Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Pioneer a-656, uszkodzony prawy kanał.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Audio Serwis -> Audio Początkujący -> Pioneer a-656, uszkodzony prawy kanał.
Autor
Wiadomość
pompak
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Pińczów

Post#1 Post autora tematu 30 Paź 2009 00:30   

Naprawa Pioneer a-656

Witam naprawiam wzmacniacz jak w tytule.
Lewy kanał jest sprawny, prawy niestety spalony ( ktoś już go wcześniej naprawiał wstawione były 2sc5200/2sa1943 ) Upaliło 4 rezystory ( nie mogę odczytać na płytce symbolu ) spalił się też 2sa1306(q136) i 2sa1145(q132) reszta wygląda na sprawne.
Wylutowałem tranzystory końcowe to odpalił lewy kanał. Na układzie PA0016 prawie wszędzie były napięcia zasilania. Tylko teraz mam takie pytanie na nóżkach tego PA0016 (1,14) powinno być 3,1V na nóżkach (7,8 ) -3,1V a jest pełne napięcie zasilania, oczywiście układ wylutowany spalone tranzystory też. Czy jak założe nowy układ te napięcia się ustabilizują? ( chociaż nie sądze..) Czy szukać przyczyny gdzie indziej? Kieruje się schematem od A-757 gdyż od A-656 nie mogę znaleźć.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Paź 2009 00:30   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 30 Paź 2009 01:21   

Re: Naprawa Pioneer a-656

Wymień tranzystory, które mają przywarcie, a rezystory możesz dobrać kierując się końcówką z drugiej strony :)
Powrót do góry

pompak
Poziom 19
Poziom 19

Post#3 Post autora tematu 30 Paź 2009 15:47   

Ale właśnie jest problem nie są symetrycznie pukładane na płytce, 2 rezystory totalnie zwęgliło. Reszta wygląda ok, tranyzstory przed tym PA sprawdziłem i są ok tylko czemu jest tam napięcie zasilania? tak powinno być bez układu PA?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 30 Paź 2009 21:21   

Robisz tak. Przykład.
Na początek bierzesz pod uwagę dobre rezystory
Lewa strona R50 ma 28oHm, a po prawej 28ohm to R51

Więc analogicznie dojdź u ciebie jak to będzie i jeśli po prawej stronie spalony jest R28 to po lewej ten sam (sprawny) będzie R27

Wartości są przykładowe, przykład podany w celu wyjaśnienia łatwego sposobu szukania rezystorów, który jest niezwykle przydatny, gdyż oszczędza to zwykle dużo czasu i nerwów.

pompak napisał:
czemu jest tam napięcie zasilania

masz płytę przed sobą, pomyśl logicznie i zobacz skąd ono przychodzi, a tam będzie przyczyna :)

P.S ( przykład z rezystorami przypominam ma na celu sprawdzenie po której stronie są parzyste a po której nie parzyste, dla wyjaśnienia niejasności)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Paź 2009 21:21   

Powrót do góry

pompak
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 Post autora tematu 30 Paź 2009 23:20   

Może trochę zobrazuje na czym problem polega :) załączam zdjęcia, zaznaczone na czerwono uszkodzone elementy. Niestety opisy na płytkach koło tych rezystorów wypaliło... Wszytsko dookoła sprawdziłem wygląda na sprawne ( tranzystory, rezystory, diody)
Tylko właśnie na tym układzie PA nie wiem czemu jest takie napięcie, powinno być +,- 3,1V tak jest w sprawnym kanale. Czy możliwe że jest taka rozbieżność dlatego że nie ma układu?
Może ktoś ma schemat od a-656? bo z tego co widziałem różnią się trochę od a-616 a a-757...
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#6 30 Paź 2009 23:41   

Masakra, powodem pojawiania się napięć zasilania na scalaku powinien być któryś z tranzystorów w jego poblizu lecz nie umiem zgadywać gdyż nie mam tego na stole.
Powrót do góry

jersey69
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków

Post#7 31 Paź 2009 20:24   

pompak napisał:
Może trochę zobrazuje na czym problem polega :)

Witam !

Nie obraź się , ale problem polega na tym , że po prostu nie chce Ci się pomyśleć ;). Masz wypalone sprzężenie lokalne pary sterującej i kilka rezystorów w stopniu prądowym - dosłownie kilka . Wystarczy prześledzić przebieg ścieżek , żeby dojść jakie są ich sąsiednie elementy i znaleźć odpowiednik w sprawnym kanale . Schemat w takiej sytuacji w niczym nie pomoże , bo nie znając oznaczenia rezystora nie znajdziesz go na mapie . Natomiast szukanie napięć na wyprowadzeniach układu bez wlutowanego układu nie ma najmniejszego sensu . Tranzystory w pierwszym i drugim stopniu sterującym (1145/2705 i 1306/3298 ) musisz dobrać w pary , gdyż w przeciwnym razie naprawa , wzorem poprzedniej będzie miała krótkotrwały skutek .
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 01 Lis 2009 00:09   

Re: Pioneer a-656, uszkodzony prawy kanał.

Kolega
jersey69 napisał:
ujął to w bardziej technicznym słownictwie które jest bardziej profesjonalne niż moje, lecz obawiam się że niestety ma racje. Nie pierwszy przypadek gdy użytkownik którego usterka przerasta na wskroś zabiera się do "naprawy". Wg mnie a jest to tylko i wyłącznie moje osobiste zdanie usterka jest na tyle skomplikowana iż proponował bym zaczerpnięcie pomocy serwisów i osób które się na tym znają.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lis 2009 00:09   

Powrót do góry

pompak
Poziom 19
Poziom 19

Post#9 Post autora tematu 13 Lis 2009 00:35   

Re: Pioneer a-656, uszkodzony prawy kanał.

Poradziłem sobie z tym wzmacniaczem oczywiście tranzystory sterujące jak i końcowe sparowane na charakterografie, napięcie na układzie PA tak jak myślałem się zredukowało i jest teraz idealnie i napięcie na wyjściu też idealne 0V.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Audio Serwis -> Audio Początkujący -> Pioneer a-656, uszkodzony prawy kanał.
Strona 1 z 1