Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 drożne podłogówki na stx 17

maciej113 29 Lis 2009 14:58 10302 21
  • 2 drożne podłogówki na stx 17

Witam. Nadeszła ta chwila, że postanowiłem się pochwalić moimi wypocinami. Kolumny skończone już 2 tygodnie temu ale nie było jakoś czasu na pokazanie światu.
    Jest to konstrukcja 2 drożna na głośnikach GDN-17-140-8-SK i wysokotonowym GDWK 10-200-8-PJ

Kolumny z płyty wiórowej 18mm, klejone i skręcane na wkręty. Komora głośnikowa 17l, strojona na 43hz-45hz nie pamiętam dokładnie a niestety projekt z winisd został skasowany przy formacie. Rura b-r 75mm.
    Dolna przegroda ustawiona pod kątem aby zlikwidować fale stojącą. Otwory na wkręty i łączenia szpachlowane szpachlówką do drewna (polecam zamiast samochodowej, nie śmierdzi i nie potrzebuje utwardzacza koszt 8zł za puszke)
    Całość wykończona fornirem olchowym. Kolumny miały być jasne pod kolor mebli i się prawie udało, tylko lakier nadał lekko żółtawego koloru. Lakierowane sprayem, 2 puszki po około 12zł. Nie chciałem robić super połysku więc nie są idealnie szlifowane aby było delikatnie widać fakture drewna, bardzo mi się podoba.
    Zwrotnice według projektu Irka dla zestwu PJ+GDN 17SC, nie są idealne ale dla mnie grają naprawdę spoko

Rady dla potomnych:
    Uważajcie na fornir. Po fornirowaniu zabierałem kolumny do garażu aby je polakierować. Niestety jedna noc zrobiła na jednym zestawie fale Dunaju. Na szczęście lakierowałem najpierw jedną a następnego dnia miała iść druga. Byłem już mądrzejszy i drugą po lakierowaniu wyniosłem do piwnicy, a tamta dostała nowy fornir którego miałem zapas bo kupiłem komplet 8liści w promocyjnej cenie (starczyłoby na jeszcze drugi taki sam zestaw)

Odsłuch: Po 6latach używania głośniczków komputerowych skok jakościowy jest kosmiczny. Fajny basik w moim małym pokoju (jakieś 11m2) Wysokie bardzo miłe dla ucha. Dla mnie wystarczająco dużo średnich tonów.
    Zestawu używam do hip-hopu, czasami puszcze jakieś radio i też jest spoko. Dodatkowo służy mi do oglądania filmów, tam przydałby się jakiś subek wiadomo, ale w porównaniu z tym co miałem wcześniej to i tak kosmos.
    Napędzam to Perunem, którego sam złożyłem według schematu z forum moc jakieś 100W na kanał, wystarcza w zupełności dla tych kolumn a na pełnej mocy i tak nie słucham.

wyszło to około 400zł więc niedużo.
    głośniki PJ-27zł GDN 55zł
    fornir około 70zł (kupiłem więcej w pakiecie i się przydał)
    kleje, wkręty, terminale, płyty itp to coś koło 180zł
    zwrotnice w okolicach 80zł

Są to zaokrąglone koszta można to zrobić taniej jak i drożej, zależy jak się uda kupić wszystko.

Krótki komentarz do zdjęć. 2 pierwsze zdjęcia to efekt końcowy z wymienionymi wkrętami na czarne. Na jednym ze zdjęć głośnik wysokotonowy jest troszkę powyginany przez wkręty które miały przy łebku stożek, te nowe są płaskie i dociskają PJ'ke bardziej równomiernie nie odkształcając jej. Na tym samym zdjęciu jest ukazana najlepiej barwa forniru, bez zniekształceń wynikających z oświetlenia.

2 drożne podłogówki na stx 17 2 drożne podłogówki na stx 17 2 drożne podłogówki na stx 17 2 drożne podłogówki na stx 17 2 drożne podłogówki na stx 17

Podziękowania za pomoc dla Tomq, bez niego ten sprzęt by nie powstał.

Fajne!
  • #2 29 Lis 2009 15:25
    Tomq
    Poziom 38  

Ładnie ofornirowane, jednak jak na mój gust nieco za szerokie. I całe szczęście że wymieniłeś te wkręty, bo kompletnie nie pasowały ;)

Możesz pomyśleć o kolcach, kolumny będą się wydawały smuklejsze, poza tym bas będzie nieco dokładniejszy. Nie muszą być jakieś hi-endowe, po 50 zł/szt, ważne jest tylko by powierzchnia styku z podłogą była jak najmniejsza.

• #3 29 Lis 2009 15:33
    maciej113
    Poziom 14  

Zdjęcia trochę je pogrubiły bo przy zmniejszaniu obciąłem troszkę dołu przez przypadek. Wymiary to 22cm szerokość i 80 wysokość.

• #4 30 Lis 2009 08:54
    izbic
    Poziom 28  

Całkiem ciekawie i schludnie. Faktycznie troszke za szerokie i chyba przy 2-way zdecydowałbym się raczej na monitory:P Mogłeś zbliżyć do siebie bardziej głosniki, zrobić jakieś ścięcia bo takie troszkę to klockowate:P jakieś wzmocnienia wewnątrz są? Bardzo dobrze zrobiłeś z pochyleniem przegrody! Jak na mój gust troszkę za niskie, chyba że słuchasz ich leżąc ;) .

• #5 30 Lis 2009 09:06
    maciej113
    Poziom 14  

Słucham ich na łóżku i leżąc i siedząc. Łóżko jest dosyć niskie. Jedynym wzmocnieniem w środku jest właśnie ta przegroda pod kątem. Wydawało mi się że głośniki dotykające krawędzi kolumny śmiesznie by wyglądały. Monitorów nie chciałem, jakoś mi się nie podobają :P
    Jest to pierwsza konstrukcja więc robiłem to jak najprościej żeby niczego nie popsuć. Pewnie lepiej by wyglądały w jakimś ciekawszym kształcie, z jakimiś ścięciami i skosami, niestety poziom trudności byłby zbyt wysoki i na pewno by nie wyszły tak jak powinny. W następnych konstrukcjach (o ile będą) z pewnością będę się rozwijał i robił trudniejsze rzeczy. Myślę jeszcze nad frezowaniami pod głośniki żeby troche je zagłębić.

• #7 30 Lis 2009 19:04
    maciej113
    Poziom 14  

Tak, czytałem już gdzieś o tym jednak do tej pory nie miałem frezarki a teraz kupiłem sobie w prezencie na od Św. Mikołaja :P

• #8 30 Lis 2009 19:31
    tiesto12
    Poziom 14  

mam pytanie czy do tej kolumny gdyby tak wsadzic jakis niskotonowy głosnik nie grało by lepiej? prosze o odpowiedz bo mam zamiar takie kolumny złozyc

• #9 30 Lis 2009 19:46
    izbic
    Poziom 28  

tiesto12 napisał:
    mam pytanie czy do tej kolumny gdyby tak wsadzic jakis niskotonowy głosnik nie grało by lepiej? prosze o odpowiedz bo mam zamiar takie kolumny złozyc

Po raz jeśli już to 17 na średniaka średnio się nadaje bo są lepsze głośniki w tej cenie do tej roli, po dwa nie ma zwrotnicy do tego projektu, po 3 podnosi to koszty i po cztery najwazniejsze skoro to są 2 drogi to po co robić na siłe 3?

• #10 30 Lis 2009 20:02
    Cersunited
    Poziom 16  

Tomq --> "Podfrezowania mają pozytywny wpływ na dźwiek http://www.akustyk.ayz.pl/dyfrakcja.html#dyf"

Oj uczepiliście się tych frezów :) Wiadomo ze brak krawędzi pozytywnie wpływa i nie ma załamywania się fali ale to nie w konstrukcji domowej gdzie i tak większość robione było na "ucho ". Jest tam więcej błędów niż brak frezów ale tego nie słyszymy po prostu. Jeśli ktoś nie wie bo ponoć nawet kolor ma wpływ na dźwięk :) jaki?? nie wiem. Ale na pewno nie w konstrukcji na STX :) Co do samej konstrukcji to bardzo ładna. Mi osobiście podoba się taka kanciata :) Podobnie Cabasse w Tobago robiło i mi zawsze sie to podobało. Fornir też ładny i równie ładnie położony. Gratulacje

• #11 30 Lis 2009 21:00
    maciej113
    Poziom 14  

Dzięki za miłe opinie. Frezowania dla mnie to przede wszystkim poprawa wyglądu bo moje ucho jest raczej mało wykształcone więc i tak nie zauważe róźnicy :P ale jeśli ktoś pomyśli "ooo są frezowania pewnie nieźle brzmi" to dobrze dla niego i jego samopoczucia.

• #12 30 Lis 2009 21:17
    Tomq
    Poziom 38  

Cersunited -> Nie czepiam się o te frezy, autor tylko wspomniał, że jest możliwość ich wykonania, to aby go zachęcić do ich wykonania podsunąłem odpowiedni artykuł. Osobiście mnie również denerwują komentarze w stylu "a gdzie frezy?", szczególnie w wypadku osób które o akustyce nie mają zbyt wielkiego pojęcia i szukają wad na siłę, albo -w sytuacji o której piszesz- brak frezów to akurat najmniejszy problem.

Aby pokazać że jednak mają one znaczenie:
    Czerwona linia to charakterystyka głośnika wysokotonowego umiejscowionego w obudowie bez podfrezowań.

• #13 02 Gru 2009 19:27
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam powiedz coś dokładnie jak sobie radzą z basem te kolumny.. w pokoju 13 mkw by trzeb było dorabiac subwoofer?

• #14 02 Gru 2009 20:42
    maciej113
    Poziom 14  

Basu jest wystarczająco, subwoofer przyda się raczej przy kawałkach z naprawdę niskim basem gdzie te głośniki już nie zejdą. Jeżeli ktoś jest maniakiem basu to może być za mało, jeżeli lubi muzykę taką jaka została stworzona bez podbijania basu to w 13m spokojnie wystarczy.

• #15 02 Gru 2009 21:22
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam a jaki jest podział między torami? Gdzie kupiłeś fornir ?

• #16 03 Gru 2009 10:51
    maciej113
    Poziom 14  

Tu masz projekt z którego korzystałem. Jest to zwrotnica Irka.

A fornir z allegro. Jest naprawdę duży wybór i towar super jakości (dla mnie-amatora) Cena też zachęcająca.

• #17 03 Gru 2009 22:56
    Johny B.
    Poziom 16  

Gratulacje, gdy bym zobaczył jeszcze logo STX i maskownice to powiedziałbym, że są kupione. Planujesz zrobić subwoofer? Na jakim głośniku?

• #18 04 Gru 2009 06:42
    maciej113
    Poziom 14  

Subwoofer pewnie kiedyś zrobię(jak się znajdą fundusze) ale raczej z chęci budowy niż potrzeby większej ilości basu bo na wyżej wspomnianych 12m nie jest on potrzebny (no chyba że do oglądania filmów). A na jakim głośniku to jeszcze nie wiem, raczej coś z niższym zejściem, może jakaś 27 od stx. Wszystko zależne od funduszy jakimi będę dysponował.

• #20 06 Gru 2009 18:43
    maciej113
    Poziom 14  

A pomyliłem, przepraszam już poprawione

• #21 08 Gru 2009 20:00
    Mitur23
    Poziom 23  

A powiedz jeszcze jaki wzmacniacz masz do tych kolumienek?

• #22 08 Gru 2009 20:11
    maciej113
    Poziom 14  

Wzmacniaczem DIY Perun, około 100W na kanał. Przy maksymalnej głośności trochę się meczy i grzeje ale i tak nie słucham tak głośno nigdy. Około 10-20% głośności w zupełności wystarcza

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME