Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Odsetki w Excelu jako dodatek ale inaczej

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Odsetki w Excelu jako dodatek ale inaczej
Autor
Wiadomość
Giena 123
Poziom 7
Poziom 7

Post#1 Post autora tematu 11 Lis 2009 22:47   

Odsetki w Excelu jako dodatek ale inaczej

Zwracam się z prośbą do osób którym napisanie kodu nie sprawia problemów a wręcz odwrotnie -przyjemność. Znalazłem w sieci kod (nie znam autora) dodatku do Excela i formułę dzięki którym można obliczać odsetki za dany okres. Mój problem polega na tym, że nie mam zielonego pojęcia jak zrobić (zmienić kod) aby odsetki można było liczyć nie od pojedynczej wpłaty ale od wpłat okresowych. Chodzi o to, że odsetki muszą być liczone jako suma kolejnych okresów tj. od daty A do daty B, od A + 1 m-c do daty B, od daty A + 2 m-ce do daty B itd. aż do chwili gdy miesiąc daty A + n = miesiąc daty B.

Funkcja wygląda następująco

=odsetki(A3;A1;A2;C1:D2)

gdzie:
- komórka A1 i A2 - okres za jaki liczymy odsetki
- A3 - kwota podstawowa
- C1 i kolejne komórki w kolumnie C tworzą tablicę początków kolejnych okresów obowiązywania zmienionej stawki
- A5 - wynik obliczenia

Kod jako dodatek dla pojedyńczej wpłaty

Option Explicit
Option Base 1
Public Function Odsetki(Kwota, Data_Płatności As Date, Data_Wpłaty As Date, Tablica)
'**********************************************************
'Funkcja obliczjąca odsetki od zadanej kwoty
'Tabela jest to zakres komórek gdzie umieściliśmy stopy odsetkowe
'W 1 kolumnie początki dat obowiązywania - w 2 stopy procentowe
'Uwaga excl.gif! - Tablica musi być posortowana w/g dat (rosnąco)
'*************************************************************

Dim Ile_dni As Integer 'ile dni zaległości
Dim Ile_stawek As Integer 'ile wartości stóp odsetek
Dim Dni As Integer 'Licznik dni
Dim Stawki As Integer 'Licznik stawek odsetek
Dim Stawka 'Stawka procentowa
Dim suma
Ile_dni = Data_Wpłaty - Data_Płatności
Ile_stawek = Tablica.Count

Odsetki = 0

For Dni = 1 To Ile_dni

For Stawki = 1 To Ile_stawek Step 2
If Data_Płatności + Dni > Tablica(Stawki) Then
Stawka = Tablica(Stawki + 1)
Else
Exit For 'co by nie leciało dalej jak już znajdzie
End If

Next

Odsetki = Odsetki + (Kwota * Stawka / 365)
Next

Odsetki = Application.WorksheetFunction.Round(Odsetki, 6)
'Z tego co wiem odsetki od zaległości podatkowych zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy
End Function
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lis 2009 22:47   

Powrót do góry

adamas_nt
Moderator
Moderator

Miasto: Nowy Tomyśl

Post#2 11 Lis 2009 23:51   

Re: Odsetki w Excelu jako dodatek ale inaczej

W związku z tym, że jest to funkcja użytkownika najprościej byłoby dołożyć jeszcze jeden, najlepiej opcjonalny argument typu integer jako liczba miesięcy i wpisywać go ręcznie do funkcji lub pobierać z komórki. Ilość dni jest różnicą dat, więc wewnątrz kodu wystarczy tylko dodać do daty płatności wartość argumentu (funkcja: DateSerial) przed linią "Ile_dni = Data_Wpłaty - Data_Płatności".

Przykład użycia: W kolumnie F wpisujesz kolejne liczby (0,1,2,3 itd), W E1 umieszczasz funkcję z adresami bezwzględnymi poza ostatnim argumentem i przeciągasz w dół. Gdzieś wyjdzie zero...

p.s No i zmieniłbym te polskie znaki. Na komputerze z innym językiem niż polski funkcja może się "wysypać"...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lis 2009 23:51   

Powrót do góry

Giena 123
Poziom 7
Poziom 7

Post#3 Post autora tematu 12 Lis 2009 09:02   

Re: Odsetki w Excelu jako dodatek ale inaczej

Dzięki za odpowiedź. Spróbuję wg Twojej podpowiedzi. Zobaczę czy będzie to wystarczające. Bardzo mi zależało aby cała funkcja była wpisana do jednej komórki w danym wierszu. Teraz pobieranie danych tj. daty początkowej i końcowej z danego wiersza - a dat, i stawek % mam w innym arkuszu tego samego skoroszytu więc może faktycznie dopiszę w nim inne dane pomocnicze.
Cała formuła i dodatek w swojej wersji pierwotnej działają super. Sprawdzałem wyniki z kalkulatorami dostępnymi za stronach www. Problem polega na tym, że żaden nie umożliwia obliczenia odsetek dla wpłat okresowych (cyklicznych) tylko dla pojedynczej wpłaty. Myślałem, że można w kodzie napisać jakąś pętlę do wykonania, która załatwi całą sprawę. W VB jestem zielony.
Jeszcze raz dzięki za reakcję. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Odsetki w Excelu jako dodatek ale inaczej
Strona 1 z 1