
Ja miałem podobny problem,ale tu nie można nic określić skoro nie ma widoku jak ona jest wykonana.Jako rada to najpierw zapodaj jakiś schemat lub fotki to raczej na pewno ktoś podpowie pomoże.
pozdrawiam
Powrót do góry

adam_001
Poziom 2
Poziom 2

Post#28 10 Sty 2011 21:05   

Witam wszystkich. Potrzebuje od Was opinii. Niedawno wymieniłem kocioł z podajnikiem szufladowym 25KW i fachowiec podłączył go wg dołączonego schematu. Wiem że jest to trochę skomplikowane ale już wyjaśniam. Otóż chodziło o to aby łazienka ze zbiornikiem wyrównawczym oraz bojler był podłączony bezpośrednio do pieca, aby woda CWU miała podobną temperaturę jak kocioł i grzejniki w łazience miały też podobną temperaturę(brak pompy CWU). A na reszcie grzejników c.o. można było regulować temperaturę zaworem trzy drogowym. Ale tu klapa nie wiem dlaczego przy zakręconym zaworze trójdrożnym grzejniki w domu mam nadal gorące a grzejnik w łazience nie grzeje. Możliwe że zawór różnicowy przepuszcza grawitacyjnie tą wodę? Ale zastanawia mnie dlaczego łazienka nie grzeje? przecież jest podłączona bezpośrednio omijając zawór trójdrożny. Aha instalację mam zrobioną po staremu, czyli grawitacyjnie też pójdzie. Proszę o Wasze opinie.
Powrót do góry

posejdon-40
Poziom 9
Poziom 9

Post#29 10 Sty 2011 22:56   

Witam.Ja nie jestem fachowcem od systemów grzewczych,ale też walczyłem z podobnymi problemami i co się okazało:po poczytaniu postów oraz paru radach szanownych znawców okazało się,że nie należy podpinać żadnych odbiorników (bojlera,grzejników)do rury wzbiorczej do naczynia przelewowego.Gorąca woda znajduje się w niej dopiero wtedy gdy piec zacznie się gotować(po chłopsku),a w normalnym układzie woda znajdująca się po drodze z kotła do naczynia ma niską temperaturę,która nie nagrzeje grzejnika łazienkowego.To jest tylko moja opinia,ale jeśli się mylę to poczekaj aż wypowiedzą się inni.Pozdrawiam.
Powrót do góry

kolegaa2
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Wołomin

Post#30 08 Lut 2011 23:58   

oto prosty przykład montażu zaworu 4drożnego http://obrazki.elektroda.pl/7898774900_1297202200.jpg
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Zawór trójdrogowy Honeywell - jak podłączyć?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny