Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy na TDA 7294

Adzik94 29 Lis 2009 11:46 12896 34
  • Końcówka mocy na TDA 7294
    Witam!
    Chciałbym przedstawic Wam moją konstrukcję jaką jest końcówka mocy na TDA 7294.
    Końcówka oparta jest na w/w kości zasilana jest przez transformator TS 50/14 po wyprostowaniu i filtracji przez 10000uF na gałąź daje 31V-0-31V. Napędzam nim kolumienki, nadstawki na GDS 30/30.
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1495756.html

Kosztorys:
    - płytki zakupiłem na Allegro z elementami SMD - 12zł
    - TDA 7294 - 12zł
    - transformator - miałem z demontażu
    - kondensatory 10000uF z demontażu
    - potencjometr ALPS również z demontażu
    - obudowa z demontażu po stabilizatorze napięcia Unitra
    - radiator z demontażu
    Więc wyszło bardzo tanio i myślę że w miarę estetycznie dodam jeszcze że front i tył mają byc jeszcze pomalowane na czarno. Czekam na wasze opinie.
    Pozdrawiam AdziK94!

Kilka zdjęc:

Końcówka mocy na TDA 7294 Końcówka mocy na TDA 7294
    Końcówka mocy na TDA 7294 Końcówka mocy na TDA 7294

Fajne!
  • #2 29 Lis 2009 13:00
    puszak
    Poziom 28  

Dużo to się nie napracowałeś... Płytki kupiłeś tylko złożyć i tego może nie, transformator stanowczo za mały. Obudowa brzydka, kabel przyklejony klejem, nawet nie pomalowana, śruby krzywo poprzykręcane(tzn dziury krzywo powiercone). Ja bym się wstydził coś takiego umieszczać na forum, no chyba że była by to jakaś nowość, ale tych wzmacniaczy ludzie umieścili już ze sto i to o wiele ładniejszych. Jeden plus siedzi w środku że kable są w miarę poukładane.
    Pozdrawiam i życzę lepszych konstrukcji.

• #3 29 Lis 2009 13:09
    zezuama
    Poziom 23  

Co ten wentylator robi tam w środku ? Wrażenie ?
    Podoba mi się oryginalny sposób przymocowania płytek do radiatora, klejem na gorąco :)
    Będę musiał kiedyś to wypróbować.

• #4 29 Lis 2009 14:30
    Adzik94
    Poziom 16  

Dziury już były więc je wykorzystałem, transformator wystarcza i nie przysiada zbyt mocno! Co do obudowy to ma zostac tak oszlifowana. A płytki są przykręcone zdjęcie jest stare i nie widac na nim śrub klej był tylko tymczasowy. Za chwilkę dodam nowe zdjęcia.
    Dziękuje że chociaż ułożenia przewodów nie zostały nagrodzone negatywnym komentarzem:)
    Pozdrawiam
    Końcówka mocy na TDA 7294 Końcówka mocy na TDA 7294 Końcówka mocy na TDA 7294 Końcówka mocy na TDA 7294 Końcówka mocy na TDA 7294

• #5 29 Lis 2009 15:10
    Adzik94
    Poziom 16  

to może się ktoś orientuje jaką moc ma to trafo bo ze mnie wystarcza i do nadstawek jest w sam raz:)
    I możecie coś doradzi co powinienem zmienic co poprawic i czego się wystrzegc na przyszłośc, a nie od razu komentarze typu "Ja bym się wstydził"
    Powinniście wspierac młodszych którzy wogóle chcą kożystac z tego forum gdyż nie jest ono jedyne. A nie od razu zniechęcac.
    gilbert dzięki za wsparcie
    Pozdrawiam

• #6 29 Lis 2009 15:53
    maciej113
    Poziom 14  

Na przyszłość to powinieneś zadbać o estetykę konstrukcji zanim ją dodasz. Minimum z minimum to pomalowanie tej obudowy przed zamieszczeniem tutaj. Tą starą żółtą puszkę usuń bo ona strasznie szpeci, z czarnym panelem jest trochę lepiej.

• #7 29 Lis 2009 17:31
    pgbula
    Poziom 11  

Z opisu płytki wynika że mostek prostowniczy to 4A.Moim zdaniem jest to wartość za mała.Podczas ładowania takiej pojemności kondesatorów poprostu może się upalić.

Cytat:
    Minimum z minimum to pomalowanie tej obudowy przed zamieszczeniem tutaj.

Autor dodał że obudowa będzie pomalowana na czarno.

• #8 29 Lis 2009 17:48
    ziomus90210
    Poziom 35  

Transformator TS50/14 więc ma moc 50W co jest stanowczo za mało dla TDA7294 nawet dla jednego a dla 2 to porażka.
    Tak na oko to nie przekroczysz 2x20W.
    Mostek za mały.
    Klej BE.
    Wentylator zamontowany conajmniej niepoprawnie.
    Nie napracowałeś się i liczysz na pochwały ?
    Obejrzyj inne prezentowane konstrukcje na tda7294 i porównaj ze swoją.
    Jak dla mnie to LIPA.

• #9 29 Lis 2009 18:04
    januss73
    Poziom 31  

Ukierunkowanie żeber radiatora jest nieodpowiednie do takiej pozycji, ale przymykam oko, bo pewnie taki miałeś, a inaczej trudno go umieścić.
    Płytki trzymają się tylko na jednej krawędzi. Nie wiem, czy wzmacniacz przetrzymałby dłuższą podróż po polskich drogach. Powinieneś zrobić dystanse z rurek mocując płytki do dna obudowy, ewentualnie obrócić całość z radiatorem o 180 stopni, podnieść o jakiś 1cm do góry, wówczas dystanse nie będą musiały być tak długie. Sam radiator też nie wygląda na zbyt stabilnie zamocowany.
    Z ważniejszych rzeczy natomiast po pierwsze w okolicach występowania napięcia sieciowego powinieneś zrobić izolację obudowy (okolice włącznika i transformatora. Transformator odseparować od reszty obudowy wentylowaną puszką z blachy wyłożoną od wewnątrz dielektrykiem. Dałoby to ekranowanie transformatora, ale przede wszystkim uczyniło urządzenie bezpieczniejszym.
    Poza tym jak patrzę na sposób prowadzenia kabli sieciowych, połączenie przewodu od przełącznika, wlutowanie przewodów w płytkę transformatora, która sama chyba ledwo się trzyma dochodzę do wniosku, że niezbędny jast bezpiecznik sieciowy zaraz po wejściu sieciówki do obudowy. Są takie obudowy bezpieczników przykręcane do obudowy, podobnie jak np konektory, gorąco polecam.
    Poza tym sam wzmacniacz nie jest zbyt skomplikowany elektrycznie, więc trudno tu coś ocenić, zwłaszcza, że końcówki złożyłeś z półkitów. Plus za mocowanie potencjometru, i w miarę poukładane kable, z czym sam zwykle mam problem :)
    Co to są za konektory te od głośników?

• #10 29 Lis 2009 18:34
    rucin_
    Poziom 21  

Spokojnie wystarczy trafo 150 wat dal 2 kanałow.
    Np panel sub 150 wa trafo 160 wat a ma 150 wat rms.I wy wszyscy nie znacie sie tu na forum i piszecie głupoty myslicie ze jak wzmak ma 150 wat to trafo 300 wat a to tak nie jest.

• #11 29 Lis 2009 18:36
    Adzik94
    Poziom 16  

radiator jest stabilny, konektory to gniazda montażowe JACK 6,3mm.
    bezpiecznik jest w filtracji która jest stabilnie przymocowana do transformatora.

• #12 29 Lis 2009 18:42
    ziomus90210
    Poziom 35  

rucin_ ha ha ha ale bzdury piszesz.Nie znamy się :) Polecam powrót do podstaw.
    Więc twierdzisz że wspomniany wzmacniacz ma 95% sprawności?
    Więc w jakiej klasie on pracuje ?
    Takie rzeczy tylko w erze.

• #13 29 Lis 2009 20:34
    djoy
    Poziom 15  

Nom.....transformatorek trochę malutki, gdyby miał trochę niższe napięcie to może by się sprawdził. Poza tym jak na pierwszą konstrukcje to całkiem całkiem, porządna mała obudowa i podświetlana gałka to niewątpliwie plusy, jeśli wzmacniak ma napędzać głośniki komputerowe, to w zupełności wystarczy.

• #14 29 Lis 2009 20:49
    rucin_
    Poziom 21  

Słuchaj irek chyba zna sie na rzeczy i wie lepiej.Mimo ze panel ma 160 watowe trafo to i tak ma 150 wat rms
    Moc trafa to jest moc ktora mozna z niego pobrac w sposob ciagly, trafo tez ma swoja sprawnosc i pobiera z sieci wieksza moc niz oddaje. Moc znamionowa wzmacniacza to jest moc maksymalna jaka moze on oddac Muzyka sklada sie z impulsow i w praktyce przy bardzo glosnym sluchaniu tylko najwieksze impulsy siegaja mocy znamionowej daje to srednia moc docierajaca do glosnika o wartosci maksymalnie 50% mocy znamionowej wzmacniacza. Pobierana moc z zasilania jest mniejsza niz moc znamionowa wzmacniacza dlatego trafo zasilajace moze miec moc wzmacniacza.

Dodano po 2 [minuty]:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1494497.html
    prosze poczytajcie sobie

• #15 29 Lis 2009 21:29
    maciej113
    Poziom 14  

pgbula napisał:
    Z opisu płytki wynika że mostek prostowniczy to 4A.Moim zdaniem jest to wartość za mała.Podczas ładowania takiej pojemności kondesatorów poprostu może się upalić.
    Cytat:
    Minimum z minimum to pomalowanie tej obudowy przed zamieszczeniem tutaj.

Autor dodał że obudowa będzie pomalowana na czarno.

To powinna wylądować w niedokończonych. Regulamin jasno mówi, że tu wstawiamy gotowe projekty

• #16 29 Lis 2009 22:47
    Johny B.
    Poziom 16  

Powinieneś obrócić radiator razem z płytkami z TDA, Wtedy ciepło będzie rozchodziło się po całym radiatorze, a teraz jest u góry ciepły a u dołu zimny.
    Ogólnie nie jest tak źle. Kolega zmieni trafo, mostek prostowniczy, pomaluje obudowę i będzie świetnie. Większość forumowiczy umie tylko krytykować, pokażcie swoje konstrukcje wtedy my się będziemy czepiać.
    Pozdrawiam

• #17 30 Lis 2009 18:49
    lukas.m1
    Poziom 12  

Jakie bzdury tam ktoś wypisuje u góry !!!!!
    trafo 150W to takie minimum bo ten tda ma 70w z tego co się orientuje
    a rucin_ to już takie bzdury wypisuje ze szok sam sie z tym zapoznaj a nie ferment siejesz

• #18 30 Lis 2009 19:41
    Adzik94
    Poziom 16  

Radiator odwrócę, jaki mostek polecacie? A trofko jak jakieś będę miał na oku to wymienię i na jakie? macie może jakieś konkretne symbol? jakie napięcia??

• #19 30 Lis 2009 20:17
    Cersunited
    Poziom 16  

Mostek wsadź wiekszy bo Ci padnie przy ladowaniu kiedyś kondensatorów. Albo wsadź dwa opory 5W szeregowo w zasilanie do mostka. Tych bredni co piszą o "mocy trafa RMS" w ogóle nie czytaj. Fakt transformator masz trochę za mały ale to zależy ile chcesz tej mocy mieć? Bo jak Ci takie 2x15 około starcza to ok. Ale jak chcesz więcej to potrzebujesz wiekszego. Ale na te co piszą 70 watt nie licz z TDA bo Ci co piszą ze można z niego "prawdziwe" 70 watt w sposób ciągły uzyskać to widać nigdy takiej moc nie słyszeli prawdziwej:) Wykonanie nie jest tragiczne (koszt) ale mogłobyć by lepsze.pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

A jaki mostek policz sobie z mocy i napięcia prąd maksymalny. A potem mostek dobierz z marginesem dla prądu zwarciowego. Bo taki to płynie przy ładowaniu pustych kondensatorów.

• #20 30 Lis 2009 20:29
    Adzik94
    Poziom 16  

Cersunited dzięki a co powiesz na mostek 8A a co to trafa to jak już pisałem to ze mnie wystarcza do tych nadstawek gdyż przekręcę potencjometr do połowy to jest znośnie ale już tak 3/4 to kolumny już się gubią:)

• #21 30 Lis 2009 20:51
    Cersunited
    Poziom 16  

Nie chodzi nawet o głośność ale o kontrole. mąc wzmak na tranach 30 watt a na scalaku np na takim TDA 60 Watt różnica jest kolosalna w kwestii kontroli nie głośności. Nie musisz słuchać głośno ale mając wiekszą moc masz wrażenie lepszej kontroli. Ale oczywiście na siłę nie ma co zmieniać. Jednak gdybyś akurat miał trafo gdzieś tanio to najlepiej ze 150 watt i napięcia po wyprostowaniu jak najwyższe dla tej kości. Czyli zakładając ze chcesz mieć 2x37V musisz szukać tak by U wtórne trafa - spadek na diodach (2x0,7V) x pierwiastek z 2 [ Uwy=(Uwe*√2 - 1,4V]. Gdy to policzysz masz napięcie po wyprostowaniu i odfiltrowaniu. Co do mostka 8 A powinien starczyć bo jak wiadomo transformator "przyciśnięty" potrafi dać czasem większy nieco prąd niż podawany.

Dodano po 4 [minuty]:

Co do "gubienia się" nie wiesz czy to wina kolumn czy wzmaka. Bardziej stawiałbym ze to wzmak kapituluje przy tak małej mocy. Przy tak malej mocy mało jakie kolumny by kapitulowały a po drugie pamiętaj ze łatwiej przesterami za słabego wzmaka uszkodzić głośniki niz za dużą mocą. O tym mało kto jakoś wspomina i wielu myśli ze dotyczy tylko za dużej mocy.

• #22 30 Lis 2009 21:01
    lukas.m1
    Poziom 12  

To ile ten TDA ma 50,60 czy 70W tak naprawde

• #23 30 Lis 2009 21:17
    Johny B.
    Poziom 16  

Ten TDA 7294 ma 70 wat, niektórzy piszą, że więcej ale to nieprawda.

• #24 01 Gru 2009 14:54
    ziomus90210
    Poziom 35  

Panowie jakie 150W jakie 70W tam siedzi TS50 dla 2 TDA7294 więc wątpie nawet w to że to coś w puszce po starym stabilizatorze odda więcej niż 2x20W

• #25 01 Gru 2009 15:24
    rucin_
    Poziom 21  

Moc rms wzmacniacza to moc ciagła sinus.A w muzyce wzmacniacz nie odda nam sinusa tylko mniejsza moc i dlatego nie jest potrzebne trafo mocy z kosmosu.

• #26 01 Gru 2009 15:28
    Adzik94
    Poziom 16  

ziomus90210 oni nie dyskutują teraz o moim wzmacniaczu tylko o układzie TDA 7294 i jego maksymalnych możliwościach

• #27 01 Gru 2009 15:37
    Kamis47
    Poziom 13  

rucin_ tylko ty mówisz o takiej mocy typowo praktycznej, odsłuchowej. Może w praktyce jest to nawet dobry sposób myślenia, natomiast jak w teorii podajemy moc wzmacniacza na podstawie pewnych norm, które określają jaki sygnał przez ile czasu ma odtwarzać dany wzmacniacz. Jest to potrzebne np. jeśli chcemy porównać moc dwóch różnych wzmacniaczy.

• #28 01 Gru 2009 15:49
    Pudziek
    Poziom 8  

Ogólnie nie chcę nic komentować bo sam sie mało znam ale zastanawia mnie dlaczego wiatrak jest umieszczony w środku obudowy ...szczerze to takie masło maślane jak dla mnie .

• #29 03 Gru 2009 20:18
    siemionek
    Poziom 10  

Jedna drobnostka w tych płytkach co siedzą TDA tak mnie zaciekawiła. Mam pytanie do konstruktora - czy te układy są na środku PCB???.
    Czy się mylę??

ps. Do zasilania 2xTDA 7294 zwykle stosuję trafo 200W/2x24V i mostek 6A lub 8A.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme