Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wytrawianie płytek - jak utrzymać?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Początkujący Piaskownica -> Wytrawianie płytek - jak utrzymać?
Autor
Wiadomość
Gieneq
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Olsztyn

Post#1 Post autora tematu 25 Lis 2009 17:49   

Obejrzałem kilka tematów o wytrawianiu płytek. Mam cały potrzebny osprzęt, tylko mam pytanie co do samego trawienia. Płytki należy położyć miedzią do dołu, żeby odpadła. Co można zrobić, żeby płytka "wisiała" w naczyniu.

Próbowałem na trójnogu z gwoździ, ale gwoździe zżarło.Następnie stosowałem wykałaczki, ale one wypływają, a pod nimi miedź nie odpada. Sznurki na rogach są niepraktyczne. Przyssawki działają, ale tylko na duże płytki. Ręką nie będę chyba trzymał :D Jak mogę to utrzymać, żeby wytrawianie przebiegało poprawnie.

No i się trochę rozpisało :D :D
Z góry dzięki.
Powrót do góry

Jarzab M
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Piła

Post#2 25 Lis 2009 18:18   

Re: Wytrawianie płytek - jak utrzymać?

A w jakim środku trawisz?
Powrót do góry

Gieneq
Poziom 10
Poziom 10

Post#3 Post autora tematu 25 Lis 2009 18:21   

Chlorek żelaza
Powrót do góry

karel21
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: gryfice

Post#4 25 Lis 2009 18:23pomocny post - solucja   

Jeżeli wytrawiasz niewielkie płytki, to proponuję słoiki po przetworach z plastikowymi przykrywkami.O ile płytka się zmeiści i jest ustawiona na skos, to zalej ją maksymalnie do połowy, następnie zakręć słoik i poruszaj nim tak aby wytrawiacz obmywał płytkę. Po kilku ,kilkunastu minutach masz ją wytrawioną.Tylko nie potrząsaj zbyt intensywnie tak aby się nie przelało poprzez przykrywkę.
Powrót do góry

robert7319
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: ruda śląska

Post#5 25 Lis 2009 18:24   

Można płytkę położyć miedzią do góry i od czasu do czasu poruszać płytką.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lis 2009 18:24   

Powrót do góry

niutat
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Biłgoraj

Post#6 25 Lis 2009 18:24   

Połóż ją delikatnie na powierzchni, powinna sama pływać. :wink:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lis 2009 18:24   

Powrót do góry

krzychu.84
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Ż-c

Post#7 25 Lis 2009 18:31pomocny post - solucja   

Cześć.
W przypadku płytek jednowarstwowych używam zwykłej kuwety. Nalewam na dno chlorek, wrzucam płytkę i niczym jej nie podpieram. Po jakimś czasie prze ruszam całą kuwetą i wszystko jest ok. Płytkę wkładam zawsze miedzią do góry aby widzieć postęp trawienia. Robię tak już kilka lat i zawsze wychodzi zadowalająco.
Nigdy nie używałem akwarium, ani nie zawieszałem płytek w pionie, bo po co.
Krzychu
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lis 2009 18:31pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Pokry2
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Zamość

Post#8 25 Lis 2009 18:35   

Można też ścieżka do dołu położyć ,ale roztwór nie ma jak się dostać i strasznie powoli wytrawiać( przy dwustronnych płytkach) ja proponuje włożyć pojemnika po sałatkach (w miarę duże plastikowe opakowanie) i od czasu do czasu zamieszać ciecz :) tyle :)
Powrót do góry

Gieneq
Poziom 10
Poziom 10

Post#9 Post autora tematu 25 Lis 2009 19:45   

A ok wielkie dzięki. A co do kładzenie ścierzkami do dołu to nie tyle że długo trawi ale i mocno podtrawia.
Powrót do góry

etezet
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Tarnobrzeg

Post#10 25 Lis 2009 20:11   

Proponuję zmienić środek trawiący na B237.
Powrót do góry

niutat
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Biłgoraj

Post#11 25 Lis 2009 20:19   

Z tym pływaniem ja pisałem poważnie, ja tak robię. Większość płytek jest na tyle przeźroczysta że widać miejsca wytrawione (oczywiście płytki jednostronne).
Powrót do góry

Gieneq
Poziom 10
Poziom 10

Post#12 Post autora tematu 25 Lis 2009 20:38   

co do pływania to wiem że jest to możliwe bo raz mi wyszło.
Chyba B327 ale miejsza o szczegóły. Czym się różnią te środki? jest jednorazowy czy można użyć i odłożyć na potem?
A i do czego służy perhydrol (czy jakoś tak) i gdzie go zdobyć?
Powrót do góry

karel21
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: gryfice

Post#13 25 Lis 2009 21:43   

Perhydrol plus kwas solny służą do regeneracji chlorku żelazawego.
Powrót do góry

agaudio
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Bochnia

Post#14 25 Lis 2009 21:47pomocny post - solucja   

B 327 używa sie wielokrotnie ,opakowanie rozpuszcza się w ½ litry wody o temperaturze 50°C i podczas trawienia należy utrzymać 40°C . Oczywiście po kilku zabiegach proces trawienia będzie coraz dłuższy . W metodzie z papierem kredowym się sprawdza .
Pozdrawiam
Powrót do góry

Trabi
Poziom 24
Poziom 24

Post#15 25 Lis 2009 22:14pomocny post - solucja   

niutat napisał:
Z tym pływaniem ja pisałem poważnie, ja tak robię...

Potwierdzam. jedna z lepszych metod: kładziesz na powierzchni i możesz zapomnieć o mieszaniu. Co jakiś czas sprawdzasz tylko czy już z góry widzisz ścieżki - to znaczy że się wytrawiły. Ja tylko tak kładę płytki (oczywiście zaraz palce ide myć pod wodą, żeby i ich mi nie zeżarło ;)

Żeby prawidłowo położyć rób tak:
1. Chwytasz płytkę jedną ręką za boki
2. dotykasz nią parę razy (tylko powierzchnią z miedzią! Nie topić całej płytki!) do powierzchni chlorku
3. Gdy cała powierzchnia miedzi jest zwilżona, kładziesz ją na powierzchni w ten sposób, że najpierw dotykasz jedną krawędzią powierzchni i nie odrywając jej od chlorku delikatnie "układasz" całą płytkę.
4. Staraj się nie zamoczyć wierzchu, bo płytka utonie i robisz wszystko od początku :)

Punkt [3] robisz dlatego w ten sposób, bo jeśli położysz płytkę poziomo i od razu na całej powierzchni, to pozostaną Ci bąbelki powietrza które "uchronią" miedź przed wytrawieniem. I będziesz mieć zwarte ścieżki albo miedziane placki w różnych miejscach. Punkt [2] robisz po to, żeby miedź była wstępnie już zwilżona na całej powierzchni - pozbywasz się dzięki temu kłopotów z "namaczaniem" miedzi kładąc druk na powierzchni wytrawiacza.

No i ćwicz. To jest do opanowania i działa wyśmienicie; nie trzeba żadnych bąbelkowych mieszaczy chlorku itp :)
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Trójmiasto

Post#16 25 Lis 2009 23:22pomocny post - solucja   

Trabi napisał:
(...)
3. Gdy cała powierzchnia miedzi jest zwilżona, kładziesz ją na powierzchni w ten sposób, że najpierw dotykasz jedną krawędzią powierzchni i nie odrywając jej od chlorku delikatnie "układasz" całą płytkę.
4. Staraj się nie zamoczyć wierzchu, bo płytka utonie i robisz wszystko od początku :)

(...)

Można jeszcze usprawnić ten "proces pływania". Wystarczy odrobina pasty silikonowej, smarujesz lekko brzegi wierzchniej części (nawet palcem), i już po problemie.
Płytka nawet zanurzona w chlorku sama wypływa na wierzch :D
Powrót do góry

Gieneq
Poziom 10
Poziom 10

Post#17 Post autora tematu 26 Lis 2009 11:13   

wow muszę zobaczyćz tym silikonem. Narazie robiłem płytkę ustawiając ją w słojiku ale trzeba siępobawićw odwracanie jej bo na jednym końcu odrobina zostaje. A oto moje pierwsze (udane) dzieło.

[/url] Wytrawianie płytek - jak utrzymać?

Jak większość, i ja zrobiłem na początke zwykły migacz led.
Wielkie dzięki wszystkim naprawde mi pomogliśćie :D
Powrót do góry

XsaperX
Poziom 15
Poziom 15

Post#18 26 Lis 2009 16:01   

Trabi napisał:
niutat napisał:
Z tym pływaniem ja pisałem poważnie, ja tak robię...

[...] Ja tylko tak kładę płytki (oczywiście zaraz palce ide myć pod wodą, żeby i ich mi nie zeżarło [...] ;)

Spokojnie palców nie zeżre ;). Działa drażniąco na skóre i oczy, nie trawi.

Mój sposób: wiercę na jednym rogu otwór, przez niego przekładam drut nawojowy, zawiązuję i wieszam na nim. Nie zeżre go, jeśli nie uszkodzisz izolacji ;)
@Gieneq@ - nieźle jak na pierwszy raz ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lis 2009 16:01   

Powrót do góry

Trabi
Poziom 24
Poziom 24

Post#19 09 Gru 2009 11:50   

I płytka pływa. Nawet bez smarowania brzegów silikonem.

Jedna z lepszych metod na "samoopadanie" wytrawionej miedzi gdy nie ma się bąbelków do mieszania chlorku.
Powrót do góry

Tomek Janiszewski
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Warszawa

Post#20 09 Gru 2009 12:17   

karel21 napisał:
Perhydrol plus kwas solny służą do regeneracji chlorku żelazawego.

Słusznie, ale w tym momencie to i żelazo staje się niepotrzebne :)
Do pierwszego trawienia można użyć samego tylko kwasu solnego i odrobiny perhydrolu (albo nawet zwykłej wody utlenionej). Uwaga, stężony perhydrol szybko powoduje bolesne oparzenia skóry (jak od przypalenia rożarzonym żelastwem); kwas solny (nawet stężony) działa dopiero po dłuższym kontakcie i w przypadku natychmiastowego zmycia wodą z mydłem nie wywołuje jakichkolwiek przykrych następstw). Produktem trawienia będzie zielononiebieski roztwór chlorku miedziowego CuCl2. Ma on również właściwości trawiące, toteż trawienie nie ustanie nawet wtedy gdy perhydrol się wyczerpie. Trawi nieco wolniej niż chlorek żelaza, ale za to znacznie precyzyjniej. Produktem trawienia przy użyciu CuCl2 jest chlorek miedziawy CuCl (a właściwie jego rozpuszczalny komplex z nadmiarem CuCl2 o intensywnie ciemnej, niemal czarnej barwie). W obecności pozostającego jeszcze w roztworze kwasu solnego utlenia się on tlenem z powietrza z powrotem do CuCl2, tym samym środka trawiącego przybywa zamiast ubywać :). Gdy zabraknie i kwasu, chlorek miedziawy utlenia się nadal - ale teraz produktem staje się biały nierozpuszczalny tlenochlorek miedzi, o składzie np. Cu2OCl2 czyli CuO*CuCl2. Tym samym zaczyna ubywać miedzi w roztworze, zaczyna się on powoli odbarwiać i spada jego skuteczność. Gdy dodamy kwasu solnego - cała miedź ponownie przejdzie do roztworu, i aktywnego chlorku miedziowego znów przybędzie. Gdy nie chcemy już mieć coraz więcej roztworu chlorku miedziowego - należy dodać kwasu siarkowego (nie musi być stężony) zamiast solnego. Produktem działania tego kwasu na tlenochlorek miedziowy będzie wówczas mieszanina chlorku miedziowego, ktory w całości przejdzie do roztworu, i siarczanu miedziowego który jako gorzej rozpuszczalny częściowo wydzieli się w postaci kryształków o pięknej niebieskiej barwie (minerał chalkantyt = "kwiat miedzi") . Należy wówczas roztwór ochłodzić (w lodówce lub na balkonie w nocy) w wyniku czego wytrącą się dalsze porcje CuSO4. Roztwór zostaje w pełni zregenerowany, a kryształy należy oczyścić przez rozpuszczenie w wodzie (najlepiej demineralizowanej) i ponowną krystalizację, przy czym pozostały po odparowaniu większości wody roztwór, gdy zmieni już barwę z niebieskiej na niebieskozieloną co wskazuje na znaczny wzrost stężenia chlorku miedzi należy połączyć z używanym do trawienia roztworem. Siarczan miedzi należy gromadzić, a gdy zbierze się go już wystarczająco dużo, można poddać go elektrolizie odzyskując metaliczną miedź którą można sprzedać w punkcie skupu metali kolorowych, a pozostałego po elektrolizie roztworu bogatego w kwas siarkowy należy użyć do regenerowania roztworu trawiącego. Mamy więc zamknięty obieg chemikaliów: nic się tu nie zużywa i nie powstają kłopotliwe produkty uboczne.
Cały ten proces może wydawać się zbyt uciążliwy jak na amatorskie trawienie płytek - ale w praktyce aż tak źle nie jest. Trawię płytki powyższą metodą już kilkanaście lat, i jestem dopiero na etapie gromadzenia CuSO4, który może zresztą znaleźć i inne zastosowania niż elektroliza, np. do hodowli dużych, ozdobnych kryształów lub po wyprażeniu jako środek suszący we wnęrzu jachtu na zimę. Roztwór trawiący jest nieograniczenie trwały (pomijając początkowe stadium, gdy jeszcze zawiera perhydrol), a do wytrawienia jednej płytki zużywa się odrobinę kwasu zamiast całej torebki chlorku żelaza...
Powrót do góry

Informacja
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Łódzkie

Post#21 09 Gru 2009 16:02   

najlepiej działa ustawienie kuwety lub naczynia do trawienia na drgającym elemencie.
Czymś co np ma niezbyt dobrze wyważony silnik :)
Można sobie zresztą specjalnie zmontować urządzenie "pukające" w spód pojemnika
co powoduje zmywanie wytrawionego materiału.
Taka pseudo ultradźwiękowa myjka :)
Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Początkujący Piaskownica -> Wytrawianie płytek - jak utrzymać?
Strona 1 z 1