Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Światła Stopu LED do roweru

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Światła Stopu LED do roweru
Autor
Wiadomość
mi_ma
Tłumacz Redaktor
Tłumacz Redaktor

Miasto: Wrocław

Post#1 Post autora tematu 10 Lis 2009 07:10   

Jazda na rowerze w większą grupą może być niebezpieczna, gdy podczas szybkie jazdy nie widzimy czy ktoś przed nami hamuje. WyoJustin zaprojektował z tego powodu system świateł stopu, który ma wyeliminować ten problem i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Światła LEDowe są zamontowane w tym przypadku w rączkach kierownicy roweru. Całość sterowana jest mikrokontrolerem Atmega328, a praca urządzenia opiera się o działanie czujnika przyspieszenia. Światła zapalają się zawsze gdy czujnik przyspieszenia informuje o zwalnianiu prędkości jazdy. Poniżej zamieszczam tylko kilka zdjęć i film prezentujący jadącego rowerzyste z zamontowanymi w swoim rowerze światłami.

Światła Stopu LED do roweru Światła Stopu LED do roweru Światła Stopu LED do roweru

Źródło http://www.instructables.com/id/S4ZSGU3G0KQKC8E/
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 10 Lis 2009 07:10   

Powrót do góry

mafioso_corleone
Poziom 12
Poziom 12

Post#2 10 Lis 2009 09:32   

Re: Światła Stopu LED do roweru

Trochę głupkowate to jest... A gdyby droga zaczęła się robić coraz bardziej stroma? Wtedy akcelerometr wyczułby spadek prędkości i zapaliłoby się światło, całkiem bezsensownie. To już prościej zamocować jakiś przycisk, dźwigienkę czy inny dynks który by się włączał przy zaciągnięciu hamulca. Prostsze, tańsze, i słuszniejsze. Ale ludzie już uC pakują wszędzie
Powrót do góry

Fsoliebhaber
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Gdańsk

Post#3 10 Lis 2009 09:37   

No tak, znów mikrokontroler do zaświecania diody led.
Kiedyś, jak rajcowały mnie takie bajery w rowerze, to miałem zamontowany włącznik przy dźwigni hamulca. STOP zaświecał się nie zawodnie.

Ani to praktyczne, bo kto zauważy wątłą diodę LED w "rogach" kierownicy? Ani pouczające bo niepotrzebnie skomplikowane.

Ale jak znam życie zaraz jakiś fan BASCOMa mnie "zje" za to, że nie lubię pakowania uC wszędzie, gdzie popadnie.
Powrót do góry

degename
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Mińsk Mazowiecki

Post#4 10 Lis 2009 10:08   

Światła czerwone w rowerze mają prawo być tylko z tyłu. Ktoś za nami nie będzie wiedział czy to jakieś bajeranckie lampki czy światła stopu. Po drugie hamowanie nierówne hamowaniu i czasem lekko hamując możemy nie załączyć tych układów a jeśli tylko zwalniamy bo wjeżdżamy pod górę to po co mają świecić się diody? Lepiej by było gdyby autor zrobił by miernik przyspieszenia albo coś takiego. Z własnego doświadczenia wiem że to się nie sprawdzi w rowerze... Tak samo jak nawigacja samochodowa nie sprawdzi się jako licznik w rowerze a nie daj Boże żeby ktoś opierał się na niej wjeżdżając w las... Ogólnie nie trafiony pomysł.
Powrót do góry

Pedro
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Tarnów

Post#5 10 Lis 2009 11:57   

Żeby zaświecić jedną diodę trzeba od razu sięgać po tyle elektroniki.
Kiedyś dawno, dawno temu w motocyklach jako włącznik świateł stopu stosowano "nie ekologiczny" łącznik rtęciowy umieszczony pod lekkim kątem w stosunku do poziomu. Podczas hamowania siła bezwładności przesuwała rtęć, która zwierała styki.
Tak dla przypomnienia

A swoją drogą procek, czujnik przyspieszenia, soft, a płytki się nie chciało zaprojektować.
Powrót do góry

Gostek
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Southampton

Post#6 10 Lis 2009 12:10   

A specjalistom malkontentom to sie chociaz chcialo zerknac do zrodel? Zobaczyc soft ? Opis ? Jak by zerneli, to by wiedzieli ze to nie jest zwykly przelacznik ktory dziala na byle jakie przeciazenie ( w stylu jazdy po gorke itp jak panowie sugeruja...)

Pewnie, po co wycinac kawalek drewna, obrabiac go, topic stal i wylewac w formy.... Przeciez gwozdzie mozna wbijac kamieniem.... :) Prawda panowie ?
Powrót do góry

owert
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Swarzędz

Post#7 10 Lis 2009 12:16   

Po co tak komplikować układ?
Sam przy rowerze mam lampkę ze STOPem (jak to się pospolicie nazywa).Zasada działania jest najprostsza z możliwych:diody są połączone z 2 bateriami (paluszki,rozmiar AAA) przez rezystor (chyba logiczne) i włączane są przez włącznik umieszczony na lince hamulca.Gdy hamujemy linka się naciąga,włącznik się załącza i zapala się światło z tyłu rowera.
Sposób niezawodny,zawsze działa,i jest o wiele prostszy i tańszy od czujników przyspieszeń,procesorów itd
Powrót do góry

Czybyszew
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 10 Lis 2009 12:51   

Ale panowie ten układ ma niepodważalną praktyczną zaletę.....
stop zaświeci się nawet przy hamowaniu butami o asfalt, włożeniu nogi w szprychy lub
po wyrzuceniu kotwicy....:D
Powrót do góry

HUGO
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Szczecin

Post#9 10 Lis 2009 13:50   

Witam Wszystkich

Urządzenie przerost formy nad treścią, jednak swój post kieruje do Fsoliebhaber użył sformowania "Ale jak znam życie zaraz jakiś fan BASCOMa mnie "zje" za to, że nie lubię pakowania uC wszędzie, gdzie popadnie." NIe jestem fanem ale chce przypomnieć że dziwne urządzenia i bez sensowne można nie tylko w bascomie stworzyć, a przypominam także że i fajne urządzenia w tym przez niektórych negowanym języku można stworzyć więc proszę takich głupot nie wypisywać. Bo każdy z nas tworzy sensowne i bezsensowne urządzenie, po to jest elektronika. Tu kolega stworzył światło stop ale aplikacja oraz zdobyta wiedza może dać podłoże do innego fajnego a zarazem praktycznego projektu. I to może napisanego w negowanym BASCOMIE!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozdrawiam
Andrzej
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 10 Lis 2009 13:50   

Powrót do góry

anonim1992
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Tychy

Post#10 10 Lis 2009 14:58   

Witam
Można kupić światła "stopu" do roweru z włącznikiem mechanicznym który się montuje na lince hamulca, więc chyba nie jest to takie drogie jeżeli opłaca się to produkować.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 10 Lis 2009 14:58   

Powrót do góry

Marand
Poziom 9
Poziom 9

Post#11 10 Lis 2009 15:03   

Dzisiaj pomysłodawca jeździ rowerem, jutro będzie jeździł samochodem a wiedza zdobyta przy uruchamianiu tego gadżetu pomoże mu zbudować urządzenie samochodowe, które to w czasie awaryjnego (ostrego) hamowania uruchomi światła awaryjne pojazdu. Posiadać wiedzę jak to zrobić .... bezcenne.

PS.
Fakt, mało użyteczne bo mało widoczne. Lampy STOP powinny być duże i umieszczone w miejscu widocznym dla innych użytkowników ruchu. Wtedy spełnią swoja rolę.
Powrót do góry

degename
Poziom 16
Poziom 16

Post#12 10 Lis 2009 15:16   

Mój włącznik światła stopu się nie psuje a jeżdżę z nim parę lat... I jest niezawodny a do tego ma już szczelne gumowe opakowanie. Poza tym w tej formie nie będzie pasował do normalnych rowerów gdzie kierownica jest prosta. Dużo lepsza i bardziej widoczna będzie lampa z dwiema diodami jako światło pozycyjne i trzema diodami jako światło hamulca. To co zrobił jest dobre i fajne ale nie praktyczne. Gdyby opracował na tym układzie cały system świateł rowerowych pochwalił bym... Bo po co stop jak się nawet nie ma przedniej lampy a w dzień może byś to słabo widoczne...
Powrót do góry

szymekb1
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Rzeszów

Post#13 10 Lis 2009 20:19   

Idea zacna, ale wykonanie słabe (w sensie praktycznym, bo ja sam nie umiem programować µC więc szacunek :) ) . Ale lepiej zamontować mały łącznik przy klamce, niezawodne i proste.
Powrót do góry

CMS
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa, Jelonki

Post#14 10 Lis 2009 21:17   

Pomysł wg mnie bardzo dobry, tylko umiejscowienie świateł nie najlepsze.
Mikroprocesor i czujnik przyspieszenia są właśnie po to żeby STOP nie zapalał się z byle powody - jazda pod górkę, powolne zwalnianie itp.

Jeśli chodzi o światła STOP jakie można dostać w sklepach rowerowych i supermarketach to faktycznie jest o skuteczne rozwiązanie, ale...

Zwróćcie uwagę że rower rowerowi nie jest równy, ja np. posiadam hydrauliczne hamulce tarczowe (myślę, że można by za nie kupić dwa tanie rowery, jeden za przedni drugi tylny :) ) i tutaj patent z "beczułką" montowana na lince odpada, a powiem że przy większych prędkościach, na ulicy, po ciemku, taki bajerek może uratować życie.
Powrót do góry

wlw_wl
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Poznań

Post#15 10 Lis 2009 21:56   

CMS napisał:
Zwróćcie uwagę że rower rowerowi nie jest równy, ja np. posiadam hydrauliczne hamulce tarczowe (myślę, że można by za nie kupić dwa tanie rowery, jeden za przedni drugi tylny :) ) i tutaj patent z "beczułką" montowana na lince odpada, a powiem że przy większych prędkościach, na ulicy, po ciemku, taki bajerek może uratować życie.

Dziurki w tarczach masz, to transoptor szczelinowy i patrzeć czy koła nie zwalniają prędkości obrotowej :D

Pewnie, wszystko można skomplikować... Tylko po co takie cuda wianki do jednego LEDa?
Powrót do góry

szeryf.rm
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Żary

Post#16 11 Lis 2009 14:56   

Panowie, panowie, czy ktoś z was chociaż pomyślał o praktyczności tego urządzenia. Piszecie o górce jako o spadku prędkości itp. A ja jestem całkowicie przekonany, że gdyby owo urządzenie było montowane w samochodach jako JEDYNY włącznik stopu i uruchamiałby się za każdym razem kiedy auto zwalnia (z lekkim pominięciem minimalnych spowolnień), to ilość wypadków przez wjechanie w tyłek spadłaby o połowę, bo jak widać po naszych drogach większość dobrych kierowców (a przypominam, że ponad 90% kierowców ma się za dobrych) utrzymuje dystans 20-50 metrów od auta poprzedzającego przy prędkości 90km/h. Podkreślają tym samym, że są świetnymi kierowcami, których reakcja przekracza zdolności większości ludzi. Gdyby było takie urządzenie wymuszające dodatkową czujność to tych kretynów byłoby mniej i zachowywaliby większy dystans. Dlatego w sygnalizowaniu zwalniania jako hamowania nie widzę problemu.

PS. widzieliście czasami jak orły i sokoły jeżdżą za rowerzystami? To aż ciarki po plecach przechodzą jak widzisz rowerzystę i auto za nim jadące dosłownie na kole. Dlatego uważam, że jest to świetne urządzenie i jestem za tym, żeby włączało się nawet podczas zwalniania (choć wiem że na takie coś niby nie reaguje).
Powrót do góry

pawel01
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: szybowice

Post#17 11 Lis 2009 17:37   

Na rower do światła stopu to za dużo elektroniki pchane jest ja w moim rowerze mam stopa na przełącznik w dxwigni hamulca i dwie diody podłączone do aku.
Powrót do góry

rab1945
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 11 Lis 2009 18:32   

Bardzo fajny problem;) Ja sam ostatnio zastanawiałem się nad oświetleniem roweru w dosyć poręczny sposób aby być lepiej zauważalnym na drodze;)
Standardowe oświetlenie przodu i tyłu na tzw lampkach z marketu w moim wypadku średnio się sprawdzało:/ dla tego preferuje mocniejsze światło np z czołówki profesjonalnej;)
Co do hamulca myślę że im prostsze rozwiązanie tym lepszej, czyli np włączniki świateł zamontować na manetkach hamulców. Myślałem o 2 blaszkach stykających się za pomocą obejmy czy czegoś takiego. Miałoby to działać tak, że blaszki byłyby częściowo izolowane w wyjściowym położeniu by nie przewodziły ale po pociągnięciu manetki łączyły by się blaszki, które by zamykały obwód- coś ala włącznik stykowy. Potem tylko kablami do lampy, nie wiem czy dałoby się zrobić efekt przedłużenia świecenia LED przez zamontowanie kondensatora. Miałoby to na celu lepszego zaznaczenia hamowania. Ponieważ ja np hamuje dosyć impulsowo jak jeżdżę po mieście więc takie coś mogło by się przydać ;)

Ale co do samego pierwotnego projektu brawo;) za ciekawe podejście, jak dla mnie troszkę zbyt skomplikowane ale sam bym coś takiego wykonał aby się podszkolił z AVRów;)
Powrót do góry

degename
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 12 Lis 2009 18:28   

Co do "bułeczki" to są jeszcze inne włączniki stopu... Sam zastanawiam się jak zrobić w klamce jakiś czujnik... Mój działa bezproblemowo ale tylko na tył. Tak powinien być zrobiony by pasował do hamulców hydraulicznych. Ma ktoś jakieś pomysły?
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 12 Lis 2009 18:28   

Powrót do góry

MichałKob
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#20 20 Lis 2009 16:16   

Malutki neodymowy magnes, podklejony pod klamkę i kontaktron/hallotron z wentylatorka.
Powrót do góry

slaff
Poziom 14
Poziom 14

Post#21 31 Gru 2009 13:47   

Widzę z filmiku że to nie działa najlepiej, układ jest zbyt czuły. Przy ruchach kierownicy dioda mruga, chyba bardziej to dekoncentruje człowieka jadącego z tyłu niż mu pomaga.
Powrót do góry

inkognito09
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lublin

Post#22 01 Sty 2010 19:45   

Nie prościej magnesik i kontaktron gdzieś przy hamulcu?... Jak już to proponowali przede mną.

Ten projekt przypomina próbę zbudowania mikroprocesora z bramek logicznych. Skrajny przerost formy nad treścią. W dodatku gorszy jakościowo, bo akcelerometr nie jest duchem świętym i nie rozróżnia hamowania od skręcania, czy od pagórka. Liczy się nie tyle ujemne przyspieszenie co hamowanie jako fakt naciśnięcia na hamulec.
Powrót do góry

DJMAIN
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Piekary Śląskie

Post#23 01 Sty 2010 20:39   

Mam w domu takie rowerowe "światełka" i nagrałem filmik:
http://www.speedyshare.com/files/20085150/DSCF4670.AVI
Nie lepiej byłoby zastosować takie coś ? Może pomogę, może nie, ale moim zdaniem byłoby to lepsze rozwiązanie.
Powrót do góry

badyllek1993
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Polska, dol, Twardogóra

Post#24 05 Sty 2010 21:59   

Pedro napisał:
Żeby zaświecić jedną diodę trzeba od razu sięgać po tyle elektroniki.
Kiedyś dawno, dawno temu w motocyklach jako włącznik świateł stopu stosowano "nie ekologiczny" łącznik rtęciowy umieszczony pod lekkim kątem w stosunku do poziomu. Podczas hamowania siła bezwładności przesuwała rtęć, która zwierała styki.

Kolego, możesz podać jakiś przykład takiego motocykla? Żadnego z takim układem nie widziałem.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Światła Stopu LED do roweru
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 1