Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pre 1/2 (lampowy) baksik00

baksik00 25 Lis 2009 16:36 3918 14
  • Pre 1/2 (lampowy) baksik00

Witam.
    Kilka miesiecy temu zbudowalem pre lampowy 1/2 z audiotonu. Potrzebowalem jakiegos przedwzmacniacza do GainClona, ten był najbardziej polecany. Po zbiorowym zamówieniu na płytki i elementy, dobralem rezystory i odpalił za pierwszym razem. Jest to bardzo prosta konstrukcja, bardzo polecam wszystkim, którzy boją sie skomplikowanych konstrukcji lampowych.
    Co do uzytych elementów, nie sa najwyzszych lotów ale mysle ze w zupełności wystarczają. Kondensatory wyjsciowe to Jantzen Audio, w zasilaniu Samsung. Do regulacji głosnosci uzylem drabinki rezystorowej. Jednak po pewnym czasie postanowilem go przerobic na bufor lampowy i drabinka została usunięta.
    Obudowa to jak widac polączone ze soba zasilacze komputerowe. Udało mi sie znaleźc taki który moglem wykorzystac na tył tak oby było widac lampe :) Nie chcialem jej wystawiac na wierzch bo słabo sie żarzy. Gora została wygieta przez znajomego.
    Aktualnie jest do sprzednia, potrzebne fundusze na nowe projekty.

Kosztorys:
    Płytka+elementy+trafo = 112zł
    Obudowa = ciezko policzyc + troche latania o kazdy element
    Drabinka rezystorowa = 60zł
    Kolce = 5zł
    Srobki i kabelki = 10zł
    Gniazda chinch = 20zł z przesyłka
    Gniazdo zasilania mialem

Pre 1/2 (lampowy) baksik00 Pre 1/2 (lampowy) baksik00 Pre 1/2 (lampowy) baksik00 Pre 1/2 (lampowy) baksik00 Pre 1/2 (lampowy) baksik00

Fajne!
  • #3 25 Lis 2009 20:16
    Woytek130
    Poziom 16  

nie ma to jak audiofilski szpan :) po co Kolce,oświecisz mnie ? lakoniczny opis, i brak chociażby schematu ..tak,wszyscy oczywiście znamy audioton :)
    pozdrawiam lampowca :)

• #4 25 Lis 2009 20:29
    baksik00
    Poziom 11  

elektronik666

Oczywscie, ale zalezało mi na tym aby na przednim panelu było jak najmniej, pojawi się tam dioda ew. gałka.

Woytek130

Audiofilski szpan ? A co Cię tak strasznie zabolało ?
    Kolce akurat mi sie podobają w sprzecie audio i mysle ze to wystarczy aby je tam zamontować. Jesli chcesz dowiedziec się cos więcej wystarczy zapytac.
    Tutaj mozna znaleźć schemat i opis konstrukcji.
    http://www.audioton.republika.pl/preamp-nr05.html

• #5 25 Lis 2009 20:35
    jacus0
    Poziom 12  

O widzę, płytkę pkrecza:)) fajna obudowa. Ja swój przedwzmacniacz sprzedałem po kosztach niestety, nie mieścił się do obudowy wzmacniacza.

• #6 25 Lis 2009 21:30
    Hokoczu
    Poziom 18  

Nie żal ci tych 6 dych na tą drabinkę rezystorów, którą wywaliłeś? A słychać różnice dźwięku z tym buforem? Wykonałem kiedyś podobny bufor, jednak nie dawał znaczących rezultatów (może słoń mi na ucho nadepnął) i przerobiłem go na przedwzmacniacz.

• #7 25 Lis 2009 22:15
    baksik00
    Poziom 11  

Myśle ze drabinka to dobry pomysł oczywiscie dosc drogi ale gdzie znajde potencjometr, w którym róznica miedzy kanałami będzie 1%.
    Różnica jest, charakterystyczny dziwiek lampy. Sprawował sie zarówno dobrze jako przedwzmacniacz jak i bufor. Drabinka była mi potrzebna do bardziej zaawansowanej kontrukcji a nie chcialem kupowac kolejnej dlatego został jako bufor.

• #8 27 Lis 2009 03:01
    misiupan
    Poziom 35  

Witam, tak się zastanawiam nad kosztami - wydaje mi się że trochę zawyżone.
    Obudowy po zasilaczach PC- dobry pomysł.
    Jak się domyślam takiej małej lampy nie trzeba wentylować ?, bo obudowa z większości stron szczelnie zamknięta. Zamiast pancer śrub dałbym ładne wykończenie z drewna i lakier. Jak są kolce to i może lustro ? i delikatnie podświetlić spód, ale naprawdę delikatnie żeby się nie świecił jak choinka.
    Póki co konstrukcja wydaje się bardziej wersją ,,przemysłową'' niż do domu.
    Generalnie stojąc w domu to nie ma co pokazać, jak ktoś zobaczy to pomyśli że to skrzynka na narzędzia lub nie będzie wiedział co to jest.
    Uwagi są może i krytyczne, ale być może cię natchną i poczynisz kolejne kroki w celu ulepszenia projektu.
    Pozdrawiam.

• #9 27 Lis 2009 07:20
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Jeżeli ta lampa to ECC88 (lub jakiś analogon w/w) to jeśli słyszysz na niej lampowy dźwięk to gratuluje. To chyba jedna z najbardziej przejrzystych lamp, mogłeś taki projekt realizować chociażby na ECC83 - to by było ciekawsze brzmienie.
    Dobrze że chociażby dostaje sensowne napięcie, a nie jest zasilana z +/-24V jak widziałem w niektórych projektach :).

• #10 27 Lis 2009 11:12
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

Woytek130 napisał:
    nie ma to jak audiofilski szpan :) po co Kolce,oświecisz mnie ? lakoniczny opis, i brak chociażby schematu ..tak,wszyscy oczywiście znamy audioton :)
    pozdrawiam lampowca :)

Już oświecam skąd się wzięły kolce. Cała ta moda przywędrowała z UK. Jeżeli ktoś tam był, to wie zapewne, jak są zbudowane tamtejsze domy. Ściany z cegły, a wszystkie elementy poziome z nieheblowanych desek i słomy. Powierzchnie poziome od spodu maluje się na biało tudzież okleja gipsem lub styropianem i maluje, a z wierzchu obija się grubym dywanem lub wykładziną. Tą wierzchnią powierzchnię używa się jako podłogę. No i teraz powstała potrzeba stabilnego postawienia na takiej powierzchni kolumn lub podstawek, a ze względu na niestabilność i nierówność powierzchni poziomej ustawienie przedmiotu wysokiego o małej powierzchni podstawy i wysokim środku ciężkości było dość problematyczne. W tym celu wymyślono kolce i najzwyczajniej wbija się ustawiany przedmiot w poziomy laminat dywanowo-drewniany. Kolce wbijają się bez problemu ze względu na niski współczynnik twardości laminatu i zapewniają stabilny kontakt z podłożem. Nierówności są eliminowane poprzez różne głębokości robocze wbitych kolców. A, dodam że powierzchnie poziome drewniane dość ochoczo wpadają w wibracje przy niskich częstotliwościach, dzięki czemu Anglicy mają darmowe podbicie niskich tonów, coś na zasadzie darmowego antyaliasingu na ekranie telewizora.

No a potem ta moda, jak i wiele innych, przewędrowała do nas.

Dodano po 6 [minuty]:

I najlepszy przedwzmacniacz to jego brak. Oczywiste jest, że cokolwiek dodatkowego po drodze w torze audio niczego w dźwięku nie poprawi. Nawet ze złota, kolców, srebra, diamentów, masy bitumicznej, betonu, lamp i (tu wpiszcie co wam przyjdzie do głowy). Wszystko, przez co przejdzie dźwięk, w jakiś sposób na niego wpłynie, i niekoniecznie w sposób zbliżający sygnał do oryginału.

• #11 27 Lis 2009 12:22
    baksik00
    Poziom 11  

Niestety naprawde poniosłem takie koszty, przesyłki mnie dobiły. Lampa nawet po paru godzinach nie jest w stanie nagrzac obudowy. Nie mogłem zrobić zdjęć gdy jest ciemno, z pod spodu jest malutka pomaranczowa dioda. Mialem bardzo ograniczone mozliwosci co do obudowy, brak narzędzi oraz to że w moim miescie jest spory problem z materiałami. Zalezało mi na tym wlasnie aby nikt nie wiedział do czego to służy :) przynajmniej do momentu gdy zamontuje gałkę.
    Jak narazie nie mam pomysłu jak by miala wyglądac gałka lub co jeszcze powinnio sie znaleźć na przednim panelu i tu czekam na propozycje.

Dr.Zepsuj
    Niestety musialem cos zbudowac. Chyba ze nasz jakis inny sposób regulacji głosnosci mając CD i końcowke mocy.

• #12 27 Lis 2009 12:35
    loocasm
    Poziom 14  

Chyba nie do końca rozumiem ideę działania tej regulacji głośności...
    Siedzisz, słuchasz muzyki ze wspomnianego CD i nagle stwierdzasz, że jest za głośno. Więc co robisz? Odkręcasz obudowę by na tej drabince rezystorowej coś zmienić? No to naprawdę super sprawa...

Cytat:
    Niestety musialem cos zbudowac. Chyba ze nasz jakis inny sposób regulacji głosnosci mając CD i końcowke mocy.

Ja znam. Potencjometr :) Przy czułej końcówce przecież wystarcza.

• #13 27 Lis 2009 18:49
    DamianRTV
    Poziom 27  

Nie przejmuj się - rób co się żywnie podoba to Twoja wizja i Twoje wypociny najważniejsze by to było zrobione z głową i pod kątem BHP by Cię nie zabiło lub innych
    Nie ważne jak to wygląda ważne jak to gra i Ci się podoba bo wszyscy tylko krytykują , a tak naprawdę to nawet śrubki lub kołka nie potrafią wkręcić, a już nie mówię o lutowaniu poprawnym !

Twoje luty widzę są dostatecznie dobre co widać na zdjęciu że się błyszczą i widzę że używasz kalafonii i nie robisz "zimnego luta"

Za chęci (4) - daj tam jakiś wychyłowy wskaźnik np. mocy. By to miało charakter tamtych czasów
    - nie wiem jak Tobie ale mnie się to kojarzy z dawnymi czasami lampy wskaźniki analogowe, ale nie narzucam Ci nic co zrobisz to Twoja sprawa.

Serdecznie pozdrawiam

• #15 28 Lis 2009 11:28
    baksik00
    Poziom 11  

pier

Kondensatory były zamawiane wspolnie, napewno mozna je kupic w Greltonie www.grelton.mycom.pl

DamianRTV

Dzieki, o taka odpowiedź mi wlasnie chodziło. To był by niezły pomysł , musze jeszcze poszukac fajnej gałeczki, tylko gdzie taką kupić.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME