Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Miernik napięcia akumulatora

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Miernik napięcia akumulatora
Autor
Wiadomość
Belialek
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wrocław

Post#1 Post autora tematu 11 Lis 2009 02:12   

Miernik napięcia akumulatora

Witam,

Postanowiłem wykonać prosty (uC + LCD bądź LED'y) miernik napięcia jakie podaje akumulator i na tej podstawie szacować czy konieczne jest podładowanie ogniwa (zapewne miernik pojemności nie jest niczym ani łatwym ani tanim, więc odpuszczam taką metodę). I teraz mam parę pytań:

1) Czy napięcie w gnieździe zapalniczki jest takie samo jak na akumulatorze, czy gdzieś po drodze są stabilizatory? Nie mam w chwili obecnej samochodu "pod ręką", dlatego osobiście nie mogę tego zmierzyć.

2) Jeżeli mierzenie z gniazdka zapalniczki odpada, to czy istnieje jakieś miejsce w kabinie w którym płynie nieustabilizowane napięcie wprost z akumulatora?

3) Czy podłączenie układu na stałe, bezpośrednio do akumulatora jest rozsądne? Podczas rozruchu tam lecą ciężkie ampery, czy uC/stabilizator to wytrzyma?

Generalnie najlepszą opcja było by osadzenie całego układu na wtyczce pasującej do gniazda zapalniczki, gdyż jakoś nie widzę nigdzie w kokpicie i okolicach miejsce na osadzenie takiego wskaźnika (no, na diody ewentualnie miejsce by się znalazło... :))

Jak już jestem przy temacie miernika do samochodu, to w jaki sposób można uzyskać wartość obrotów silnika? Widziałem tutaj na forum parę projektów "komputerów pokładowych", ale nigdzie nie znalazłem (albo przeoczyłem :)) jak wygląda podłączenie układu do samochodu w celu odczytu właśnie ilości obrotów...

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam!
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 11 Lis 2009 02:12   

Powrót do góry

janek1815
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: śląsk

Post#2 11 Lis 2009 09:48   

Re: Miernik napięcia akumulatora

Napięcie jest takie samo w gnieździe zapalniczki jak na akumulatorze nie ma żadnych stabilizatorów. Podłączenie do acu przez bezpiecznik i będzie dobrze co ma stabilizator i uC do amperów rozrusznika? Takie mierniki były na elektrodzie we wtyczce od ładowarki telefonów. Co do obrotów to zależy co to za auto benzyna czy diesel . Najlepiej napisz co to za auto i jaki rocznik
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 11 Lis 2009 09:48   

Powrót do góry

mklos1
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Warszawa

Post#3 11 Lis 2009 09:59   

Belialek napisał:

1) Czy napięcie w gnieździe zapalniczki jest takie samo jak na akumulatorze, czy gdzieś po drodze są stabilizatory? Nie mam w chwili obecnej samochodu "pod ręką", dlatego osobiście nie mogę tego zmierzyć.

Po drodze jest tylko bezpiecznik, najczęściej 10A. Widziałem urządzenia, które podładowują akumulator poprzez gniazdo zapalniczki.

Belialek napisał:
2) Jeżeli mierzenie z gniazdka zapalniczki odpada, to czy istnieje jakieś miejsce w kabinie w którym płynie nieustabilizowane napięcie wprost z akumulatora?

Gniazdo do radia samochodowego. Jest to kostka ISO lub też inne złącze przewidziane przez producenta. Trzeba się tylko podłączyć pod przewód żółty (chyba) po napięcie na czerwonym pojawia się dopiero po przekręceniu stacyjki, ale to w różnych samochodach jest różnie zrobione.

Belialek napisał:
3) Czy podłączenie układu na stałe, bezpośrednio do akumulatora jest rozsądne? Podczas rozruchu tam lecą ciężkie ampery, czy uC/stabilizator to wytrzyma?

Problem nie leży w "ciężkich amperach", tylko w tym, że taki miernik będzie pobierał ileś mA i będzie dodatkowo obciążał akumulator rozładowując go. Trzeba go skonstruować ze szczególnym uwzględnieniem niskiej konsumpcji mocy.
Mało prawdopodobne, aby napięcie na aku skoczyło powyżej bezpiecznego napięcia dla stabilizatora (przykładowo dla 7805 jest to 30V, zależy od producenta), ale dioda zabezpieczająca (transil) wejście nie zawadzi, chociaż napięcia powyżej 15V (zdarzające się przy awariach alternatora) zwykle już są groźne dla pozostałej elektroniki auta, więc chyba nie ma co się przejmować..

Belialek napisał:
Jak już jestem przy temacie miernika do samochodu, to w jaki sposób można uzyskać wartość obrotów silnika? Widziałem tutaj na forum parę projektów "komputerów pokładowych", ale nigdzie nie znalazłem (albo przeoczyłem :)) jak wygląda podłączenie układu do samochodu w celu odczytu właśnie ilości obrotów...

Nawija się cewkę na przewód zapłonowy. Iskra w cewce będzie indukować impulsy, które się zlicza, a raczej mierzy odstęp czasu pomiędzy kolejnymi impulsami. Na tej zasadzie działają niefirmowe obrotomierze, które można kupić. Ta metoda jest najprostsza. Ale to tylko benzynowe. Na diesla nie znam sposobu.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 11 Lis 2009 09:59   

Powrót do góry

prezeswal
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#4 11 Lis 2009 10:17   

Pytania nadają się do "piaskownicy". Różne rozwiązania woltomierzy (wskaźników napięcia) i obrotomierzy były wielokrotnie opisywane. Temat nie zawiera żadnego nowego pomysłu, a tym bardziej nie przedstawia problemu z budowanym układem (bo autor niczego nie zbudował).
Regulamin p.8.3, p.14 i p.16 => kosz.

Moje artykuły: (Dodaj)
09 Maj 2014 Prosta aparatura RC.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Miernik napięcia akumulatora
Strona 1 z 1