Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Układ sieciowy TT czy bednarka dobrze połączona

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Układ sieciowy TT czy bednarka dobrze połączona
Autor
Wiadomość
parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 03 Lis 2009 13:43   

Układ sieciowy TT czy bednarka dobrze połączona

Mam w domu instalacje w układzie TT. Wywnioskowałem to z tego, od złącza razem kablem WLZ-teu ,który jest zakopany w ziemi idzie od złącza bednarka która jest uziemieniem i jeden koniec bednarki podłączony jest w domu przewodami ochronnymi PE ze wszystkich obwodów. I mam pytanie do specjalistów sam chodzę do technikum elektrycznego i nie wiem czy elektryk, który podłączał WLZ dobrze zrobił łącząc w złączu drugi koniec bednarki z szyną PEN.
Powrót do góry

fuutro
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Gdzieś u siebie?

Post#2 03 Lis 2009 13:49   

Re: Układ sieciowy TT czy bednarka dobrze połączona

Skoro masz sieć TT to nie możesz mieć PEN od strony energetyki tylko N a PE jest połączone tylko z bednarką w ziemi stanowiącą uziom.
Powrót do góry

parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 03 Lis 2009 14:42   

sorry źle napisałem u mnie jest tak zwana wyspa TT czyli instalacja w domu jest w układzie TT a sieć rozdzielcza zasilająca mój dom jest w układzieie TN-C

Dodano po 43 [minuty]:

Dodam jeszcze że jak mierzyłem miernikiem cyfrowym rezystancje między N a bolcem ochronnym PE w gniazdku to wychodziła mała wartość coś koło
1 Ohma
Powrót do góry

tomaszmruz
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Skarżysko

Post#4 03 Lis 2009 20:57   

Takim miernikiem to można mierzyć napięcie uziomy mierzy się specyjalnym
miernikiem i to między L a PE.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lis 2009 20:57   

Powrót do góry

sq9jjh
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#5 03 Lis 2009 21:45   

tomaszmruz napisał:
... uziomy mierzy się specyjalnym
miernikiem i to między L a PE.

Witam. Można wiedzieć jakim?, jakiś typ lub link.
Powrót do góry

alfaam
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Lubliniec

Post#6 03 Lis 2009 21:47   

Kolego mieszasz pojęcia z tymi układami sieci. Napisz skąd jesteś i skąd dostajesz rachunki to Ci odpowiemy jaki masz układ sieci (z dużym prawdopodobieństwem). Najlepiej zlokalizuj stację trafo z której jesteś zasilany i zobacz co jest napisane na jej drzwiach.
Powrót do góry

EAndrzej
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 04 Lis 2009 02:52   

parura09 napisał:
Mam w domu instalacje w układzie TT. Wywnioskowałem to z tego, od złącza razem kablem WLZ-teu ,który jest zakopany w ziemi idzie od złącza bednarka która jest uziemieniem i jeden koniec bednarki podłączony jest w domu przewodami ochronnymi PE ze wszystkich obwodów. I mam pytanie do specjalistów sam chodzę do technikum elektrycznego i nie wiem czy elektryk, który podłączał WLZ dobrze zrobił łącząc w złączu drugi koniec bednarki z szyną PEN.

Elektryk najprawdopodobniej dobrze zrobił - to, że masz układ TT lub wyspę TT to bardzo mało prawdopodobne i to by był dopiero pech gdybyś ją miał.
Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Stalinogród

Post#8 05 Lis 2009 10:21   

Po pierwsze, to pojedź do ZE i zapytaj sie jaki typ sieci jest na przyłączu - czy to takie skomplikowane ?
Jeżeli elektryk zrobił indywidualne TT, to napewno bednaka nie moze być podłaczona do PEN. Sztuka czytania nie jest przeciez ci obca.
Nie masz książek w których byłyby opisy i schematy sieci ? Druk wynaleziono 500 lat temu. Bez podstawowej znajomości zagadnienia z twojej strony, nie można z tobą wymieniać uwag.

Ne da rady w jednym poście opisywać wszystkich niedogodności i specyfiki TT.
Sprawdź co masz na przyłączu.
Bronek
Powrót do góry

parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 Post autora tematu 07 Lis 2009 08:56   

Odpowiadam przyłącze kabel 4x70mm2 a wlz 4x16mm2 idzie razem z bednarką do mojego domu.Mieszkam koło Radomia rachunki z ZEORK i chodzi mi jeszcze o jedną rzecz czy przez to połączenie bednarki z PEN w złączu mogą przenosić się jakieś zakłócenia lub niebezpieczne napięcia przy uszkodzeniach sieci zewnętrznej.
Powrót do góry

alfaam
Poziom 16
Poziom 16

Post#10 07 Lis 2009 11:09   

Koledzy z okolicy pewnie określą układ sieci. Zakłócenia mogą się przenosić ważna jest wartość rezystancji uziemienia. Jeśli jest to tylko kawałek bednarki to może być mało.
Powrót do góry

janhen
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 07 Lis 2009 12:26   

Witam
To właśnie powszechny błąd w energetyce że brak jest nagminnie oznaczeń układów sieciowych na stacjach trafo i złączach kablowych, a nawet 2 różne układy sieciowe do jednego budynku.Tak to prawda. Nie dość że bałagan w dokumentacji. Ale też sieci wykonywane bądź modernizowane niezgodnie z przepisami i normami. Brak znajomości układów sieciowych przez energetyków i nie tylko.
Nigdy nie można być pewnym informacji uzyskanej w ZE. Pisałem o tym ,że właściwym dziale RE miałem wpisany system ochrony od porażeń UZIEMIANIE a okazało
że jest ZEROWANIE bo nie naniesiono zmian w dokumentacji a było to w latach 80-tych.
Nie można się sugerować i uznać za pewnik że jak szyna PEN połączona jest w złączu z "bednarką"to na pewno jest to TN-C lub TT. W tym temacie trzeba sprawdzić jaki układ sieciowy jest podany w "Warunkach technicznych przyłączenia" wydanych przez ZE. Gdy brak tego dokumentu to zasięgnąć osobiście informacji w dziale dokumentacji i rozwoju w ZE lub RE.
Pomiar multimetrem rezystancji pomiędzy N -PE pokaże taką wartość bo te przewody są ze sobą galwanicznie połączone w złączach tablicach i w pkt. neutralnym stacji trafo.
Pozdrawiam
Powrót do góry

parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#12 Post autora tematu 07 Lis 2009 20:55   

Do kolegi Alfaam bednarka jest spory kawałek bo jest zakopana na razem z WLZ-tem na całej jego długości od złącza do rozdzielni w domu i jeszcze do kolegi Janhen u mnie jest na pewno układ TT bo sprawdziłem w projekcie, że jako środek ochrony od porażeń przyjęte będzie uziemienie ochronne czyli mówiąc dzisiejszym językiem układ TT.Dom był zbudowany w latach osiemdziesiątych rozmawiałem nawet z ojcem i mówił że u mnie w domu zrobione jest dodatkowe uziemienie na stalową rurę, która idzie do studni a jak się go zapytałem dlaczego tak to powiedził że bez tego rejon nie odebrał by instalacji
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lis 2009 20:55   

Powrót do góry

alfaam
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 07 Lis 2009 21:48   

1) Sprawdź co pisze na stacji trafo do której jesteś podłączony na drzwiach powinien być układ sieci, sprawdź czy są uziemione przewody N na słupach.
2) Niekiedy zakopanie kilkudziesięciu metrów bednarki daje marną rezystancję, więc wskazane było by wykonać pomiar. (ta rura może cię ratować)
3) Pomiar możesz wykonać sam metodą techniczną, pożyczonym miernikiem (z tym może być kłopot). Wskazane było by wezwać pomiarowca.
4) Jeśli jest faktycznie układ TT to uziemienie nie powinno być połączone z przewodem N ponieważ wszystkie śmieci z przewodu N okolicznej sieci energetycznej uciekają do ziemi przez twoje uziemienie i twój WLZ. Nie wspominając o sytuacji awaryjnej np. zerwania przewodu N sieci energetycznej.
5) Kolega janhen ma sporo racji z tym brakiem pewności, spotkałem się z tym wiele razy, musisz po drążyć temat.
Z ciekawostek dodam że kiedyś W RE nie potrafili mi powiedzieć w jakim układzie pracuje stacja trafo (lokalizacja centrum Katowic), nie posiadali jakiejkolwiek dokumentacji, co prawda stacja nie była ich własnością ale zasilali ją.
I kolejny przypadek GPZ niedaleko Krakowa, warunki zasilania wydane, zasilanie z trafo potrzeb własnych GPZ. Układ sieci cytuje z pamięci "transformator potrzeb własnych" na moje pytanie co to za układ sieci otrzymałem odp. że to taki układ tylko dla potrzeb GPZ i nie mają w dokumentacji określone czy TT czy TN-C

Duży plus dla za zauważenie problemu dla kolegi parury tym bardziej że dopiero się uczy.
Powrót do góry

janhen
Poziom 18
Poziom 18

Post#14 09 Lis 2009 11:59   

Witam
Jeżeli dom zasilany jest z sieci napowietrznej w układzie zawieszenia przewodów mieszanym (dawny sposób w starych sieciach w systemie ochrony od porażeń UZIEMIANIE) tak to się dawniej nazywało przewód N sieci napowietrznej był zawieszony najwyżej i nie uziemiany na słupach a jedynie w stacji trafo. W sieciach elektroenerg.nn. Najczęściej brak jest spełnienia warunku szybkiego wyłączenia zasilania w sieciach w układzie TT. Od początku lat 90-tych, ZE wymagały przy wykonywaniu nowych podłączeń do sieci nn. wykonania i połączenia uziomów roboczych do przewodu N sieci napowietrznej lub szyny PEN w złączach i oddzielnych uziemień ochronnych dla instalacji elektrycznych wewnętrznych. Właśnie z powodu możliwości pojawienia sie niebezpiecznych wartości napięcia dotykowego na przewodach PE. Czy są zainstalowane wyłączniki różnicowo-prądowe?
Tę instalację i uziemienia (jak w temacie) powinien sprawdzić dobry pomiarowiec.
Pozdrawiam
Powrót do góry

parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 Post autora tematu 09 Lis 2009 14:28   

Mój dom jest zasilany z sieci kablowej a nie napowietrznej chociaż kabel jest poprowadzony ze słupa linii napowietrznej do zbrojenia słupa przykręcona jest bednarka i drut stalowy ocynkowany nie mam różnicówki tylko stare bezpieczniki topikowe. U mnie jest na pewno wyspa TT i to ja jedyny ma ją w okolicy bo od złącza do mojej rozdzielni domu idzie kabel z bednarka uziemienia do bednarki połączony ma przewód ochrony PE a u sąsiadów do domów idzie tylko sam kabel czterożyłowy bo rozmawiałem czyli oni maja układy TN-C .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lis 2009 14:28   

Powrót do góry

Wirnick
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Katowice / Międzyrzecze

Post#16 09 Lis 2009 21:04   

Czy zbrojenie słupa jest połączone z jakimś przewodem linii napowietrznej ? .
Powrót do góry

parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 Post autora tematu 10 Lis 2009 19:40   

Tak jest połączone na górze słupa z przewodem zerowym.
Powrót do góry

Wirnick
Poziom 19
Poziom 19

Post#18 10 Lis 2009 19:53   

Posiadasz zasilanie TN-C-S
Powrót do góry

lucas234
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Osiny

Post#19 10 Lis 2009 21:31   

A jaka masz instalacje w domu stara 2 przewodowa czy juz nowa 3 przewodowa? Kiedy byl robiony ten WLZ?
Powrót do góry

Wirnick
Poziom 19
Poziom 19

Post#20 10 Lis 2009 21:51   

parura09 napisał:
...od złącza razem kablem WLZ-teu ,który jest zakopany w ziemi idzie od złącza bednarka która jest uziemieniem i jeden koniec bednarki podłączony jest w domu przewodami ochronnymi PE ze wszystkich obwodów...

Do kolegi alfam - to nie pomyłka że instalacja w domu zasilana jest TN-C-S . Rozdział uziemiony dokonany jest na zbrojeniu słupa.
Powrót do góry

alfaam
Poziom 16
Poziom 16

Post#21 11 Lis 2009 01:50   

Chyba nie możemy traktować uziemienia przewodu PEN sieci napowietrznej jako punktu rozdziału. Sieć zasilająca jest TN-C. Moim zdaniem punk rozdziału powinien być albo w złączu i wtedy WLZ 5 przewodowy albo w domu. I tu przechodzimy na TN-C-S.
pozdrawiam
Powrót do góry

EAndrzej
Poziom 18
Poziom 18

Post#22 11 Lis 2009 01:57   

Tak jak napisałem elektryk dobrze zrobił teraz to się potwierdza cały problem tkwi tylko po stronie kol. parura09, który niestety udowodnił swoje duże braki z elektrotechniki nie mówiąc o układach sieciowych porostu lepiej będzie gdy najpierw przyłoży się do nauki w tym technikum elektrycznym, w którym jak napisał pobiera nauki.
Powrót do góry

lucas234
Poziom 14
Poziom 14

Post#23 11 Lis 2009 11:34   

Dokladnie kolega alfaam ma racje punkt rozdzialu powinien byc uziemiony w ZK(WLZ 5 przewodowy) albo w domu wtedy WLZ moze byc 4 przewodowy, a uklad w jednym i drugim przypadku to TN-C-S.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lis 2009 11:34   

Powrót do góry

parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#24 Post autora tematu 11 Lis 2009 12:36   

Nie mam rozdziału PEN w złączu do domu idzie kabel czterożyłowy z bednarka uziemienia,która jest połączona w złączu z szyna PEN instalacja gniazdek jest trzy przewodowa ale gniazda z bolcem ochronnym mam tylko w łazience i kuchni.Natomiast gniazdo siłowe jest czerto stykowe.
Powrót do góry

Łukasz-O
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#25 11 Lis 2009 12:48   

parura09 napisał:
Nie mam rozdziału PEN w złączu do domu idzie kabel czterożyłowy z bednarka uziemienia,która jest połączona w złączu z szyna PEN (...)

Masło maślane.
Jestem ciekaw, ile osób musi jeszcze napisać, jaki układ sieci posiadasz - abyś uwierzył.
Powrót do góry

lucas234
Poziom 14
Poziom 14

Post#26 11 Lis 2009 14:38   

Dobra postaram sie to w miare jasno wytlumaczyc. Z twojego opisu wynika ze w ZK do ktorego podlaczono twoj WLZ jest uziemiony przewod PEN i od ZK razem z bednarka idzie ta linia do twojego domu. Natomiast w domu masz podlaczone wszystkie przewody PE(zolto-zielone) do tej bednarki, wiec z tego wynika ze ta bednarka robi za 5 przewod PE co nie zmienia faktu ze nadal masz uklad sieci TN-C-S i to raczej z punktem rozdzialu w ZK. Mnie jedynie dziwi fakt ze ta bednarka jest 5 przewodem i nie wiem do konca czy tak mozna... W razie gdybym sie mylil prosze kolegow o poprawienie mojej wypowiedzi.
Powrót do góry

Akrzy74
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wielkopolska

Post#27 11 Lis 2009 15:03   

A może szanowny pan elektryk miał wykonać uziemienie PE (jak sugeruje autor wyspę TT), ale skoro nie mógł uzyskać odpowiednio niskiej wartości, to podłączył się do szyny uziemionego przewodu PEN? Jeszcze nie widziałem warunków o przyłączenie do sieci, w których ZE zezwala na podłączenie się do własnego uziemienia- nawet tego w złączu. Przecież zbrojenie słupa to nic innego, jak lokalne uziemienie przewodu PEN sieci napowietrznej, a pracownicy ZE wykonując złącze kablowe ułożyli bednarkę- uziemiając przewód PEN sieci- de facto znacznie lepiej, niż było wcześniej.

Ps. Mógł to też zrobić przez swoją niewiedzę...
Powrót do góry

EAndrzej
Poziom 18
Poziom 18

Post#28 11 Lis 2009 18:29   

parura09 napisał:
Nie mam rozdziału PEN w złączu do domu idzie kabel czterożyłowy z bednarka uziemienia,która jest połączona w złączu z szyna PEN instalacja gniazdek jest trzy przewodowa ale gniazda z bolcem ochronnym mam tylko w łazience i kuchni.Natomiast gniazdo siłowe jest czerto stykowe.

Z tego co napisał parura09 wynika, że w domu również jest TN-C i elektryk dobrze zrobił reszta to tylko niewiedza parura09, który szuka dziury w całym a niestety większoć doradzających gubi się razem z parura09 .
Powrót do góry

parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#29 Post autora tematu 11 Lis 2009 20:42   

lucas234 masz racje!!
EAndrzej po to mnie nauczyli pisać bym sie mógł pytać kto pyta nie błądzi
a
Powrót do góry

alfaam
Poziom 16
Poziom 16

Post#30 11 Lis 2009 21:30   

lucas234 napisał:
Natomiast w domu masz podlaczone wszystkie przewody PE(zolto-zielone) do tej bednarki, wiec z tego wynika ze ta bednarka robi za 5 przewod PE co nie zmienia faktu ze nadal masz uklad sieci TN-C-S i to raczej z punktem rozdzialu w ZK. Mnie jedynie dziwi fakt ze ta bednarka jest 5 przewodem i nie wiem do konca czy tak mozna... W razie gdybym sie mylil prosze kolegow o poprawienie mojej wypowiedzi.

Moim zdaniem punkt rozdziału w tym przypadku jest w tablicy w domu (WLZ 4-przewodowy), czyli do domu TN-C w domu TN-C-S, a wcześniej to tylko uziemienie przewodu PEN.
Rozdział powinien być w ZK i WLZ 5 przewodowy + bednarka z szpilkami (bo zapewne budynek nie ma instalacji uziemiającej)
parura09 napisał:
EAndrzej po to mnie nauczyli pisać bym sie mógł pytać kto pyta nie błądzi

kolego pisać to może cię nauczyli teraz jeszcze kwestia czytania z zrozumieniem, nie obraź się ale wszyscy Ci tłumaczą a ty uparcie swoje, temat ten powinien się zamknąć w 2-3 postach, a tu taki elaborat
pozdrawiam
P.S. W domu TN-C-S pod warunkiem instalacji 3 i 5 żyłowej, jak to zauważył któryś z kolegów
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Układ sieciowy TT czy bednarka dobrze połączona
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny