Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Palnik owies pellet jak zrobic?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Palnik owies pellet jak zrobic?
Autor
Wiadomość
zbyszkoxxx
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 11 Lis 2009 20:41   

Re: Palnik owies pellet jak zrobic?

Witam
Poszukuję jak najwięcej informacji na temat budowy i zasady działania palników do zbóż i pelletu. Może ktoś montował, czyścił, naprawiał, a może konstruował ? Zbieram wszelkie informacje z tytułu..

Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

znalazłem filmik mysle ze ciekawy....... http://www.youtube.com/watch?v=0VbGKXeGD9Y
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdynia

Post#2 12 Lis 2009 00:29   

W tym temacie masz DTR podobnego palnika.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=515506&highlight=
Powrót do góry

zbyszkoxxx
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 13 Lis 2009 19:49   

moze ktos zapoda fotki i wymiary orginalnego palnika? chodzi o sam palnik i slimak...
Powrót do góry

zbyszkoxxx
Poziom 5
Poziom 5

Post#4 Post autora tematu 30 Lis 2009 17:07   

znalazłem na innym forum http://forum.info-ogrzewanie.pl/lofiversion/index.php?t2120.html moze sie komu przydac :)
Powrót do góry

zbyszkoxxx
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 01 Gru 2009 00:55   

Palnik owies pellet jak zrobic? Palnik owies pellet jak zrobic? Palnik owies pellet jak zrobic? Palnik owies pellet jak zrobic? Palnik owies pellet jak zrobic?

Dodano po 2 [minuty]:

Palnik owies pellet jak zrobic? Palnik owies pellet jak zrobic? Palnik owies pellet jak zrobic?

Dodano po 12 [minuty]:

fotki z niemieckiego forum ....jak ktoś posiada trochę wiedzy na temat palników na owies zapraszam do dyskusji...co dwie głowy to nie jedna Pozdrawiam Zbyszko :please

Dodano po 4 [minuty]:

a o to link do zagranicznego forum o spalaniu owsa http://translate.google.pl/translate?hl=....mozilla:pl:official%26hs%3DhWG%26sa%3DX
Powrót do góry

zbyszkoxxx
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 07 Gru 2009 22:28   

o to mój palnik na owies działa super

Załączniki:
Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#7 17 Gru 2009 22:45   

Zabieram się powoli do budowy palnika rurowego.
Palenisko średnicy 6cm długość ponad 20cm przedłużone rurą ceramiczną. Doprowadzenie powietrza od spodu w postaci skośnych nacięć plus otwory od strony ślimaka. Inspiracją stał się palnik eurofire
Powrót do góry

zbyszkoxxx
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 Post autora tematu 18 Gru 2009 01:25   

jeszcze filmik :) dodaje

Załączniki:
Powrót do góry

miron_60
Poziom 9
Poziom 9

Post#9 18 Gru 2009 18:01   

Witam serdecznie wszystkich na tym forum.
Zabiliście mi klina z tym owsem i palnikami. W dobie tego kryzysu gdzie zaczynam się zastanawiać nad sensem ogrzewania gazem bo jak by nie patrzeć raz na ogrzanie wanny ciepłej wody zużyję metr gazu a raz 1,4 metra sześciennego / znaczy,że walą powietrze w rury/ więc powstrzymuję się grzaniem chaty gazem bo to rujnuje budżet domowy. Ogrzewam chatę kominkiem ale te drewno też ubywa w szybkim tempie. A tu ten owies i podajniki, tylko nie wiem za co się płaci 6 do 12 tyś za sterowanie które można kupić na allegro za 300,-?
Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#10 18 Gru 2009 20:16   

Zapalarki, zapalniki z rekrystalizowanego krzemu mogą być użyte do rozpalania owsa
Cytat:
Główną zaletą zapalarek jest bardzo szybkie osiągnięcie maksymalnej temperatury grotu w jednostce czasu
1400 stopni w 5 sekund.

Czy taki tryb pracy będzie optymalny?
Cytat:
Palnik rozpoczyna pracę zapłonem elektrycznym. Palnik pracuje aż do momentu, gdy temperatura wody w kotle osiągnie stan nastawionej temperatury na sterowniku palnika, po czym następuje całkowite wygaszenie palnika. Komora spalania jest przewentylowana i następnie palnik przechodzi w stan oczekiwania (stand-by) na sygnał ze sterownika palnika do rozpoczęcia pracy.

Zastawiam się nad wymiarami palnika rurowego średnica i długość by uzyskać max do 20KW?
Jaką zastosować minimalną średnicę podajnika owsa, ślimaka?
Powrót do góry

Mobilek1
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Chorzów

Post#11 20 Gru 2009 09:55   

Witam Serdecznie
Skonstruowałem palnik na owiec podobny do tego jakiego rysunek jest parę postów wyżej i sprawdza sie idealnie aczkolwiek na początku wyciągałem go z kotła co parę godzin dokonując małych poprawek
Z moich doświadczeń wynika że spalanie owsa aby było w miarę efektywne i surowiec dopalony dobrze jest aby takowy na początku palnika sie troszeczkę spiekł czyli otwory napowietrzające od dołu powinny znajdować sie jakieś 4-6 cm od wylotu ślimaka i nie powinny rozchodzić sie zbyt wysoko na boki paleniska ( w moim wypadku jest to 4 cm od środka paleniska na boki. Ważną rzeczą jest również delikatne napowietrzenie podajnika (rury ze ślimakiem)ponieważ w trakcie spiekania owies gazuje i te gazy lubią sie cofać do podajnika i wychodzić na zewnątrz przez wszystkie nieszczelności i kosz zasypowy
Mam nadzieje że komuś sie przydadzą moje doświadczenia
pozdrawiam:)
Powrót do góry

piatka22222
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Rzeszów

Post#12 24 Gru 2009 15:24   

Witam ja mam taki palnik sam go zrobiłem i działa. tylko mam takie pytanie czy jeżeli mam za mały piec w domu to palnik może nie dać rady??? bo jak na razie uzyskałem 45 stopni.
Powrót do góry

Mobilek1
Poziom 4
Poziom 4

Post#13 24 Gru 2009 15:39   

piatka22222 napisał:
Witam ja mam taki palnik sam go zrobiłem i działa. tylko mam takie pytanie czy jeżeli mam za mały piec w domu to palnik może nie dać rady??? bo jak na razie uzyskałem 45 stopni.

Witam
Jeżeli na miale czy innym paliwie Piec wydalał wyższą temperaturę to na owsie też tak być powinno
Ja mam stary piec członowy żeliwny bodajże Viadrus przeznaczony do spalania koksu po kilku przeróbkach pieca (pozmykałem kanały z tyłu pieca) dołożyłem deflektor pod kątem aby płomień z palnika był kierowany do tyłu a następnie wraca sie nad deflektorem do przodu i dopiero wychodzi do komina(taka dodatkowa cyrkulacja ogrzanego powietrza) Przed tymi malutkimi poprawkami również sprawność mojego pieca była mizerna a to rozwiązanie podniosło sprawność i to bardzo
pozdrawiam i WESOŁYCH ŚWIĄT
Powrót do góry

piatka22222
Poziom 12
Poziom 12

Post#14 24 Gru 2009 16:14   

Paliłem u brata na większym, piecu i tam bez problemu dawał radę. A jeżeli możesz mi jeszcze powiedzieć co to jest ten deflektor i jak to wygląda, bo prawdę mowiac nie mam pojęcia. Dzięki za życzenia również zycze ZDROWYCH I RADOSNYCH ŚWIAT

Dodano po 20 [minuty]:

Dobra już wiem jak wygląda i z czego to jest, tylko jeszcze takie pytanie, czy on tak naprawdę dużo pomoże bo pieca już bardziej nie da się przytkać, ogień idzie przez piec 3 razy tam i powrót i do komina.
Powrót do góry

Mobilek1
Poziom 4
Poziom 4

Post#15 26 Gru 2009 12:56   

Stosowany w celu zwiększenia efektywności procesu spalania i wymiany ciepła w kotle. Może być to element wykonany z żeliwa lub ceramiki. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na dokładne dopalenie spalin i ukierunkowanie ich strumienia.
A w praktyce to kawałek ceramiki lub żeliwa umiejscowiony nad paleniskiem w moim wypadku jest to kawałek starego korpusu żeliwnego z którego wyciołem prostokąt dopasowany tak że niemal przylega do bocznych ścian kotła ustawiony pod kątem tak aby płomień z palnika był kierowany na boki i do tyłu co powoduje ogrzanie bocznych i tylnej ściany i dobre dopalenie się gazów
Powrót do góry

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Zdziszewo

Post#16 27 Gru 2009 13:07   

witam mam pytanie czy ktoś już zrobił palnik na owies w piecu na ekogroszek wykorzystując org podajnik i nadmuch napewno się da tylko sprawa dobrej koncepcji oczywiście trzeba przerobić całą retortę

Popraw! Tego nie da się czytać. Przypominam , że regulamin obowiązuje wszystkich.
mod.serwisant73

Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#17 02 Sty 2010 17:02   

Czym napędzać podajnik ślimakowy średnicy 16mm tymczasowo zanotowałem silnik od wycieraczek z przekładnią. Niby daje radę (patyk połamał na kawałki) wydajność podawania owsa przy 12V 1obr/s około 1,5kg/h. Tylko taki silnik nie jest do pracy ciągłej i nie wiadomo ile wytrzyma.
Jaki trwały, prosty, tani napęd polecicie do pracy ciągłej polecacie by uzyskać 1obr/s ?
Powrót do góry

MIroslavv1
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Bóbrka k/Krosna

Post#18 02 Sty 2010 21:37   

Witam również chciałby coś takiego zbudować kolega nasu co prawda zamieścił zdjecie ale widać tylko jedną strone tego palnika natomiast nie wiadomo jak to wyglada po drugiej srtonie moze ktoś by zamieścił jakies wymiary zdjecia coś z czego dało by sie to bez probvlemu zrobić a i jeszcze jedno pytanie mam odnośnie ślimaka czy robicie go od podstaw tniecie blache i wywijacie na jakimś precie czy adaptyjecie gotowca z czegoś? pozdrawiam Mirosław

To słowotok ! A gdzie znaki przestankowe ??? Proszę to poprawić! Radzę zapoznać się z regulaminem .Następne posty w takim stylu będą lądowały w Koszu.
mod.serwisant73

Powrót do góry

RAFAŁ Wojczuk
Poziom 9
Poziom 9

Post#19 02 Sty 2010 23:18   

Slimak do podajnika można dostać gotowy na aukcjach na wiadomym portalu. Cena ok 140zł . O różnych średnicach 60, 70, 88mm....... Slimaki te są wykonane ze specjalnej utwardzanej stali , chodzi o to żeby się za szybko nie wytarł. Producent jest w Gniewkowie w kuj-pomorskim.Można również zamówić żeliwny
Powrót do góry

miron_60
Poziom 9
Poziom 9

Post#20 04 Sty 2010 18:40   

Witam, NASU w swoim rysunku palnika pokazujesz wloty powietrza wtórnego i pierwotnego. Moje małe pytanie powietrze z dmuchawy tłoczone jest w wyloty powietrz pierwotnego czy wtórnego?. Pozdrawiam
Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#21 04 Sty 2010 20:18   

Na rysunku jest palnik eurofire Mój jest, będzie inny. Boki i góra z płytek szamotowych spodnia cześć żeliwna z naciętymi otworami (tarczą 115x1mm od góry, a od dołu 115x3mm ) Podajnik tylko na owies ze świdra do drewna 16x450mm w rurce bez szwa 1/2"
Na razie wszystko jest w częściach ale wszystko już mam.
Powrót do góry

MIroslavv1
Poziom 12
Poziom 12

Post#22 05 Sty 2010 16:14   

Rozumiem ze ten ślimak jest na spodzie jakiegoś zasobnika gdzie jest owies i jest bezpośrednio podawany na palnik ,gdzie jest spalany czy nie może aby przypadkiem dojsc do zapłonu owsa w slimaku i zbiorniku czy może jest to jakoś rozwiązane

Regulamin - p.15 - ostatnie ostrzeżenie !
mod.serwisant73

Powrót do góry

grochowa
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Konin

Post#23 08 Sty 2010 16:49   

Zapalarki świetna sprawa. Tylko wiecie ile one kosztują i gdzie je można kupić? Jak sterować takim palnikiem? Oprócz czujnika temperatury zastosować fotokomórkę jak w palnikach olejowych? Jaka duża powinna być dmuchawa? Jedna podzielona na dwa obiegi czy dwie dmuchawy?
Powrót do góry

nasu
Poziom 17
Poziom 17

Post#24 09 Sty 2010 09:04   

Zapalarki można kupić np Zapalarka (grzałka) 500 W do zapalania pelletu za 85zł lub Zapalarka (grzałka) do kotła LING za 289zł Dzisiaj odpalam mój palnik z cegieł szamotowych :D
Powrót do góry

zbychu80
Poziom 15
Poziom 15

Post#25 09 Sty 2010 19:33   

nasu napisał:
Zapalarki można kupić np [url=http://kotly.com/product_info.php?cPath=154_168&products_id=1906""%20target="_blank">http://kotly.com/product_info.php?cPath=15...s_id=1906"</a>"]Zapalarka (grzałka) 500 W do zapalania pelletu za 85zł[/url] lub Zapalarka (grzałka) do kotła LING za 289zł Dzisiaj odpalam mój palnik z cegieł szamotowych :D

Zapodaj jakieś zdjęcia swojego palnika i opisz wrażenia z rozpalania.
Powrót do góry

MIroslavv1
Poziom 12
Poziom 12

Post#26 09 Sty 2010 20:30   

Dobre zdjęcia jak najbardziej mile widziane i powiedz ile w testach spala na godzinę.
Powrót do góry

miron_60
Poziom 9
Poziom 9

Post#27 18 Sie 2010 17:51   

Zrobiłem palnik ale nie mogę uzyskać takiego "pałera" przy jego pracy jak widać na filmach i zdjęciach. Palenisko mam nawiercone w trzech rzędach wiertłem fi 3mm po 10 otworów w rzędzie w odległości 2,5 cm, odległość pomiędzy rzędami 2,5 cm na bocznych ścianach po dwa rzędy w tych samych proporcjach. Po odpaleniu pali się tylko tyle owsa co może utrzymać dłoń kobieca. Nie wiem czy dobrze zrobiłem nawiercając boki i czy nie powinienem zagęścić ilości otworów na małej powierzchni i o większym rozmiarze. Pozdrawiam i liczę na sensowną podpowiedź. /Dmuchawa 60%, dawkowanie co 30 sek, praca podajnika 4 sek 1/2obrotu na min. średnica świdra 32 mm./
Powrót do góry

kkbb
Poziom 3
Poziom 3

Post#28 19 Wrz 2010 22:03   

witam.jestem nowy na forum,wiec przepraszam z gory iz za pierwszym razem mam prosbe.MUSZE NATYCHMIAST ZMIENIC PALIWO DO MOJEGO PIECA i chciałbym dostawic palnik na pelletz i owies.Sprawdziłem ceny producentow i sa one dla mnie zbyt wysokie.I tu moja prosba czy mogłbym otrzymac od ktoregos z kolegow rysunki palnika ktory funkcjonuje?chodzi o moc do 40 kw.Z gory dziekuje.Moj adres kaziu.1955(malpa)o2.pl

Na forum piszemy w poprawnym języku polskim - regulamin
Proszę poprawić pisownię
mod - mirrzo

Powrót do góry

piatka22222
Poziom 12
Poziom 12

Post#29 20 Wrz 2010 20:44   

miron_60 Witam czy mógłbyś mi da adres do tych zdjęc czy filmików bo jakoś nie widzę. A otworu ja wiercę co 1cm wiertło fi 3,5 Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Palnik owies pellet jak zrobic?
Strona 1 z 1