Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suby --> STX gdn32-400-8-se

mate157 06 Lis 2009 23:01 5435 19
  • Suby --> STX gdn32-400-8-se

Witam
    Chciałbym przedstawić kolejną na tym forum moją konstrukcje.

Założenia:
    Więcej niskiego basu !

Koszty związane z tym przedsięwzięciem:

Głośniki-- ok 230zł z wysyłką (nowe)
    Płyty na kolumny -- coś koło 70zł
    Narożniki, Speak-ony, kable, kleje, wkręty, nitromal, szpachle -- ok 120zł
    Czas spędzony przy budowie -- bezcenny

Po zbudowaniu paczek ok 85l strojonych na 40hz. Nie podobał mi się bas z tych głośników, był taki trochę "zmulony". Po zmniejszeniu objętości przez cofnięcie przedniej ścianki, dodanie wzmocnień i uchwytów objętość wynosi 70l. Strojenie zmieniłem na 45Hz i odrazu brzmienie się zmieniło, impuls jest dobry. Paczki jak zawsze zostały pomalowane nitromalem. Prezentują się nie nagannie. Brakuje im tylko kraty na froncie (tzn na jedną kolumnę już mam). Bez kraty przeżyły już kilka imprez ale zawsze musiałem się o nie martwić. Napędzam je końcówką McGee- jakieś 2x250W w 8R. Podczas testów na sali 80m^2 przy końcówce nawet clipy się nie zaświeciły bo już było za głośno.

Porcja zdjęć:
    Suby --> STX gdn32-400-8-se Suby --> STX gdn32-400-8-se Suby --> STX gdn32-400-8-se

Tutaj już paczka pomalowana nitromalem (sory za jakość zdj ale robione tel)

Pozdrawiam Matik Sound

Suby --> STX gdn32-400-8-se Suby --> STX gdn32-400-8-se Suby --> STX gdn32-400-8-se Suby --> STX gdn32-400-8-se

Fajne!
  • #2 07 Lis 2009 09:32
    krychaziom1
    Poziom 9  

Witam :)
    Mam dziwne spostrzeżenie ze kazde kolumy sa z ,,innej parafii" a zdaje mi sie ze jeśli tak to nie ma to jakiegoś fajnego dźwięku ;)
    Mam racje czy ma pan kazde kolumny razy 2 :)??

• #3 07 Lis 2009 09:40
    mate157
    Poziom 13  

Tam na zdj co są te wszystkie kolumny to porównywałem do nich te suby. I zagrały najlepiej z tych wszystkich. Na zewnątrz bas było czuć jakieś 7-8m od kolumny
    -Jak jest z basem?
    Tak na ucho schodzi do tych 40Hz ale to pewnie przy - 3db. Bas nie jest zamulony, ma dobry impuls. Jego zastosowanie to mniejsze sale 40-100m^2. Mi ten bas podoba , fajnie sobie "mruczy"

• #5 07 Lis 2009 09:50
    mate157
    Poziom 13  

To od kiedy głośniki domowe mają sztywne zawieszenie ?

• #6 07 Lis 2009 10:20
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Witam!

Te STX-y to jeszcze z tej "starej" serii? Jeśli tak, to średnio to się na subbasy nadaje, mechanicznie pewnie dostają po d.... Co do wykonania obudowy, to na pewno nie nazwałbym go nienagannym, bo że jest na nich nitromal, to jeszcze o niczym nie świadczy. Farba była pędzlem/wałkiem nakładana? Nitromal rzeczywiście wygląda "PRO", ale nakładany pistoletem i to bardzo umiejętnie (niektórzy tutaj umieją), wtedy ma fajną "chropowatą" strukturę. Ten BR szczelinowy nie świszczy? Wydaje się jakoś dziwnie mały, ale to może tylko złudzenie...

• #7 07 Lis 2009 10:58
    mate157
    Poziom 13  

BR nie świszczy wogóle. Dodałem zdjęcie struktury. Farba nakładana była pistoletem. Jeszcze mi się nie zdarzyło przekroczyć X-lin (które wynosi 5.5mm)
    Pozdrawiam mate157

• #8 07 Lis 2009 11:39
    marian133
    Poziom 36  

mate157 napisał:

Założenia:
    Więcej niskiego basu !

I robisz 2 suby na głośniku 1x12" STX-a? Strata kasy chłopie.

A te opisy:

"Na zewnątrz bas było czuć jakieś 7-8m od kolumny"

...mógłbyś sobie darować. Lepiej byś zrobił kupując GDN-38-550,ten przynajmniej ma dużo basu i pewnie jeden zagra lepiej niż te dwa.

• #9 07 Lis 2009 12:52
    krzysiuc
    Poziom 25  

Słuchałem tych kolumn i powiem że grają przyzwoicie, podział oczywiście aktywny.

• #10 07 Lis 2009 12:53
    mate157
    Poziom 13  

1.Może i lepiej by zagrał. Ale czy DIY akustyka to tylko suby na 15" STX-a . Już mi się niedobrze robi jak widzę setny raz suba/y na tym głośniku.
    2. Dwa głośniki 12" mają powierzchnie membramy taką jak 18" więc nie wiem czego chcesz je porównywać do 15"
    3. Dlaczego 2 suby? A dlatego ze lepiej jest je wnosić samemu na 3 piętro (czasami). I gdy sam nosisz swój sprzęt chyba lepiej zeby był mniejszy- lżejszy. Co innego gdy masz kogoś do pomocy to wtedy możesz nawet zrobić 2x18" w jednej paczce.
    4.Te suby mają służyć do nagłaśniania małych pomieszczeń i w tym się sprawują dobrze

Pozdrawiam mate157

• #11 07 Lis 2009 13:28
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

mate157 napisał:
    To nie jest struktura, to bardziej wygląda na wypadek przy pracy...
    Do tego jeszcze ten nie domalowany podkład.
    Struktury nie zrobisz podczas jednego malowania to trochę zajmuje nawet kilka dni...
    Tak wygląda struktura. Ewentualnie tak:
    Suby --> STX gdn32-400-8-se Suby --> STX gdn32-400-8-se

• #12 07 Lis 2009 13:58
    marian133
    Poziom 36  

mate157 napisał:
    1.Może i lepiej by zagrał. Ale czy DIY akustyka to tylko suby na 15" STX-a . Już mi się niedobrze robi jak widzę setny raz suba/y na tym głośniku.
    "Może i lepiej by zagrał" Odpowiedziałeś sobie sam na to pytanie.
    mate157 napisał:
    Dwa głośniki 12" mają powierzchnie membramy taką jak 18" więc nie wiem czego chcesz je porównywać do 15"
    Był tu niedawno na elce taki koleś (Vobed) który chciał nas do tego przekonać,niestety nie udało mu się. Co do porównania 2x12" do 1x15" to nie chodzi tu o ilość tylko jakość,nie zawsze więcej znaczy lepiej.
    mate157 napisał:
    Dlaczego 2 suby? A dlatego ze lepiej jest je wnosić samemu na 3 piętro (czasami). I gdy sam nosisz swój sprzęt chyba lepiej zeby był mniejszy- lżejszy. Co innego gdy masz kogoś do pomocy to wtedy możesz nawet zrobić 2x18" w jednej paczce.
    Jedyny plus tej konstrukcji.
    mate157 napisał:
    Te suby mają służyć do nagłaśniania małych pomieszczeń i w tym się sprawują dobrze
    Małych pomieszczeń tak...ale twoje opisy odnośnie dźwięku są z kosmosu wzięte.

• #13 07 Lis 2009 16:58
    krzysiuc
    Poziom 25  

Marian133 może te kolumny są zrobione niezgodnie ze sztuką, bo siedzą w nich głośniki do nadstawek, a nie do subbasu, ale czy ty kiedykolwiek słyszałeś jak coś takiego gra? Ja tak bo byłem u Mateusza, więc powiem ci że może nie jest to EAW SB 1000, z którymi nam obu, mi i Mateuszowi udało się pracować, ale te głośniki grają poprawnie i przy podziale aktywnym dały fajny kopiący bas. Może nie jest to bas ze wspomnianych subbasów, ale jest on poprawny i w połączeniu z nadstawkami Mateusza na Celestionach gra bardzo fajnie. Z resztą Mateusz używa tego sprzętu do dyskotek w szkołach(nagłaśnia nawiedzonych pseudo DJów na salach do 150m^2), a nie wiem czy koledzy znajdą taką "mptrójkę" która odda bez zniekształceń dźwięk od 20Hz do 20 kHz? A co do struktury to trudno, żeby paczki do głośników za 100zł wyglądały jak do głośników za 5000zł czy nawet więcej.

• #14 07 Lis 2009 18:07
    marian133
    Poziom 36  

krzysiuc napisał:
    Marian133 może te kolumny są zrobione niezgodnie ze sztuką, bo siedzą w nich głośniki do nadstawek, a nie do subbasu, ale czy ty kiedykolwiek słyszałeś jak coś takiego gra?

Widziałeś kiedyś "dobre" suby na głośniku 1x12" ? :) nie twierdzę ze ich nie ma,bo są,ale na głośnikach na które większość nie stać a Ty twierdzisz że te suby dobrze grają. Tak jak pisałem,dobry głośnik 15" lepiej zagra niż dwa gorsze głośniki 12",i tego nie przeskoczysz.

Po co robić dwa gorsze jak można jeden dobry i za mniejszą cenę?

• #15 07 Lis 2009 20:08
    Mitur23
    Poziom 23  

Dokładnie jak byś zrobił porządnie suba na 38/550/X AE to mogło by cie wyjsc po kosztach z 350 zł i wg mnie było by lepiej jakościowo.. (słyszałem jeden i drugi głośnik..)

• #16 07 Lis 2009 22:43
    krzysiuc
    Poziom 25  

A ja wam powiem tak, miałem się z zamiarem budowy identycznych paczek i chyba tylko brak tych garnków w ofercie STXa mnie powstrzymał. Wg. mnie zalety to małe zgrabne paczki, poprawny dźwięk, cena dość niska, sprawdzone rozwiązania. A w moim przypadku rozmiar a zarazem ciężar swoje robi, mam mały pokój w bloku w którym ledwo co upchnąłem nadstawki na GDSach, niewielki samochód osobowy i aspekt zdrowotny też swoje robi. Cóż co moglibyście mi polecić małego i zgrabnego ze oferty STXa, może GDN-30-550-4-AE? Nie widzę sensu kupować nawet najdroższych głośników, skoro i tak ich w pełni nie wykorzystam. W przyszłości owszem, jeśli znajdę jakiś garaż na sprzęt, będę widział że mnie się to opłaca to kupię coś większego. Przepraszam za odbiegnięcie od tematu.

• #17 08 Lis 2009 13:56
    Elektrostepa
    Poziom 12  

osobiście też wolałbym 38/550 w 100l. budzie ale ważne są chęci autora i jak to puka dla niego jeżeli rzeczywiście kolumny spełniają w dużym stopniu twoje oczekiwania to chwała ci za to i za twoją pracę !!!

• #18 10 Lis 2009 17:01
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

krzysiuc napisał:
    A w moim przypadku rozmiar a zarazem ciężar swoje robi, mam niewielki samochód osobowy i aspekt zdrowotny też swoje robi. Cóż co moglibyście mi polecić?

No tak... "bez pasa to nie robota"... Proponuję kupić pas do noszenia czegoś cięższego i większy samochód :D

A wracając do tematu, to paczki są ok, nie słyszałem ich osobiście ale kolega nie daleko mieszka więc może dostanę zaproszenie na odsłuch to sam ocenie :) Co do tego nitromalu, to rzeczywiście wygląda on całkiem fajnie i powiem że również mi się podoba :) Co do struktury, to nie będę się wypowiadał bo jeszcze nitromalem nie malowałem ale właśnie się do niego przekonałem i paczki będę nim malował jak się znajdą jakieśfundusze na zakup odpowiedniego pistoletu i farby :) No i co najważniejsze trochę wolnego czasu, miejsca i chęci :) Pozdrawiam

• #19 06 Gru 2009 13:31
    djpawelo2008
    Poziom 15  

Witam.
    Ładna konstrukcja, ale na pewno niskiego basu z 12" głośnika do nadstawek się nie uzyska. Koledzy mają racje 38/550 był by lepszym rozwiązaniem. Ma bardzo dobre zejście i po prostu nie ma głośnika, który miał by z nim szanse w tym przedziale cenowym.

Co do nitromalu to też mi się bardzo podoba dobry i tani lakier. Mi nawet za 1-rwszym razem wyszło ok. Pistolet do baranka, mocno rozkręcona dysza i małe ciśnienie, jeśli ktoś by chciał zobaczyć to zapraszam. Pozdrawiam.

• #20 08 Gru 2009 20:05
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam pozatym w tych 85 litrach głośnik 12'' nie będzie miec dobrej wytrzymałosci mocowej.. zobaczcie także że w Diy jest konstrukcja na ym głosniku lecz jest on zastosowany do nadstawki.. i ja bym przystał za tym że ten głośnik tam znajdzie zastosowanie.. Ale jeżeli tobie pasuje no to OK:D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME