X

Oprawy do łożysk samonastawnych - opinie

28 Oct 2009 20:13 ROrobokop
  • #1 28 Oct 2009 20:13
    robokop
    Moderator Samochody
    Helpful post? (+1)
    Ostatnio na Allegro jest wysyp tanich opraw łożyskowych - jak na obrazkach, w różnych rozmiarach. Pytanie - miał ktoś to w ręku ? Wytrzymałość, trwałość łożyska, luz pasowania na wałek ? Warto to kupić pod wałek pilarko strugarki ?
    Oprawy do łożysk samonastawnych - opinie Oprawy do łożysk samonastawnych - opinie
    Wałek ma średnicę 100mm (bez ostrzy), szerokość hebla 30cm. Zastanawiam się nad UCP 207, akurat 35 mm średnicy czopu.
  • #2 28 Oct 2009 20:26
    kortyleski
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    Raczej kiepskie. Kupiłem 2 sztuki ale tylko jako zawieszenie całego zespołu wałka i silnika, jako samo łożyskowanie wałka to słabe jest. Po za tym dokup później same łożyska pasujące do tych obudów. Chińszczyzna.
  • #3 29 Oct 2009 11:39
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (+1)
    Siły wykinające z przekoszenia osi będa miały niszczycielskie działanie.
  • #4 29 Oct 2009 13:10
    J. Kleban
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Do pilarko strugarki sie nie nadaja kompletnie. Sily ktore wystepuja przy takich maszynach zniszcza lozyska bardzo szybko co moze skonczyc sie wypadkiem.
    Jesli nie masz mozliwosci zrobienia lozyskowania w jednej linii (bez przekoszenia) to jest inny sposob niz powyzsze lozyska.
    Pilarko strugarki "Rema" czy tez "Dyma" mialy dobre rozwiazanie, otoz gniazdo pod lozysko bylo roztoczone na minimalnie wiekszy wymiar z rowkiem na srodku w ktory wchodzil O-ring odpowiedniej srednicy i grubosci , a lozysko bylo wprasowywane w tenze O-ring. Dawalo to dosc dobre tlumienie drgan i osiowe ustawienie lozysk.
  • #5 29 Oct 2009 20:48
    robokop
    Moderator Samochody
    Topic author Helpful post? (0)
    Nie załapaliście idei - nie mam zamiaru robić przekoszonej osi, po prostu to są chyba jedyne dostępne masowo oprawy - innych , lepszych nie znalazłem. Łożyskowanie będzie w jednej linii.
  • #6 29 Oct 2009 21:11
    J. Kleban
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    W jaki sposob ustawiasz takie obudowy w jednej osi ?
    Musisz miec podstawe obudowy frezowana pod katem prostym do gniazda i na takiej samej wysokosci od osi gniazda (te obudowy nie sa) i podloze do ktorego je zamocujesz musi byc w jednej plaszczyznie aby po zamontowaniu z lozyskami na walku podstawa obudow dokladnie przylegala do podloza do ktorego bedziesz przykrecal.
  • #7 29 Oct 2009 21:12
    PORTOS23
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Mam codziennie do czynienia z tego typu łożyskami, do pilarki absolutnie się nie nadają- obroty tam występujące zniszczą te łożyska w 5 minut.
    Ten typ łożysk, ma zastosowanie w wolnobieżnych maszynach i urządzeniach typu taśmociąg itp. I są bardzo trwałe i szczelne.
  • #8 29 Oct 2009 21:16
    J. Kleban
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Powinienes traktowac te obudowy jako polfabrykat do dalszej obrobki
  • #9 29 Oct 2009 21:37
    robokop
    Moderator Samochody
    Tych obrotów to raptem będzie coś około 3 tys. czyli nie tak wiele, tak że nie przesadzajcie. Podstawy wyglądają na szlifowane - maszynowa obróbka daje jakąś tam gwarancję powtarzalności.
  • #10 30 Oct 2009 11:29
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Robo, 3 tyś obrotów to mało nie jest. Łożyska muszą być C3 w takim razie.
  • #11 30 Oct 2009 13:11
    robokop
    Moderator Samochody
    Łożyska to nie problem - dostępne są nawet do podwyższonych temperatur czy nierdzewne, pozostaje kwestia gdzie znaleźć oprawę o wysokości nie przekraczającej średnicy wałka. Stopniowo skłaniam się do opraw żeliwnych z maszyn rolniczych, wymiar akurat pod łożysko 6007.
  • #12 30 Oct 2009 16:12
    kortyleski
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    W każdym sklepie z łożyskami znajdzuiesz kilka rodzajów solidnych opraw. Osobiście znam jeden w otwocku i ze dwa w warszawie.
  • #13 30 Oct 2009 16:12
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (0)
    robokop wrote:
    , pozostaje kwestia gdzie znaleźć oprawę o wysokości nie przekraczającej średnicy wałka.

Nie czaję.
    Wałek jest stopniowany i szukasz oprawy o maxymalnym wymiarze nie większym niz największa srednica wałka?
    Może zapodaj jakiś szkic sytuacyjny.
  • #14 30 Oct 2009 16:32
    robokop
    Moderator Samochody
    Powoli. Wałek ma średnicę ok 100 mm - chodzi część roboczą, tzw. strug gdzie osadza się noże, czopy pod łożyska mają 35 mm. Chodzi o to , żeby oprawy łożysk nie miały wysokości większej niż właśnie 100mm - inaczej nie upcham tego pod blatem.

Przykładowe zdjęcie - Oprawy do łożysk samonastawnych - opinie

Mój ma większą średnicę.
  • #15 30 Oct 2009 16:33
    kortyleski
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    Rzucę okiem u siebie, będą to się dogadamy.
  • #16 30 Oct 2009 16:38
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (0)
    A no to w ten sposób pisz, po prostu nie masz jak zamontować płyty oporowej obrabianego materiału bo odsadzają ci ją oprawy, tak?
  • #17 30 Oct 2009 16:40
    robokop
    Moderator Samochody
    Ano właśnie o to chodzi.
  • #18 30 Oct 2009 17:09
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Robo, a w czym problem dorobić oprawy?
  • #19 30 Oct 2009 17:19
    robokop
    Moderator Samochody
    Teoretycznie w niczym, praktycznie brak sprzętu do tego.
  • #20 30 Oct 2009 17:27
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Przecież zrobisz z rury grubościennej ( najlepiej bez szwa).
    Zdradzę ci tajemnicę-robiłem sobie heblarke i jako łozyska wału zastosowałem łożyska kół przednich. Mają mały stosunek wymiarów D/d i są dwurzędowe.
  • #21 31 Oct 2009 09:07
    robokop
    Moderator Samochody
    Topic author Helpful post? (+1)
    Bosko, tylko wymagają ściśnięcia - obawiam się że sam segier to w tym przypadku trochę mało ? Dalej - rura grubościenna i owszem, tylko przy mojej średnicy wałka to trochę ryzykowne jak mi się zdaje, masa wirująca jest dość duża, tak że dospawanie kawałków płaskownika w charakterze uchwytów może być rozwiązaniem troszkę zbyt delikatnym. Ponadto brak po prostu we wsi tokarki którą można by ciasno i bez skosów itp. przetoczyć element pod łożysko, dlatego kombinuję. Sam mam "krajzegę" z wałkiem , oprawami i nakrętkami wykonanymi samodzielnie w czasie ZSW, ale tutaj mniejsza masa wiruje, mniejsze drgania, mniejsze obroty.
  • #22 31 Oct 2009 11:52
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Robo, łożysko koła ma h około 30mm :lol:
Similar topics to oprawy do łożysk samonastawnych - opinie
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products